PALUBA
April 27, 2024, 08:59:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 243583 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #360 on: March 07, 2015, 05:17:28 pm »

Dva mornara JRM u dolamicama na palubi svoga broda, za uspomenu. Možda se netko prepozna?


* Mornari JRM u u starim dobrim dolamicama.jpg (132.56 KB, 689x968 - viewed 187 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #361 on: March 07, 2015, 05:19:11 pm »

Dva mlada pitomca snimljeni 1976. godine na palubi R-11 Split kraj jedne od glavnih topovskih kula. Topovi su ćini mi se bili kalibra 127 mm.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #362 on: April 12, 2015, 09:07:05 am »

Jedna fotografija starješina JRM, pretpostavljam iz ranijih šezdesetih godina XX stoljeća. Datum i mjesto nepoznati, po palmama u pozadini
pretpostavio bih da je to bilo na nekom krstarenju po Mediteranskim zemljama.


* Starješine JRM rekao bih šezdesetih godina XX st.jpg (108.31 KB, 856x551 - viewed 162 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #363 on: April 12, 2015, 09:11:49 am »

Pregledavajući stranice aukcija naišao sam i na ovu značku izrađenu povodom dvadeset godina od završetka školovanja XII klase MTPŠ-a
u Puli 1964. godine. Vjerujem da će bivšim pitomcima te klase biti drago da je vide i prisjete se dana školovanja u Puli kao i te (sada već
davne) proslave dvadesetogodišnjice (sada je već prošlo pedeset godina) od završetka školovanja.

Iskoristio bih priliku da pitam ako netko zna, da li su možda bile izrađene i prigodne značke drugih klasa koje su završavale školovanje u
Puli, bilo MTPŠ-a i MT Akademije?


* Značka XII klase MTPŠ Pula 1964. - 1984..jpg (38.92 KB, 380x306 - viewed 168 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #364 on: April 12, 2015, 11:34:52 am »

Pregledavajući stranice aukcija naišao sam i na ovu značku izrađenu povodom dvadeset godina od završetka školovanja XII klase MTPŠ-a
u Puli 1964. godine. Vjerujem da će bivšim pitomcima te klase biti drago da je vide i prisjete se dana školovanja u Puli kao i te (sada već
davne) proslave dvadesetogodišnjice (sada je već prošlo pedeset godina) od završetka školovanja.

Iskoristio bih priliku da pitam ako netko zna, da li su možda bile izrađene i prigodne značke drugih klasa koje su završavale školovanje u
Puli, bilo MTPŠ-a i MT Akademije?

To je ovisilo o dogovoru klase koja slavi, ja imam značku (zlatna, srebrna i brončana) od 10. klase Kad stignem postavit ću slike.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #365 on: April 12, 2015, 01:06:46 pm »

Koliko sam uspio da evidentiram, male jubilarne značke su iskovane za sljedeće godišnjice:

- za 30 godina I klase,  20 i 25 godina X klase, za 20 i 25 godina XI klase Brodarske podoficirske škole u Puli;
- za 35 godina V klase, 20 i 25 godina IX i 20 godina XIII klase Mornaričko tehničke podoficirske škole
- za 25 godina III odnosno 30 godina V klase Mašinske podoficirske škole.
Neke klase nekih škola su jubilej obilježile zastavicom, keramičkom plaketom...
Male jubilarne značke su kovane u IKOM i sadrže uglavnom elemente sa zvaničnih minijatura školskih znakova, tako da za njih nije bila potrebna izrada novih alata
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #366 on: April 12, 2015, 01:53:58 pm »

Koliko sam uspio da evidentiram, male jubilarne značke su iskovane za sljedeće godišnjice:

- za 30 godina I klase,  20 i 25 godina X klase, za 20 i 25 godina XI klase Brodarske podoficirske škole u Puli;
- za 35 godina V klase, 20 i 25 godina IX i 20 godina XIII klase Mornaričko tehničke podoficirske škole
- za 25 godina III odnosno 30 godina V klase Mašinske podoficirske škole.
Neke klase nekih škola su jubilej obilježile zastavicom, keramičkom plaketom...
Male jubilarne značke su kovane u IKOM i sadrže uglavnom elemente sa zvaničnih minijatura školskih znakova, tako da za njih nije bila potrebna izrada novih alata

Hhvala na informacijama, šteta da i za druge klase nisu bile i značke. Bila bi to lijepa uspomena.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #367 on: April 12, 2015, 02:48:00 pm »

Grupa od pet mornara JRM snimljena za uspomenu negdje početkom pedesetih godina. Imaju na sebi stare dobre dolamice, kod onog lijevog
dolje koji je raskopčan primjećujemo još ono uže oko okovratnika, koje je kasnije maknuto sa mornarske uniforme. Oni u gornjem redu imaju
opasače s velikim metalnim kopčama, detalji nisu vidljivi.


* Pripadnici JRM ranih pedesetih.jpg (174.67 KB, 1094x792 - viewed 204 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #368 on: April 12, 2015, 04:03:18 pm »

Pregledavajući stranice aukcija naišao sam i na ovu značku izrađenu povodom dvadeset godina od završetka školovanja XII klase MTPŠ-a
u Puli 1964. godine. Vjerujem da će bivšim pitomcima te klase biti drago da je vide i prisjete se dana školovanja u Puli kao i te (sada već
davne) proslave dvadesetogodišnjice (sada je već prošlo pedeset godina) od završetka školovanja.

Iskoristio bih priliku da pitam ako netko zna, da li su možda bile izrađene i prigodne značke drugih klasa koje su završavale školovanje u
Puli, bilo MTPŠ-a i MT Akademije?

Lijepo sam Vam napisao da ste Vi za mene prebrzi.  laugh

Upoređujići fotku značke i moju školsku,vidim niz razlika.@vladimir b. je naveo neke podatke,bez izvora, u kojim se navedena značka ne navodi.Dakle,vidim niz razlika a nemam navedenu značku(da ne širim temu o razlozima), pa nisam siguran niti da li je to original.
Prilažem fotku moje školske značke zbog usporedbe.

 Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* znacka-1.jpg (470.95 KB, 1685x1256 - viewed 171 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #369 on: April 13, 2015, 11:49:06 am »

Evo slike znački 10.klase MTPŠ. Meni ih je dao nekadašnji saradnik sada pok. Fusek Otto.


* 10.klasa MTPŠ.jpg (154.5 KB, 640x273 - viewed 131 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #370 on: April 13, 2015, 02:27:57 pm »

Hvala Vam @duje,

znači da je i predhodna značka XII klase original jer su iste,i ako je ova Vaša na spisku @bošković-a a predhodna ne.

Evo ukratko i razlozi za moje neprepoznavanje iste.XII klasa je imala što mašinaca,što električara i elektroničara negdje oko 80 -100 pitomaca(po sjećanju).Pripadao sam elektroničarima i školovanje je počelo 20 pitomaca dok je završilo 17.Prvu godinu smo bili odvojeni i načelnik nam je bio Levstek Franc.Da li u drugoj ili čak u trećoj godini smo spojeni i nazivani smo MTPŠ.Prije toga smo bili MTPEŠ.Negdje na ovom forumu sam dao i list za vježbe koji nije označen sa MTPŠ nego Elektronski centar.
Da ne duljim dalje za 20 godina sam bio već osam godina u građanstvu,a pošto sam se selia u Splitu nekoliko puta i kasnije u građanstvu nekoliko puta,vjerujem da nisu niti znali gdje da mi uruče pozivnicu,te nisam bio tamo.Vjerujem da bi netko od mašinaca iz XII kl.mogao potvrditi original značke,jer od elektroničara mislim da nitko nije prisustvovao.

Da dodam i navedene razlike jer je @bošković naveo da je korišten ist kalup.Sidro je unutar zupčanika a zupčanik je u krugu sa plavom podlogom,lišće je pravo a ne stilizovano itd.. Zvijezde nigdje nema,razlika u zupčaniku i sidro iza  itd....

Poz.
« Last Edit: April 13, 2015, 02:39:28 pm by Karlo » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #371 on: April 14, 2015, 10:57:29 am »

Pregledavajući stranice aukcija naišao sam i na ovu značku izrađenu povodom dvadeset godina od završetka školovanja XII klase MTPŠ-a
u Puli 1964. godine. Vjerujem da će bivšim pitomcima te klase biti drago da je vide i prisjete se dana školovanja u Puli kao i te (sada već
davne) proslave dvadesetogodišnjice (sada je već prošlo pedeset godina) od završetka školovanja.

Iskoristio bih priliku da pitam ako netko zna, da li su možda bile izrađene i prigodne značke drugih klasa koje su završavale školovanje u
Puli, bilo MTPŠ-a i MT Akademije?

Lijepo sam Vam napisao da ste Vi za mene prebrzi.  laugh

Upoređujići fotku značke i moju školsku,vidim niz razlika.@vladimir b. je naveo neke podatke,bez izvora, u kojim se navedena značka ne navodi.Dakle,vidim niz razlika a nemam navedenu značku(da ne širim temu o razlozima), pa nisam siguran niti da li je to original.
Prilažem fotku moje školske značke zbog usporedbe.

 Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pa vjerovatno sam prebrz, ali kako sada sređujem arhivu (da ostavim za sobom neki red) to je sada prilika da istovremeno i postavim
neke po meni zanimljive skenove, jer poslije tko zna?

Ova je lijepa grudna-prsna značka (koju ste posavili) Mornaričke srednje vojne škole je zaista bila lijepa i dobivali su je svi završeni pitomci
na kraju školovanja, kao i već aktivini podoficiri koji su školovanje u MTPŠ-u završili ranije. Sjećam se da ju je i pokojni otac sa par kolega
njegove generacije prvo dobio, ali su im kasnije rekli da je nemaju pravo nositi jer da nisu završili MTPŠ već su imali razne kurseve i razna
doškolovanja. Otac ju je čuvao i kada je umro sahranio sam ga u njegovoj zimskoj svečanoj uniformi i tada sam mu je postavio na grudi.

Inače imam u zbirci i drugu takvu značku. Mislim da su ih za podoficirske škole počeli izdavati tek negdje sedamdesetih godina, mislim na
ove velike grudne.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #372 on: April 14, 2015, 12:40:43 pm »


Oprostite @zpetrov 9.

samo sam se šalio očito neuspješno.Nemožete Vi ugađati svima na forumu.Kod mene se ne radi samo o brzini.Ne pratim konstantno forum.U obitelji me plaše da će me poslati na "odvikavanje"(kao da se radi o drogi) i sa ovoliko vremene što sedim za kompjuterom.Dalje,još prije nove godine događa mi se da nemogu da pristupim forumu pa i palubi.Mislim da je to zato što idem preko TF ali i djeca mi kažu da se i kod njih događa i ako idu preko kablovske.Kad mi "vrti" nekoliko minuta i ponekad tek na kraju izvjesti da nemam pristup,toliko me iznervira da nemam volje poslije da idem na internet,itd...

Dakle,nemojte me uzimati ozbiljno,nego Vi radite kako Vama odgovara i mogu Vam reći da vi izvrsno radite.

Poz.
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #373 on: April 14, 2015, 03:09:49 pm »

Jedna lijepa fotografija starješine JRM (kapetan korvete ili MT major) uz zastavu JRM-a.
kk Tomislav Draskovic
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #374 on: April 14, 2015, 03:13:32 pm »

Dva mlada pitomca snimljeni 1976. godine na palubi R-11 Split kraj jedne od glavnih topovskih kula. Topovi su ćini mi se bili kalibra 127 mm.
Jablanko Kranjčec i kolega n R-11
Logged
Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.082 seconds with 23 queries.