PALUBA
April 27, 2024, 07:16:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 243573 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #315 on: November 21, 2014, 12:50:40 pm »


Hvala @zpetrov9 na prelijepim video klipovima i fotkama!

Prvi video mi je naročito drag.Spolja mi je skoro sve poznato ali unutrašnjost zgrada i nije.Da li zato što je sve devastirano ili zbog moje trošne memorije.
Tko je onaj malac unutra u zgradi djeluje mi kao prestolonaslednik.
Iza zgrade desno,pisao sam ranije,nalazio se mali drveni mostić,na drvenim šipovima ali ga ne vidim.Vjerovatno je otišao kao ogrev.
Zadnji video iz helikoptera je lijep ali malo toga prepoznajem.Kao pitomci išli smo negdje na gađanje ali se sjećam da je to bila neka duža zgrada ispred koje je bio i rov iz kog smo gađali.Gađali smo iz puške i automata Tomson.Bila su to stara oružja i za ono vrijeme.Sjećam se da je Tomson iz kog sam gađao stalno gubio mušicu na cijevi.Naime cijev se odvrtala dok se puca.Oni su imali to svojstvo da sami ponekad počnu da pucaju,pa nam je rečeno da ga obavezno odložimo na zemlju ispred ako nešta nije u redu.Moj klasić Brandl A.je gađao i nešta nije bilo u redu.On umesto da ga odloži okreće se sa automatom prema našem načelniku Levstek F. i kaže nešta nije u redu.Još dok se okretao prema njemu ovaj onako buckast se prućio po zemlji i imali ste osjećaj da bi poželeo da se i ukopa.Da je bio neki čovjek bez partizanskog iskustva sigurno bi samo tromo gledao šta ovaj radi.Iza toga je V.Branković koji je bio sa druge strane podviknuo na ovoga "odloži oružje".Kad ga je ovaj odložio posle je došao netko od starješina i situacija se smirila.
Mislim da smo na tom terenu imali i nastavu iz rušenja kasnije kad sam bio na "Sutjesci".

Poz.  

Pokojni otac mi je pričao o tim starim Tomsonima pa mi je i kući donio par ispražnjenih metaka, u stvari čaura sa ispucanim zrnom koje je
bilo u dobrom stanju pa se dalo vratiti u čauru. Možete misliti kako sam se s tim metcima pravio pred prijateljima. Govorio je da je bio neki
poseban način nišanjenja preko neke "žute" mušice ili kruga, detalja se ne sječam. Znam da su tamo imali i gađanja sa ručnim bacačima i
sa ručnim bombama i onda bi cijela Pula "praštila" jer se zvuk od stijena kamenoloma odbijao prema gradu, zato su valjda i prestali s tim
strelištem.

Otac je uvijek morao brinuti za materijalno obezbjeđenje, municija bombe itd. i kasnije skupljanje čaura pa muke da broj vračenih čaura
bude u skladu s dopuštenim rasipanjem (kada su čaure bile iz mesinga). Kako je bi jedan od rijetkih koji je iz rata imao iskustvo s bacanjem
ručnih bombi često je morao on izvesti pokazno bacanje s par bombi.

A onaj malac na ulazu u zgradu je zaista prestolonaslednik, ali moga prestolja. To se moj sin našao u objektivu prije par godina kada sam
ga poveo da vidi ostatke kasarni.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #316 on: November 21, 2014, 01:02:57 pm »

" i kasnije skupljanje čaura pa muke da broj vračenih čaura
bude u skladu s dopuštenim rasipanjem (kada su čaure bile iz mesinga)."


U pitomcima, kada smo bili na gađanju (i na kasnijim gađanjima u JRM), obavezno su se skupljale čaure. Mislim da imam jednu sliku kako pitomac sa šljemom vata prazne čaure. Ako me sjećanje ne vara, trebalo je vratit 70% čauri od ispaljenih??


* 1971.-1972. strelište Valdebek.jpg (385.76 KB, 1228x876 - viewed 77 times.)
« Last Edit: November 21, 2014, 01:08:00 pm by duje » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #317 on: November 21, 2014, 01:17:32 pm »

" i kasnije skupljanje čaura pa muke da broj vračenih čaura
bude u skladu s dopuštenim rasipanjem (kada su čaure bile iz mesinga)."


U pitomcima, kada smo bili na gađanju (i na kasnijim gađanjima u JRM), obavezno su se skupljale čaure. Mislim da imam jednu sliku kako pitomac sa šljemom vata prazne čaure. Ako me sjećanje ne vara, trebalo je vratit 70% čauri od ispaljenih??

Lijepa fotografija sa gađanja pištoljem TT-ejcem. Ali vaša klasa više nije gađala na Monumentima. Vi ste imali gađanja na velikom strelištu
u Valdabeku ili na strelištu iza Banjola kada se ide prema ondašnjoj radarskoj postaji Monte Kope. Ovo drugo danas više ne egzistira u toj
funkciji kao ni radari na Montekope.

Neke klase kao i starješine iz Mašinske su imali bojevo gađanje s pištoljima i automatima u jednoj rupi od bivšeg kamenoloma u blizini žute
kasarne veze na Premanturskoj cesti, ali je i to negdje početkom sedamdesetih prekinuto jer su okolo počele "nicati" kuće. Danas je sve
zatrpano materijalom koji je dovožen kada se probijala Pulska zaobilaznica.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #318 on: November 21, 2014, 01:41:23 pm »

" i kasnije skupljanje čaura pa muke da broj vračenih čaura
bude u skladu s dopuštenim rasipanjem (kada su čaure bile iz mesinga)."


U pitomcima, kada smo bili na gađanju (i na kasnijim gađanjima u JRM), obavezno su se skupljale čaure. Mislim da imam jednu sliku kako pitomac sa šljemom vata prazne čaure. Ako me sjećanje ne vara, trebalo je vratit 70% čauri od ispaljenih??

Evo još jedne fotografije sa bojevog gađanja pištoljima iz kolekcije mog oca. Na žalost ne piše mjesto i ne znam točnu godinu. Možda je to
bilo i s vašom XXI klasom?


* Tošo Bojevo gađanje.jpg (248.76 KB, 779x1123 - viewed 107 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #319 on: November 21, 2014, 01:47:08 pm »

I još jedan na zanimljiv način nastao video prikaz područja Monumenti - Valelunga u Puli. Snimljeno je kamerom fiksiranom na maloj letilici.
Vidi se i područje nekada davno kamenoloma koji je poslije JRM služio kao strelište i bojeva gađanja su se tu vršila negdje čak do sredine
šezdesetih godina prošlog vijeka. Poslije je taj prostor imao drugu namjenu, a danas je potpuno zapušten, jedino su još neki objekti u
Valelungi pod vojnim nadzorom.

Vjerujem da bi se možda generacija Karlove klase iz Mašinske trebala sječati tog područja jer su tu na bojevo gađanje često išli i pitomci iz
Mašinske. Pa možda se gledajući prisjete po nekog detalja. Video je preuzet sa Youtube-a, a snimljen je početkom 2010. godine.

xxxhttps://www.youtube.com/watch?v=EBLFHzLANzA

Da, to je tačno. Dugo vremena u tom kamenolomu su vršena gađanja. Moja XIV (14) klasa MTPŠ-a i ja naravno u tom kamenolomu,
1965 god. izvodili smo gađanje iz protu-tenkovskog bacača. Bilo je i humora. Kao, ljudstvo za pripremu naslagalo je u sredini gomilu
kamenja, što je trebalo glumiti tenk. Naravno poslije jednog ili dva prijektila, gomila je otišla u vražju mater.... Grin
Potom su našli rešenje, nacrtavši na litici kamenoloma kao neku siluetu, pa sno onda u nju derali. Poslije 50-tak granata, koliko nas je bilo,
napravili smo gomilu za izgraditi zgradu.

Još jedna fotografija sa strelišta u bivšem kamenolomu na Monumentima. U ovoj starijoj otac još ima oznake čina po starom više na
rukavu, a  na šapki stari podoficirski amblem.


* Tošo Monumenti Strelište.jpg (541.41 KB, 1602x1190 - viewed 74 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #320 on: November 21, 2014, 01:48:23 pm »

Vi ste imali gađanja na velikom strelištu
u Valdabeku ili na strelištu iza Banjola kada se ide prema ondašnjoj radarskoj postaji Monte Kope. Ovo drugo danas više ne egzistira u toj
funkciji kao ni radari na Montekope.

Mala digresija. Uskoro bi na Monte Kope trebao biti ponovo instaliran radarski sustav, ovaj put "civilni" u vlasništvu Hrvatske kontrole zračne plovidbe.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #321 on: November 21, 2014, 01:55:21 pm »

" i kasnije skupljanje čaura pa muke da broj vračenih čaura
bude u skladu s dopuštenim rasipanjem (kada su čaure bile iz mesinga)."


U pitomcima, kada smo bili na gađanju (i na kasnijim gađanjima u JRM), obavezno su se skupljale čaure. Mislim da imam jednu sliku kako pitomac sa šljemom vata prazne čaure. Ako me sjećanje ne vara, trebalo je vratit 70% čauri od ispaljenih??

Što se tiče sakupljanja čaura nakon gađanja ili vježbi to je uvijek bila posebna "zabava". Na strelištima to je išlo kako tako u redu s malim
rasipanjem jer se znalo uz svaki vatreni položaj da su čaure cca desno na udaljenosti od 1,5 do 2 metra (ili u promjeru kruga oko 1 metra).

Ali noćne su vježbe i bile nočna mora za skupljanje čaura (tada je postotak rasipanja bio viši) jer su pitomci i mornari pored izvođenja
vježbe morali voditi i računa o čaurama, a noću to baš nije išlo. sa starim M-48 to se još i moglo pripaziti jer si polako potezao zatvarač
i pri krajnjem položaju pridržao čauru (ako te ne bi opekla) ali kasnije s PAP-ovkama je to bilo teže jer ona je sama radila s zatvaračem i
čaure su letjele svugdje.

Znam da se otac uvijek radovao ako bi za vježbe dobili municiju s čeličnim čaurama (onda su još bili na čauri šuplji drveni metkići) jer se
njih nije moralo paziti. kasnije su bili uveli neke čelične čaure koje su bile samo lagano presvučene s nečim nalik na bakar pa su izgledale
crvenkasto ali bi na vlagi brzo hrđale.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #322 on: November 21, 2014, 01:57:37 pm »

Vi ste imali gađanja na velikom strelištu
u Valdabeku ili na strelištu iza Banjola kada se ide prema ondašnjoj radarskoj postaji Monte Kope. Ovo drugo danas više ne egzistira u toj
funkciji kao ni radari na Montekope.

Mala digresija. Uskoro bi na Monte Kope trebao biti ponovo instaliran radarski sustav, ovaj put "civilni" u vlasništvu Hrvatske kontrole zračne plovidbe.

To nisam znao, moram priznati da sam godinama na Monte Kope bio naučen vidjeti dvije radarske antene jednu koja se rotirala horizontalno
i druga koj se klimala gore-dolje (za tu su nam rekli da je za nišanjenje ako smo dobro razumjeli). Sada taj vrh izgleda prazno.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #323 on: November 21, 2014, 02:22:22 pm »


Hvala @zpetrov na odgovoru.Mi smo gađali samo iz streljačkog naoružanja i to u prvoj ili možda drugoj godini.Ovo znam i ispričao sam slučaj sa ondašnjim našim načelnikom,koji je u trećoj godini otišao u penziju i mi smo potpali pod rukovodsvo cjele mašinske.

Što se tiče nišana Tomsona(mislim da je bio 12mm metak),on je bio izveden jednostavno sa kružićem(rupom).Međutim,kad se gleda mušica kroz kružič bio je neki čudan efekat,unutar se pojavi senka sa manjim kružićem.Dovođenjem mušice u centar tog virtualnog manjeg kružića gađalo se u metu.

Što se tiče prestolonaslednika veoma sliči vladaocu sa nekih Vaših fotki pa sam zato i predpostavio,inače neznam da li griješim,možda sam titule trebao obrnuti.  Cheesy

Što se tiče samog gađanja ono je počinjalo sa komandom "na vatrenu liniju" zatim kad su se svi postavili sledilo je "podijeli municiju" pa tek onda poslije podjele sledila je komanda za gađanje.Inače i mi smo imali problem sa skupljanjem čahura.Čak se sjećam ukolko nije bio pokupljen dovoljan broj,po završenom gađanju,smo morali tražiti po tlu čahure kolektivno.

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #324 on: November 21, 2014, 04:45:45 pm »


Hvala @zpetrov na odgovoru.Mi smo gađali samo iz streljačkog naoružanja i to u prvoj ili možda drugoj godini.Ovo znam i ispričao sam slučaj sa ondašnjim našim načelnikom,koji je u trećoj godini otišao u penziju i mi smo potpali pod rukovodsvo cjele mašinske.

Što se tiče nišana Tomsona(mislim da je bio 12mm metak),on je bio izveden jednostavno sa kružićem(rupom).Međutim,kad se gleda mušica kroz kružič bio je neki čudan efekat,unutar se pojavi senka sa manjim kružićem.Dovođenjem mušice u centar tog virtualnog manjeg kružića gađalo se u metu.

Što se tiče prestolonaslednika veoma sliči vladaocu sa nekih Vaših fotki pa sam zato i predpostavio,inače neznam da li griješim,možda sam titule trebao obrnuti.  Cheesy

Što se tiče samog gađanja ono je počinjalo sa komandom "na vatrenu liniju" zatim kad su se svi postavili sledilo je "podijeli municiju" pa tek onda poslije podjele sledila je komanda za gađanje.Inače i mi smo imali problem sa skupljanjem čahura.Čak se sjećam ukolko nije bio pokupljen dovoljan broj,po završenom gađanju,smo morali tražiti po tlu čahure kolektivno.

Poz.


Da tako nekako mi je nišanjenje opisivao otac. Municija je bil negdje kalibar 50 cca 12,57 mm. Zrno je bilo relativno kratko, a "debelo" a i
čaure su bile relativno kratke ali je cijeli metak radi samog zrna bio jako težak. Vi ste gađali samo iz Tomsona sa ravnim okvirom (tako mi
je nekako pričao otac), a postojali su i oni s okruglim "tortastim" okvirom u koji je valjda stajalo čak 50 metaka, ali mislim da takvih nije
bilo u naoružanju JNA.

Pozdrav
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #325 on: November 22, 2014, 03:19:02 pm »

" i kasnije skupljanje čaura pa muke da broj vračenih čaura
bude u skladu s dopuštenim rasipanjem (kada su čaure bile iz mesinga)."


U pitomcima, kada smo bili na gađanju (i na kasnijim gađanjima u JRM), obavezno su se skupljale čaure. Mislim da imam jednu sliku kako pitomac sa šljemom vata prazne čaure. Ako me sjećanje ne vara, trebalo je vratit 70% čauri od ispaljenih??


Na ovoj slici, prvi strelac je "lep" primer kako to ne treba raditi. On je opasnost za sebe i one ko njega. Drugi i treći , imaju dosta dobar stav (može to i bolje),a četvrti i peti, takođe to loše rade. Očigledno je da se nastavnici nisu pretrgli u obuci. Ovako pripremljeni strelci se vraćaju sa strelišta.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #326 on: December 01, 2014, 02:11:05 pm »

Evo jedna lijepa fotografija za uspomenu starješinama i mornarima koji su bili u službi na školskom brodu JRM "GALEB" 1976. godine tijekom
plovidbe na relaciji Pula-Colombo-Split.

To je zaista bila prava plovidba i nakupilo se podosta milja.


* JRM Galeb 1976. Pula-Colombo-Split.jpg (326.2 KB, 1258x943 - viewed 80 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #327 on: December 01, 2014, 02:14:22 pm »

Evo jedna lijepa fotografija za uspomenu starješinama i mornarima koji su bili u službi na školskom brodu JRM "GALEB" 1976. godine tijekom
plovidbe na relaciji Pula-Colombo-Split.

To je zaista bila prava plovidba i nakupilo se podosta milja.

I kada sam već kod GALEBA evo i još jedne fotografije za uspomenu, starješine i mornari na palubi broda sa Titom. Mora da je snimljeno
negdje šezdesetih godina jer vidim da podoficir još uvijek imaju na šapkama male ambleme i epolete su uglaste.


* Starješine i mornari GALEBA s drugom Titom.jpg (179.72 KB, 1230x749 - viewed 112 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #328 on: December 02, 2014, 02:49:23 pm »

Gornjim knjigama bi svakako valjalo pridružiti i udžbenik o motorima s unutarnjim sagorjevanjem ili izgaranjem, koji je bio dosta dugo
korišten kao službeni u nekadašnjoj Mašinskoj u Puli i za pitomce akademije i za pitomce podoficirske škole. U tu grupu bi išao i
udžbenik Brodski Parni Kotlovi od ondašnjeg MT kapetana 1. kl. R. Kotarca (kasnije potpukovnika), ali ga nisam uspio pronaći.

Prelistavajući arhivu knjiga pronašao sam i ovu po kojoj je i moj pokojni otac pripremao neke ispite za polaganje višeg čina, a vjerujem da
su je koristili i mnogi bivši pitomci starijih klasa Mašinske u Puli. Kasnije mislim krajem šezdesetih  izišao udžbenik Brodski Parni Kotlovi od
ondašnjeg MT kapetana 1. kl. R. Kotarca (kasnije potpukovnika) pa su mlađe klase po njemu učile parne kotlove. Evo par skenova svima
za prisjećanje na udžbenik i na nekadašnju Mašinsku.

Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #329 on: December 02, 2014, 03:51:14 pm »

Ova knjiga je dugo vremena bila obvezatni udžbenik mnogih mojih kolega na VPŠ u Splitu.
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.