PALUBA
June 03, 2024, 04:40:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Srušio se privatni helikopter  (Read 3439 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« on: May 02, 2010, 07:41:26 pm »

2. maj 2010.

Srušio se privatni helikopter

Beograd -- U Krnješevcima kod Stare Pazove srušio se helikoter "gazela", u privatnom vlasništvu fime "Šart er". Jedan od dvoje putnika je lakše povređen.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U MUP-u je rečeno da se nesreća dogodila oko 12.15 u Ugrinovačkoj ulici bb i da se ne radi o vojnom ili policijskom već o helikopteru u privatnom vlasništvu firme "Šatl er". Zvaničnih informacija o u mogućim uzrocima udesa za sada nema. Diretkorat civilnog vazduhoplovstva na terenu obavlja uviđaj a uzrok nezgode utvrdiće komisija za udese Direktorata.

Savetnica za odnose sa javnošću Direktorata civilnog vazduhoplovstva Katarina Andrić Milosavljević rekla da su u helikopteru, pored pilota bila i dva putnika i da je jedno od njih troje lakše povređeno.

"Samo jedan putnik je zadobio lakše povrede, u pitanju su posekotine", rekla je ona.

Ona je kazala da se helikopter srušio sa male visine i da je sa aerodroma Dobanovci krenuo ka aerodromu "13. maj" u Zemunu.

Uzrok nezgode utvrdiće komisija za udese Direktorata civilnog vazduhoplovstva a prema rečima Katarine Andrić Milosavljević, za to će biti potrebne, u zavisnosti da li je u pitanju nesreća ili udes, dve ili četiri nedelje.

Komšije su ispričale da je, pre pada, helikopter napravio nekoliko probnih krugova, a da se onda začulo neobično krčanje.


Izvor: B92


* Gazela.jpg (23.5 KB, 450x360 - viewed 207 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1 on: May 02, 2010, 08:06:50 pm »

Ista vest uz nešto novih detalja:


Srušio se privatni helikopter

U Krnješevcima kod Stare Pazove srušio se helikoter "Gazela", u privatnom vlasništvu fime "Šatl er". Jedna osoba zadobila je lakše telesne povrede.

Posle neuspelog probnog leta, helikopter je završio na njivi u Krnješevcima, a polomljeno staklo, karoserija i delova propelera bili su rasuti svuda naokolo. Na sreću putnika, helikopter je leteo nisko, a kako očevici tvrde, letelica je napravila nekoliko krugova u vazduhu posle čega je usledila stravična škripa, a potom i pad.

"Pored pilota u trenutku pada u helikopteru su bile još dva putnika. Na sreću samo je jedan putnik zadobio lakše povrede, posekotine su u pitanju. Prema rečima pilota, helikopter se sa aerodroma u Dobanovcima uputio ka aerodromu '13. maj' nedaleko od Zemuna", rekla je Katarina Andrić Milosavljević, savetnica za odnose sa javnošću Direkcije za civilno vazduhoplovstvo.

Vlasnik helikoptera Milomir Brkić kaže da je letelica u njegovom vlasništvu godinu dana, da je nedavno stigla sa generalnih pregleda iz Engleske i da je trebalo da napravi seriju probnih letova, posle čega bi bila izvezena na rusko tržište.

"Imali smo sreće da je iskusni pilot, probni pilot Goran Krneta leteo tako da je kod otkaza, koji će se dokazati ekspertizom stručnjaka iz Vazduhoplovnog zavoda, na lebdenju na maloj visini helikopter dobio naglo skretanje, na desno i na dole, zakačio zemlju i sva sreća sve je dobro prošlo. Niko nije povređen. Šteta kao šteta, šteta bi bila da je od ljudi nešto, ne daj Bože, a ovako je sve u redu", kaže Brkić.

Iako je mesto veoma naseljeno, a na livadu gde je helikopter pao seljaci izvode stoku na ispašu, do veće tragedije nije došlo. Nekoliko sati posle nezgode, ostaci letelice su uklonjeni.

Prema podacima Direkcije civilnog vazduhoplovstva, u Srbiji trenutno ima oko 30-ak letelica u privatnom vlasništvu.

Istražni sudija izašao je na lice mesta, uviđaj je trajao nekoliko sati, a prema rečima zaposlenih u Direkciji za civilni vazduhoplovni saobraćaj, uzroci pada helikoptera biće poznati za najmanje mesec dana.

Izvor: B92
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #2 on: May 03, 2010, 11:01:42 pm »

 Beograd  04. 05. 2010

Ispovest pilota: Kako smo izbegli smrt

Potpukovnik Goran Krneta (42), koji se pre dva dana srušio helikopterom „gazela" na ledini u Krnješevcima, kaže za Press da su on i posada izbegli smrt jer nije dozvolio da ga u kritičnom trenutku obuzme panika. Krneta ističe da je velika sreća što niko iz letelice nije povređen i dodaje da će danas ponovo poleteti jer se klin klinom izbija!

Helikopter tipa „gazela", u vlasništvu firme „Šatl er", srušio se u nedelju na ledini u Krnješevcima, u blizini Stare Pazove. Helikopter sa pilotom i dva putnika pao je sa dva metra visine, najverovatnije jer je na letelici otkazala hidraulika. Zahvaljujući umeću Gorana Krnete, koji je nedavno helikopterom prevezao i čuvenog glumca Džonija Depa na Mokru Goru, on i putnici praktično su ostali nepovređeni, iako se u 90 odsto nesreća sa padom helikoptera dešavaju teške, najčešće smrtonosne povrede.

Lična karta

- Potpukovnik Goran Krneta 1991. završio vojnu akademiju
- Probni pilot postao 2002. godine, do sada imao 3.200 sati letenja
- Leti na pet tipova helikoptera
- U ratu u Bosni i Hercegovini više puta pogađan raznim projektilima
- U nekoliko navrata su mu uletale ptice u motor, otkazivao motor...
- Jedini u Srbiji pravi luping sa „gazelom", kao i lebdenje na repu

Testirao letelicu

U ispovesti za Press Krneta objašnjava šta se sve dešavalo u nedelju pre i tokom leta „gazelom".
- Prijatelj Milomir Brkić zamolio me je da to jutro njegovim helikopterom izvršim prelet na aerodrom „13. maj". Pošto sam probni pilot u centru za ispitivanje Vojske Srbije, trebalo je da dam ocenu helikoptera, odnosno stanja letelice i letnih karakteristika. Kao i pred svaki let, izvršio sam pretpoletni pregled. Nakon dvadeset minuta, kada smo utvrdili da je sve u redu, startovao sam motor - kaže Krneta.
On dodaje da je sve bilo uobičajeno i napominje da je još jednom prekontrolisao sve uređaje.
- Zbog posla kojim se bavim sve pregledam dva puta, a naročito kada letelica dođe sa remonta. Prilikom pokretanja rotora primetio sam da na 60-70 obrtaja nema pritiska u komandama, ali se pritisak onda pojavio i komande su bile funkcionalne. Čak sam proceduru pokretanja rotora radio polako, do kvačenja, da ne pređem temperature. Onda sam još dva puta prekontrolisao instrumente i proverio hidro sistem. Poleteli smo, odmah sam krenuo u progresivan let i na visini od 30 do 50 metara napravio dva zaokreta - priča iskusni pilot.
Krneta je na toj visini zaustavio helikopter i zalebdeo, a zatim je letelicom napravio krug od 360 stepeni, jednom sa leve, a drugi put sa desne strane. Nakon što je na visini od dva metra od zemlje stabilizovao helikopter, iznenada je osetio kako palica koči.
- To je prvi znak otkazivanja hidro uređaja. Sve se dogodilo u dve sekunde! Helikopter je krenuo nosom ka zemlji. U tom trenutku pomislio sam da li postoji mogućnost da krenem u progresivan let i probam da na snagu motora izvučem helikopter. Zaključio sam da bih tada napravio salto i pao na najnezaštićeniji deo letelice. Da smo tako pali smrskao bi se kokpit, puklo bi staklo i bili bismo spljošteni težinom helikoptera, ko zna šta bi sa nama bilo... - priča Krneta, i nastavlja:

- Zato sam pokušao da ublažim pad! Nisam mogao da upravljam helikopterom, sila je bila ogromna i samo sam ga pratio. Osetio sam udar nosnim delom, nakon toga sklonio ruku sa palice. Da je nisam sklonio verovatno je sada ne bih ni imao, jer prilikom udara lopatica dolazi do naglog dizanja palice. Ruka mi je zbog potresa udarila u konstrukciju i sledećeg momenta instinktivno sam stavio ruku preko lica da mi staklo ne bi upalo u oči.
Krneta ističe da su imali puno sreće jer je letelica otkazala kada su bili nisko.
- Sreća je što se kvar nije desio samo minut ranije, kada smo bili na mnogo većoj visini. Uplašio sam se, ne boje se samo ludaci, a čini mi se da ja nisam lud. Ja sam profesionalac i kada letim potpuno sam na to koncentrisan, zato smo i preživeli pad - kaže potpukovnik Krneta.
Nakon pada, kaže on, motor je još radio, sve dok ga jedan od putnika nije slučajno isključio.
- To je učinio tako što je slučajno glavom zakačio ručicu za gašenje, ja nisam to mogao jer sam bio zaglavljen na dnu letelice. Sačekao sam da mi se svi jave i kažu da su dobro, i tada mi je bilo mnogo lakše - kaže Krneta.

Klin se klinom izbija

Prema njegovim rečima, jedan od dvojice putnika, sin vlasnika letelice, rekao mu je nakon udesa da „od sada samo sa njim leti".
- Ja sam profesionalac, letim na pet tipova helikoptera. Ovo je bila opasna situacija, ali mi stalno vežbamo prinudna sletanja. U karijeri sam imao više nezgoda. Sve te nezgode vam oduzimaju po godinu od života. A za nas pilote važi da u proseku živimo deset godina manje od drugih ljudi - kaže Goran Krneta, i poručuje:
- Ponovo ću da letim! Već danas! Hoću da rasteram zle duhove, ili kako naš narod kaže, klin se klinom izbija.    

Autor: M. Dudvarski
Izvor: Press
« Last Edit: May 04, 2010, 10:40:35 am by leut » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: May 06, 2010, 10:04:56 am »

Nad Srbijom leti 19 privatnih helikoptera


06.05.2010.

U registru Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije (DCV)
trenutno su registrovana 34 helikoptera, od kojih 15 pripadaju MUP-u

 

Privatni helikopter „soko-gazela”, proizveden u Mostaru 1978. godine, koji se u nedelju srušio na ledinu u selu Krnješevci, koštao je kao dva dobra džipa – između 200.000 i 350.000 evra.

Srećom, pad „gazele” nije bio koban za putnike, zahvaljujući prisebnosti potpukovnika Vojske Srbije Gorana Krnete, opitnog pilota, koji se smatra jednim od naših najboljih letača. On je nedavno pilotirao američkim helikopterom „robinson R44” proslavljenog reditelja Emira Kusturice (firma Lotika DOO) koji je prevezao holivudskog superstara Džonija Depa na Mokru Goru.

Vlasnik helikoptera koji je završio kao staro gvožđe, Milomir Brkić, neposredno posle nesreće izjavio je da je letelica u njegovom vlasništvu godinu dana, kao i da je nedavno stigla sa generalnih pregleda iz Engleske. Brkić je takođe naveo da je bila predviđena serija probnih letova posle čega je planirao da letelicu izveze na rusko tržište. Njegova firma „Šatl er” registrovana je kao preduzeće za avio taksi usluge.

U registru Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije (DCV) trenutno su registrovana 34 helikoptera, od kojih je u ovom trenutku 30 letelica „plovidbeno”, što znači da mogu da lete. „Taj podatak se menja jer uverenje o plovidbenosti važi godinu dana”, izjavila je za „Politiku” savetnica za odnose sa javnošću DCV-a Katarina Andrić-Milosavljević, ukazujući da je samo jedan helikopter registrovan na fizičko lice. Reč je o čoveku iz mačvanskog sela Bogatić.

Helikopterska jedinica MUP-a Srbije ima registrovanih 15 helikoptera kod DCV-a, a ostalih 18 helikoptera, osim tajanstvenog Mačvanina, u vlasništvu su privatnih firmi koje imaju dozvole za pružanje usluga iz vazduha (Ciklonizacija, Aeroput-Avijatika DOO, Tempavija, Elmag, BD agro, Lotika DOO, Grifair Adrijatik).

Prema rečima naše sagovornice, da bi neko registrovao helikopter, neophodno je da ima dokumentaciju od proizvođača helikoptera i potvrdu o brisanju iz prethodnog registra (ukoliko je bio registrovan u nekoj drugoj zemlji). Neophodno je, takođe, da ima potvrdu prethodnih vazduhoplovnih vlasti o plovidbenosti, koju izdaje zemlja registra.

Naša sagovornica ističe da su svi helikopteri koji su registrovani u Direktoratu, pod nadzorom ove institucije. To znači da inspektori DCV-a proveravaju dokumentaciju ovlašćenih servisera za određeni tip helikoptera koji se odnose na ispravnost letelice. DCV sve poslove u vezi sa plovidbenošću letelica obavlja po standardima EASA (Evropske agencije za sigurnost vazduhoplovstva) koji su jedinstveni za EU.

Za sticanje dozvola pilota privatnog helikoptera, po evropskim standardima, potrebno je minimum 45 časova letenja, od osnovnog do navigacijskog. Potrebno je i 130 časova teorijske nastave iz devet nastavnih predmeta. Do pre oko dve nedelje, u Srbiji nije postojala pilotska škola za upravljanje helikopterima. Tada ju je otvorio upravo potpukovnik Krneta, saznaje „Politika”. Sedište pilotske škole je na sportskom aerodromu Divci pored Valjeva.


Hronologija nesreća

Prevoz helikopterima nije naročito popularan u Srbiji, zato što je, u odnosu na broj helikoptera, broj nesreća sa ljudskim žrtvama bio nesrazmerno veliki. Tako je 2002. godine, kod Vrčina, pao adaptirani vojni helikopter „mil Mi-2” biznismena Dobrivoja Rajkovića iz Beograda, dok je 2005. godine u kanjon Sušice na Žabljaku pao helikopter „gazela SA 341” kompanije „Mile Dragić” iz Zrenjanina, odnevši četiri žrtve.


Sat letenja u MI-17 za 1.680 evra

Iznajmljivanje helikoptera MUP-a iznosi između 54.000 i 168.000 dinara po satu u zavisnosti od tipa letelice, a ako se njima prevozi teret ili se izvode posebni manevri, onda je usluga skuplja za 50 odsto. Ove cene su predviđene Uredbom o visini naknada za usluge koje pruža MUP, u cilju sticanja sopstvenih prihoda. Ako se iznajmljuju helikopteri BELL 206B i SA-341G ta usluga se naplaćuje 54.000 dinara za sat, za jednočasovni zakup helikoptera BELL 206L potrebno je 60.000, za AB-212 i SA-345N 120.000 dinara, dok je za tip MI-17 168.000 dinara (1.680 evra) za jedan čas.

Aleksandar Apostolovski
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #4 on: May 08, 2010, 03:22:27 pm »

Nekoliko ekskluzivnih fotografija helikoptera nakon nesreće, preuzeto sa Tango Six bloga

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01.jpeg (51.99 KB, 640x480 - viewed 214 times.)

* 02.jpeg (51.01 KB, 640x480 - viewed 147 times.)

* 03.jpeg (47.99 KB, 640x480 - viewed 144 times.)

* 04.jpeg (49.72 KB, 640x480 - viewed 132 times.)

* 05.jpeg (46.13 KB, 640x480 - viewed 139 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 22 queries.