PALUBA
April 28, 2024, 12:51:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 243622 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #255 on: June 11, 2014, 10:16:42 pm »


Poštovani @zpetrov9,

nadam se da ste Vi shvatili kao šalu ono u vezi čarapica.Naime iskoristio sam ono što ste Vi napisali da se našalim sa naglaskom na beznačajnost Vaše primedbe.

Vašeg oca sam sigurno susretao jer mi je izuzetno poznat ali ne vjerujem da smo se lično upoznali.Prvo ja sam bio pitomac a on starješina.U samoj školi je bio poveći broj starješina koje nisam imao priliku da upoznam.

Htio sam Vas pitati da li imate i koju fotku onog "komandnog mosta" ispred kog smo se postrojavali,prilikom nekih svečanosti.Bio je na suprotnoj strani kruga od ulaza u samu zgradu.Možda ste je i postavili a  nisam je zapazio.

Što se tiče Levstek F.bio je mislim pbb a elektroničarima valjda načelnik.Pošto je bio oficir iz rata mislim da je odatle i otišao u penziju te vjerujem da mu je to bila kao "počasna" dužnost,jer i meni u diplomi piše da je načelnik Marčić A.,koji je u to vreme bio načelnik svima ostalima osim elektroničarima.Znam da će Vam ovo izgledati čudno,ali je takvo bilo ustrojstvo ondašnje škole po mom sjećanju.

Voja Branković je bio valjda komandir XII klase elektroničara.Ako sam ispravno upotrebio funkciju.Po činu je u to vreme bio poručnik i koliko se sjećam bez završene akademije nego polaganjem za oficira.

Poz.
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #256 on: June 12, 2014, 10:13:16 am »

Evo Karlo pronašao sam još jednu fotografiju, na njoj je moj pokojni otac i mislim kap. korvete Vujić sa pitomcima Akademije iz Sudana ili
Libije. Na poleđini fotografije ništa ne piše, pa po "četvrtastim" epoletama na ramenu i oznaci na šapki pretpostavljam da je to bilo oko
1969. godine kada su na školovanju bili i Libijci.

Inače koliko mi je poznato u Mašinskoj su se školovali pitomci i oficiri iz Sudana, Libije, Etiopije i Palestinci. Sjećanje je slabo jer ipak sam
onda još bio klinac.



Super slike, neka se pamti da su se u Puli nekada pored naših ljudi školovali i stranci, a Mašinska je na neki način bila "rasadnik" znanja
jer su njenu opremljenost ali i predavače koristili i škole u Puli, osobito Tehnička škola. Pa i na odlasku su dosta opreme i mjernih instru-
menata ostavili školi.

Na staru mašinsku svaki se put podsjetim kada prošečem pored njene zgrade.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #257 on: June 12, 2014, 11:14:06 am »


Poštovani @zpetrov9,

nadam se da ste Vi shvatili kao šalu ono u vezi čarapica.Naime iskoristio sam ono što ste Vi napisali da se našalim sa naglaskom na beznačajnost Vaše primedbe.

Vašeg oca sam sigurno susretao jer mi je izuzetno poznat ali ne vjerujem da smo se lično upoznali.Prvo ja sam bio pitomac a on starješina.U samoj školi je bio poveći broj starješina koje nisam imao priliku da upoznam.

Htio sam Vas pitati da li imate i koju fotku onog "komandnog mosta" ispred kog smo se postrojavali,prilikom nekih svečanosti.Bio je na suprotnoj strani kruga od ulaza u samu zgradu.Možda ste je i postavili a  nisam je zapazio.

Što se tiče Levstek F.bio je mislim pbb a elektroničarima valjda načelnik.Pošto je bio oficir iz rata mislim da je odatle i otišao u penziju te vjerujem da mu je to bila kao "počasna" dužnost,jer i meni u diplomi piše da je načelnik Marčić A.,koji je u to vreme bio načelnik svima ostalima osim elektroničarima.Znam da će Vam ovo izgledati čudno,ali je takvo bilo ustrojstvo ondašnje škole po mom sjećanju.

Voja Branković je bio valjda komandir XII klase elektroničara.Ako sam ispravno upotrebio funkciju.Po činu je u to vreme bio poručnik i koliko se sjećam bez završene akademije nego polaganjem za oficira.

Poz.

Poštovani,

Ne ljutim se pa i ja sam to u šali primjetio.

Za fotografiju komandnog mosta starog razarača mislim da sam je postavio ali kad je nađem postavit ću je pa je možete pogledati ili
skinuti. To je snimljeno negdje oko 1960. mislim da je bilo neko postrojavanje.

Za gosp. Brankovića mi se nekako prezime vrti u glavi, ali ja se starijih klasa od XIV slabo sjećam jer sam tada bio premali, znam da je
otac govorio da je imao i VIII. XI i mislim XII klasu ali više nisam siguran.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #258 on: June 12, 2014, 01:48:11 pm »


Poštovani @zpetrov9,

nadam se da ste Vi shvatili kao šalu ono u vezi čarapica.Naime iskoristio sam ono što ste Vi napisali da se našalim sa naglaskom na beznačajnost Vaše primedbe.

Vašeg oca sam sigurno susretao jer mi je izuzetno poznat ali ne vjerujem da smo se lično upoznali.Prvo ja sam bio pitomac a on starješina.U samoj školi je bio poveći broj starješina koje nisam imao priliku da upoznam.

Htio sam Vas pitati da li imate i koju fotku onog "komandnog mosta" ispred kog smo se postrojavali,prilikom nekih svečanosti.Bio je na suprotnoj strani kruga od ulaza u samu zgradu.Možda ste je i postavili a  nisam je zapazio.

Što se tiče Levstek F.bio je mislim pbb a elektroničarima valjda načelnik.Pošto je bio oficir iz rata mislim da je odatle i otišao u penziju te vjerujem da mu je to bila kao "počasna" dužnost,jer i meni u diplomi piše da je načelnik Marčić A.,koji je u to vreme bio načelnik svima ostalima osim elektroničarima.Znam da će Vam ovo izgledati čudno,ali je takvo bilo ustrojstvo ondašnje škole po mom sjećanju.

Voja Branković je bio valjda komandir XII klase elektroničara.Ako sam ispravno upotrebio funkciju.Po činu je u to vreme bio poručnik i koliko se sjećam bez završene akademije nego polaganjem za oficira.

Poz.

Poštovani Karlo,

Kako sam obećao zaronio sam malo dublje u arhivu fotografija iz bivše Mašinske u Puli. Pronašao sam samo ovu fotografiju na kojoj se vidi
komandni most za koji mi je otac govorio da je skinut sa jednog od manjih starih razarača (kada su bili rashodovani). Inače ako se dobro
sječam u podrumu prednjeg dijela zgrade Mašinske je bio i strojarski kabinet u kojem je bila i turbina i postrojenje sa takvog ili baš toga
razarača, a za dodatnu obuku pitomaca i mornara.

Fotografija je dosta izgubila redukcijom na dopuštenih 600 kb, ali dosta toga se vidi pa sam čak uspio uočiti i pokojnog oca u trećem redu
od dolje cca po sredini. Ako ste tada bili kao pitomac vjerovatno ste se sretali, ali tko će se sada sjetiti svih starješina od prije više od
pedeset godina.

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #259 on: June 12, 2014, 08:37:45 pm »


Najveća HVALA @zpetrov9 !

Fotka je izvrsna a nije ni mogla biti krupnija kad je na njoj toliki broj ljudi.Radi se vjerovatno o mašincima,pošto je elektroničara uvjek bilo malo u klasi.Moja je brojala kod prijema 20 završilo nas je 17 pitomaca.

Vašeg oca sam prepoznao ali najvjerovatnije zato što ste ovih dana dali njegovu fotku (dvanaesti s desna u lijevo,treći red).Nikog drugog za sada ne prepoznajem i ako bih barem od starješina trebalo.No možda se radi o klasnim starješinama sa kojima smo mi imali manje kontakata ali smo imali niz zajedničkih predavača-nastavnika.Morat ću ipak koristiti lupu i pomnije pregledati.

Most se izvrsno vidi a mi smo se postrojavali ispred sa izvesnim odmakom (da mogu da prolaze oni koji su se promovisali strojevim korakom),a mi ostali smo stajali u stroju okrenuti prema mostu.Na mostu su stajali oficiri  iz više komande te načelnik škole i dr.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #260 on: June 12, 2014, 10:28:36 pm »

Evo Karlo pronašao sam još jednu fotografiju, na njoj je moj pokojni otac i mislim kap. korvete Vujić sa pitomcima Akademije iz Sudana ili
Libije. Na poleđini fotografije ništa ne piše, pa po "četvrtastim" epoletama na ramenu i oznaci na šapki pretpostavljam da je to bilo oko
1969. godine kada su na školovanju bili i Libijci.

Inače koliko mi je poznato u Mašinskoj su se školovali pitomci i oficiri iz Sudana, Libije, Etiopije i Palestinci. Sjećanje je slabo jer ipak sam
onda još bio klinac.



Super slike, neka se pamti da su se u Puli nekada pored naših ljudi školovali i stranci, a Mašinska je na neki način bila "rasadnik" znanja
jer su njenu opremljenost ali i predavače koristili i škole u Puli, osobito Tehnička škola. Pa i na odlasku su dosta opreme i mjernih instru-
menata ostavili školi.

Na staru mašinsku svaki se put podsjetim kada prošečem pored njene zgrade.

Hvala @zvek,

na tom podatku.Sjećam se da su dolazili dva puta sedmično(nedjeljno) i pri tome bili veoma bučni.Naročito su se dobro čuli kad su prelazili preko malog (unutrašnjeg)kruga,pa sve dok nisu ušli u kabinet ovisno o kom se spratu radilo.

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #261 on: June 13, 2014, 05:12:51 am »


Najveća HVALA @zpetrov9 !

Fotka je izvrsna a nije ni mogla biti krupnija kad je na njoj toliki broj ljudi.Radi se vjerovatno o mašincima,pošto je elektroničara uvjek bilo malo u klasi.Moja je brojala kod prijema 20 završilo nas je 17 pitomaca.

Vašeg oca sam prepoznao ali najvjerovatnije zato što ste ovih dana dali njegovu fotku (dvanaesti s desna u lijevo,treći red).Nikog drugog za sada ne prepoznajem i ako bih barem od starješina trebalo.No možda se radi o klasnim starješinama sa kojima smo mi imali manje kontakata ali smo imali niz zajedničkih predavača-nastavnika.Morat ću ipak koristiti lupu i pomnije pregledati.

Most se izvrsno vidi a mi smo se postrojavali ispred sa izvesnim odmakom (da mogu da prolaze oni koji su se promovisali strojevim korakom),a mi ostali smo stajali u stroju okrenuti prema mostu.Na mostu su stajali oficiri  iz više komande te načelnik škole i dr.

Poz.

Nema neke posebne potrebe za zahvaljivanjem, meni je zaista drago da postavim fotografije iz nekadašnje Mašinske za koju sam od svog
djetinjstva bio vezan, pa su emocije ostale i sada nakon 40 godina od proizvođenja zadnjih klasa pitomaca MTPŠ-a i MT Akademije. Taj
komandni most je poslije bio demontiran i sklonjen, ne znam iz kojih razloga ali 1974. ga nije bilo. I danas rado prošetam njenim hodnicima
i ako to više nije ono što je bilo, ali ipak se je objekat nekako očuvao i nije devastiran. Jedino žalim što nisam imao priliku da uđem i bar
malo pronjuškam po bivšoj kancelariji moga oca u kojoj sam proveo mnoge sate i dane igrajući se i družeći se s pitomcima i mornarima.
Ali u njenom predhodniku i u njoj je neka udruga i kada ja prijepodne prolazim zatvoreno je.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #262 on: June 13, 2014, 05:24:13 am »

Evo Karlo pronašao sam još jednu fotografiju, na njoj je moj pokojni otac i mislim kap. korvete Vujić sa pitomcima Akademije iz Sudana ili
Libije. Na poleđini fotografije ništa ne piše, pa po "četvrtastim" epoletama na ramenu i oznaci na šapki pretpostavljam da je to bilo oko
1969. godine kada su na školovanju bili i Libijci.

Inače koliko mi je poznato u Mašinskoj su se školovali pitomci i oficiri iz Sudana, Libije, Etiopije i Palestinci. Sjećanje je slabo jer ipak sam
onda još bio klinac.



Super slike, neka se pamti da su se u Puli nekada pored naših ljudi školovali i stranci, a Mašinska je na neki način bila "rasadnik" znanja
jer su njenu opremljenost ali i predavače koristili i škole u Puli, osobito Tehnička škola. Pa i na odlasku su dosta opreme i mjernih instru-
menata ostavili školi.

Na staru Mašinsku svaki se put podsjetim kada prošečem pored njene zgrade.

Posjete srednješkolaca su bile česte i suradnja sa školama dobra i obostrano korisna. Već prije napomenuti strojarski kabinet sa turbinom,
motorima i ostalom opremom brodske strojarnice bio je u unutarnjem dijelu prednje zgrade, kada se uđe u unutarnje dvorište išlo se lijevo
i onda opet lijevo. Mislim da ova fotografija pokazuje dio u kojem je bio kabinet, a i "dimnjak" bi to trebao potvrditi. To je prostorija u
"podrumu sa rešetkama na prozorima na drugoj fotografiji. Prilažem i fotografiju zgrade Mašinske iz današnjih dana za prisječanje.


* MAŠINSKA 15 DVORIŠTE Pogled na Zapad 05-2013.jpg (558.17 KB, 1600x1200 - viewed 103 times.)

* MAŠINSKA 10 DVORIŠTE Pogled Istok 05-2013.jpg (577.68 KB, 1600x1200 - viewed 95 times.)

* MAŠINSKA 05-2013.jpg (558.82 KB, 1600x1200 - viewed 85 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #263 on: June 13, 2014, 05:29:11 am »

Nakon odlaska Centra u Split u zgradu bivše Mašinske ulazi Mornarički Nastavni Centar iz stare kasarne Ivan Goran Kovačić (prekoputa) i tu
su do 1991. dolazili svi regruti iz cijele SFRJ regrutovani u JRM na osnovnu obuku. Evo ostatka njihove nove adrese na jednom od ulaza,
ispisane na zidu.


* MAŠINSKA ADRESA iz ere MNC-a 1975.jpg (371.28 KB, 1599x932 - viewed 70 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #264 on: June 13, 2014, 06:15:13 am »

Osim 1159/92 bila je i adresa 1159/95 A, B,C (peti bataljon , I, II i III četa regruta mašinske struke) VE 10.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #265 on: June 13, 2014, 10:14:45 am »

Osim 1159/92 bila je i adresa 1159/95 A, B,C (peti bataljon , I, II i III četa regruta mašinske struke) VE 10.

To je točno, ali čini mi se da sam čuo od nekih starješina da je razlika u "podbrojevima" 92 ili 95 bila i u tome da li su mornari u kasarni
Rojc (ex Mašinska) ili u kasarni na Muzilu. Ne mogu to sa sigurnošču tvrditi ali vjerujem da ima dosta članova Palube koji su s time točno
upoznati pa nam mogu objasniti.

Meni će ipak kasarna Rojc ostati u pamčenju kao VP 6577 Pula ili Mašinska, naravno bez namjere da potcjenjujem i kasniji boravak MNC-a
i VP 1159 Pula u njoj.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #266 on: June 13, 2014, 10:26:46 am »


Najveća HVALA @zpetrov9 !

Fotka je izvrsna a nije ni mogla biti krupnija kad je na njoj toliki broj ljudi.Radi se vjerovatno o mašincima,pošto je elektroničara uvjek bilo malo u klasi.Moja je brojala kod prijema 20 završilo nas je 17 pitomaca.

Vašeg oca sam prepoznao ali najvjerovatnije zato što ste ovih dana dali njegovu fotku (dvanaesti s desna u lijevo,treći red).Nikog drugog za sada ne prepoznajem i ako bih barem od starješina trebalo.No možda se radi o klasnim starješinama sa kojima smo mi imali manje kontakata ali smo imali niz zajedničkih predavača-nastavnika.Morat ću ipak koristiti lupu i pomnije pregledati.

Most se izvrsno vidi a mi smo se postrojavali ispred sa izvesnim odmakom (da mogu da prolaze oni koji su se promovisali strojevim korakom),a mi ostali smo stajali u stroju okrenuti prema mostu.Na mostu su stajali oficiri  iz više komande te načelnik škole i dr.

Poz.

Evo Karlo još jedna fotografija prednjeg dvorišta mašinske s postrojenim pitomcima. Radi se o polaganju zakletve XVIII klase MTPŠ-a
(tako piše na poleđini fotografije). Snimljena je 1967. godine i u pozadini više nema onog komandnog mosta, a privremena "bina" ili
govornica za više oficire se postavljala u hladu platana odmah ispred glavnog ulaza u kasarnu. Možda se netko i nakon tolikih godina
ipak prepozna.


* Pula mašinska 1967. XVIII Klasa - Zakletva.jpg (273.94 KB, 1288x796 - viewed 97 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #267 on: June 13, 2014, 10:40:13 am »

Kada sam već kod bivše Mašinske i posebno MTPŠ-a evo i dvije fotografije starješina i pitomaca XV klase MTPŠ-a. To je bila brojem
najmanja klasa pitomaca koliko je meni poznato i mislim da su svi bil elektrostruke, bez i jednog mašinca.


* MAŠINSKA1966 XV Klasa.jpg (440.89 KB, 1287x893 - viewed 99 times.)

* XV Klasa MTPŠ VP 6577 Pula 1967.jpg (582.49 KB, 2520x3133 - viewed 108 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #268 on: June 13, 2014, 10:47:06 am »

Evo i još jedne s logorovanja 1971. ili 1972. godine na poziciji ispred Premanture, a iznad pregrada na Pomerskom zaljevu. Po godinama
koje su navedene trebalo bi se raditi o logorovanju XXI ili XXII klase MTPŠ-a. Uz godine je na poleđini fotografije dodan upitnik pa je možda
i fotografija nastala godinu prije ili kasnije od navedenih. Vjerovatno otac nije odmah upisao godinu pa se onda kasnije pokušavao sjetiti, a
to baš možda nije uvijek uspjevao. Osobno mislim da je to možda i bilo ranije recimo 1968. ili 1969. zato jer vidima da podoficir - komandir
straže ima na šapki još stari, uski amblem. Ja se dobro sječam samog čina kada je fotografija nastala jer sam bio prisutan ali zaista nisam
siguran o kojoj se klasi radilo, možda je bila i XIX klasa.  Možda se netko prepozna pa nam javi.


* Logorovanje kod Premanture 1971. ili 1972. počast zastavi.jpg (382.78 KB, 946x1333 - viewed 120 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #269 on: June 13, 2014, 11:20:51 am »

Evo i tu da postavim link na fotografiju sa zadnje ceremonije proizvođenja pitomaca Mašinske u čin MT oficira i MT podoficira JRM u Puli, da
ne dupliram fotografije i ne zauzimam duplo mjesta, pa koga zanima može pročitati i pogledati.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,11536.msg340226.html#msg340226
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.