PALUBA
April 27, 2024, 03:36:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 243537 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #435 on: June 28, 2015, 08:25:48 pm »

Još jedan niz fotografija snimljenih 1964. godine u Puli u tadašnjoj Mašinskoj tijekom svečanog postrojavanja pred polaganje zakletve.
Vjerujem da bi se neki od članova ovog foruma tu mogli pronači. Mislim da je tu postrojena i XIV klasa MTPŠ-a. Obilazak postrijenih klasa
pitomaca je izvršio Izaslanik vrhovnog Komandanta u pratnji tada MT potpukovnika Antona Štercaja, koji je tada mislim bio Načalnik
Akademije.


* Pula Mašinska cca 1964. postrojavanje.jpg (1446.42 KB, 2684x1740 - viewed 110 times.)

* Pula Mašinska sredinom šezdesetih 4.jpg (1923.68 KB, 3084x1999 - viewed 102 times.)

* Pula Mašinska sredinom šezdesetih 1.jpg (1808.43 KB, 3184x2064 - viewed 97 times.)

* Pula Mašinska sredinom šezdesetih 3.jpg (1867.81 KB, 3184x2064 - viewed 198 times.)

* Pula Mašinska sredinom šezdesetih 2.jpg (1834.66 KB, 3084x1999 - viewed 136 times.)
« Last Edit: June 28, 2015, 08:30:59 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #436 on: June 28, 2015, 08:35:26 pm »

I još par fotografija snimljenih 1967. u Pulskoj Mašinskoj tijekom proslave Dana Pionira (06. 06. za one koji se ne sjećaju). Naša osnovna
škola tadašnja VII osnovna je došla u posjetu pitomcima i mornarima i bio je zajednički program i druženje i poslije obilazak njihovih učiona.
Bio sam tada tek II razred OŠ. i kasnije smo pojedinačno po razredima znali dolaziti u Mašinsku na prigodne događaje. Ta se suradnja bila
nastavila i u srednjoj školi do odlaska Mašinske u Split.

Možda se neki i prepoznaju na fotografijama.


* Pula Mašinska Dan Pionira 06.06.1967. 1.jpg (1748.61 KB, 3384x2193 - viewed 114 times.)

* Pula Mašinska Dan Pionira 06.06.1967. 2.jpg (1528.01 KB, 3184x2064 - viewed 186 times.)

* Pula Mašinska Dan Pionira 06.06.1967. 3.jpg (1941.07 KB, 3384x2194 - viewed 120 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #437 on: June 30, 2015, 09:05:54 pm »

Još jedan niz fotografija snimljenih 1964. godine u Puli u tadašnjoj Mašinskoj tijekom svečanog postrojavanja pred polaganje zakletve.
Vjerujem da bi se neki od članova ovog foruma tu mogli pronači. Mislim da je tu postrojena i XIV klasa MTPŠ-a. Obilazak postrijenih klasa
pitomaca je izvršio Izaslanik vrhovnog Komandanta u pratnji tada MT potpukovnika Antona Štercaja, koji je tada mislim bio Načalnik
Akademije.
ово би требало бити негде 1967 година,видим да су припадници 16 класе десетари,они су дошли у школу 1965 године.капетан прве класе Милан Павичевић је био мени класни старешина.

 
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #438 on: July 01, 2015, 06:03:52 am »


Ovo i kod mene izaziva ta mladalačka "remačka" sjećanja.Poznato mi je niz likova ali se nemogu sjetiti imena ljudi.Kod starješina je to naročito izraženo jer ih se sjećam dobar broj ali sam im imena zaboravio.Ovog kap.Pavičevića se sjećam dobro ali se nebih nikad sjetio da @Vlade nije napisao njegovo ime.
Možda je @Vlade propustio na predhodnoj stranici zadnju fotku na kojoj sam prepoznao dobar broj "fudbalera" ali se sjećam imena,sa sigurnošću, samo  Branisavljevića i pok.Banjca jer su oni kasnije bili samnom na podmornici, a Branisavljević je otišao sa podmornice u diverzante.
Sjećam se da sam na tom zidiću(kao stepenice) između tog velikog kruga od šljake i prema zgradi,sasvim desno od ulaza,čistio one puške (valjda M48) od one crvenkaste masti kojom su bile konzervirane.Normalno da je tu u kompletu bio i bajonet te da smo čistili po dvojica provlačeći konop sa krpicom kroz cijev,ali i ostalo "detaljišući" i koristeći čak i zašiljeno dvce od šibice,za teže dostupne površine.Mislim da se i šipka za bajonet skidala i imala onaj otvor za krpicu za čišćenje ali smo nju manje koristili.Posle svega trebalo je sve namazati krpicom nauljenom iz one mesingane kantice sa dva navrtnja čepa.

Poz.
 
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #439 on: July 01, 2015, 08:59:24 am »

Još jedan niz fotografija snimljenih 1964. godine u Puli u tadašnjoj Mašinskoj tijekom svečanog postrojavanja pred polaganje zakletve.
Vjerujem da bi se neki od članova ovog foruma tu mogli pronači. Mislim da je tu postrojena i XIV klasa MTPŠ-a. Obilazak postrijenih klasa
pitomaca je izvršio Izaslanik vrhovnog Komandanta u pratnji tada MT potpukovnika Antona Štercaja, koji je tada mislim bio Načalnik
Akademije.
ово би требало бити негде 1967 година,видим да су припадници 16 класе десетари,они су дошли у школу 1965 године.капетан прве класе Милан Павичевић је био мени класни старешина.

 

Ako je tako onda neće biti Vaše klase (XIV) na fotografijama postrojavanja jer ste Vi završili školovanje 1966. godine
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #440 on: July 01, 2015, 09:14:13 am »


Ovo i kod mene izaziva ta mladalačka "remačka" sjećanja.Poznato mi je niz likova ali se nemogu sjetiti imena ljudi.Kod starješina je to naročito izraženo jer ih se sjećam dobar broj ali sam im imena zaboravio.Ovog kap.Pavičevića se sjećam dobro ali se nebih nikad sjetio da @Vlade nije napisao njegovo ime.
Možda je @Vlade propustio na predhodnoj stranici zadnju fotku na kojoj sam prepoznao dobar broj "fudbalera" ali se sjećam imena,sa sigurnošću, samo  Branisavljevića i pok.Banjca jer su oni kasnije bili samnom na podmornici, a Branisavljević je otišao sa podmornice u diverzante.
Sjećam se da sam na tom zidiću(kao stepenice) između tog velikog kruga od šljake i prema zgradi,sasvim desno od ulaza,čistio one puške (valjda M48) od one crvenkaste masti kojom su bile konzervirane.Normalno da je tu u kompletu bio i bajonet te da smo čistili po dvojica provlačeći konop sa krpicom kroz cijev,ali i ostalo "detaljišući" i koristeći čak i zašiljeno dvce od šibice,za teže dostupne površine.Mislim da se i šipka za bajonet skidala i imala onaj otvor za krpicu za čišćenje ali smo nju manje koristili.Posle svega trebalo je sve namazati krpicom nauljenom iz one mesingane kantice sa dva navrtnja čepa.

Poz.
  

Davno je to bilo. Sjećam se da bi čišćenje pušaka bilo vani, ali jedno vrijeme su koristili i veliku prostoriju na III katu, znači kada se po onim
središnjim stepenicama ide na III kat skrene se desno do kraja hodnika, pa opet desno kroz jedna vrata i tu je bio ogroman-dugačak stol
koji je imao oblik slova "U", a inače se kroz tu prostoriju prolazilo dalje do "kancelarije" i magazina mog oca. Kasnije su tu prostoriju pregra-
dili u tri dijela i napravili tri manje "kancelarije"-magazina, a na strani prema prozorima koji gledaju u unutarnje dvorište je bio prolaz do vrata prostorije moga oca. Ovo je mislim bilo tamo prema kasnim šezdesetim pa možda nije bilo u doba Vaše XII klase baš tako.

Sjećam se da su puške najčešće pitomci čistili u paru, pa bi onda i one šipke "zašarafili" po dvije da budu dulje od puščane cijevi pa su i
tako čistili, a imali su i one konopčiće koji su u sredini imali "otvor" da se tu priveže krpica s kojm se prolazilo kroz cijev. Uz to je kao
obavezni dio pribora išla i ona mala daščica na koju je trebalo nasloniti zatvarač kod rastavljanja i sastavljanja na dijelove. Mnogim
pitomcima je zatvarač puške M-48 bio "nočna mora" jer kada bi ga sastavljali da bi ga mogli vratiti ispravno na mjesto u pušku ručica
kočnice je trebala biti postavljena u sredinu-vertikalno, ako nije niste mogli ubaciti do kraja zatvarač u mjesto na puški i imali bi tada
onesposobljeno oružje. I ako sam tada bio klinac znao sam da tada treba naći neki oštar brid i "zategnuti" dovoljno oprugu da se kočnica
prebaci u srednji položaj i onda bi sve išlo OK. Naravno tada nisam mogao to sam napraviti jer nisam bio dovoljno jak, ali sam mnogim od
pitomaca to rekao pa bi oni napravili tako i bili pošteđeni od kritika i po kojeg dodatnog požarstva. I to je dio mojih sjećanja na/iz Mašinske.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #441 on: July 01, 2015, 01:20:39 pm »


Da tako je @zpetrov,dobra su vam sjećanja.I ja se sjećam da je bilo te problematike kod sastavljanja sa tim "perom"-kočnicom i da su se te igle-šipke,za bajonet,mogle nastavljati,ali mislim da smo to rijetko koristili jer je navodno to moglo oštetiti cijev (metal).Konope ste dobro opisali a dodao bih još da su na krajevima imali olovne "utege"zbog lakšeg provlačenja kroz cijev(slobodnim padom).
Da navedem da je netko na ovom forumu naveo da kod nas nije bilo drila.Sjećam se da je bilo i starješina ali bogami i starijih pitomaca koji su bili neomiljeni baš zbog toga.Nedaj Bože da ne stanem mirno i propisno ga pozdravim kad on prolazi i ako sam požarni.
Sjećam se jednog pitomca treće godine (desetar) koji nas je doslovce mučio sačekujići nas na stepeništu ili na hodniku i maltretirao.Moralo se stajati u stavu mirno dok je on držao pridike,te da nisi pozdravio propisno ili još gore skinuo bi pitomcu mornarsku kapu sa glave i izvadio karton za fazoniranje kape-zvijezde.Te kape su imale samo žicu u platnu,pa ako nije bilo tog kartona,zvijezda bi pala,malte ne na nos,a i izgled je bio nikakav.Svo vrijeme dok je on odšrafljivao zvijezdu moralo se stajati mirno a on je prosipao znanje kako je to nepropisno i malte ne "smrtni" grijeh.Na kraju kad je on predavanje završio,najlakši dio je bio,da ga se pozdravi po propisu i ode inače je bilo i vraćanja.Normalno da je bila i prijetnja da će me poslati na raport ako me još jednom uhvati.Taj pitomac je bio iz X klase i zapamtio sam da su ga zvali Šućin.

Poz.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #442 on: July 01, 2015, 02:35:34 pm »

Koliko ste sigurno da je ovo 1964? Ispred suda se vidi automobil koji 90% sliči na Z101

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


a i pitomci desno imaju već svečane odore s kravatom..


* Capture.JPG (28.4 KB, 312x265 - viewed 621 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #443 on: July 01, 2015, 06:56:27 pm »

Koliko ste sigurno da je ovo 1964? Ispred suda se vidi automobil koji 90% sliči na Z101

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


a i pitomci desno imaju već svečane odore s kravatom..

Na pozadini je pisalo 1964. ali moguće da je to otac i kasnije  po sjećanju dodavao. Već je izneseno da je možda točnija godina 1967.
Za auto sličan  Z101 možda sliči ali čini mi se da su se oni pojavili kod nas tek 1971., a tada već ne bi moglo biti jer je bio drugi raspored
starješina uz klase, a i XVI klasa je već završila školovanje 1969. To mi je često veliki problem kada su na pozadini kasnije bile napisane
godine, a ne odmah kada je fotografija napravljena.  S obzirom da su neki članovi foruma prepoznali pitomce XVI klase vjerovatnije je da je
nastala 1967. ili 1968. godine. Kako više nemam tih originala (negdje su zatureni) to mogu samo gledat skenove i ako nešto uz njih piše.

Što se tiče svečanih odora ne sječam se da li su ih pitomci akademije i pitomci srednje škole dobili u isto vrijeme ili su ih prvo dobili samo
pitomci Akademije pa tek kasnije i pitomci MTSVŠ-a.

Slike su na nizu sa istog filma, znači da su sve snimljene isti dan. Isto se može primjetiti da pitomci Akademije (vjerovatno) imaju na
šapkama one široke oficirske ambleme dok stariji pitomci srednje škole još imaju one uske podoficirske ambleme i one stare bluze s visokim okovratnicima. Najmlađe klase pitomaca su kod davanja zakletve još bile u mornarskim odorama, samo s pitomačkim oznakama na ramenima,
a "prave" odore - bluze bi dobivali obično kasnije krajem X mjeseca.
« Last Edit: July 01, 2015, 07:03:15 pm by zpetrov9 » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #444 on: July 01, 2015, 08:55:51 pm »

Na toj slici su (desno) i pitomci  neke strane zemlje (Sudan, Libija ??). Oni imaju bijele uniforme novog kroja, nemaju "rusku" kragnu. Takve bijele uniforme su, koliko se ja sjećam, dobili tek 1971 i kasnije (pa i moja klasa).


* Pula Mašinska sredinom šezdesetih 4.jpg_thumb.png (304.22 KB, 450x291 - viewed 745 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #445 on: July 05, 2015, 11:54:38 am »

Mornari sa svojim starješinom, mojim pokojnim ocem snimljeni u Puli negdje oko 1965. godine. tada su na ramenima imali još epolete khaki
boje na kojima su bile oznake činova. Jedan od mornara i/ili pitomaca ima u rukama i ondašnji "kutijasti" tranzistorski prijemnik, za onda
pravo čudo tehnike.
Тоша са 15 класом,Зелиншчек,Матић,Радојчић,Обрадовић....
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #446 on: July 05, 2015, 12:08:28 pm »

Evo još par fotografija iz vremena JRM snimljene u bivšoj Mašinskoj, mislim da je bio neki nogometni turnir pa su oficiri promatrali utakmicu
koja se igrala na dijelu koji je inače služio za postrojavanje i vježbe. Od oficira prepoznajem MT potpukovnika Pavletića i MT kapetana I kl.
Diku Krsmanovića.

I na temu nogometa u Mašinskoj nemoguće je nešto napisati, a da se posebno ne naglasi doprinos i rad MT kapetana I kl. Dike Krsmanovića
koji je bio veliki zaljubljenik ali i poznavatelj nogometa. Inače imao sam priliku kao klinac upoznati dok je bio starješina XV klase MTPŠ-a. Evo
jedne njegove fotografije s jednim od nogometnih timova Mašinske.
екипа МТПШ-а састављена од седам припадника 14 кл.и по двојица из 15 и 16 класе. у горњем реду Дамјановић Сретен,Лазор Мирко,Обрадовић,Дика Крсмановић,Шиндија Маријан,Ћорће Бранисављевић,Милан Чаџић.
доњи ред:Владе Огар,Ивића Злојић,Иван Станковић,Војкан Зелиншчек и Јово Бањац.
од једанаест фудбалера њих четворица нису више међу нама:Бањац,Лазор,Чаџић,Станковић.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #447 on: July 06, 2015, 10:42:19 am »

Evo još par fotografija iz vremena JRM snimljene u bivšoj Mašinskoj, mislim da je bio neki nogometni turnir pa su oficiri promatrali utakmicu
koja se igrala na dijelu koji je inače služio za postrojavanje i vježbe. Od oficira prepoznajem MT potpukovnika Pavletića i MT kapetana I kl.
Diku Krsmanovića.

I na temu nogometa u Mašinskoj nemoguće je nešto napisati, a da se posebno ne naglasi doprinos i rad MT kapetana I kl. Dike Krsmanovića
koji je bio veliki zaljubljenik ali i poznavatelj nogometa. Inače imao sam priliku kao klinac upoznati dok je bio starješina XV klase MTPŠ-a. Evo
jedne njegove fotografije s jednim od nogometnih timova Mašinske.
екипа МТПШ-а састављена од седам припадника 14 кл.и по двојица из 15 и 16 класе. у горњем реду Дамјановић Сретен,Лазор Мирко,Обрадовић,Дика Крсмановић,Шиндија Маријан,Ћорће Бранисављевић,Милан Чаџић.
доњи ред:Владе Огар,Ивића Злојић,Иван Станковић,Војкан Зелиншчек и Јово Бањац.
од једанаест фудбалера њих четворица нису више међу нама:Бањац,Лазор,Чаџић,Станковић.

Drago mi je da ste na postavljenim fotografijama prepoznali i pitomce Vaše klase, kao i one iz mlađe XV i XVI klase.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #448 on: July 06, 2015, 01:27:50 pm »

Napokon došli ljetni praznici, pa da konačno izvršim obećanje koje sam dao vezano uz scanove fotografija iz lota tada k.b.b. Ante Marčića (kasnije kontraadmirala) a koji se sada nalaze u mojoj kolekciji. Kolega zpetrov9 ali i ostali palubarci koji su na bilo koji način vezani uz Pulu, nadam se da ćete uživati a i pomoći mi i napisati u komentarima ako znate tko se sve nalazi na pojedinim fotografijama. Pomalo ću objavljivati scanove da ne bude pretrpano, iako fotografija nažalost nema puno, svega 13. Nisu koliko ja znam nikada i nigdje objavljivane.
Krećemo od slijetanja visokog gosta i pozdrava na aerodromu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Malinovski u Puli1.jpeg (189.26 KB, 1705x1067 - viewed 196 times.)

* Malinovski u Puli2.jpeg (180.95 KB, 1713x1084 - viewed 157 times.)
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #449 on: July 06, 2015, 01:45:46 pm »

Još dvije zasada, ostatak scanova ide večeras.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Malinovski u Puli3.jpeg (184.07 KB, 1697x1076 - viewed 150 times.)

* Malinovski u Puli5.jpeg (212.87 KB, 1589x1092 - viewed 159 times.)
Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.