PALUBA
June 11, 2024, 10:05:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Treba li nam potapanje brodova kao turistička ponuda ?  (Read 7829 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 153



« Reply #15 on: April 19, 2014, 09:11:26 pm »


Evo, kako rade Tajlandjani.
Naslo bi se i kod nas "matrijala", ne moraju tenkovi, ali isluzeni kamioni kad predju 40 godina, komada par stotina, taman za "koraljni greben".
« Last Edit: April 19, 2014, 09:32:09 pm by jadran2 » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 153



« Reply #16 on: April 19, 2014, 09:28:53 pm »

Evo kako to rade s one strane mora
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tank_m113_drop_2.jpg (66.66 KB, 500x398 - viewed 81 times.)

* armored_crane_drop.jpg (83.47 KB, 500x395 - viewed 88 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 233


« Reply #17 on: April 19, 2014, 09:47:04 pm »

Namerno nisam diskutovao u ovoj temi odmah.

Za one koji me ne znaju - bavio sam se ronjenjem na dah 27 godina, ronjenjem na komprimovani vazduh 21 godinu. Ljubav prema moru i ronjenju preneo sam i na sinove - mlađi je u ronjenju dogurao daleko više od mene. Dakle, smatram se dovoljno kompetentnim da kažem šta mislim o ovoj ideji:

Zločin.

Zašto? Zato što u Jadranu ima na hiljade čuda prirode koje treba pokazivati turistima, a nikako zbog nekih sitnih para danas uništavati nešto što će naši unuci moći da vide jedino na snimcima. Da se veštački grebeni prave od prirodnog materijala - kamena na primer - sasvim je u redu. Ali bacati u more metal sa dodacima ko zna kojih hemikalija je van pameti.

Neki autoriteti u oblasti ekologije misle da smo već prešli granicu samoobnavljanja planete Zemlje. Ako su u pravu, svejedno je, Zemlja se više ne može oporaviti od onog što smo joj učinili. Pitanje je samo kada će umreti, naravno i sav život sa njom. Možda ipak, pošto oni zaključke izvlače dedukcijom a nemaju nikakav praktičan dokaz, nisu u pravu. Za taj slučaj sačuvajmo ovo prirode što još imamo, da i naši unuci i praunuci vide živo DRVO, PTICU na njemu i RIBU u Jadranu.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 504



« Reply #18 on: April 19, 2014, 09:59:15 pm »

Bolje bi bilo posvetiti se malo ocuvanju postojecih olupina(pritom naravno mislim na ostatke grckih i rimskih brodoloma),kojih imamo na pretek,i redom su devastirana(doduse,pocelo se i to kontrolirati,koliko je moguce)nego bacati staro zeljezo u more.A da ne govorim da treba ogranicit kocarenje,koje i dalje unistava vec prilicno unisteno dno nasih mora.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 555



« Reply #19 on: April 20, 2014, 09:53:07 am »

Cim je ovo pitanje doslo na red mislim da se odgovor nadleznih moze naslutiti.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 153



« Reply #20 on: April 20, 2014, 11:17:06 am »

Uciteljica je pokazala kojim putem; ne treba se propitivati dalje...... Wink Wink Wink
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 119



« Reply #21 on: April 20, 2014, 06:37:08 pm »

koje efikasnije mjere od zaštite od kočarenja nego lijepa hrpica usred pješčanog dna na koju znaš da garantirano zapinju mreže? 

Baj d vej,  prvi zaron sa bocama  (zrak) u veljači 1976... zadnji uron sa bocama (nažalost zbog nedostatka vremena)   ljeto 2012 ...

Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 504



« Reply #22 on: April 20, 2014, 08:41:14 pm »

koje efikasnije mjere od zaštite od kočarenja nego lijepa hrpica usred pješčanog dna na koju znaš da garantirano zapinju mreže? 

prije su se na punte i ispred uvala bacali bojleri puni betona sa cijevima kao prepreke,to bi radili stariji ribari da zastite svoje lovno podrucje.ali vise ni starih ribara nema..
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 233


« Reply #23 on: April 20, 2014, 08:50:10 pm »

Pre tridesetak godina ginuli su ljudi vadeći Brigitu Montanari. Nisu trebali, bila je baš dobra prepreka, oko 80 metara dubine, super. Sad, puna otrovne hemikalije vinil hlorid, koga to briga. Trebali su je samo malu u pliće - vodiš turiste da je vide, a onda odmah uzmeš pare i za lečenje ronioca.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 21 queries.