PALUBA
April 27, 2024, 10:24:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 243599 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #390 on: June 03, 2015, 06:07:34 am »

Hvala @ML!

Sigurno da mi je drago da ste se i Vi javili.Vjerujte da Vas zaista cijenim i žao mi je da nisam i Vas i još neke spomenuo u mom naspretnom oblikovanju posta o prijateljima.Uradio sam to više da bi se našalio sa @dzumb-om jer on komentariše niz postova,nastojeći da ne naznači kome se obraća,vjerovatno da ne bi izazvao dalju diskusiju.No o tome bi više,obraćajući se baš njemu,u drugom postu.
Što se tiče Vaše značke vjerujem da Vam je žao što ste je izgubili i mislim da njen broj nije veliki s obzirom da je flota brojala daleko više ljudi nego podmorničara (podmorničara je bilo nekoliko stotina a flota je imala nekoliko hiljada-tisuća ljudi).Također,mislim da se radi o novoj znački,što ne mora značiti da je se striktno poštovao redosljed,no trebalo je da označi vrijeme provedeno na brodovima u mom slučaju na podmornicama,a bio je i dobar broj ljudi koji nisu dočekali tih pet(ili 10) godina pa i ako su bili pripadnici,nisu dobili novu značku.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #391 on: June 03, 2015, 06:41:33 am »

Карло, овде сигурно немаш ни једног непријатеља Cheesy.

Sigurno da sam nespretno formulisao moj post i to iz više razloga.Sami pojam "prijatelj" je veoma teško definisati.Znam da su to umni ljudi napisali da čovjek u životu može imati svega nekoliko prijatelja a neki ne uspeju niti naći niti jednog.Opšte prihvaćeni stav o prijateljstvu je još ne jasniji.
Paluba ima veliki broj ljudi sa kojima je nemoguće uspostaviti prisniji kontakt u isto vrijeme pa i na duži rok.
Sigurno da ne smatram sve te ljude neprijateljima a i zašto bi mi bili.Da ne filozofiram previše,pošto je Paluba vojni sajt,najlakše je to problematiku objasniti na primjeru vojnog kolektiva.Većina ovdje je bila u vojsci.Nevjerujem da smatraju druge neprijateljima iz tog najmanjeg kolektiva,ali su ipak imali jednog ili nekoliko njih sa kojima su se prisnije družili.Razloge ne znam(vjerivatno su mnogostruki),a pri tome nisu smatrali nikoga od svojih drugara neprijateljem.Vjerujem da ste i Vi kao ja naveli,ovo sa prijateljstvom,više kao šalu na moj nespretno definisani post.
Inače pored već navedenog mogu navesti da mi se zbog nečega više sviđa slovenački izraz "prijatel",pa sam to naveo tako.Imaju oni tako nekoliko izraza koji su mi djeluju simpatično.Na pr: kad @Duje postavi nešta o padu aviona(naročito ako se radi o meni manje simpatičnoj vojsci),pa kaže "strmoglavio se",nekako mi "leži"ljepše nego naše "pao"( i ako mi je žao tih ljudi koji su stradali).

Da ne duljim dalje nikako ne smatram bilo koga na Palubi neprijateljem,a vjerujem da ste Vi takođe napisali gornji post šaleći se na moju nespretnost.

Poz.
.  
« Last Edit: June 03, 2015, 06:47:51 am by Karlo » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #392 on: June 03, 2015, 08:15:57 pm »

Шала, наравно.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #393 on: June 07, 2015, 03:27:07 pm »


Ranije sam obećao pa evo sada postavljam moju podmorničku značku.Malo je izudarana jer je duže nošena.Uz nju prilažem i njeno rješenje.Na njemu se vidi i godina kad sam napunio 5 godina podmorničkog staža.Vidi se da je k-dant divizona bio P.Kuzevski.Na osnovu broja može se vidjeti da je izdana među prvima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Vrlo lijepa značka, a i još zanimljivije i riješenje o dodjeli značke koje je išlo uz nju. takvo još nemam 8u originalu) u mojoj kolekciji raznih dokumenata o JNA i JRM.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #394 on: June 07, 2015, 03:36:34 pm »

Evo jedne ralativno "mlađe" starije fotografije, znam da zvuči neobično. radi se o fotografiji oficira JRM snimljenih na ulici (Kranjčevićeva)
u samoj krivini. Desno se vidi ogradni zid Mašinske, a iza njih se vidi bivša IGK (VP 1159 Pula) u još dijelom ruševnom stanju od onog
savezničkog bombardiranja u pri kraju II svjetskog rata. Neki od oficira su iz Mašinske, a neki iz IGK, bili su tada vrlo mladi, MT poručnici
i kapetani danas su starci.

Fotografija je zanimljiva i baš zbog tog dijela kasarne koji je bio srušen kod bombardiranja i tako je stajao negdje do sredine 1961. Tada je
po pričama mog pokojnog oca (ako se još dobro sjećam jer bilo je to prije 54 godine) u Pulu u posjetu Mašinskoj dolazila visoka delegacija
Ministarstva Obrane SSSR-a pa je bilo naređeno da se gomile kamenja iz dijela kasarne koji je bio pogođen odnesu i da se oba ruba urede i
to je izvršeno. Sjećam se kao klinac mutno još svih tih ruševina i gomile kamenja i građevnog porušenog materijala.


* Pula 1961. Starješine Mašinske i IGK .jpg (185.05 KB, 1100x901 - viewed 138 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #395 on: June 07, 2015, 08:46:20 pm »

Evo jedne ralativno "mlađe" starije fotografije, znam da zvuči neobično. radi se o fotografiji oficira JRM snimljenih na ulici (Kranjčevićeva)
u samoj krivini. Desno se vidi ogradni zid Mašinske, a iza njih se vidi bivša IGK (VP 1159 Pula) u još dijelom ruševnom stanju od onog
savezničkog bombardiranja u pri kraju II svjetskog rata. Neki od oficira su iz Mašinske, a neki iz IGK, bili su tada vrlo mladi, MT poručnici
i kapetani danas su starci.

Fotografija je zanimljiva i baš zbog tog dijela kasarne koji je bio srušen kod bombardiranja i tako je stajao negdje do sredine 1961. Tada je
po pričama mog pokojnog oca (ako se još dobro sjećam jer bilo je to prije 54 godine) u Pulu u posjetu Mašinskoj dolazila visoka delegacija
Ministarstva Obrane SSSR-a pa je bilo naređeno da se gomile kamenja iz dijela kasarne koji je bio pogođen odnesu i da se oba ruba urede i
to je izvršeno. Sjećam se kao klinac mutno još svih tih ruševina i gomile kamenja i građevnog porušenog materijala.

Vi ste me zaista podsjetili na jedan detalj iz mog života u školi.

Naime,bio sam odličan iz Radio uređaja,u okviru kog predmeta je bio i valjda se zvalo Radionički radovi.Svaki pitomac je morao napraviti superheterodinski prijemnik.Bili su to onda sa el.cijevima i koliko me sjećanje služi američke.Pošto sam to i estetski najbolje uradio kod posjete ove delegacije iz SSSR na čelu sa Maršalom Malinovskim,u zadnji momenat je valjda odlučeno da pokažu i to.
Neznam gdje su me uhvatili u školi kad je delegacija več stigla i naredili da odem gore na peti kat i i otključam svoj ormarić sa maketom te da  metlicom malo očistim ormarić.Odem ja gore izvadim maketu na sto i počnem da čistim ormarić,kad ono galama ispred vrata  i ulazi dobrar broj starješina okupljenih oko maršala i dolazi prma meni.Zbunjen i iznenađen,stanem mirno i stavim ruku sa metlicom iza leđa.Dođoše oni do mene nešto pričaju ali ja iz straha ništa ne razbiram.Čovjek pogleda mene i maketu i pruži mi ruku da se rukujemo.Premestim metlicu iza leđa u lijevu ruku(kobajagi da to on ne vidi) i pružim mu ruku.Okrenuo se i posle toga otišao sa "svitom".Ja ostah i dalje zbunjen jer sam tad valjda shvatio da sam se rukovao sa poznatim maršalom sa metlicom iza leđa.

Kasnije sam razmišljao o kome se zapravo radi jer mi prezime Malinovski ne izgleda Ruski.Niti danas nisam načisto i ako sam čitao o njemu i znam da je bio zadužen za taj Rumunski dio fronta u WWII,te da je imao poprilično burnu karijeru,jer ga je Staljin jednom bio degradirao,pa je se zahvaljujući svojoj sposobnosti,ipak vratio na višu poziciju.Također da je najduže bio na čelu armije SSSR,pa je i tada u Puli bio  u tom svojsvu.

Fotku sa te posjete je dao netko na topiku XIV klase ali nisam pitao za odobrenje te objavljujem jednu iz nekih novina kasnije.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Malinovski.jpg (64.01 KB, 740x431 - viewed 105 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #396 on: June 08, 2015, 05:39:26 am »

Evo jedne ralativno "mlađe" starije fotografije, znam da zvuči neobično. radi se o fotografiji oficira JRM snimljenih na ulici (Kranjčevićeva)
u samoj krivini. Desno se vidi ogradni zid Mašinske, a iza njih se vidi bivša IGK (VP 1159 Pula) u još dijelom ruševnom stanju od onog
savezničkog bombardiranja u pri kraju II svjetskog rata. Neki od oficira su iz Mašinske, a neki iz IGK, bili su tada vrlo mladi, MT poručnici
i kapetani danas su starci.

Fotografija je zanimljiva i baš zbog tog dijela kasarne koji je bio srušen kod bombardiranja i tako je stajao negdje do sredine 1961. Tada je
po pričama mog pokojnog oca (ako se još dobro sjećam jer bilo je to prije 54 godine) u Pulu u posjetu Mašinskoj dolazila visoka delegacija
Ministarstva Obrane SSSR-a pa je bilo naređeno da se gomile kamenja iz dijela kasarne koji je bio pogođen odnesu i da se oba ruba urede i
to je izvršeno. Sjećam se kao klinac mutno još svih tih ruševina i gomile kamenja i građevnog porušenog materijala.

Vi ste me zaista podsjetili na jedan detalj iz mog života u školi.

Naime,bio sam odličan iz Radio uređaja,u okviru kog predmeta je bio i valjda se zvalo Radionički radovi.Svaki pitomac je morao napraviti superheterodinski prijemnik.Bili su to onda sa el.cijevima i koliko me sjećanje služi američke.Pošto sam to i estetski najbolje uradio kod posjete ove delegacije iz SSSR na čelu sa Maršalom Malinovskim,u zadnji momenat je valjda odlučeno da pokažu i to.
Neznam gdje su me uhvatili u školi kad je delegacija več stigla i naredili da odem gore na peti kat i i otključam svoj ormarić sa maketom te da  metlicom malo očistim ormarić.Odem ja gore izvadim maketu na sto i počnem da čistim ormarić,kad ono galama ispred vrata  i ulazi dobrar broj starješina okupljenih oko maršala i dolazi prma meni.Zbunjen i iznenađen,stanem mirno i stavim ruku sa metlicom iza leđa.Dođoše oni do mene nešto pričaju ali ja iz straha ništa ne razbiram.Čovjek pogleda mene i maketu i pruži mi ruku da se rukujemo.Premestim metlicu iza leđa u lijevu ruku(kobajagi da to on ne vidi) i pružim mu ruku.Okrenuo se i posle toga otišao sa "svitom".Ja ostah i dalje zbunjen jer sam tad valjda shvatio da sam se rukovao sa poznatim maršalom sa metlicom iza leđa.

Kasnije sam razmišljao o kome se zapravo radi jer mi prezime Malinovski ne izgleda Ruski.Niti danas nisam načisto i ako sam čitao o njemu i znam da je bio zadužen za taj Rumunski dio fronta u WWII,te da je imao poprilično burnu karijeru,jer ga je Staljin jednom bio degradirao,pa je se zahvaljujući svojoj sposobnosti,ipak vratio na višu poziciju.Također da je najduže bio na čelu armije SSSR,pa je i tada u Puli bio  u tom svojsvu.

Fotku sa te posjete je dao netko na topiku XIV klase ali nisam pitao za odobrenje te objavljujem jednu iz nekih novina kasnije.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Da u pravu ste, otac je bio pričao da se radilo o delegaciji na čelu s maršalom Malinovskim. Drago mi je da sam znači ipak još dobro
zapamtio, tada sam bio klinac od tri godine.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #397 on: June 08, 2015, 07:03:22 am »

Hvala @zpetrov,

što se tiče fotke sa oficirima najpoznatiji mi je ovaj prvi s desna.Poznati su mi i ostali ali očito sa njima nisam imao bližu vezu te se ne sjećam imena niti jednog.Također mislim da mi i sama imena ne bi mnogo pomogla jer ne bih mogao da ih povežem sa tim ljudima.

Da navedem još ponešta u vezi sa samom pripremom za dolazak te delegacije iy SSSR,koja za nas pitomce i nije bila baš prijatna.
Sjećam se da smo pored žicanja i mazanja te glancanja spavaona,učiona,hodnika pa i stepeništa,te ostalih prostorija,imali i obimne poslove oko pranja prozora na cijeloj zgradi.Za nevjerovati je koliko je tu prozora,odnosno stakla.Mislim da su svi pitomci i podoficirske i akademije učestvovali u tome i da je to bilo najmanje dva dana.Ovdje treba dodati da je obim posla bio zaista ogroman,jer pored količine prozora tzreba imati u vidu da svaki prozor ima niz staklenih površina,što još više usložnjava posao.

Što se tiče samog kruga ispred,koji je bio posut šljakom,dan prije su iskopane niz  većih rupa,tu su donošene kamionima iz Pulskog komunalnog poduzeća veća drveća sa onim velikim drvenim sanducima i zatrpavani u te rupe.Na dan kad je došla delegacija taj goli dio kruga je bio kao prava šumica,za neprepoznati.Poslije odlaska delegacije sve je to povađeno i odnešeno a trebalo je obaviti naknadne poslove.

Eto to bi bila moja sjećanja u vezi te posjete.
Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #398 on: June 08, 2015, 07:20:59 am »

Da dodam još i da je bilo i treniranje počasnog pozdrava kod pitomaca,te da je interesantno da je za predaju raporta bio izabran pješadijski oficir neki Terzić.Pošto se radilo o pomorskoj ustanovi za tu priliku je isti obukao mornaričku uniformu.Karakteristično za mene je da je pored velikog broja mornaričkih oficira izabran pješadinac koji je izgleda djelovao najviše vojnički.Za samog Terzića neznam što je obavljao u školi ali jeste bio kod nas jer ga se sjećam kao dežurnog oficira (mislim da je bio kapetan).

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #399 on: June 08, 2015, 09:35:12 am »


Neznam koliko je to bitno,ali da dodam još nešta u vezi fotke (pet morn.oficira)@zpetrov-a.Nesigurno prepoznati Jelakovski je bio niži rastom,tamnije puti,simpatičan i koliko mene sjećanje služi,mlad sa činom poručnika ili čak potporučnika.Na nastave je dolazio obično u plavom mantilu tako da ga se u uniformi skoro i ne sjećam.Znam da se "patio" sa S/H i da  je bio za nas teže razumljiv.

Na fotci je "on" kapetan te predpostavljam da je fotka snimljena poslije 1964-te ili se ne radi o njemu.Dakle meni sliči ali nisam siguran jer je to vrijeme bilo pre više od 50 godina.

Poz.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #400 on: June 08, 2015, 02:23:35 pm »

Zanimljiva mi je ova priča oko posjeta Maršala Sovjetskog saveza i ministra obrane SSSR-a Rodiona Malinovskog Puli.
Imam u zbirki lot od 10tak fotografija koji je pripadao kapetanu bojnog broda, kasnije kontraadmiralu JRM Marčić Anti. U lotu se nalazi knjižica sa naslovom "Program posete MT Školskom centru delegacije sovjetske armije na čelu sa ministrom odbrane SSSR-a maršalom sovjetskog saveza R.J.Malinovskim". Tiskana je u Puli u lipnju 1964., pa mislim da je posjet bio tada. Nažalost točan datum neznam, negdje sam zapamtio 4.6., ali nisam 100posto siguran. Zna li možda netko od kolega u kojem je svojstvu tada bio k.b.b. Marčić. Znam je unirovljen par godina kasnije u činu kontraadmirala.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #401 on: June 08, 2015, 02:39:02 pm »


Meni na svjedočanstvu iznad potpisa kbb Ante Marčića piše da je bio Načelnik.Kasnije pošto sam išao i u Splitu piše mi Načelnik škole-Branko Kuhta.
Dakle predpostavljam da je i za kbb Antu Marčića puni naziv funkcije- Načelnik škole.Što bi značilo i podoficirske i akademijea čini mi se da su bili i neki rezervisti.

Poz.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #402 on: June 08, 2015, 02:46:59 pm »


Meni na svjedočanstvu iznad potpisa kbb Ante Marčića piše da je bio Načelnik.Kasnije pošto sam išao i u Splitu piše mi Načelnik škole-Branko Kuhta.
Dakle predpostavljam da je i za kbb Antu Marčića puni naziv funkcije- Načelnik škole.Što bi značilo i podoficirske i akademijea čini mi se da su bili i neki rezervisti.

Poz.
Zahvaljujem kolega Karlo na brzom odgovoru. Baš me to zanimalo. Zna li možda netko vremenski okvir od kada do kada je k.b.b. Ante Marčić bio na čelu MTŠC u Puli?
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #403 on: June 08, 2015, 09:19:14 pm »

Zanimljiva mi je ova priča oko posjeta Maršala Sovjetskog saveza i ministra obrane SSSR-a Rodiona Malinovskog Puli.
Imam u zbirki lot od 10tak fotografija koji je pripadao kapetanu bojnog broda, kasnije kontraadmiralu JRM Marčić Anti. U lotu se nalazi knjižica sa naslovom "Program posete MT Školskom centru delegacije sovjetske armije na čelu sa ministrom odbrane SSSR-a maršalom sovjetskog saveza R.J.Malinovskim". Tiskana je u Puli u lipnju 1964., pa mislim da je posjet bio tada. Nažalost točan datum neznam, negdje sam zapamtio 4.6., ali nisam 100posto siguran. Zna li možda netko od kolega u kojem je svojstvu tada bio k.b.b. Marčić. Znam je unirovljen par godina kasnije u činu kontraadmirala.
у то време Марчић Анте налазио се на дужности Команданта Морнаричкотехничког Школског Центра.
 
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #404 on: June 09, 2015, 06:48:06 am »


Vjerovatno je @vlade u pravu jer sam se ja oslonio na naziv u svjedočanstvu,međutim sa ove udaljenosti (više od 50g.)zaista nisam siguran.

Kolegu @morest-a,
 
bih zamolio  da objavi nešta iz te dokumentacije koju posjeduje.Možda i u nekom drugom pogodnijem topiku ako ovaj ne odgovara..Sam zaista nemam ništa.Do sada sam našao samo tu jednu fotku na topiku XIV klase MTPŠ-a.I tu bi imao što napisati jer je na njoj i Trboš A.kao predavač sa pitomcima,očito radio-telegrafistima a na jednom drugom topika mi je tvrđeno da je Trboš predavao samo podvodne uređaje(na fotci se vidi da to očito pripada radio uređajima).

@zpetrov,

zaista je predug period kad je fotka napravljena.Imao sam onda 17/18 godina.Mislim da ste Vi u pravu i što se tiče Kraljeka ali zaista nisam siguran.
Tražio sam Vam da ukolko imate objavite fotku por.V.Brankovića,koji se spominje na topiku i XIV klase,ali zaista nisam siguran da bih i njega sa sigurnošću prepozanao.Sjećam se da je bio veoma vitak,i da je imao nešto izraženiju boju kože(crveniju)ali to se na fotci pogotovu CB teško može uočiti.Dakle i ako sam za čovjeka bio duže vrijeme vezan(3 g.),jer nam je bio komandir,nisam siguran da bih ga sa sigurnošću mogao označiti.
Dakle,meni je drago da objavite šta imate a valjda ću ovako ostario ponešta i prepoznati,i bit će mi drago kao podsjećanje na mladost,te sam Vam za to zahvalan i na dosadašnjem trudu.

Poz.
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.