PALUBA
April 23, 2024, 10:23:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni razarac klase “Andrea Doria”  (Read 27731 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #15 on: June 03, 2010, 06:18:38 pm »

Evo i jedne interesantne virtualne slicice razaraca klase "Andrea Doria", sa najvaznijim delovima i zonama na brodu. Nazalost, na italijanskom je, nisam uspeo da nadjem nista na engleskom, pa se unapred izvinjavam svima!


* orizzonte03.jpg (37.4 KB, 550x413 - viewed 301 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #16 on: June 03, 2010, 06:36:29 pm »

Nije baš nerazumljivo, snaći ćemo se.
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #17 on: June 03, 2010, 08:28:10 pm »

Nije baš nerazumljivo, snaći ćemo se.

Super! 
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #18 on: June 03, 2010, 10:42:53 pm »

Odlično Orione
Fascinantan je način porinuča na kolicima, u brodogradilištima se upotrebljava za manje brodove , prvi put vidim toliki brod na kolicima-bez šina.

Hvala, ML! Smiley
Slazem se, tehnoologija i tehnika napreduju! Gledao sam porinuca jos vecih brodova na isti nacin (nisam prisustvovao, imao sam priliku da vidim na slikama)...
ima na You Tubu u nekom kineskom brodogradilištu porinuće broda pomoću nekih gumenih " kobasica".Pronaćiću gde pa ću staviti .Samo ukucati porinuće broda i ima da se vidi svašta.
« Last Edit: June 03, 2010, 10:53:11 pm by kilezr » Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #19 on: June 04, 2010, 07:45:57 am »

Odlično Orione
Fascinantan je način porinuča na kolicima, u brodogradilištima se upotrebljava za manje brodove , prvi put vidim toliki brod na kolicima-bez šina.

Hvala, ML! Smiley
Slazem se, tehnoologija i tehnika napreduju! Gledao sam porinuca jos vecih brodova na isti nacin (nisam prisustvovao, imao sam priliku da vidim na slikama)...
ima na You Tubu u nekom kineskom brodogradilištu porinuće broda pomoću nekih gumenih " kobasica".Pronaćiću gde pa ću staviti .Samo ukucati porinuće broda i ima da se vidi svašta.

Odlicno @kilezr, cekamo tvoj post!  Cheesy
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #20 on: June 04, 2010, 08:07:02 am »

Evo tog čuda.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/B7Z6pDZyziw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Ovim sistemom se nikako ne može obezbjediti pravolinijsko kretanje broda i treba imati poprilično mijesta za porinuče, kako na kopnu, tako i u moru.Inače to je spuštanje na vazdušnim valjcima.(moje mišljenje)
« Last Edit: June 04, 2010, 12:57:10 pm by MOTORISTA » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #21 on: June 04, 2010, 08:13:49 am »

A problem je i da je zahtjevno za samu konstrukciju broda, iako je brod mali, kako izlazi sa valjaka ostaje u vazduhu dok na krmu ne počne djelovati uzgon, kada se brod počinje ponašati kao greda na dva oslonca, a problem je i kada pramac siđe sa valjaka.
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #22 on: June 04, 2010, 08:33:25 am »

U svakom slucaju izgleda opasnije nego sto verovatno u stvarnosti jeste. Slazem se sa @ML oko krme i pramca - vrlo zeznuta stvar je u pitanju...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #23 on: June 04, 2010, 09:11:15 am »

U svakom slucaju izgleda opasnije nego sto verovatno u stvarnosti jeste. Slazem se sa @ML oko krme i pramca - vrlo zeznuta stvar je u pitanju...
Slažem se sa svime što ste naveli ,ali ,nije to baš tako opasno.U Begeju pramac zbog dužine broda a manje dužine navoza visi i po 10 metara a spuštanje je hidrauličim mašinaam pa traje i ceo dan.brod je kompletno opremjenl(u pramcu  su motori  i traster i ostala oprema)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #24 on: June 04, 2010, 09:42:58 am »

Evo obratite pažnju koliko visi pramac.jeste da je drugi način spuštanja ali konstrukcija ipak trpi.


* BEGEJ - DANSERI & HEMIKAL 10.2006. 014.jpg (527.2 KB, 1884x1413 - viewed 243 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #25 on: June 04, 2010, 09:45:11 am »

a evo i krma


* porinuce I 005.jpg (412.75 KB, 1280x960 - viewed 208 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #26 on: June 04, 2010, 12:07:09 pm »

Kilezr uopšte nije problem u previsu, i na doku se dozvoljava previs do 15% dužine broda, mogao bi biti i veči ali su onda pritisci na krajnje podklade preveliki, odnosno iznad dozvoljenog, stvar je u tome da pramac sklizne sa vazdušnih valjaka praktično sklizne, a valjci ga koliko sam vidio ne prate u more. Ne znam na koji način je to izvedeno, a problem je i zadržati brod u pravcu.
Kada krma zaroni na pramcu se poveča pritisak na valjke, pa mi zbilja nije jasno šta se dešava sa pramcem kada siđe sa valjaka. U vodi po nekoj logici još nije, a nije valjda ni da struže po betonu.
Prisutvovo sam mnogim spuštanjima sa navoza, ali ovo je zbilja čudo.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #27 on: June 04, 2010, 01:12:43 pm »

Kilezr uopšte nije problem u previsu, i na doku se dozvoljava previs do 15% dužine broda, mogao bi biti i veči ali su onda pritisci na krajnje podklade preveliki, odnosno iznad dozvoljenog, stvar je u tome da pramac sklizne sa vazdušnih valjaka praktično sklizne, a valjci ga koliko sam vidio ne prate u more. Ne znam na koji način je to izvedeno, a problem je i zadržati brod u pravcu.
Kada krma zaroni na pramcu se poveča pritisak na valjke, pa mi zbilja nije jasno šta se dešava sa pramcem kada siđe sa valjaka. U vodi po nekoj logici još nije, a nije valjda ni da struže po betonu.
Prisutvovo sam mnogim spuštanjima sa navoza, ali ovo je zbilja čudo.
   za 20 godina koliko se bavim brodogradnjom i ja sam video svašta,,vukli smo brodove po šliperima ganšpilima,gurali buldožerima. i tada je brod klizio tamo vamo odnosno nije išao pravolinijski po navozu.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #28 on: June 04, 2010, 04:10:36 pm »

I ja sam u praksi doživjeo svašta i guranje dizalicama i vučenje čelik čelima sa navoza, vučenje remorkerima, kada su kolica zaribala na vodolicama(ne šinama) guranje pumpinima(hidraulikom) centimetar po centimetar.
Razlika kod porinuča u more i u rjeci je što vi uglavnom imate bočne navoze, pa brod bočno silazi u more, dok je na moru uglavnom sve pod 90 stepeni. Naprezanja za brod su neuporediva.
Međutim iz ovog repliciranja (koje mislim da nije na pravom mijestu, naime tu je drugi topik) bilo bi zgodno obraditi ovu temu pod brodogradnjom u brodomašinstvu.
Štoviše to bi bilo potrebno, a i tematika je izuzetno interesantna.
U sklopu pomorstva obradili smo kako tako dokove i sinhro lifte, pa možda i tamo može da pristane ova tema.
LP
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #29 on: June 04, 2010, 04:14:29 pm »


Međutim iz ovog repliciranja (koje mislim da nije na pravom mijestu, naime tu je drugi topik) bilo bi zgodno obraditi ovu temu pod brodogradnjom u brodomašinstvu.
Štoviše to bi bilo potrebno, a i tematika je izuzetno interesantna.



Slazem se u potpunosti, tema bi bila vrlo interesantna za obraditi! Sad je na MT koru da se javi na zadatak...!  Grin
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.