PALUBA
April 27, 2024, 03:18:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 243530 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #300 on: September 01, 2014, 08:18:57 pm »


Hvala @zpetrov 9 !

Mnogo ste me obradovali ovim lijepim fotkama.

Zaista se ne sjećam da su sa te zadnje strane bile stube.Vidim po starosti opeke da su bile.Gore na zidu ali dalje od ivice bila je žičana ograda zbog  "izolacije".Sjećam se uzrečice za nas elektro struke "najbolja izolacija je metalna žica ali bodljikava".  Cheesy
Inače sjećam se da je tu desno od ulaza bilo nekih velikih zupčanika i osovina veoma korodiranih.

U tom djelu zgrade na zadnjem katu,mi smo imali učionice i to sve tri klase,koje su također bile malobrojne.Isto tako bili su i naši kabineti:radio, radarski (sasvim na kraju),te za podvodne uređaje.kompase i dubinomjere negdje na sredini zgrade.Na katovima ispod bile su učionice i kabineti mašinaca i električara.Tu su dolazili ovi iz srednjih škola iz Pule.Graja se najbolje čula dok su prelazili mali krug.

Inače ova korita izazivaju u meni posebna sjećanja kliko puta sam morao tu da oponašam "kandi"mašinu pogotovo na bjelom mornarskom odjelu i kapi jer ako ne uradim kako treba i ako je nedaj Bože bio Čučkovič dež.oficir,od izlaza nije bilo ništa nego i dalje u "izolaciju".

Hvala još jednom i pozdrav!
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #301 on: September 02, 2014, 07:04:01 am »


Hvala @zpetrov 9 !

Mnogo ste me obradovali ovim lijepim fotkama.

Zaista se ne sjećam da su sa te zadnje strane bile stube.Vidim po starosti opeke da su bile.Gore na zidu ali dalje od ivice bila je žičana ograda zbog  "izolacije".Sjećam se uzrečice za nas elektro struke "najbolja izolacija je metalna žica ali bodljikava".  Cheesy
Inače sjećam se da je tu desno od ulaza bilo nekih velikih zupčanika i osovina veoma korodiranih.

U tom djelu zgrade na zadnjem katu,mi smo imali učionice i to sve tri klase,koje su također bile malobrojne.Isto tako bili su i naši kabineti:radio, radarski (sasvim na kraju),te za podvodne uređaje.kompase i dubinomjere negdje na sredini zgrade.Na katovima ispod bile su učionice i kabineti mašinaca i električara.Tu su dolazili ovi iz srednjih škola iz Pule.Graja se najbolje čula dok su prelazili mali krug.

Inače ova korita izazivaju u meni posebna sjećanja kliko puta sam morao tu da oponašam "kandi"mašinu pogotovo na bjelom mornarskom odjelu i kapi jer ako ne uradim kako treba i ako je nedaj Bože bio Čučkovič dež.oficir,od izlaza nije bilo ništa nego i dalje u "izolaciju".

Hvala još jednom i pozdrav!

Drago mi je ako sam Vas obradovao. Kao klinac često sam dolazio u Mašinsku kod oca, to mi je skoro bilo drugo doma. Sječam se i da je
u unutarnjem dvorištu u prostoru gdje je danas kotlovnica bio mašinski kabinet koji je jedno vrijeme pripremao i vodio moj pokojni otac. Tu
smo i mi kao učenici znali doći da nam pokažu kako izgleda brodska strojarnica, posebno je bila zanimljiva jedna turbina jer drugdje se taj
stroj nije mogao vidjeti, osobito ne u radu. Poslije je taj kabinet preuzeo i MNC za obuku mornara.  Nakon raspada države sječam se i
žalosnih prizora kada su mnogi dijelovi tog kabineta bili razvučeni prvo po unutarnjem dvorištu, a kasnije i na otpad radi prodaje. Jedino
je u dvorištu dugo bio jedan veliki elektromotor ili generator. Ne znam kako je završila ta parna turbina i veći strojevi, nadam se da nisu
izrezani i uništeni.

A te kadice u dvorištu su puno puta bile mjesto zanimljivih događaja za pitomce, osobito ljeti i poslijepodne kada osim dežurnog oficira
i njegovog pomočnika ne bi bilo drugih starješina u kasarni. Tada bi se ljeti mnogi pitomci dosjetili da se tu kupaju. Naravno ako je dežurni
bio neki "zaguljeni" onda bi dobili ribanje i po koje nagradno požarstvo. Inače onda pbb Čučković je bio od zahtjevnijih i strožijih starješina
jedino bi se malo "popustio" na logorovanjima kada se u kuterima išlo na veslanje i kasnije kada bi bile "ribijade" on i st. vodnik Surić bi to
organizirali i što s udicama, što s parangalima bilo je ribe u obilju. Tako se barem ja kao klinac sjećam tih logorovanja.

Što se tiće učionica evo postavit ću Vam i jedan mali video koji prikazuje izgled zgrade sa sjeverne strane, danas su ostale još samo neke
konzole na kojima su bili pričvrščeni školski radari i jedan na kojem se "u živo" vide te kadice ili korita za pranje i umivanje.

Čim uploadam postavit ću link za Vas i možda još ponekog koga to zanima, a ne živi u Puli.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #302 on: September 02, 2014, 07:51:06 am »



Evo kako sam obečao, tu je link na kojem se vidi unutarnje dvorište i te "kadice" i nekim čudom su još u funkciji i ako ne baš sve.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #303 on: September 02, 2014, 08:52:30 am »



Evo kako sam obečao, tu je link na kojem se vidi unutarnje dvorište i te "kadice" i nekim čudom su još u funkciji i ako ne baš sve.



Evo Karlo postavit ću još jedan video na kome se vidi unutarnje dvorište Mašinske i te kadice.




* Mašinska 19082014.jpg (583.5 KB, 1504x1128 - viewed 52 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #304 on: September 02, 2014, 09:16:57 am »


Hvala puno @zpetrov 9 !

Zaista sam previše zauzet "humanitarnim" radom pa ne uspevam da Vam šire odgovorim.Valda ću uspjeti u toku današnjeg dana.

Puno pozdrava!
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #305 on: September 02, 2014, 09:37:11 am »


Hvala puno @zpetrov 9 !

Zaista sam previše zauzet "humanitarnim" radom pa ne uspevam da Vam šire odgovorim.Valda ću uspjeti u toku današnjeg dana.

Puno pozdrava!


Ma nema problema, nadam se da Vam se video isječci sviđaju bez obzira na sadašnje stanje i izgled objekta, u meni uvijek bude uspomene
i sjećanja. Neke isječke ću postaviti i na stranice XIV klase pa ih i tamo možete pogledati, samo ide jako sporo s uploadom.

Pozdrav
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #306 on: September 02, 2014, 09:54:17 pm »


Neizmjerno HVALA @zpetrov 9 !

Pregledao sam sve i to po nekoliko puta.Za mene oni ne da su samo lijepi nego imaju i dodatnu vrijednost jer ja sigurno neću imati mogućnosti da ih pogledam u stvarnosti.

Sjećam se jednom kad sam bio u malom parkiću (sa desne strane ulaza)stariji čovjek-civil je došao na kapiju i mislim da je bio ušao do prijavnice. Čovjek je očito bio stranac.Znam da su ovi iz prijavnice zvali dežurnog oficira i da je i on došao.Čovjek je očito tražio da vidi zgradu i izbliza te iznutra.Međutim nije mu dozvoljeno i vraćen je na ulicu.Valjda se to onda smatralo vojnom tajnom i ako je tvrdio da je on tu boravio nekad.Bilo mi ga je žao ali sam onda i ja smatrao to vojnom tajnom.Sada kad sam i ja u godinama imam daleko više razumjevanja za njega jer vjerujem da čovjek vjerovatno nije doživeo mogućnost da vidi zgradu u kojoj je proveo možda i dobar dio života.

Inače u tom parkiću su bile i klupe.

Sami ulaz u zgradu je bio ovakav i kako ste Vi opisali.Sa lijeve strane je bila prostorija dež.oficira.Otvora na zidu se niti ja ne sjećam,ali mislim da su većinom bila otvorena vrata te prostorije pa je i tako mogao kontrolisati.Inače,sjećam se,da smo tu moralu ulaziti kad smo se vraćali sa odsustva i tu nam je pregledano šta smo unosili u zgradu.Da li u  prostoriji do ove ili sa suprotne strane,smo išli na ono zaprašivanje DDT-ijem. Tako da smo tu dobijali specifični šmek.Zastakljenih vrata se i ja ne sjećam.

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #307 on: September 03, 2014, 06:39:50 am »


Neizmjerno HVALA @zpetrov 9 !

Pregledao sam sve i to po nekoliko puta.Za mene oni ne da su samo lijepi nego imaju i dodatnu vrijednost jer ja sigurno neću imati mogućnosti da ih pogledam u stvarnosti.

Sjećam se jednom kad sam bio u malom parkiću (sa desne strane ulaza)stariji čovjek-civil je došao na kapiju i mislim da je bio ušao do prijavnice. Čovjek je očito bio stranac.Znam da su ovi iz prijavnice zvali dežurnog oficira i da je i on došao.Čovjek je očito tražio da vidi zgradu i izbliza te iznutra.Međutim nije mu dozvoljeno i vraćen je na ulicu.Valjda se to onda smatralo vojnom tajnom i ako je tvrdio da je on tu boravio nekad.Bilo mi ga je žao ali sam onda i ja smatrao to vojnom tajnom.Sada kad sam i ja u godinama imam daleko više razumjevanja za njega jer vjerujem da čovjek vjerovatno nije doživeo mogućnost da vidi zgradu u kojoj je proveo možda i dobar dio života.

Inače u tom parkiću su bile i klupe.

Sami ulaz u zgradu je bio ovakav i kako ste Vi opisali.Sa lijeve strane je bila prostorija dež.oficira.Otvora na zidu se niti ja ne sjećam,ali mislim da su većinom bila otvorena vrata te prostorije pa je i tako mogao kontrolisati.Inače,sjećam se,da smo tu moralu ulaziti kad smo se vraćali sa odsustva i tu nam je pregledano šta smo unosili u zgradu.Da li u  prostoriji do ove ili sa suprotne strane,smo išli na ono zaprašivanje DDT-ijem. Tako da smo tu dobijali specifični šmek.Zastakljenih vrata se i ja ne sjećam.

Poz.

Da onda je sve bila vojna tajna, sječam se da sam i ja kao klinac od 7-8 godina kada bih dolazio kod oca (a to je bilo gotovo svaki dan)
došao na prijavnicu i onda bi nekada mornari prvo telefonom zvali dežurnog da pitaju da li me smiju pustiti u kasarnu i te kada bi dobili
dozvolu su me puštali, nekad bih se i javio u kancelariju dežurnih ali oni su me već svi znali jer sam bio kao poluinventar škole. Nekada
bi me mornari odmah puštali samo bi me prije pitali da li znam pronaći oca u toj zgradi, ali to sam uvijek znao.

Kada se ulazilo u zgradu prva vrata lijevo u hodniku pa opet lijevo su bila za prostoriju gdje su dežurni i pomočnik imali krevete gdje bi
po noći prespavali na smjenu, ako se dobro sječam dežurni bi bio budan do 01 00 sati u jutro i onda bi išao spavati, a pomočnik je
spavao od 10 00 do 01 00. Na istom hodniku odmah kada se uđe desno pa prva vrata lijevo (uz stepenice) bila je jedna mala prostorija
u kojoj je stizala i odlazila pošta prema vani u i iz PTT-a.

Za onaj otvor u zidu prostorije dežurnog oficira čini mi se da je probijen kasnije možda čak i u vrijeme kada je u zgradi bio MNC, ja ga se
zaista ne sječam iz vremena dok su u njemu bili pitomci. Staklena vrata su postavljena negdje iza 2000. kada već odavno zgrada nije bila
vojni objekat.

U parku su bile klupe, a kasnije je na prijavnici dozidana i prostorija za posjetitelje. Sve je bilo ograđeno s mrežastom ogradom ali je ona
davno uklonjena jer su na njoj bili i neki šiljci pa se govorilo da je to zato da ako se djeca penju po stablima i ako slučajno padnu na
ogradu da ih ti šiljci ne povrede? Ili je to možda nekome trebalo za prodati na otpadu?

Inače večina vrata na ulazim u prostorije su u zgradi još uvijek ona ista "originalna" i ako su i neke udruge stavili nova-jača.

Eto toliko i drago mi je ako su Vam ovi filmići probudili uspomene. Nadam se da će i drugima koji su tu dugo boravili biti drago da vide
te prostore.

Pozdrav
« Last Edit: September 03, 2014, 06:46:38 am by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #308 on: September 10, 2014, 02:38:50 pm »

Mnogi Palubari su nekada slavili današnji dan 10. 09. kao Dan Mornarice. Pa svima koji se toga još prisječaju želim sve najbolje za taj dan.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #309 on: November 20, 2014, 08:05:06 pm »

Već sam prije bio postavio neke fotografije područja Monumenti i Katarina u Puli gdje su isto mnogi palubari proveli po nešto vremenu u/na
službi ili tijekom služenja roka u JRM. Pa evo jednog video isječka snimljenog jednog lijepog sunčanog dana krajem 2013. nadam se da će to
mnogima biti zanimljivo.



* Most Monumenti-Katarina.jpg (585.18 KB, 2592x1944 - viewed 72 times.)
« Last Edit: November 20, 2014, 08:09:21 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #310 on: November 20, 2014, 08:15:18 pm »

Već sam prije bio postavio neke fotografije područja Monumenti i Katarina u Puli gdje su isto mnogi palubari proveli po nešto vremenu u/na
službi ili tijekom služenja roka u JRM. Pa evo jednog video isječka snimljenog jednog lijepog sunčanog dana krajem 2013. nadam se da će to
mnogima biti zanimljivo.



I ako se u prethodnom video isječku vide oštečenja na objektima Katarina-Monumenti ipak je to pomalo diskretno, ali na žalost oštečenja
pa da kažem razaranje je puno veće, evo jedan kraći video na kojem se to vidi na primjeru jedne od bivših kasarni. Pulski vandali su tu bili
i iživljavali se maksimalno, na žalost.



* Kasarna-devastirana na Monumentima - Pula.jpg (978.63 KB, 2842x2132 - viewed 76 times.)
« Last Edit: November 20, 2014, 08:20:15 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #311 on: November 20, 2014, 08:29:05 pm »

I još jedan na zanimljiv način nastao video prikaz područja Monumenti - Valelunga u Puli. Snimljeno je kamerom fiksiranom na maloj letilici.
Vidi se i područje nekada davno kamenoloma koji je poslije JRM služio kao strelište i bojeva gađanja su se tu vršila negdje čak do sredine
šezdesetih godina prošlog vijeka. Poslije je taj prostor imao drugu namjenu, a danas je potpuno zapušten, jedino su još neki objekti u
Valelungi pod vojnim nadzorom.

Vjerujem da bi se možda generacija Karlove klase iz Mašinske trebala sječati tog područja jer su tu na bojevo gađanje često išli i pitomci iz
Mašinske. Pa možda se gledajući prisjete po nekog detalja. Video je preuzet sa Youtube-a, a snimljen je početkom 2010. godine.

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #312 on: November 20, 2014, 09:08:31 pm »

I još jedan na zanimljiv način nastao video prikaz područja Monumenti - Valelunga u Puli. Snimljeno je kamerom fiksiranom na maloj letilici.
Vidi se i područje nekada davno kamenoloma koji je poslije JRM služio kao strelište i bojeva gađanja su se tu vršila negdje čak do sredine
šezdesetih godina prošlog vijeka. Poslije je taj prostor imao drugu namjenu, a danas je potpuno zapušten, jedino su još neki objekti u
Valelungi pod vojnim nadzorom.

Vjerujem da bi se možda generacija Karlove klase iz Mašinske trebala sječati tog područja jer su tu na bojevo gađanje često išli i pitomci iz
Mašinske. Pa možda se gledajući prisjete po nekog detalja. Video je preuzet sa Youtube-a, a snimljen je početkom 2010. godine.

xxxhttps://www.youtube.com/watch?v=EBLFHzLANzA

Da, to je tačno. Dugo vremena u tom kamenolomu su vršena gađanja. Moja XIV (14) klasa MTPŠ-a i ja naravno u tom kamenolomu,
1965 god. izvodili smo gađanje iz protu-tenkovskog bacača. Bilo je i humora. Kao, ljudstvo za pripremu naslagalo je u sredini gomilu
kamenja, što je trebalo glumiti tenk. Naravno poslije jednog ili dva prijektila, gomila je otišla u vražju mater.... Grin
Potom su našli rešenje, nacrtavši na litici kamenoloma kao neku siluetu, pa sno onda u nju derali. Poslije 50-tak granata, koliko nas je bilo,
napravili smo gomilu za izgraditi zgradu.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #313 on: November 20, 2014, 09:20:15 pm »


Hvala @zpetrov9 na prelijepim video klipovima i fotkama!

Prvi video mi je naročito drag.Spolja mi je skoro sve poznato ali unutrašnjost zgrada i nije.Da li zato što je sve devastirano ili zbog moje trošne memorije.
Tko je onaj malac unutra u zgradi djeluje mi kao prestolonaslednik.
Iza zgrade desno,pisao sam ranije,nalazio se mali drveni mostić,na drvenim šipovima ali ga ne vidim.Vjerovatno je otišao kao ogrev.
Zadnji video iz helikoptera je lijep ali malo toga prepoznajem.Kao pitomci išli smo negdje na gađanje ali se sjećam da je to bila neka duža zgrada ispred koje je bio i rov iz kog smo gađali.Gađali smo iz puške i automata Tomson.Bila su to stara oružja i za ono vrijeme.Sjećam se da je Tomson iz kog sam gađao stalno gubio mušicu na cijevi.Naime cijev se odvrtala dok se puca.Oni su imali to svojstvo da sami ponekad počnu da pucaju,pa nam je rečeno da ga obavezno odložimo na zemlju ispred ako nešta nije u redu.Moj klasić Brandl A.je gađao i nešta nije bilo u redu.On umesto da ga odloži okreće se sa automatom prema našem načelniku Levstek F. i kaže nešta nije u redu.Još dok se okretao prema njemu ovaj onako buckast se prućio po zemlji i imali ste osjećaj da bi poželeo da se i ukopa.Da je bio neki čovjek bez partizanskog iskustva sigurno bi samo tromo gledao šta ovaj radi.Iza toga je V.Branković koji je bio sa druge strane podviknuo na ovoga "odloži oružje".Kad ga je ovaj odložio posle je došao netko od starješina i situacija se smirila.
Mislim da smo na tom terenu imali i nastavu iz rušenja kasnije kad sam bio na "Sutjesci".

Poz. 
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #314 on: November 21, 2014, 08:21:58 am »

I još jedan na zanimljiv način nastao video prikaz područja Monumenti - Valelunga u Puli. Snimljeno je kamerom fiksiranom na maloj letilici.
Vidi se i područje nekada davno kamenoloma koji je poslije JRM služio kao strelište i bojeva gađanja su se tu vršila negdje čak do sredine
šezdesetih godina prošlog vijeka. Poslije je taj prostor imao drugu namjenu, a danas je potpuno zapušten, jedino su još neki objekti u
Valelungi pod vojnim nadzorom.



xxxhttps://www.youtube.com/watch?v=EBLFHzLANzA

Da, to je tačno. Dugo vremena u tom kamenolomu su vršena gađanja. Moja XIV (14) klasa MTPŠ-a i ja naravno u tom kamenolomu,
1965 god. izvodili smo gađanje iz protu-tenkovskog bacača. Bilo je i humora. Kao, ljudstvo za pripremu naslagalo je u sredini gomilu
kamenja, što je trebalo glumiti tenk. Naravno poslije jednog ili dva prijektila, gomila je otišla u vražju mater.... Grin
Potom su našli rešenje, nacrtavši na litici kamenoloma kao neku siluetu, pa sno onda u nju derali. Poslije 50-tak granata, koliko nas je bilo,
napravili smo gomilu za izgraditi zgradu.

Pošto sam u isto vrijeme pisao moj post a vidim znatne razlike u sjećanjima čisto iz znatiželje htio bih zanati da li je to točno.

Kao piotomci mi nismo gađali sa sredstvom jačem od streljačkog naoružanja(pištolj,puška,automat,možda i puškomitraljez).Čak i ručna bomba  je bila vježbovna,ona kad se odvrne poklopac i obrne te udari o kundak ili kamen kapisla.Uz šištanje i nešto dima trebalo je baciti posle odbrojavanja na zadato mjesto.Sve je to vršeno u prvoj ili drugoj godini kad se učila taktika KOV-a(odeljenje,vod i možda četa u napadu i odbrani).Ovdje vidim da su se neki sasvim "ozbiljno"bavili tim problemom.Slali su kamenje u "vražiju mater i derali u metu".Vjerovatno se radi o napretku u nastavi u odnosu na nas.
Prva ozbiljnija upotreba jačeg eksploziva koju sam ja doživeo je bila tek kao starješina na "Sutjesci" iz nastave o "Rušenju", na tom terenu.Trebalo je praktično savladati upotrebu minerskih klješta(pričvršćenje inicijalne kapisle).Takođe trebalo je znati upotrebu paljenja električki inicijalne kapisle.Vježba je ukljućivala odsecanje željezne šine,ili stuba u vodi,postavljanjem eksploziva sa suprotnih strana itd.
Eto to su moja sjećanja za taj teren.

Poz.
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.