PALUBA
April 27, 2024, 03:18:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 243531 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #405 on: June 09, 2015, 11:58:51 am »

карло ја сам у крив титула је Начелник а не Командант.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Fotografija1483.jpg (89.44 KB, 1024x435 - viewed 103 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #406 on: June 09, 2015, 12:14:49 pm »

Ma nije bitno @vlade.

Meni u potpisu na svjedočastvu piše samo "Načelnik" ali je to bilo utisnuto na samom obrascu,pa zato nisam bio siguran.I evo sada ste Vi dali da je dodano,valjda, "zast.VD načelnika" dok kod mene toga nema i ako mislim da je moje svjedočanstvo ranije izdano.Dakle ostaje opet nesigurnost da li je kod mene samo načelnik ili je i onda bio VD.

Hvala i pozdarav!
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #407 on: June 09, 2015, 04:14:12 pm »

Ma nije bitno @vlade.

Meni u potpisu na svjedočastvu piše samo "Načelnik" ali je to bilo utisnuto na samom obrascu,pa zato nisam bio siguran.I evo sada ste Vi dali da je dodano,valjda, "zast.VD načelnika" dok kod mene toga nema i ako mislim da je moje svjedočanstvo ranije izdano.Dakle ostaje opet nesigurnost da li je kod mene samo načelnik ili je i onda bio VD.

Hvala i pozdarav!

Tada kapetan bojnog broda i pri penzionisanju unaprijeđen u čin kontra admirala Ante Marčić je bio načelnik Mašinske u Puli do 1970. kada
mu je prestala aktivna vojna služba tj. kada je otišao u penziju. Bila je tada i mala zakuska čini mi se na dan Armije 22. 12. bio sam i ja tada
prisutan kao klinac od 12 godina, kao "priljepak" uz tadašnje mnoge klase pitomaca.

Na mjestu Načelnika naslijedio ga je MT pukovnik Anton Štercaj koji je na tom mjestu ostao do odlaska Mašinske u Split, a jedinica je
službeno rasformirana u Januaru 1975. Moj otac je tako bio u njoj od prvog dana formiranja do zadnjeg dana raspreme.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #408 on: June 09, 2015, 04:21:49 pm »

Zanimljiva mi je ova priča oko posjeta Maršala Sovjetskog saveza i ministra obrane SSSR-a Rodiona Malinovskog Puli.
Imam u zbirki lot od 10tak fotografija koji je pripadao kapetanu bojnog broda, kasnije kontraadmiralu JRM Marčić Anti. U lotu se nalazi knjižica sa naslovom "Program posete MT Školskom centru delegacije sovjetske armije na čelu sa ministrom odbrane SSSR-a maršalom sovjetskog saveza R.J.Malinovskim". Tiskana je u Puli u lipnju 1964., pa mislim da je posjet bio tada. Nažalost točan datum neznam, negdje sam zapamtio 4.6., ali nisam 100posto siguran. Zna li možda netko od kolega u kojem je svojstvu tada bio k.b.b. Marčić. Znam je unirovljen par godina kasnije u činu kontraadmirala.

Zaista mi je jako zanimljiv podatak o toj knjižici "Program posete MT Školskom centru delegacije sovjetske armije na čelu sa ministrom
odbrane SSSR-a maršalom sovjetskog saveza R.J.Malinovskim" koja je tiskana 1964. u Puli. Ta me godina malo zbunjuje jer mi se čini da je
to ipak bilo ranije. Da nije možda knjižica bila tiskana kasnije kao spomen na tu posjetu. Tada sam bio mali ali mi se nekako čini neobično
da je to bilo 1964. ali lako je moguće da sam nešto i pomješao. Međutim uvaženi Karlo bi se mogao sjećati kada je on tu maketu koju je
opisivao prezentirao tijekom posjete. On je čini mi se bio XII klasa MTPŠ-a znači na školovanju od 1961. do 1965. pa se možda bolje sjeća.

Bio bih Vam jako zahvalan ako bi mogli postaviti po neki sken te knjižice ili mi ih poslati na privatni mail radi kompletiranja mojih uspomena
na nekadašnju Mašinsku.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #409 on: June 09, 2015, 04:26:25 pm »


Vjerovatno je @vlade u pravu jer sam se ja oslonio na naziv u svjedočanstvu,međutim sa ove udaljenosti (više od 50g.)zaista nisam siguran.

Kolegu @morest-a,
 
bih zamolio  da objavi nešta iz te dokumentacije koju posjeduje.Možda i u nekom drugom pogodnijem topiku ako ovaj ne odgovara..Sam zaista nemam ništa.Do sada sam našao samo tu jednu fotku na topiku XIV klase MTPŠ-a.I tu bi imao što napisati jer je na njoj i Trboš A.kao predavač sa pitomcima,očito radio-telegrafistima a na jednom drugom topika mi je tvrđeno da je Trboš predavao samo podvodne uređaje(na fotci se vidi da to očito pripada radio uređajima).

@zpetrov,

zaista je predug period kad je fotka napravljena.Imao sam onda 17/18 godina.Mislim da ste Vi u pravu i što se tiče Kraljeka ali zaista nisam siguran.
Tražio sam Vam da ukolko imate objavite fotku por.V.Brankovića,koji se spominje na topiku i XIV klase,ali zaista nisam siguran da bih i njega sa sigurnošću prepozanao.Sjećam se da je bio veoma vitak,i da je imao nešto izraženiju boju kože(crveniju)ali to se na fotci pogotovu CB teško može uočiti.Dakle i ako sam za čovjeka bio duže vrijeme vezan(3 g.),jer nam je bio komandir,nisam siguran da bih ga sa sigurnošću mogao označiti.
Dakle,meni je drago da objavite šta imate a valjda ću ovako ostario ponešta i prepoznati,i bit će mi drago kao podsjećanje na mladost,te sam Vam za to zahvalan i na dosadašnjem trudu.

Poz.

Poštovani kolega Karlo,

Drage volje bih postavio i fotografiju Vašeg bivšeg starješine poručnika V. Brankovića kada bih je imao. Možda je čak i imam ali ga se ne
mogu prisjetiti, ja sam tada poznavao puno starješina iz Mašinske ali od tada je prošlo pedesetak godina pa se puno toga otisnulo u
zaborav, a memorije malog dječaka i nisu baš bile uvijek trajne.. Ja ću svakako postaviti svaku fotografiju o mašinskoj i pitomcima koju
pronađem pa možda ipak i prepoznate svog bivšeg starješinu.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #410 on: June 09, 2015, 07:27:42 pm »

Kolege Karlo i zpetrov svakako ću i rado objaviti fotografije iz lota uključujući i knjižicu. Što se tiće knjižice mislim da je baš tada tiskana za tu prigodu 1964. u lipnju jer je unutra program događanja prema satima i mjestima koja se posjećuju, ima samo 2 stranice, kao uputa prisutnima, tako da ne vjerujem da bi bila tiskana kasnije?Ali možda se varam.
Imam i lot fotografije prilikom posjete francuskog admirala Phillipona Puli, u vrijeme dok je načelnik također bio Ante Marčić. Objaviti ću i to sada kada mi završi škola Grin
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #411 on: June 09, 2015, 07:43:40 pm »


Hvala @morest i @zpetrov!

Po mom sjećanju bilo je to 1964-te.Bio sam zadnja treća godina,no kod nas je godina školovanja prelazila iz jedne u drugu kalendarsku.Znači,bio sam treća godina 1963/64.Klasa @vlade XIV je bila u isto vrijeme prva godina.Pošto ja nemam fotku nadam se da neću naljutiti @vladu što ću objaviti fotku tom prigodom iz topika njegove klase.Dakle mislim da je to bilo 1964-te ali postoji mogućnost da je bilo i 1963-će što mi po sjećanju ne izgleda vjerovatno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Malinovski XIVkl.jpg (316.27 KB, 1014x707 - viewed 83 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #412 on: June 09, 2015, 07:58:46 pm »


Da dodam još da je prilikom posjete navedenog maršala Jugoslaviji (ne u  školi)tada valjda mu uručeno  najviše odlikovanje od strane Tita.

Na predhodnoj strani post Re 404, sam pogrešno naveo da je nastavnik Trboš na fotci(zamenio sam ga sa druge fotke)međutim,ovdje na fotci je nastavnik  Vukosavljević(prvi oficir desno bez kape).

Poz.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #413 on: June 09, 2015, 08:12:23 pm »


Da dodam još da je prilikom posjete navedenog maršala Jugoslaviji (ne u  školi)tada valjda mu uručeno  najviše odlikovanje od strane Tita.

Kao sakupljaču Jugoslavenskih ordena ovo mi je zanimljiva informacija. Moglo se pretpostaviti da će se ovaj posjet iskoristiti i za prigodu uručenja visokog odlikovanja.
Ovo me ponukalo da malo potražim na netu i našao sam popis odlikovanja koje je maršal Malinovski dobio. Istiću se dva Jugoslavenska baš dodijeljena 1964.
To je Orden Narodnog Heroja i Orden partizanske zvijezde sa zlatnim vijencem.
Usto je dvostruki dobitnik Ordena Heroja Sovjetskog Saveza, još 17 sovjetskih ordena i medalja, te 25 visokih stranih ordena i medalja. Dobio je čak i 2 ordena Carske Rusije za sudjelovanje u Prvom svjetskom ratu. Ovaj se izuzetno veliki broj odlikovanja lijepo vidi na njegovoj uniformi, koja je puna zamjenica. Umro je 1967. godine, dakle nedugo nakon ovoga posjeta.
« Last Edit: June 09, 2015, 08:35:42 pm by morest » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #414 on: June 09, 2015, 08:38:54 pm »

Mislim da je @Rade dao na nekom topiku na Palubi spisak na kome je i Malinovski sa njemu pripadajućim ordenom.Pokušao sam sa pretragom ali mi nije uspjelo.Evo iz nekog teksta u novinama što sam ja čitao:

За изузетну вештину у командовању трупама и хероизам показан у борби против заједничког непријатеља, за заслуге у развоју и јачању пријатељских односа између оружаних снага Савеза Совјетских Социјалистичких Република и оружаних снага СФРЈ, Председник СФРЈ Јосип Броз Тито одликовао је Родиона Малиновског, 27. маја 1964. године, Орденом народног хероја Југославије.

Inače da dodam da je on bio i učesnik Španskog rata pod nazivom "general Malino".

I eto gore je dan datum,ali je u MTŠC možda bio koji dan ranije ili kasnije a tko ga zna možda je i istog dana bio na Brijunima,pa je i istog dana mu i uručen.

Poz.
« Last Edit: June 09, 2015, 08:45:42 pm by Karlo » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #415 on: June 09, 2015, 08:39:24 pm »

Domaćini su mu Pecotić i Mamula.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #416 on: June 10, 2015, 05:17:15 am »


Hvala @morest i @zpetrov!

Po mom sjećanju bilo je to 1964-te.Bio sam zadnja treća godina,no kod nas je godina školovanja prelazila iz jedne u drugu kalendarsku.Znači,bio sam treća godina 1963/64.Klasa @vlade XIV je bila u isto vrijeme prva godina.Pošto ja nemam fotku nadam se da neću naljutiti @vladu što ću objaviti fotku tom prigodom iz topika njegove klase.Dakle mislim da je to bilo 1964-te ali postoji mogućnost da je bilo i 1963-će što mi po sjećanju ne izgleda vjerovatno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izgleda da je to ipak bila 1964. godina. Ne znam zašto ali meni se po glavi vrtila 1961. možda su mi se pomješali bojevi 1 i 4? Bio sam tada
malo dijete, a priče su ostale od pokojnog oca. Ipak drago mi je da ima još ljudi koji se sjećaju tog događaja. Hvala kolegama Karlu i
Morestu na iznesenim detaljima.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #417 on: June 10, 2015, 08:35:59 am »

Hvala @zpetrov!

Ustvari ja bih se Vama trebao zahvaljivati.Da vi niste spomenuli ovaj događaj u tekstu sa onom fotografijom sa našim mornaričkim oficirima,na predhodnoj stranici,sam se ne bih sjetio.
 Vi ste puno toga dali u zapisima i u drugim topicima o tom MTŠ-Centru u Puli.Zbog primjera ,podsjetili ste me recimo da je u okviru tog centra bilo i školovanje stranih vojnih lica,sada,recimo da je tamo bilo i školovanje nekih za ŠRO,da ne pišem dalje kroz historiju,počev od naziva K.Rojc,preko Austrougarske,Italije i nas.Dakle teško je nabrojati i oblasti koje ste zapisali a kamoli detalje poput ovog zadnjeg.
Možda je tu trebalo napraviti i poseban topik,ali je to teško izvodivo,ne samo što je materijal razbacan na nizu topika,nego zato što je to i vremenski(historijski)razvučen period,koji prelaqzi i u period preseljenja u Split.

Hvala još jednom i pozdrav!

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #418 on: June 26, 2015, 07:54:05 am »

Dvije fotografije starješina JRM (na drugoj i vojnih muzičara JRM) snimljene sredinom šezdesetih u Splitu, u Lori. Za drugu fotografiju bih
rekao da je snimljena na nekoj fešti čim su tu i vojni muzičari (oni su bili vojni službenici). U pozadini se vide helikopteri. Podoficiri i vojni
službenici IX i VIII klase su nosili činove na rukavima ali višlje prema ramenima. Amblemi na šapkama se nejasno vide, ali mislim da su oni
uži.


* Starješine JRM Lora Split cca 1967.jpg (89.57 KB, 847x564 - viewed 77 times.)

* Split cca 1960. Starješine JRM i vojni muzičari s naoružanjem.jpg (140.46 KB, 668x829 - viewed 87 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #419 on: June 26, 2015, 08:24:14 am »


Hvala @zpetrov!

Sjećam se nešta u vezi tih vojnih muzičara u to vrijeme.Točno je da su oni bili vojni službenici.Neznam da li su imali manje ambleme ali se sjećam da su im oznake bile srebrnaste(bijele) u odnosu na aktivne koji su bili zlatne(žute)boje.
Najviše mi je ostao u sjećanju g.Kveder koji je bio vojni službenik I kl.(slično pukovniku četiri široke trake).Njegova žena nam je predavala S/H i još nešta.
Da se vratim vojnim muzičarima,negdje u to vrijeme oko 1962.g.jednostavno su svi unapređeni iz podoficirskih činova(mislim na adekvatne za vojne službenike),u oficirske.Ne sjećam se sa čim je to bilo u vezi ali znam da smo osjećali i malu zavist,pa smo se i šalili.Na pr.doktoriraš trubu i eto ti oficirski čin i to višeg oficira (majora i više),što je se stvarno i dogodilo.

Poz.
Logged
Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.