PALUBA
April 27, 2024, 07:58:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 243578 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #420 on: June 26, 2015, 12:26:52 pm »


Hvala @zpetrov!

Sjećam se nešta u vezi tih vojnih muzičara u to vrijeme.Točno je da su oni bili vojni službenici.Neznam da li su imali manje ambleme ali se sjećam da su im oznake bile srebrnaste(bijele) u odnosu na aktivne koji su bili zlatne(žute)boje.
Najviše mi je ostao u sjećanju g.Kveder koji je bio vojni službenik I kl.(slično pukovniku četiri široke trake).Njegova žena nam je predavala S/H i još nešta.
Da se vratim vojnim muzičarima,negdje u to vrijeme oko 1962.g.jednostavno su svi unapređeni iz podoficirskih činova(mislim na adekvatne za vojne službenike),u oficirske.Ne sjećam se sa čim je to bilo u vezi ali znam da smo osjećali i malu zavist,pa smo se i šalili.Na pr.doktoriraš trubu i eto ti oficirski čin i to višeg oficira (majora i više),što je se stvarno i dogodilo.

Poz.

Poštovani kolega, nisu svi već je nakon nekog vremena bila priznata Glazbena/muzička akademija kao VSS u JNA te su svi oni glazbenici koji su imali VSS glazbenog smjera prevedeni u zvanja sukladno stručnoj spremi do tada su osim voditelja/ravnatelja orkestra svi bili u zvanju s SSS, evo primjer.....



Vojni orkestar JNA Zagreb, gdje neki imaju (većinom jer je ovo snimak iz 70'tih) zvanja u VSS, a neki SSS, kod prijema je bilo dovoljno osnovnoškolsko glazbeno/muzičko obrazovanja uz IV godišnju SSS, a Akademija je bila dobro došla, ovo sve znam jer je počektom tč.11 jedan član orkestra iz Pule došao sukladno odluci Vlade RH (o davanju zaposlenja svim pripadnicima JNA koji se "skinu" u određenom roku, a ne pređu u ZNG/MUP/HV) u moje MT u Uljaniku i lik se znao šaliti na svoj račun da je u petak konačno diplomirao ( da bi dobio onaj VSS), a ponedjeljak krenuo opet iznova u novoj firmi od nule...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #421 on: June 26, 2015, 01:46:18 pm »


Vjerojatno ste Vi u pravu.I ako i sam ne volim te krajnje odrednice:svi,nitko,uvjek.nikad itd.,očito sam je upotrebio neispravno.
Radi se o sjećanju i o vjerovatno staračkoj nekoncentriranosti.Negdje u to doba zaista su mnogi prevedeni iz podofocirskog u oficirske činove.Osobno sam skeptik kad su činovi u pitanju(kao vrijednovanje čovjeka ili njegove stručnosti),ali shvatam da je to u vojsci i dugo izgrađivan sistem,vjerojatno zato što je najpaktičniji.
Što se tiče muzičara i muzike zaista ih cijenim i mislim da je za to potrebno urođeni talenat.Sigurno da se mnogo toga može postići i školovanjem-obrazovanjem.Sad kad ste me Vi podsjetili mislim da su trebali donjeti nekakve papire o školovanju.Čak mislim da je to upotrebljeno za onu šalu sa doktoratom trube(pošto za trubu kao pojam ide manji nivo).
Zaista od svih umjetnosti na mene najviše može utjecati muzika.Zato se izvinjavam i Vama i drugima koje sam svojom nesmotrenošću možda povrijedio.Hvala Vam na ispravci.

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #422 on: June 26, 2015, 03:15:53 pm »


Hvala @zpetrov!

Sjećam se nešta u vezi tih vojnih muzičara u to vrijeme.Točno je da su oni bili vojni službenici.Neznam da li su imali manje ambleme ali se sjećam da su im oznake bile srebrnaste(bijele) u odnosu na aktivne koji su bili zlatne(žute)boje.
Najviše mi je ostao u sjećanju g.Kveder koji je bio vojni službenik I kl.(slično pukovniku četiri široke trake).Njegova žena nam je predavala S/H i još nešta.
Da se vratim vojnim muzičarima,negdje u to vrijeme oko 1962.g.jednostavno su svi unapređeni iz podoficirskih činova(mislim na adekvatne za vojne službenike),u oficirske.Ne sjećam se sa čim je to bilo u vezi ali znam da smo osjećali i malu zavist,pa smo se i šalili.Na pr.doktoriraš trubu i eto ti oficirski čin i to višeg oficira (majora i više),što je se stvarno i dogodilo.

Poz.

Točno je da su vojni službenici u mornarici imali srebrno bijele oznake činova, a u KOV-u i RV-u su imali neke bijele ne znam da li bi ih ipak
nazvao zvijezdice. To su pored muzičara-glazbenika bili uglavnom i ekonomisti u VRC-ima. I ako su klase bile ekvivalentne činovima, ipak su
oni na početku imali za isti čin-klasu (npr. VS VI klase koji je bio ekvivalent poručniku) je imao nižu plaću. Čini mi se da je to tek negdje
krajem sedamdesetih godina bilo izjednačeno. Obično su dežurstvo odrađivali u Domovima Armije, vrlo rijetko u trupi. Tamo od sredine
osamdesetih su polako "nestajali" jer su i ekonomisti dobivali "žute" epolete, jedino su mislim u glazbenoj-muzičkoj službi ostali do kraja.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #423 on: June 26, 2015, 03:31:03 pm »

Jeste @zpetrov ali bil su i iz drugih službi.Možda i neispravno zaključio sam da su to ljudi koji nisu imali zvanične vojne škole.Naveo sam primjer i g.Kvedera koji je bio brodograđevne ili mašinske struke jer se sjećam da je išla priča da su ga često angažovali u Uljaniku kao izizetnog stručnjaka.Nisam siguran ali mislim da je bilo i ljekara vojnih službenika,odnosno medicinske struke.
Inače ja sam u postu naveo kao sjećanje na one muzičare koji su bili u Puli koje sam susretao,za cjelu SFRJ(FNRI) ne sjećam se.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #424 on: June 26, 2015, 05:50:42 pm »


Neznam koliko je bitno da dodam,da smo mi u školi morali učiti i znati pored pomorskih,mornaričkih (službe), "pješadiske" i oznake-činove vojnih službenika.Predpostavljam na osnovu ovoga da ih nije bilo mali broj.
Iz vojske sam davno izašao ali mislim da je njihov nestanak za mene nepoznanica jer se ne sjećam da je to ukinuto nekim dokumentom.Isto tako sjećam se da su negdje 70-tih primali i ljude iz građanstva ali mislim da su oni postajali aktivna vojna lica a ne vojni službenici i ako nisu prošli zvanično vojno školovanje.

Poz.

 
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #425 on: June 26, 2015, 06:05:40 pm »


Neznam koliko je bitno da dodam,da smo mi u školi morali učiti i znati pored pomorskih,mornaričkih (službe), "pješadiske" i oznake-činove vojnih službenika.Predpostavljam na osnovu ovoga da ih nije bilo mali broj.
Iz vojske sam davno izašao ali mislim da je njihov nestanak za mene nepoznanica jer se ne sjećam da je to ukinuto nekim dokumentom.Isto tako sjećam se da su negdje 70-tih primali i ljude iz građanstva ali mislim da su oni postajali aktivna vojna lica a ne vojni službenici i ako nisu prošli zvanično vojno školovanje.

Poz.

 

Gospodin Kveder je bio  dipl. ing. brodogradnje koliko mi je poznato i čini mi se da je kasnije bio preveden u čin MT pukovnika, mislim da mi
je otac tako nešto pričao, zapamtio sam ga po malo specifičnom prezimenu. Otac je za njega uvijek govorio pukovnik Kveder. Mislim da
vojni službenici nisu bili "ukinuti" nekim dokumentom ili odlukom, ali kasnije su se primali stručnjaci pojedinih struka iz građanstva po
završetku odgovarajučeg fakulteta. Mislim da su išli u Beograd na neko šestomjesečno doškolovanje (čisto po vojnim temama) i onda bi
dobijali čin aktivnog potporučnika. Znam neke od tih ljudi koji su u Puli završili višu ekonomsku i onda nakon tečaja u Beogradu bili
unapređeni iz čina vodnika I klase (do tada su bili podoficiri pa su se dodatno školovali) u potporučnike. Mnogi su ih u šali nazivali
ekspresnim potporučnicima (misleći na ono kratko doškolovanje). Ne znam za doktore, ono što sam ja sretao bili su ili u činu aktivnih
oficira ili kao građanska lica u službi u JNA. Možda neke žene ali to zaista neznam.

Zato sam napisao da su vojni službenici polako "nestajali" jer stariji su odlazili u penziju, a njihova mjesta su popunjavali ljudi s oficirskim
činovima, osim kod vojne muzike. To su moja sjećanja, ali i to je bilo već prije 25 i više godina pa neka sjećanja blijede.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #426 on: June 26, 2015, 06:57:07 pm »

I ja se sječam Kvedera kao pukovnika. Njegova žene je u mojoj klasi predavala književnost, mi smo je zvali "Bakica" - s obzirom na njene godine.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #427 on: June 27, 2015, 10:05:56 am »


Neznam koliko je bitno da dodam,da smo mi u školi morali učiti i znati pored pomorskih,mornaričkih (službe), "pješadiske" i oznake-činove vojnih službenika.Predpostavljam na osnovu ovoga da ih nije bilo mali broj.
Iz vojske sam davno izašao ali mislim da je njihov nestanak za mene nepoznanica jer se ne sjećam da je to ukinuto nekim dokumentom.Isto tako sjećam se da su negdje 70-tih primali i ljude iz građanstva ali mislim da su oni postajali aktivna vojna lica a ne vojni službenici i ako nisu prošli zvanično vojno školovanje.

Poz.

 

Gospodin Kveder je bio  dipl. ing. brodogradnje koliko mi je poznato i čini mi se da je kasnije bio preveden u čin MT pukovnika, mislim da mi
je otac tako nešto pričao, zapamtio sam ga po malo specifičnom prezimenu. Otac je za njega uvijek govorio pukovnik Kveder. Mislim da
vojni službenici nisu bili "ukinuti" nekim dokumentom ili odlukom, ali kasnije su se primali stručnjaci pojedinih struka iz građanstva po
završetku odgovarajučeg fakulteta. Mislim da su išli u Beograd na neko šestomjesečno doškolovanje (čisto po vojnim temama) i onda bi
dobijali čin aktivnog potporučnika. Znam neke od tih ljudi koji su u Puli završili višu ekonomsku i onda nakon tečaja u Beogradu bili
unapređeni iz čina vodnika I klase (do tada su bili podoficiri pa su se dodatno školovali) u potporučnike. Mnogi su ih u šali nazivali
ekspresnim potporučnicima (misleći na ono kratko doškolovanje). Ne znam za doktore, ono što sam ja sretao bili su ili u činu aktivnih
oficira ili kao građanska lica u službi u JNA. Možda neke žene ali to zaista neznam.

Zato sam napisao da su vojni službenici polako "nestajali" jer stariji su odlazili u penziju, a njihova mjesta su popunjavali ljudi s oficirskim
činovima, osim kod vojne muzike. To su moja sjećanja, ali i to je bilo već prije 25 i više godina pa neka sjećanja blijede.

Kada smo već došli i do činova Vojnih službenika u JNA evo i par primjera i usporedni pregled čin-klasa. Nije baš sasvim za ovaj topik ali
mislim da ne smeta, a ide uz razvijenu diskusiju. U JRM su činovi i prije 1982. izgledali isto, au KOV-u i RV i PVO su niži oficiri i niži vojni
službenici (u rangu oficira) bili bez onog pozlaćenog (posrebrenog) obruba na epoleti.


* OZNAKE ČINOVA i Klasa u JNA.jpg (259.88 KB, 1654x2339 - viewed 171 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #428 on: June 28, 2015, 07:08:33 pm »

Mornari JRM sa svojim starješinama, snimljeni 1957. godine u Puli. Podoficiri su tada imali one uske ambleme na šapkama. Otac je tada bio
MT vodnik I klase.

Mornari i pitomci su imali oznake činova "naopačke" okrenute i još su imali ono uže s čvorom oko kragne.


* Pula 1957 Mornari i starješine.jpg (1620.75 KB, 2540x1888 - viewed 114 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #429 on: June 28, 2015, 07:13:50 pm »

Mornari sa svojim starješinom, mojim pokojnim ocem snimljeni u Puli negdje oko 1965. godine. tada su na ramenima imali još epolete khaki
boje na kojima su bile oznake činova. Jedan od mornara i/ili pitomaca ima u rukama i ondašnji "kutijasti" tranzistorski prijemnik, za onda
pravo čudo tehnike.


* Pula cca 1965. PNT.jpg (1210.6 KB, 2272x1864 - viewed 152 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #430 on: June 28, 2015, 07:16:23 pm »

Pitomac MTPŠ-a Pula i mornar, pomalo žalosni kraj ograde kod ulaz u kasarnu. Na sebi imaju stare dobre dolamice. Snimljeno u Puli cca
1968. godine. U pozadini se nazire tzv. "mala Mašinska" mala zgrada u kojoj je jedno vrijeme bila Uprava Mašinske, a kasnije Garnizonska
Ambulanta Pula.

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #431 on: June 28, 2015, 08:03:37 pm »

Da napišem nešta o prvoj fotci od tri zadnje koje je dao @zpetrov.

Moj otac koji je bio mornar na Zmaju(Kraljevska RM)mi je pričao da se taj konop na bluzi nazivao flor ili tako nekako.Na tom konopu je bio sa unutrašnje strane bluze obješen mornarski nož.Po sjećanju mislim da se radilo o sklopivom nožu sa najobićmijim drvenim koricama a svrha mu je po njegovoj priči bila da kad je mornar u moru isječe i lakše skine odjeću.Vjerojatno je bilo i drugih razloga a ja se sjećam da mi je on pričao tako.
Neznam da li je to tako bilo i na ovim uniformama iz 1957.Inače interesantna je boja zimske bluze zadnjeg desno,ako se ne radi o radnoj.

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #432 on: June 28, 2015, 08:10:54 pm »

Da napišem nešta o prvoj fotci od tri zadnje koje je dao @zpetrov.

Moj otac koji je bio mornar na Zmaju(Kraljevska RM)mi je pričao da se taj konop na bluzi nazivao flor ili tako nekako.Na tom konopu je bio sa unutrašnje strane bluze obješen mornarski nož.Po sjećanju mislim da se radilo o sklopivom nožu sa najobićmijim drvenim koricama a svrha mu je po njegovoj priči bila da kad je mornar u moru isječe i lakše skine odjeću.Vjerojatno je bilo i drugih razloga a ja se sjećam da mi je on pričao tako.
Neznam da li je to tako bilo i na ovim uniformama iz 1957.Inače interesantna je boja zimske bluze zadnjeg desno,ako se ne radi o radnoj.

Poz.

Što se tiče noža, to je točno. Otac mi je pričao da su ga i oni zadužili kada je poslije rata bio prebačen u JRM. Nazivali su ga popularno
kapetan  Kuk (od James Cook), Imao je preklopivu debelu i zaobljenu oštricu, a drška je bila smeđe crvenkaste boje.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #433 on: June 28, 2015, 08:12:46 pm »

Evo još par fotografija iz vremena JRM snimljene u bivšoj Mašinskoj, mislim da je bio neki nogometni turnir pa su oficiri promatrali utakmicu
koja se igrala na dijelu koji je inače služio za postrojavanje i vježbe. Od oficira prepoznajem MT potpukovnika Pavletića i MT kapetana I kl.
Diku Krsmanovića.


* Pula glavni ulaz u Mašinsku oko 1970. 1.jpg (1356.24 KB, 3578x3327 - viewed 97 times.)

* Pula glavni ulaz u Mašinsku oko 1970. 2.jpg (1578.46 KB, 3184x2064 - viewed 85 times.)

* Pula glavni ulaz u Mašinsku oko 1970. 3.jpg (1614.3 KB, 3184x2064 - viewed 100 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #434 on: June 28, 2015, 08:16:42 pm »

Evo još par fotografija iz vremena JRM snimljene u bivšoj Mašinskoj, mislim da je bio neki nogometni turnir pa su oficiri promatrali utakmicu
koja se igrala na dijelu koji je inače služio za postrojavanje i vježbe. Od oficira prepoznajem MT potpukovnika Pavletića i MT kapetana I kl.
Diku Krsmanovića.

I na temu nogometa u Mašinskoj nemoguće je nešto napisati, a da se posebno ne naglasi doprinos i rad MT kapetana I kl. Dike Krsmanovića
koji je bio veliki zaljubljenik ali i poznavatelj nogometa. Inače imao sam priliku kao klinac upoznati dok je bio starješina XV klase MTPŠ-a. Evo
jedne njegove fotografije s jednim od nogometnih timova Mašinske.

Logged
Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.