PALUBA
June 08, 2024, 01:15:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... 124   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Ukrajini  (Read 360898 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Lox
vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #1215 on: September 10, 2014, 10:06:06 am »

Napad teškim topništvom na gradove je više "Istočna" izmišljotina, već više desetljeća. Pogledaj malo sukobe Ruske vojske i svugdje je politika "sravni sve sa zemljom".
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #1216 on: September 10, 2014, 10:22:17 am »

Čija je izmišljotina je diskutabilno, i za ovakvu temu, provokativno. Mišljenja sam da nam provokacije u ovako zapaljivoj temi nisu potrebne, tako da vas molim da se suzdržite, ovo je ipak mesto za odraslu i zrelu diskusiju. Zločin je zločin, ko god da ga čini.

Ukoliko pak želite da opovrgnem vaše mišljenje istorijskim podacima, drage volje ću to učiniti, putem PMa.

« Last Edit: September 10, 2014, 10:30:33 am by HrcAk47 » Logged
Karlo
potporučnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1217 on: September 10, 2014, 11:02:47 am »


Nije navedeno gdje nesta moj post,koji sigurno nije ni provokativan niti uperen protiv bilo koga.Pošto vidim da je gornji ostao znači da nisam u pravu i da to treba da stoji kao antiruska propaganda, to se izuzimam iz dalje diskusije na ovom topiku.

Poz.
Logged
wermez
potporučnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1218 on: September 10, 2014, 11:54:16 am »

Vojske zapada gradove sravnjuju sa zemljom iz vazduha, dok vojske istoka to rade artiljerijom.
Logged
Pero™
vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #1219 on: September 10, 2014, 11:57:13 am »

Napad teškim topništvom na gradove je više "Istočna" izmišljotina, već više desetljeća. Pogledaj malo sukobe Ruske vojske i svugdje je politika "sravni sve sa zemljom".

Možda njihova taktika, ali nije izmišljeno od njih. Recimo u drugom svetskom ratu se nemci sravnili sa zemljom mnogo gradova još na početku rata. I u prvom ratu su mnogi gradovi uz liniju fronte ''bogato'' stradali. I sigurno bi se tokom istorije našli još slučaji uništavanja i spaljivanja gradova.

Ali ipak bi ja očekivao da se u 21 veku, malo pobrine da ne stradaju civili bez veze.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1220 on: September 10, 2014, 12:11:01 pm »

Civili koji stradaju su ionako sa istoka pa se tome ne daje značaj. Ovi u ukraini su rusi ili prorusi tako da je potpuno
svejedno "demokratama" koliko će civila poginuti. Bombardovali bi oni i te ljude "milosrdno" ali komišiluk je zaheban,
pa cvikaju, uostalom i ovde su samo podmetnuli vatru i dodaju goriva kada vatra počne da jenjava. Od toga se treba čuvati jer
ako dune vetar sa istoka može da prenese iskre i na neželjenu stranu.
Logged
Lox
vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #1221 on: September 10, 2014, 12:13:30 pm »

Možda sam se krivo izrazio, stoga se ovim putem ispričavam uvrijeđenima. U svakom slučaju "Istočna" taktika je masovna uporaba topništva. Ako pogledamo sukobe nakon II. rata vidjet ćemo da je razlika u načinu bombardiranja velika. To ipak, po meni, ovisi o tehnološkoj opremljenosti vojske. Puno je lakše i jeftinije masovno koristiti topništvo nego razvijati visoko tehnološku avijaciju i "pametne bombe". Naravno jedni i drugi su razorni strašno i ne isključuje civilne žrtve.
Logged
wermez
potporučnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1222 on: September 10, 2014, 12:45:25 pm »

Ni jedni ni drugi se ne gade kasetnih bombi.
Logged
ilija baja
mornar
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 13


stariji vodnik


« Reply #1223 on: September 10, 2014, 02:25:31 pm »

http://www.pravda.rs/2014/09/10/kuva-se-kina-gomila-trupe-na-granici-sa-rusijom/
kako ovo komentarisete?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*

Karma: +5275/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 585


« Reply #1224 on: September 10, 2014, 02:45:22 pm »


Колико сам обавештен преко медија, Кинези су спремни да "значајно" подрже Русију у политичком сукобу са НАТО. Такође, пошто није детаљно наведено на ком делу огромне границе се концентришу трупе и опрема, можда се ради о подручју са кинеском муслиманском мањином, па то има и унутрашњеполитички значај. Евентуалне провокације у правцу подршке даљег и масовнијег насељавања Кинеза у пустом Сибиру могу се очекивати у тек у даљој будућности. Да ли је то пет или двадесетпет година, не може се сада рећи.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1225 on: September 10, 2014, 08:00:35 pm »


Nego, da postavim jedno pitanje, dobronamjerno i "istraživačko".

U posljednje vrijeme širu se razne paralele o nekom novom svjetskom poredku, o Rusiji i Kini koji će ga uvesti, o tim novim "silama" koje će srušiti sadašnji vid globalizacije i načia vladanja. Dapače, podržavam...protivnik sam neoliberalnog kapitalizma - ali zaista ono najgori od svih najgorih protivnika takvog sistema , čak i onog običnog blagog kapitalizma kakvog vidimo u Njemačkoj. Apsolutni sam socijalisata po uvjerenjima, sa izuzetno izraženim osjećajima za potrebe drugih ljudi i željom za što većim izjednačavanjem svih ljudskih klasa bez dijeljenja na tkz "elite" i "sirotinju" i slične bljuvotine, što je danas apsolutno izgubljeno, a renesasu na svjetskom nivou po tom pitanju ja vjerovatno neću doživjeti.

No...što donosi ta Rusija i Kina u taj novi svjetski poredak o kojem mnogi sanjaju ? što da ja kao izrazito anti-kapitalistički tip osobe očekujem u novom poredku od ljudi poput Putinove Rusije ili još gore Kine ? još veći neoliberalni kapitalizam i dijeljenje na ultrabogate, nekakav srednji sloj i ultra siromašne ?  zašto se ljudi zavaraju ? zašto toliko navijaju za novi svjetski poredak u kojem bi te sile imale dominaciju ? kakav će nam to boljitak donijeti ?

Pogledajte samo Rusiju. Ja taj narod izrazito cijenim i nemam onaj neki osjećaj mržnje prema njima. Međutim, kakvu mi alternativu oni daju ? ajde reko bi OK da je sad živ SSSR, komunizam, socijalizam - nije idealan istina, ali barem je bio originalan koncept kao kontramjera neoliberalnom kapitalizmu. Ali koju alternativu nudi Putin i Kinezi ? Abramoviće i slične megatajkune ?  Ruski narod bi sukladno veličini teritorije i broju stanovnika te omjeru prirodnih bogatstava na takvoj teritoriji trebao imati jedan od najboljih životnih standarda na svijetu, no van većih gradova, ko to ima ? doslovno sva bogatstva te zemlje su u rukama raznoraznih privatnih moćnika koji na tome zgrću miljarde, a narod kad se sve dobro sagleda od toga dobiva mrvice. To bi trebalo biti sve nacionalizirano i resursima bi trebali raspolagati ko Norveška, pa da svaki Rus živi ko Norvežanin, ali jok!!!

Pa znate li vi da su i ta Rusija i ta Kina danas više neoliberalno-kapitalistički nastrojene sa većim klasnim razlikama nego što je to slučaj na zapadu ? zašto bi neko navijao za sistem države u kojoj će voziti Ladu Nivu ili Volgu , a s druge strane imat će ultramega bogate oligarhe i tkz "elitu" u Majbasima i S klasama ? kome to treba ? kakav je to alternativa ? kakav to kontrablok Putinova RUsija danas predstavlja zapadu po pitanju životnog blagostanja ? klasnih jednakosti ? socijalizma ? socijaldemokracije ?

Ja osobno kada navijam za neki novi svjetski poredak i velesile koje će donijeti promjene, navijam za to da zaživne ideja Marxa i Engelsa - samo ne na krivo intrupretiran način kao što je to uradio Staljin - nego baš po pravim principima njihovih knjiga. Pa čak da taj Putin i Kina nude recimo Švedski model svjetskog poredka - otvoreno tržište, proizvodnje svega i svačega, ali puno za sve, ljudska prava za sve, dobre plaće za sve , minimaliziranje klasnih razlika, eliminacija tkz "oligarha" i općenito ljudi sa ogromnom količinom novaca koja se npr mjeri u desetinama miljuna eura ili više. Dakle - svi smo isti, svi možemo da si prišutimo barem auto visoke srednje klase tipa GOLF 7 , Volvo...svi možemo 2 puta godišnje na odmor van naše zemlje itd. Da li išta od toga nude Kine i Rusija u tom novom svjetskom poredku ili donose samo ZAMJENU ULOGA i ništa drugo ? dakle dobit ćemo samo nove i još više izbrabljivački nastrojene neoliberalne kapitaliste - što spomenute države sada apsolutno i jesu ??




Zar takvi treba da mi vode novi svjetski poredak ? zar takvi nude jednakost među ljudima u novom svjetskom poredku ? barem Švedski model za sve ? ja mislim da ne...ja mislim da možemo očekivati samo gore stvari nego što sad imamo kad nam takvi "demokrate" preuzmu svjetsku dominaciju. Ima da živimo ko u vrijeme onih Faraona. Nadam se samo da Europa pod takav utjecaj neće pasti.

Nekad su postojala dva bloka - zapadni-neoliberalno-kapitalistički (veoma brutalan i zao kad su humane vrijednosti u pitanju) i istočni-komunistički (svi vozimo volge, nive, jugiće, nema klasnih razlika, nema todorića, miškovića, kurčića, palčića, multimiljardera, susjeda koji vozi jahtu od 1 miljun kuna, a ti Yugo Koral 55) itd...realno...takav sistem mi se sviđao, jer iako te u mnogo čemu uskraćuje - daje ono što je ljudskom biću najosovnije i najpotrebnije da živi mirno i sretno. Naravno- takav je sistem zasluživao mnoge dorade, ali bio je po meni bolji od onog neoliberalno kapitalističkog. Dakle postojala je alternativa. ŠTO JE DANAS alternativa za običan narod i što bi taj novi svjetski poredak donio običnom narodu diljem svijeta ? npr Europljanima ? vjerovatno ništa novog i ništa boljeg.

Amerika je zlo i krivo radi, izgubila je funkciju koju je imala do trenutka kad je prestala voditi politiku samoizolacionizma što je bilo najbolje - ali najgore je što mnogi od mržnje prema toj Americi i zapadu koji ponavljam zahtjeva mnoge dorade po pitanju standarda života ljudi i izjednačavanja klasa i ljudi, naprosto ne vidi dalje od svog nosa i bludno se navlažuje kad sluša riječi tipa "Putin i Kinezi vode novi svjetski poredak" misleći da će time na svijetu stići Majka Božja...

Bojniče, dobra ti je analiza i prema mojoj proceni sam si odgovorio na pitanje zašto ovakav svetski poredak, koji danas imamo, ne valja:

Trenutno imamo jednog jakog (siledžiju = USA), koji vlada celim svetom i uteruje strah svima koji se ne slažu sa njim, a sve radi njihovih ''nacionalnih interesa''. Rade po globusu šta god im je volja, jer im se nema ko suprotstaviti.

Bio bih srećan da se u narednom periodu pojavi još neko, dovoljno moćan (očekujem da će to biti neka Evro - Azijska koalicija: Rusija+Kina+Indija+zemlje koje geografski i ekonomski gravitiraju toj trojci) ko će ovim (sadašnjim) ''demokratama'' stati na kraj.

Lično, ne očekujem nikakav boljitak u smislu poboljšanja standarda ili nešto slično - ali dva jednako jaka znače više globalne pravde za ovu našu nesretnu planetu. Ako se pojavi još neko moćan (ekonomski i vojno), paralelno sa ovim sadašnjim (siledžijama) - moći će da im malo potkreše krila.

U tome vidim globalni boljitak, kao rezultat jačanja Rusije i njegovih saveznika! I to je upravo rezultat koji očekujem od Ukrajinske krize.
Naravno, stradaće mnogi nevini - ali revolucija i svetske promene uvek su propraćene sadosta krvi. Bez krvi obične raje  - nema promena!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 22 484


« Reply #1226 on: September 10, 2014, 08:30:26 pm »

Па могли би да мало промене: мало више крви оне "необичне раје" (властодржаца, тајкуна, ологарха, "бизнисмена"), а мање ове обичне.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1227 on: September 10, 2014, 10:38:31 pm »

Па могли би да мало промене: мало више крви оне "необичне раје" (властодржаца, тајкуна, ологарха, "бизнисмена"), а мање ове обичне.
Pa bilo je i toga do sada (1789 ili 1918), ali kuka i motika brzo promjeni krvnu sliku iz crvene u plavu...  Sad
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*

Karma: +5275/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 585


« Reply #1228 on: September 11, 2014, 08:30:52 am »


"Nacionalna renesansa u Ukrajini". U Slavjansku i drugim "oslobođenim mestima" nastavlja se pritisak na zaposlene, otpuštanje nepouzdanih, itd. U podsticanju pravilnog opredeljenja ne štede se ni domaće životinje. Da se zna šta je čije.


* f2de0c3b6dd3.jpg (7.31 KB, 280x176 - viewed 176 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1229 on: September 11, 2014, 04:48:57 pm »

Revidirali su kartu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* ukrain4.jpg (220.65 KB, 1232x1024 - viewed 85 times.)
Logged
Pages:  1 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... 124   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.