gb Razarač klase Tip 45  
 

Novi razarač britanske mornarice, klase 45, zameniće razarače tipa 42 koji se u operativnoj upotrebi nalaze još od 1978. godine. Ugovorena je izgradnja 6 jedinica. Britanska mornarica ima potreb za 12 razarača, ali je jula 2004. godine britansko Ministarstvo odbrane najavilo „skraćenje“ programa na 8 brodova. Brodovi bi trebali da udju u operativnu upottrebu do 2014. godine.
Brodovi se sklapaju u brodogradilištu Scotstoun, firme BAE Yarrow. Odredjene sekcije broda proizvodi Vosper Thorneycroft iz Portsmauta.
Izgradnja prvog broda u klasi, HMS Daring (D32) je započela u martu 2003. godine, porinut je 1. februara 2006. godine u Skotstounu. Očekuje se da će se opremanje broda i uvrštenje u flotu završiti 2009. godine. Drugi brod, HMS Dauntless (D33) je započet avgusta 2004. godine i porinut je 23. januara 2007. godine. Treći brod, HMS Diamond (D34) koji je započet februara 2005. godine i porinuće se očekuje u novembru 2007. godine. Preostala tri broda su: HMS Defender (D35), HMS Dragon (D36) and HMS Duncan (D37).

Razvoj razarača tipa 45 je počeo povlačenjem Velike Britanije iz projekta fregate nove generacija (Horizon projekt), oktobra 1999. godine, a na osnovu iskustva iz napuštenog projekta.
Deplasman razarača iznosi oko 8000 tona, maksimalna konstruktivna brzina iznosi više od 27 čv, dok je daljina plovljenja preko 7000 nautičkih milja.
Glavni zadatak koji će biti postavljen pred brodove ove klase je pružanje zaštite flotnim sastavima, uz pomoć radara velikog dometa i širokog dijapazona brodskog naoružanja. Brodski borbeni sistemi imaju mogućnost kontrole letelica, kao i koordinaciju protivvazdušne operacije udarnih snaga flote.
Tip 45 je opremljen oružnim sistemom velikog dometa koji je sposoban da otkrije, presretne i uništi sve pretnje iz vazduha, uključujući protivbrodske rakete sa velikim manevarskim sposobnostima. Sistem PAAMS pruža mogućnost odbrane od raketa koje napadaju pojedinačno ili u seriji. Inače, sistem PAAMS je sistem koji je razvijan za projekat Horizon.
Tip 45 podržava ugradnju krstarećih raketa i balističkih raketa uukoliko se u budućnosti postave takvi zahtevi. Takodje ima mogućnost opsluživanja i korišćenja helikoptera do veličine helikoptera Merlin, ali će u početku nositi helikopter Lynx HMA.8 naoružan torpedima Stingray.
Za opremanje broda elektronikom zadužena je firma BAE Systems Integrated System Technologies (Insyte). Sistem za upravljanje vatrom će uvezati raketni sistem PAAMS i nadgledati sve senzore i oružja.
Za ugradnju potpuno integrisanog sistema veze su zaduženi  Thales Communications Ltd i Selex Communications, dok je za satelitski komunikacioni sistem SCOT3 zadužena firma Astrium. Integrisani navigacijski sistem, koji se sastoji iz elektronske karte i informacionog sistema, zatim podsistema inercijalne navigacije i senzora (uključujući i navigacijski radar Raytheon Pathfinder). Sistem identifikacije IFF (Identification Friend or Foe) obezbedjuje Raytheon Marine GmbH iz Kila. 
Primarni oružni sistem je PAAMS (Principal Anti-Aircraft Missile System). To je zajednički program koji su radile Francuska, Italija i Velika Britanija. Ugovor za serijsku proizvodnju ovog sistema je potpisan novembra 2003. godine. Rakete koje su razvijane za upotrebu u ovom sistemu su Aster 15 i Aster 30. Tip 45 će moći da ponese do 48 raketa Aster 15 i Aster 30. Rakete Aster 30 u sebi nose računar sa datalinkom, aktivni dopler radar i bojevu glavu tešku 15 kg. brzina rakete je 4 Maha, dok je domet preko 80 km. Manevrabilnost rakete je do 62 g. Raketa Aster 15 leti brzinom od 3 Maha, ima domet od 30 km i manevrabilnost do 50g.
Što se tiče artiljerijskog naoružanja, brod će imati top Mk8mod1 kalibra 114 mm i dva topa kalibra 30 mm. Takodje je moguća ugradnja dva sistema za blisku odbranu nroda tipa Raytheon Phalanx.
Optoelektronski kontrolni sistem je zajedničko „čedo“ firmi  BAE Systems i Radamec Defence Systems.
Od senzora, na brod je ugradjen radar  S1850M, koji radi u D području(opsegu), koji je poboljšana verzija SMART-L radara. U okviru sistema za odbranu od torpeda, u brod je ugradjen sonar srednjih frekvencija. Takav sistem automatski upozorava na torpedni napad i daje savet za manevar za odbranu od torpeda, pri tom sprovodeći kontramere.
Kada spominjemo kontramere, na ove razarače će biti ugradjeni standardni palubni sistemi kontramera protivraketne odbrane
Brod je pogonjen sa dve gasne turbine tipa WR-21 sa sistemima hladjenja i razmene toplote, što će u mnogome dovesti do smanjenja potrošnje goriva.


Polazak na prvu plovidbu ...

Taktičko tehničke karakteristike
Dimenzije broda:  
- dužina preko svega 152.4 m
- širina 18 m
- gaz 5 m
Deplasman broda 7350 t
Pogonska grupa 2 gasne turbine WR-21 snage 21.5 MW
Brzina 27+ čv
Daljina plovljenja 7000+ milja brzinom od 18 čv
Posada 190 članova
Naoružanje - rakete brod-vazduh: 6 osmostrukih lansera Sylver VLS, 16 raketa Aster15 i 32 rakete Aster 30
- 2 x Phalanx 20 mm
- 1 x BAE Systems 114 mm Mk 8 mod 1
- 2 x Oerlikon 30 mm KCB
- lanseri mamaca Seagnat
- SSTDS podvodni mamci

 

 

Projekcije broda
Vidjenje dizajnera
HMS Daring u brodogradilištu
Porinuće prvog razarača iz klase, HMS Daring
 
Tekstovi objavljeni na sajtu paluba.info lično su vlasništvo vlasnika sajta