PALUBA
June 05, 2024, 02:57:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Poljska tanketa TK-F i nemački laki tenk"Panzer 1S Ausf F"  (Read 16685 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
konjićev skok
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 59



« on: August 22, 2008, 12:19:39 am »

U panoramskom dodatku lista Blic od 13.07.2008 god.objavljen je tekst o jedinom sačuvanom primerku poljske tankete TK-F,koja se nalazi u posedu Vojnog muzeja u Beogradu.Smatrajući tekst interesantnim,rešio sam da ga u celosti prenesem na forum.
 JEDINSTVEN TENK PRONADJEN U SRBIJI

Stručnjaci Vojnog muzeja pre nekoliko meseci saznali da u zbirci imaju eksponat neprocenjive istorijske vrednosti, jedini na svetu primerak poljske TK-F

Medju mnogim posetiocima Kalemegdana, samo retki znaju da se u rovu ispod Sahat-kule, u kome su izloženi razni tenkovi, nalazi jedini na svetu primerak poljske tankete TK-F. Iako ovo borbeno vozilo tu stoji više od pedeset godina, čak su i stručnjaci Vojnog muzeja tek pre nekoliko meseci saznali da u zbirci imaju jedinstven eksponat neprocenjive istorijske vrednosti!
Poljska tanketa TK-F predstavlja prelazni model izmedju serija lakih oklopnih vozila TK-3 i TK-S, koja su se u toj zemlji proizvodila tridesetih godina prošlog veka, po ugledu na britansku tanketu „Karden-Lojd“, patentiranu 1925. godine. Od ukupno 18 proizvedenih primeraka serije  TK-F, sačuvan je samo jedan, koji je pedesetih godina 20. veka uvršten u zbirku Vojnog muzeja i reškom označen kao model TK-3. Zabluda s eodržala bezmalo pola veka, a raspršena je tek početkom ove godine, zahvaljujući grupi poljskih zaljubljenika u istoriju.

POLJACI OTKRILI GREŠKU
   -Poljaci su nas kontaktirali u martu, jer su se suočili sa problemima tokom rekonstrukcije tankete TK-3, koju su nedavno pronašli u svojoj domovini. Bukvalno su je izvukli iz blata i bila je jako oštećena, pa nisu imali predstavu kako je izgledala. Pošto su nekako saznali za našu tanketu, u Srbiju je došla televizijska ekipa iz Lublina da o njoj snimi emisiju, verujući, kao i mi, da je reč o još jednom vozilu te serije u kojoj je svojevremeno proizvedeno oko 300 primeraka. Tada se ispostavilo da u zbirci imamo još ređi, jedinstven eksponat-kaže potpukovnik Ivan Mijatović, zamenik direktora Vojnog muzeja, i dodaje da je film pod nazivom „Bilo, ne ponovilo se“, autora Adama Sikorskog, čiji je bitan deo posvećen „srpskoj“ tanketi, emitovan na poljskoj televiziji 3. maja.
   Prema rečima našeg sagovornika, do zabune je došlo zato što su na seriji tanketa TK-F izvršene neznatne modifikacije u odnosu na seriju TK-3. Naime, čitava novina ogleda se u tome što su Poljaci svojevremeno na model TK-F ugradili jedan mali zupčanik, koji se nalazi na zadnjem delu prenosnog mehanizma ovih tanketa, a nije ih bilo na vozilima prethodne serije.
   -Ovde, u Muzeju, nikada nismo ulazili u tako sitne tehničke detalje, pa je došlo do greške, koja je, ipak, ispravljena. Inače su tankete iz ove tri serije bile vrlo napredne u svetskim okvirima. Koliko su Poljaci bili ponosni na svoj proizvod, dovoljno govori da je u jednoj varšavskoj kasarni pre Drugog svetskog rata postojao spomenik posvećen tanketi TK-3, a koji je uništen tokom nemačke okupacije-kaže potpukovnik Mijatović.

PUT DO SRBIJE
   Kako je poljska tanketa došla do Srbije, možemo samo da pretpostavljamo. Činjenica je da su elitne nemačke jedinice bile grupisane na Istočnom frontu, dok su na Balkanu bile locirane jedinice nižeg borbenog kvaliteta, opremljene zaplenjenim naoružanjem iz već okupiranih zemalja kakve su bile Francuska, Češka ili Poljska. S druge strane, u Vojnom muzeju kažu da je poljska tanketa iz njihove zbirke korišćena u borbama u Srbiji i Bosni, uglavnom za izviđačke zadatke, kao i u pratnji kamionskih konvoja, budući da je zbog ugrađene kuke na zadnjem delu bila pogodna za eventualno izvlačenje kamiona koji su sletali sa druma, ali i za šlepovanje prikolice. Zaplenjena je krajem Drugog svetskog rata, 1944. ili početkom 1945. godine, prilikom oslobađanja Jugosavije, a u zbirku oklopnih vozila uvrštena je početkom pedesetih.
   Svi delovi na ovoj tanket su originalni. Pri tom je za pedeset godina samo jednom prefarbana, i to u golubijesivu boju, kojom su Nemci farbali vozila korišćena u borbama na našim prostorima ( Poljaci su koristili kamuflažnu kombinaciju zelene i braon boje).
   Inače, poljska tanketa TK-F dizajnirana je za dvočlanu posadu, koja se sastojala od vozača i mitraljesca. Borbene mase od 2,5 do 3,8 tona, bile su naoružane običnim i protivavionskim mitraljezom kalibra 7,92 milimetara sa oko 3.000 metaka, a zaštićene oklopom debljine od pet do osam milimetara. Pokretao ih je motor od 40 konjskih snaga, a razvijale su maksimalnu brzinu od 25 (terenska) do 45 (najveća) kilometara na čas, pri čemu su sa punim rezervoarom imale radijus kretanja od 120 (terenski), odnosno 201 (na putu) kilometar.

NEMAČKI LAKI TENKOVI-SAČUVANA SAMO TRI
   U zbirci oklopnih vozila Vojnog muzeja Srbije nalazi s ejoš puno zanmljivih eksponata, a jedan od najzanimljivijih je primerak nemačkog lakog tenka „Pancer 1S Ausf. F“ Svojevremeno ih je napravljeno dvadesetak za eventualnu nemačku invaziju na Maltu, a od tog broja sačuvana su samo tri. Jedan primerak čuva se na Kalemegdanu, drugi, koji je takođe bio u vlasništvu našeg Vojnog muzeja, poklonjen je pedesetih godina prošlog veka Muzeju oklopno-mehanizovanih jedinica u Kublinku (Rusija), gde se i danas nalazi, dok se treći, prema nezvaničnim i nepotpunim podacima, nalazi u privatnoj kolekciji jednog američkog kolekcionara
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 209


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: August 22, 2008, 05:53:22 am »

E ovo je prava senzacija!

Čudi me da niko do sada (mislim na članove koji žive u Beogradu) nisu do sada slikali bar taj spoljni deo muzeja. Ja kada sam živeo gore nisam imao aparat, sada kada ga imam nisam baš blizu.

Evo još jednog stvarno značajnog povoda da neko, kada bude u šetnji, počasti fotografijama ovog novog otkrića, a i ostalog okruženja.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #2 on: August 22, 2008, 06:43:07 am »

O poljskoj tanketi
http://en.wikipedia.org/wiki/TKS

Slike sa Kalemegdana, od pre nekoliko godina
Poljska tanketa
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pz If
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* p1040213ht4.jpg (284.22 KB, 1600x1200 - viewed 245 times.)

* p1040233wb7.jpg (284.27 KB, 1600x1200 - viewed 237 times.)
« Last Edit: April 03, 2010, 07:15:17 pm by Broker, Reason: ubačene slike u atačment » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 209


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: August 22, 2008, 06:48:02 am »

Odlične su i te, dok ne stignu svežije, za dokumentarnu fotografiju. Smiley
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #4 on: August 22, 2008, 07:12:21 am »

Samo nešto kukaš...  Grin
Čudi me da niko do sada (mislim na članove koji žive u Beogradu) nisu do sada slikali bar taj spoljni deo muzeja....
Odlične su i te, dok ne stignu svežije, za dokumentarnu fotografiju. Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 209


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5 on: August 23, 2008, 05:46:09 am »

Šta da se radi, mora neko da bude zadužan i za to. Smiley

Znaš kako to ide, kada imaš nešto pri ruci i neobraćaš puno pažnj na to, tek kada ti to postane manje dostupno, tek onda uvidiš koliko zaista vredi.

Evo poslao je Konjićev skok i skeniranu sliku iz članka.





* poljskatanketatkfxg9.jpg (182.83 KB, 790x999 - viewed 184 times.)
« Last Edit: April 03, 2010, 07:11:21 pm by Broker, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: August 23, 2008, 06:49:33 am »

Ja sam bio uveren da se radi o tanketi TKS,a ne o TKF.

TK-3

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

TKS

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

TKS-20

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tk3pg9.jpg (58.28 KB, 640x344 - viewed 177 times.)

* tksso8.jpg (60.66 KB, 640x391 - viewed 157 times.)

* 800pxtksp10101412tg7.jpg (76.45 KB, 640x480 - viewed 160 times.)

* tks20ub6.jpg (15.77 KB, 460x253 - viewed 155 times.)
« Last Edit: July 04, 2011, 10:33:28 pm by MOTORISTA, Reason: Slike prebačene u atačment » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #7 on: August 23, 2008, 08:12:30 am »

Ja sam bio uveren da se radi o tanketi TKS,a ne o TKF.
Koliko sam razumeo, razlika između TKS i TKF je samo u motoru, spolja se ne vidi.

Broker, koliko mi se čini po ovoj slici, ofarbali su tenk u plavo?
Otići ću tamo ovih dana, baš me zanima. Možda napravim i koju sliku u većoj rezoluciji.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 065


« Reply #8 on: August 23, 2008, 08:18:08 am »

Svi eksponati su sredjivani, tako da izostaje ona ružna slika od ranije sa rdjom i grafitima (sem ako već nisu uspeli da ih išaraju)...
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #9 on: August 23, 2008, 08:29:05 am »

Malo teze ce da padne saranje, nema vise pristupa tom delu posle 2300.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 209


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #10 on: August 23, 2008, 08:32:07 am »

Baš kako reče Rade, a i Konjićev skok, ovo je skorašnja slika, tako da su ih sređivali. Uh kakave bi ja kazne uveo za te proklete grafite, kada za njih ima određeno mesto u gradu. Ma nego šta su, sigurno se našao neko "pametan" da sve to opet išara.

Pa bilo bi dobro Vathra, naravno nije loše imati fotku sa Wikipedie, ali kada neko od članova foruma uslika i postavi fotke, e to je ono pravo.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #11 on: August 23, 2008, 09:48:19 am »

Ja sam bio uveren da se radi o tanketi TKS,a ne o TKF.
Koliko sam razumeo, razlika između TKS i TKF je samo u motoru, spolja se ne vidi.

Broker, koliko mi se čini po ovoj slici, ofarbali su tenk u plavo?
Otići ću tamo ovih dana, baš me zanima. Možda napravim i koju sliku u većoj rezoluciji.

Razlika je samo u motoru,taj neki dodati zupčanik,i koliko mi se čini malo jači motor.Kod nekih je i menjana blenda za mitraljez.

Čini mi se malo neozbiljnim od strane nemaca da su PzKpfw I spremali za desant na Maltu,njega je i onaj krš od protivtenkovske puške Boys mogao da probuši,a mogu da zamislim šta bi mu uradio standardni britanski protivtenkovski top od 2 funte.
« Last Edit: August 23, 2008, 09:51:26 am by MOTORISTA » Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #12 on: August 23, 2008, 10:18:31 am »

Greska.

Panzer I F je uveden u proizvodnju 1939. godine, i napravljeno je do 1942. godine 30 komada. Prvi primerak iz fabrike je izasao u junu 1940. godine.On je imao izuzetno ojacan oklop koji je s prednje strane bio debeo celih 80 mm, a sa strane 50 mm. Medjutim, zadrzan je isti motor (Maybach HL45p) sto je dovelo do opadanja performansi (samo 7.1 KS/toni). Tenk je sada tezio celih 21 tona.

Naoruzanje je sastojalo od dva Mg 34 mitraljeza.

Ocigledno je da nema nikakve veze sa Maltom. Sluzili su vecinom u Rusiji.
Logged
kNikS
mornar
*
Offline Offline

Posts: 21



« Reply #13 on: September 02, 2008, 11:12:55 am »

Evo fotke Pz I F od pre neki dan (da sam se na vreme setio lozinke ovde Undecided, napravio bi vise boljih slika, i slikao bi i TK-F...).



* p1040233wb7.jpg (193.32 KB, 1024x760 - viewed 156 times.)
« Last Edit: April 03, 2010, 07:17:13 pm by Broker, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 209


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #14 on: September 02, 2008, 04:09:44 pm »

Opaaa, ovo je za svaku pohvalu, (naravno i tebi kNikS za svežu fotku) ali i ljudima koji održavaju muzej. Stvarno su ga lepo ofarbali, nema nigde grafita, sve tako lepo izgleda za svaku pohvalu.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 21 queries.