PALUBA
May 20, 2024, 11:00:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 [226] 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 ... 300   Go Down
  Print  
Author Topic: Zanimljivosti  (Read 1144529 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3375 on: October 08, 2015, 04:10:44 pm »

Putin pjeva

Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3376 on: October 08, 2015, 09:46:07 pm »

Krimsli most koji povezuje ostrvo i kontinentalnu Rusiju. Interaktivna prezentacija projekta i toka gradnje

« Last Edit: October 13, 2015, 11:16:28 am by Brok » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 850


« Reply #3377 on: October 09, 2015, 07:59:27 pm »



   Kad rikne klima na putu do Paralije





« Last Edit: October 13, 2015, 11:19:25 am by Brok » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3378 on: October 11, 2015, 08:53:36 pm »

KO JE TAJ ČOVEK? Čudesna priča o belcu na jednoj od najčuvenijih fotografija



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


"Verujte svojim očima", čuvena je rečenica kojom će vas mnogi učiti kako treba da se živi.

Međutim, ono što vidimo može i da obmane. Nekada se ta obmana desi sa nečijom namerom, nekada slučajno nešto previdimo. Zato bi valjalo, uvek i u svemu, tragati za suštinom. Divan primer za to je jedna od najčuvenijih sportskih fotografija svih vremena

Meksiko siti. Godina 1968. Olimpijske igre. Na podijumu, posle finala na 200 metara, trojica takmičara. Dvojica su Amerikanci. Zlatni Tomi Smit i bronzani Džon Karlos popeli su se tamo bez obuće. A onda su, primivši medalje, podigli stisnute pesnice. Na njima su bile crne rukavice. Bila je to snažna poruka podrške ljudskim pravima, na koje je crno stanovništvo Sjedinjenih Američkih Država izuzetno apelovalo u toj crnoj 1968, u kojoj su u SAD već bili ubijeni i Martin Luter King i Bobi Kenedi, senator koji se zalagao za njihova prava i želeo da postane predsednik poput starijeg brata, Džona, takođe ubijenog.

Ono što su Karlos i Smit uradili bilo je izuzetno hrabro, jer ih je po povratku maltene čekao linč, a svakako kazne. Dizanje glasa protiv represije, na jednom takvom, svetskom događaju, nije moglo da prođe bez posledica. Ali, na toj fotografiji je još neko. Neki belac. "Taj se, sigurno, nije slagao sa njima", pomisli čovek. Logika mu to nalaže. Vidi se, uostalom, da ne radi isto što i oni, zar ne?

Ali, taj čovek je, u tom trenutku, i posledicama koje su zbog tog trenutka usledile, bio i ostao veći heroj od Džona Karlosa i Tomija Smita.

Zove se Piter Norman. Australijanac je. U to vreme, u Australiji su postojali oštri aparthejd-zakoni, nalik onim u Južnoj Africi. I tamo je bilo raznih protesta, zbog zabrane dolaska emigranata koji nisu belci, te strašne diskiminacije lokalnog, aboridžinskog stanovništva, kojima su čak i pojedinu decu oduzimali da bi ih odgajali u belim porodicama. "Aha, Piter Norman ne samo da nije uzeo učešće u protestu dvojice kolega, već je bio i protiv toga!", nekome će se, kao logičan, nametnuti taj zaključak. Još jedan pogrešan zaključak.

Norman je mnoge iznenadio u polufinalu. Istrčao je 200 metara za 20,22 sekunde. Samo su Smit i Karlos bili bolji. U finalu je, ipak, smatran autsajderom. Međutim, čudesno je istrčao, naročito završnih 100 metara. Prestigao je Karlosa, osvojio srebro, a rezultat od 20,06 sekundi i dan danas je, 47 godina kasnije, nacionalni rekord Australije. Zlati Tomi Smit je sa 19,83 postavio novi svetski rekord.



Niski momak, od samo 168 cm, pred odlazak na podijum razgovorao je sa američkim sprinterima, koji su bili skoro po 190 visoki i pritom zadivljeni Australijancem koji ih je sprečio da osvoje prva dva mesta.

"Veruješ li ti u ljudska prava?", upitali su ga.

"Verujem".

"A u Boga?"

"Veoma".

"Ono što ćemo uraditi...", rekoše mu, pa objasniše svoj plan za protest, "... više je od bilo kog atletskog dostignuća".

"Uz vas sam", rekao im je omaleni Australijanac.

To ih je skroz zbunilo.

"Sećam se, očekivao sam da ću u njegovim očima videti strah, a umesto toga video sam - ljubav", priseća se Karlos.

Američki sprinteri su isprva rešili da na trenerke okače bedž "Olimpijski projekat za ljudska prava", bedž koji je označavao pripadnost pokretu za ravnopravnost u sportu. Hteli su da izađu bosi, kako bi simbolizovali siromaštvo crnačke populacije. Onda su se setili i crnih rukavica, još jednog rasprostranjenog simbola, koji je u SAD uvela partija "Crni panteri". Međutim, imali su samo jedan par.

"Neka svako od vas uzme po jednu", ponudio im je rešenje Piter Norman.

Radosno su ga poslušali, ali on je tada imao i zahtev.

"Ja verujem u ono u šta i vi verujete. Imate li još jedan takav bedž, za mene? Tako bih i ja mogao da vam pružim podršku"

Bedž su pronašli kod jednog trećeg američkog olimpijca, Pola Hofmana.

"Kada su mi rekli šta im je Norman tražio, pomislio sam 'E, ako mi belac iz Australije traži bedž onda će, Bože zdravlja, odmah i da dobije. Dao sam mu jedini koji sam imao. Svoj", prisetio se Pol Hofman.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sam Piter Norman nije mogao da na podijumu vidi ono što su uradili Amerikanci iza njegovih leđa. On je stajao ponosno, sa bedžom. Ali, znao je šta se dešava.

"Sve mi je bilo jasno, iz razgovora sa njima, iz njihovih planova. A jasno mi je bilo i da su te planove sproveli u delo kada je glas koji je pevao američku himnu počeo da nestaje. Utišao se. I nestao. Ceo stadion je ćutao".



Smit i Karlos su odmah suspendovani iz američke olimpijske ekipe, izbačeni su i iz olimpijskog sela, a veslač Hofman je optužen za saradnju. Kada su sprinteri stigli nazad u SAD, dobili su veliki broj pretnji smrću, a sačekale su ih i ozbiljne posledice.

Oni su se, međutim, oslonili na podršku sebi sličnih. Pregurali su taj strašan period. Postali su heroji, sa pravom. Čak im je ispred Univerziteta San Hoze Stejt podignuta zajednička statua. Samo, na toj statui nema Pitera Normana. On ne postoji. Čak i u Australiji je bio "obrisan". Naprasno zaboravljen. Aparthejd nije praštao onima koji su digli svoj glas protiv njega.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iako je bio vlasnik nacionalnog rekorda, nisu hteli da ga povedu na sledeće Igre, 1972. u Minhenu. Nisu ga poveli, iako je oborio kvalifikacionu olimpijsku normu za trku na 200 metara čak 13 puta, a onu za trku od 100 metara u pet navrata.

Razočaran, napustio je takmičarsko bavljenje atletikom, posvetivši se samo ameterskom. Samo, i pored toga, nailazio je na odbacivanje. Familija ga se odrekla. Timske kolege takođe. Isto i u Savezu. Usled jedne povrede koju je zadobio radeći kao mesar, dobio je i gangrenu, što je dovelo do depresije, na momente i alkoholizma.

"Dok smo mi dobijali sve veću podršku, Piter je stajao sam naspram čitave države. Patio je sam", priestio se Karlos.

Piteru Normanu su iz Olimpijskog komiteta Australije ponudili posao, baš u komitetu, pod uslovom da osudi potez njegovih kolega, Džona Karlosa i Tomija Smita.

Nije na to pristao.

Zato je cenu plaćao godinama. Decenijama.

Iako je bio i ostao državni rekorder, cenu je platio i 2000, kada uopšte nije pozvan na Olimpijske igre čiji je Sidnej bio domaćin. Poziv za Sidnej je dobio od legendarnog američkog sprintera Majkla Džonsona, olimpijskog šampiona koji je Pitera Normana smatrao uzorom i herojem, a kog je pozvao na svoj rođendan, dva dana pred početak igara.

"On je celog života plaćao cenu svog izbora", rekao je Tomi Smit. "Nije to bio samo jedan običan gest kojim nam je pružio podršku, to je bila njegova borba. Njegova. On je bio belac, beli Australijanac, koji je sa dva crna čoveka zajedno stajao u tom pobedničkom momentu. Sva trojica zajedno, u ime istog cilja".

Šest godina posle sidnejskih igara, 2006. Piter Norman je preminuo usled srčanog udara. Nije dočekao da mu se država izvini za tretman kroz koji je prošao. To je učinjeno 2012. u australijskom parlamentu.

Na sahrani, skromnoj za heroja njegove veličine, kovčeg su nosila dva čoveka koje mnogi koji su se tu zatekli nisu prepoznali.

Pitera Normana su na svojim ramenima nosili Tomi Smit i Džon Karlos.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pogledajte sada ponovo jednu od najčuvenijih fotografija svih vremena. Na prvi pogled moćna, ali na isti taj prvi pogled - zaista skriva punoću istine. A istina je lepa. Važna. U njoj je suština.

Tragajte zato za suštinom, ne samo za onim što se vidi. Tako se i postaje heroj.

Primer Pitera Normana će od sada biti vaš podsetnik na to.

(Izvor: Blic.rs)


* piter-norman-foto-tanjug-ap_700.jpg (82.09 KB, 700x834 - viewed 114 times.)

* 678225_piter-norman-foto-tanjug-ap-1_ff.jpg (53.47 KB, 470x686 - viewed 101 times.)

* 678229_piter-norman-foto-sanhozeuniv_ff.jpg (45.37 KB, 470x322 - viewed 121 times.)

* 678227_piter-norman-foto-tanjug-ap-3_ff.jpg (26.8 KB, 470x359 - viewed 107 times.)
« Last Edit: October 11, 2015, 08:57:52 pm by MOTORISTA » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 099


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3379 on: October 13, 2015, 11:14:53 am »

Google nagradio studenta koji je za 12 dolara kupio Google.com

Google je nagradio čoveka koji je kupio i na kratko bio vlasnik domena Google.com.

Administrativna greška omogućila je američkom studentu Senmeju Vedu da 29. septembra kupi pravo na kontrolu domena Google.com.

Ved je sada nagrađen zbog toga što je primetio grešku, a on je odlučio da svoju nagradu da u dobrotvorne svrhe.

Google nije komentarisao ovaj događaj.

Ipak, Ved je svoje iskustvo podelio sa korisnicima sajta LinkedIn gde je objasnio da je rano ujutro, 29. septembra, primetio znak za prodaju pored domena Google.com dok je pretraživao sajtove na Googleovom servisu za kupovinu domena. Za kupovinu poznatog domena Google.com, Ved je koristio kreditnu karticu kojom je za samo 12 dolara kupio jedan od najprepoznatljivijih domena na internetu što mu je ubrzo potvrđeno emailom. Međutim, vrlo brzo posle toga, počeo je da dobija poruke namenjene Googleovom administratorskom timu.

Zatim je usledila poruka o otkazivanju kupovine poslata sa web sajta za kupovinu domena, u kojoj mu je saopšteno da ne može da preuzme Google.com jer je neko već registrovao taj domen i da je njegova uplata od 12 dolara vraćena.

Na kraju, Googleov tim zadužen za bezbednost nagradio je Veda zbog toga što je otkrio slabost u sistemu za kupovinu domena. Interni emailovi koje je Ved dobio dok je na kratko bio vlasnik Google.com prosleđeni su Googleovom timu.

Ved je odlučio da Googleovu nagradu pokloni indijskom obrazovnom fondu, posle čega je Google odlučio da udvostruči nagradu.

Izvor: www.informacija.rs
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3380 on: October 14, 2015, 06:47:01 pm »

Aktuelna tema, pitanje plaćanja tv pretplate u Srbiji. Kratka reportaža snimana negde u Zapadnoj Srbiji, po govoru rekao bih oko Požege 

Prase umesto pretplate
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3381 on: October 14, 2015, 07:08:08 pm »

Bravo @longtrip,gdje ga nađe,ovaj prilog.Ovaj sa prasetom je najbolji.

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #3382 on: October 14, 2015, 07:50:47 pm »

Ужички крај гарантовано. Баба још поједине речи изговара ијекавски.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3383 on: October 15, 2015, 10:45:33 am »

Izum korejskog naučnika omogućava ljudima da dišu pod vodom!


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izum korejskog naučnika Žibjun Jana trebalo bi da omogući ljudima da dišu pod vodom. „Triton Oxygen Respirator“ rešava problem velike i kabaste opreme za ronjenje, kao i ograničene količine kiseonika.

Voda. Dva atoma vodonika vezana za jedan atom kiseonika. Iako ga u vodi ima dovoljno, ljudski respiratorni sistem nije prilagođen da ga unosi na taj način.

Tu na scenu stupa Triton Oxygen Respirator koji funkcioniše na jednostavan način.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Regulator se sastoji od plastičnog dela koji se zagrize i koji služi za unos vode. Ona dalje odlazi u dva kraka maske, koji obavljaju ulogu škrga.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Unutar njih se vodonik odvaja od kiseonika i kroz sićušne rupe izbacuje. Izum bi trebalo da omogući ljudima da nesmetano dišu pod vodom. Nešto poput Kevina Kostnera u Vodenom svetu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

(RTS)


* Maska-disanje-e1444858770991-600x367.jpg (35.06 KB, 600x367 - viewed 99 times.)

* Maska 2.jpg (32.93 KB, 620x348 - viewed 103 times.)

* Maska 3.jpg (69.2 KB, 620x595 - viewed 107 times.)

* Maska 4.jpg (35.45 KB, 620x348 - viewed 103 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3384 on: October 15, 2015, 11:05:39 am »

Bravo @longtrip,gdje ga nađe,ovaj prilog.Ovaj sa prasetom je najbolji.

Poz.



Мој Ерцов (златиборац) оригинал 
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3385 on: October 15, 2015, 11:57:10 am »


Meni je zadivljujuće to da običan čovjek uspije da sažme u jednu rečenicu toliko toga,da je to nevjerovatno.Prijetnja,čuđenje i "psovka(neka ga napravi).Kritika TV javnog servisa,plenidbenih službi i države u kojoj je tako nešto moguće (oduzimanje njegove mukom stječene imovine),i povrh svega da to kaže na smiješan način.

Da se vratim na prilog ispred ovoga.Izdvajanje koseonika iz vode,čovjeku je uspijevalo do sada,samo uz ulaganje energije.Koliko sam uspio razumjeti ovo ne radi na tom principu,pa ako je tačno,ovo je zaista izuzetno.Ribe su uspijevale,ali je to do sada bilo ne rješivo za čovjeka,ovo bi bilo otkrivanje još jedne tajne prirode pa samim tim i revolucionarno,pogotovu što vidim da je malih dimenzija.Iskreno me raduje ali baš i nisam siguran u realnost ovoga.Ako je ovo istunito,mislim da bi to moglo napraviti revoluciju i na drugim područjima.

Poz.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 850


« Reply #3386 on: October 15, 2015, 03:06:21 pm »



   Ali ova naprava koristi energiju i to električnu jer je na poprečnom preseku prikazana baterija ljubičastom bojom. Pored toga uređaj ima i mikrokompresor i ventile izdisaja i za regulaciju pritiska, pa je sasvim moguće da je funkcionalan. Voleo bih da ima još snimaka i pojašnjenja jer je sve ovo fantastično!


Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3387 on: October 15, 2015, 04:08:05 pm »


U pravu ste @micha,

slabije vidim pa nisam ni primjetio da postoje slova označavanja a i izgleda da nisam pažljivije pregledao tu manju fotku.Međutim,onda se ne slaže tekst,jer sam se na njega oslonio a piše da rad nije vremenski ograničen(prva rečenica nije ograničena količina kiseonika),što je nemoguće jer baterija ima svoj kapacitet.
U svakom slučaju hvala Vam na ispravci a uređaj je ipak revolucionaran i to za više oblasti a ne samo za ronjenje(medicina,automobili i dr.).

Poz.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3388 on: October 15, 2015, 04:27:19 pm »

Izgleda da je sve to još uvek samo dizajnerska ideja koja teško može da funkcioniše

www.deepseanews.com
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #3389 on: October 15, 2015, 06:40:45 pm »

Snimak me je odusevio,pogledao sam ga vise puta,voleo bih da provedem mesec dana sa tim ljudima da vidim kako zive da osetim cari netaknute prirode i jednostavnog zivota,jedino ne znam kako bih izasao na kraj sa komarcima,osecam da ih ima na milijarde......
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ttD0HasYqYw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: October 15, 2015, 06:46:42 pm by švercer011 » Logged
Pages:  1 ... 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 [226] 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 ... 300   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.