PALUBA
June 03, 2024, 06:00:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 [99] 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 ... 124   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Ukrajini  (Read 360246 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 470


« Reply #1470 on: September 29, 2014, 08:33:10 pm »

Danas pročitaj izjavu jednog ukrajinskog zvaničnika koji kaže da je do sada iz zarobljeništa oslobođeno (pušteno, razmenjeno) oko 1000 ukrajinskih vojnika. Kaže da je trenutno zastoj zbog primedbi pobunjenika (pisali smo već o tome). mene je zaintrigirao ovaj podatak da su ukrajinske snage imale preko 1000 zarobljenih. I još ih ima. To još upečatljivije govori o pravoj dimenziji katastrofe ukrajinske vojske.

Quote
slazem se da 1000 vojnika nije moglo preokrenuti stvar ali to nisu mogli ni Ukrajinski pobunjenici koji su bili na rubu poraza. stvar je preokrenulo nekoliko ruskih brigada

Perune, ja sam ti već napisao. Ako je bilo tih brigada, one nisu igračka da se stave u džep i sakriju. Imali NATO (koji je sigurno obaveštajno podržavao ukrajinsku vojsku) neke osmatračke sisteme (satelite, avione, BPL, neke silne skenere i td...)?  Ima li on na terenu obaveštajnu službu? Ili je to možda neka "ulizička služba" (izveštavamo šefa šta želi da čuje)? Ima li na kraju krajeva i Ukrajina neki sistem obaveštavanja, prikupljanja informacija? Kako ih ne uočiše? Šta ako ih nije ni bilo? Šta ako je nešto drugo u pitanju? 

To stalno pominjanje ruske pomoći, brigada, tenkova i sl. je ustvari samozavaravanje i odbijanje da se prihvati realno stanje. Uočavam da je to trenutno postala "moda" u ukrajinskim medijima. Ministra odbrane samo priča o tome kako su u ratu sa Rusima. Čak onaj stručni portal koga sam hvalio zbog dobre analitike ("Informnapalm") se isto ponaša. Pun je tekstova o tome kako su ruske jedinice na granici sa Ukrajinom, kako se smenjuju i to dokazuje porukama vojnika sa Fejsbuka i dr. i sl. Pa šta. To što ništa ne znaju šta ih je snašlo  i što neće da znaju je pravi problem (za NATO i Ukrajince), a ne to što je bilo ruskih brigada (ako je bilo). Stvar treba postaviti ovako: Gde i kako smo smo mi (Ukrajinci i NATO) grešili? Šta treba da učinimo da nam se greške ne ponove?

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1471 on: September 29, 2014, 09:43:42 pm »

Da bi se moglo korisno raspravljati o nečemu potrebno je uzeti u obzir što više relevantnih podataka.Neznam da li ću biti razumljiv jer ću nastojati biti kratak.

Karte objavljene na predhodnoj strani sigurno nisu nekorisne.Na pr.kod dodavanja teritorija Ukrajini Lenjin je dao približno 1/4 ako pogledate video klip sa rušenjem njegovog spomenika i nacrtane oznake na postamentu vidite o kome se radi(ovde ne mislim na slaganje sa Lenjinovom ideologijom nego da se ti ljudi ne bore sigurno za Ukrajinu kao jedinstvenu žavu).

Uvezi ovih 1000 vojnika ili brigade Rusa,odnosno uništenje tehnike i poraza,Orića reb je video klipom o preciznom oružju(lasersko označavanje cilja) vjerovatno objasnio o čemu se radi.Ako se k tome doda i dio onoga što je Džumba naveo mislim da je sve jasno.

Na samom početku sukoba sjetite se kako su nekoliko građana zaustavljali borbeno vozilo i kako su se masovno predavali vojnici.Ovo sa vojničkog stajališta ne izgleda baš privlačno ali sa ljudskog odnosno pameti je i te kako dobro.Po meni ti ljudi su izuzetno pametni jer nisu htjeli niti ubijati niti ginuti za lažne ciljeve.

Nova "vlast"je odmah po stupanju rasturila bezbednosne,policijske snage pa i vojsku,jer je odstranjivala po njihovoj zamisli nepodobne.I sa tako rasturenom državom iči u "ratne pohode" zaista je glupost.Čak i ako se krenulo na susbijanje terorizma kolko ja znam za te se stvari koriste spec.jedinice i bezbednosne službe koje imaju ljude sa terena.Vojska se mogla upotrebiti ali samo za zastrašivanje a ne i za neselektivno ubijanje i gađanje civilnih objekata.

O raspoloženju naroda za rat i raspoznavanju "pravednosti" najočitije govore brojne neuspješne mobilizacije itd.........

Poz.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 681


« Reply #1472 on: September 29, 2014, 09:52:57 pm »

slazem se da je danas tesko nesto napraviti a da protivnik to ne otkrije. ja bi zato iskoristija pjesadiju do kraja. uz minobacacke granate sa laserskim navođenjem ne triba mi topnicki divizijun, pokretljivost bi rijesija kamionima, autobusima pa cak i civilnim terencim..da ne sirim prici nacina ima puno vise nego sam ja navea. zato sumnjam da rusi nisu poslali svoje brigade. ne triba to biti stotine tenkova, njih bi poslaga na nekoj livadi i tako odvlacija paznju. a pjesadija u sumi i nije neki cilj kojeg sateliti otkrivaju
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1473 on: September 29, 2014, 10:05:27 pm »


PS.ispustio sam veoma bitan element za vrijeme celog sukoba nova vlast nije proglasila ratno stanje,možda i zato što se i sama plaši svog naroda. Prije nekolko dan kad su pitali Porošenka da li će proglasiti ratno stanje baš koliko mislim u vezi toga što su napadnuti od Rusa on odgovara da zatim nema potrebe.Sad to pokušajte projicirati na prisustvo Rusa u Ukrajini te njihovoj zamjeni na granici.

Poz. 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1474 on: September 30, 2014, 08:03:27 am »



Za vrijeme rušenja Lenjinova spomenika pre koji dan, u Harkovu, video donstojanstvenog ponašanja
"demokrata" (nacista), prema neistomišljeniku. Šta više reći, bilo kome normalnom i pametnom čovjeku..... Roll Eyes


Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1475 on: September 30, 2014, 11:56:16 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Slovačka obučava ukrajinske vojnike u razminiranju
 
Datum objave:
30.09.2014

Slovačka borbena inženjerija će osigurati obuku iz razminiranja za ukrajinske kolege. Slovački ministar obrane Martin Glvac potvrdio je vijest medijima tijekom službenog posjeta Slovačkoj od strane ukrajinskog ministra obrane Valeriy Heleteya. "Mi smo odmah reagirali na zahtjev, a sada treba biti finaliziran broj osoblja koje će ići na obuku i točan datum obuke", rekao je Glvac. On je rekao kako je Slovačka spremna pružiti dodatnu vojnu pomoć Ukrajini ako bude potrebno. Slovački inženjerci će obučavati ukrajinske kolege na slovačkom tlu uz pomoć specijalizirane opreme koja se koristi za čišćenje protupješačkih i protutenkovskih mina. Tisuće mina je postavljeno u istočnoj Ukrajini nakon što su izbili sukobi između vlade i proruskih separatističkih snaga u svibnju. Slovački inženjerci su pomagali u NATO-u i EU-a misijama razminiranja u Bosni i Hercegovini i na Kosovu.



* article-gallery-big-1412072937_174.jpg (78.91 KB, 800x534 - viewed 41 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 579


« Reply #1476 on: September 30, 2014, 12:31:05 pm »


Због рушења споменика Лењину  у Харкову је почео да тиња физички сукоб између присталица и противника садашње кијевске власти. Групне туче су се дешавале и ноћас. Нису у питању Лењин и његов споменик као такви, већ рушење симбола повезаности Харкова и Русије, који је Украјини присаједињен тек декретом Лењина двадесетих година ХХ века, ради јачања совјетских пролетерских елемената у Украјини.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1477 on: September 30, 2014, 12:43:51 pm »

Sada sam zbunjen... ukrajinski desničari ruše Lenjinov spomenik u Harkovu koji je u Ukrajinu ušao dekretom Lenjina...Huh?
Ili su ga srušili proruski demonstratori... Huh?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 579


« Reply #1478 on: September 30, 2014, 01:02:59 pm »

Sada sam zbunjen... ukrajinski desničari ruše Lenjinov spomenik u Harkovu koji je u Ukrajinu ušao dekretom Lenjina...Huh?
Ili su ga srušili proruski demonstratori... Huh?

Srušila ga je "svesna ukrajinska omladina", prethodno ga ukrasivši fašističkom simbolikom. Rušenje je obavljeno pod zaštitom bataljona "Azov", poznatog po korišćenju "wolfsangel" simbola (varijante SS rune) na frontu Jugoistoka.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 681


« Reply #1479 on: September 30, 2014, 05:36:22 pm »

http://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_parliamentary_election,_2014

jedna tablica koja prikazuje volju građana. posebno mi je zanimljiv podatak da jedina stranka koja bi mogla biti prozvana za nacizma ima isti broj ili manji od komunističke partije Ukrajine. da vas ja ne gnjavim sa pricom (ka neki nepristojni pojedinac sa losim smislom za humor) prepustit cu tablici da govori Smiley

jos samo da usporedim jednu clanicu EU, Grcku, di su pronacisti dobili puno vecu podrsku a o njima se puno manje prica.

http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_local_elections,_2014

kad bi malo bolje pogledli po europi vidili bi da su neke drzave puno desnije a o tome se bas i ne cuje.
« Last Edit: September 30, 2014, 05:44:40 pm by Perun » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 470


« Reply #1480 on: September 30, 2014, 09:42:15 pm »

Perune, ne sumnjam ja da je bilo ruskih "brigada". Bilo ih je, možda ne brigada, ali ih je bilo (ekvavilenta par brigada). Nego, kako ih NATO ne otkri? Ali ne kao ovo  što sada rade: "bili Rusi". Nego kada, gde , koliko, šta će da rade, ko ih vodi .... i to onda kada su to radili. Priče "bili Rusi, došli Rusi" "post festum", služi za opravdanje neznanja i nesposobnosti.  Uostalom nisam ja pisao "pričice" po novinama i širio famu o tome kako sateliti vide sve, kud god da krenem "Veliki brat me vidi". Nisam je pričao pričice o svemoći napredne tehnologije, zna se čije. Nisam ja pričao pričice i super kvalitetnoj obuci instruktora raznih kobojagi privatnih firmi (kao što je MPRI). Nisam ja napravio pričicu o NATO-u kao svemoćnoj sili u svetu. Kažeš da se u šumi pešadija ne vidi, a da se pokreti tenkova mogu zamaskirati. Znam ja to, nego znaju li to NATO i Ukrajinci?

A "Rusi"? Pa po mestima protivudara uočava se da su tačno znali slabe strane protivnika, njegov raspored "do u bobu". Udarali su u međuprostore. Manevrisali su brzo i zadivljujuće lako i neometano. Za razliku od njih Ukrajinci izgleda  ne znaju šta u ratu znači "manevrisati snagama i sredstvima". Valjda se to ne uči na skraćenom i skupom kursi MPRI. Očigledno je da su "Rusi" znali stanje morala, opremljenosti i mnogo što šta kod protivne strane. Kako su oni to znali? Kako ih niko ne spreči da to znaju? Ispada da je ona loša "ruska" tenologija bolja. Očigledno je da je rusko satelitsko izviđanje bolje. Vidi se to i kod prikaza podataka nakon obaranja malezijskog aviona. Amerikanci još ne objaviše svoje nalaze u vezi toga. Mislim na snimke vojnih satelita, ne civilnih.

Drugo, jedna od ključnih prednosti  pobunjeničke strane je "generalni remont" komandovanja. Po meni, očigledno je da su Rusi glavnu ulogu odigrali u organizaciji komandovanja. Prvo, objedinili su vojske dve pobunjeničke "Narodne Republike". Odstranili su nepodobne i nesposobne (i pijane Wink). Malo su poradili i na konsolidaciji trupe - pobunjeničkih bataljona. Doveli su ili među pobunjenicima izabrali ljude sa autoritetom da ih vode. Pogledaj malo bolje snimke iz borbi. Uočićeš malo (relativno) starije ljude kako zapovedaju. Uopšte ima dosta starijih ljudi među pobunjenicima.  Verovatno su one koji su sabotirali i opstruirali zatvorili, a izgleda i ponekoga streljali. Objedinili su bataljone u brigade (pukove odrede), a ove u "korpuse" (ili šta već).  Dakle, pojednostvljeno su postavili organizaciju u kojoj "nema trte-mrte". Sa druge strane kod ukrajinica je taj sistem komandovanja "trte-mrte" ("ko si ti da meni kažeš", "znaš li to ko sam ja", "ma ko te je..") bio dominantan. Da ne bude zabune, sve ovo sam pročitao (pomalo izneđu redova i ne baš tako rečeno, ali je to bilo dostupno) ili video na portalima koji su skloni pobunjenicima u vreme dok su se odvijala dejstva. Kao što sam ja to "čitao"  uz pomoć "prevodilaca"(ne znam ni ruski ni ukrajinski), pa malo "mozgao" (verovatno ne baš sve dobro), tako su to mogli i neki koji primaju plate za tako nešto. A ja ovo radim iz "zanimacije" i džabe. A njih plaćaju. Neko nije zaradio platu! I sada im krivi "Rusi".

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1481 on: September 30, 2014, 10:09:44 pm »

Iz ovoga svega se jedino da zaključiti da Rusi još uvjek imaju veću kontrolu nad Ukrainskom vojskom od Kieva a to smo znali od početka.

Već odavno na temi sam napisao da mislim kako lokalno stanovništvo malo ili nimalo ne učestvuje u ovome, ovo su većinom uvezeni borci.
Te kvazi bajke o nekom taktiziranju i sl. je prodavanje magle. Rusko zapovjedništvo od početka vodi ovu "pobunu".

Čini mi se da je wermez negdje ranije napisao da je jedina pobjeda ukrainske vojske bila kod Slavjanska.
Nije to bila nikakva pobjeda, jednostavno grad je bio predaleko od granice, pobunjenici su se povukli pod ruski "kišobran".

poz.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 681


« Reply #1482 on: September 30, 2014, 10:12:22 pm »

sto se tice svemoci necije tehnologije to je samo stvar propagande. vridi ona puno ali je bitnije ko i kako ju koristi. to vridi za amere, ruse, kineze, indijce...
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1483 on: October 01, 2014, 06:09:21 am »

sto se tice svemoci necije tehnologije to je samo stvar propagande. vridi ona puno ali je bitnije ko i kako ju koristi. to vridi za amere, ruse, kineze, indijce...
Sa vojskom mora da se radi, ja nisam vojno lice pa bi neki vojno obrazovani članovi ovo verovatno bolje objasnili od mene.
Očigledno je da se na strani pobunjenika postoje stručni i obučeni ljudi koji se razumeju u ratovanje. Da li su oni došli iz Rusije i doveli
sa sobom brigade, to neznam, u svakom slučaju pobunjenička vojska očigledno ima komandu koja zna šta radi. Ima tamo i
lokalnog stanovništva u velikom broju. I kao što reče pesnik "u rukama Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita", odnosno
važno je ko i kako komanduje da se koriste raspoloživi resursi. Osim toga pobunjenici kako ih nazivaju, ratuju, hteo to neko da prizna ili ne,
na svojoj zemlji, protivnici su uglavnom dovedeni od negde. To što slikaju stanovništvo koje se  kobajagi priprema za odbranu,
je foliranje na kvadrat. Jasno je da su dosada pobunjenici ostvarili sve svoje ciljeve (uz Rusku pomoć ili ne nije važno),
kvazi zvanične vlasti uz otvorenu podršku eu i nato za sada gube.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1484 on: October 01, 2014, 08:37:20 am »

A "Rusi"? Pa po mestima protivudara uočava se da su tačno znali slabe strane protivnika, njegov raspored "do u bobu". Udarali su u međuprostore. Manevrisali su brzo i zadivljujuće lako i neometano. Za razliku od njih Ukrajinci izgleda  ne znaju šta u ratu znači "manevrisati snagama i sredstvima". Valjda se to ne uči na skraćenom i skupom kursi MPRI. Očigledno je da su "Rusi" znali stanje morala, opremljenosti i mnogo što šta kod protivne strane. Kako su oni to znali? Kako ih niko ne spreči da to znaju? Ispada da je ona loša "ruska" tenologija bolja. Očigledno je da je rusko satelitsko izviđanje bolje. Vidi se to i kod prikaza podataka nakon obaranja malezijskog aviona. Amerikanci još ne objaviše svoje nalaze u vezi toga. Mislim na snimke vojnih satelita, ne civilnih.
Џумба,

занимљиво да сам дошао до сличних резултата о маневрисању гледајући снимке уништених возила.
Обзиром да је ово на почетку био сукоб између опремљене војске и герилских снага, очекивао сам више уништених возила на путу, као што смо виђали у заседама у Ираку и Авганистану, што је био главни метод напада на коалиционе снаге. Иако је прва фаза трајала неколико месеци, уочљив је недостатак таквих напада. Већина возила је била уништена док је стајала, и мањим делом у отвореној борби. Из тога може да се закључи да владине снаге нису биле нарочите присутне на путевима.

Што се тиче извиђања и дејства, мислим да сателитско извиђање није било пресудно. Видимо на многим снимцима да су возила била на отвореном, збијена, самим тим и лака мета за артиљерију. Побуњеници су знали свој терен, и умешно су користили мале БПЛ да добију тачне позиције.

Занимљиво је да и данас има неколико позиција владиних снага у делимичном или потпуном окружењу, али се оне још држе. Изгледа да су извукли поуке за распоред средстава, и да су сад знатно тврђи орах за побуњеника.
Logged
Pages:  1 ... 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 [99] 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 ... 124   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.