PALUBA
June 01, 2024, 02:24:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna parada u čast 20. oktobra  (Read 116187 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #390 on: October 17, 2014, 01:54:24 pm »

PUTIN VUČIĆU: Dobićeš sve što od nas budeš tražio!

 Politika 11:00, 17.10.2014.


Vučić je Putinu u znak sećanja na jučerašnju posetu Srbiji poklonio medaljon, koji je specijalno naručio za ovu priliku i lično platio. Na medaljonu su ugravirani spojeni grbovi Srbije i Rusije


BEOGRAD - Dragi prijatelju, šta god od Rusije za svoju zemlju budeš tražio, lično ću se postarati da to i dobiješ, rekao je juče ruski predsednik Vladimir Putin srpskom premijeru Aleksandru Vučiću pred sam ulazak u predsednički "iljušin 96" posle dana provedenog u Beogradu.

Premijer Vučić ispratio je sinoć u 18.30 ruskog predsednika Putina koji je jedan dan boravio u Beogradu i prisustvovao paradi Vojske Srbije.

Vučić je Putinu u znak sećanja na jučerašnju posetu Srbiji poklonio medaljon, koji je specijalno naručio za ovu priliku i lično platio. Na medaljonu su ugravirani spojeni grbovi Srbije i Rusije.


izvor:Kurir
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 551



« Reply #391 on: October 17, 2014, 01:56:22 pm »

Jos od 28.juna se nizom manifestacija obelezava 100 godina od pocetka Velikog rata. Ne vivim nista lose niti bilo sta ennormalno da se na jednoj vojnoj manifestaciji kao sto je ova parada makar jednim delom ne oda pocast i onima koji su ginuli za isti taj Beograd i tu Srbiju od 1914 do 1918.godine. Glavna tema parade je svakako oslobodjenje Beograda u II svetskom ratu, u sklopu toga organizatori su veravatno smatrali  da se makar sa tih nekoliko lica u replikama uniformi (manje ili vise uspesnim) i "Marsom na Drinu" oda pocast i onima koji su 30 godina pre oslobodjena Beograda takodje ginuli braneci ga.

Sto se datuma parade tice verovatno se se svi secamo da je npr. centralna proslava Dana drzavnosti Srbije  i Dana Vojske naprimer 2011.godine odrzana 14.02 umesto 15.02. i nikome nije smetalo. A ove godine Dan vojske je obelezen 7 dana ranije odnosno 16.04 umesto 23.04. i nikom nije smetalo. I to nije ni prvi ni poslednji put. Dan republike 29.novembar koliko se secam nikada nije obelezavan bas tog dana vec dan ili dva ranije itd.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #392 on: October 17, 2014, 02:18:04 pm »

Na kraju bilo je lepo na Kalemegdanu čuti "Marš na Drinu" sa Ušća ali čini mi se da je i to promašena tema u odnosu na povod i događaj.

Mene je odusevio jedan od veterana na tribini u urednoj i po propisu nošenoj svečanoj generalskoj uniformi JNA sa sve petokrakom na šapki.

Zašto promašeno kad su partizani u toj prvoj paradi 1945. upravo gazili uz taktove marša "Na Drinu"? A i kasnije je JNA svirala taj marš i jedno od najboljih izvođenja je ono orkestra zagrebačke Vojne oblasti.

Nije bio jedini. Mnogi su došli u svojim uniformama JNA i VJ zavisno kad je ko penzionisan.

Oko proslave dva oslobođenja takođe ne vidim problem jer i Dan državnosti slavimo u znak sećanja i na Karađorđa (početak I ustanka) i na Miloša (donošenje Sretenjskog ustava).

Nekadašnji Dan Republike (29.IX) se slavio zbog AVNOJ-a u Bihaću 1943. i proglašenja Republike u Beogradu 1945.

Što se Lazanskog tiče mislim da je hteo da napravi foru kao najjače oruđe VS nije učestvovalo na paradi da ne bismo prepali nekog. Mislim, šta reći.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #393 on: October 17, 2014, 02:19:41 pm »

Treba razumeti strah okoline  Grin
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #394 on: October 17, 2014, 02:47:00 pm »

Марш на Дрину није промашен јер су јединице ЈА у Београд умарширале са том песмом. Можда је некоме промашај што је свирана химна Боже правде уместо Хеј словени или Интернационале.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #395 on: October 17, 2014, 03:58:42 pm »

Parada je pokazala da je vojska i dalje organizovana i žilava i da se bar deo sredstava održava na dobrom nivou.
Pokazala je da smo u odnosu na najbliži komšiluk još uvek respektabilna činjenica.
Pokazala je da imamo i dalje motivisano ljudstvo i narod koji poštuje i voli svoju vojsku.

Da li iko zna da li lete stvarno Kobac i Vrabac ili su samo voženi kao kulisa?
Takodje očekivao sam da se od novih sredstava prikaže i Alas?

Da li je neko od naših pilota na 29-tki  mogao da napravi bar jedan element akrobatskog letenja u prolazu?

Juce je u emisiji " Da, možda ne " na RTS-u, Lazanski izgovorio nešto čudno.
Da u podešelonima nisu bili "Oganj" i "Orkan" iz nekakvih "političkih" razloga.

Ima li neko ideju zašto bi se iko mrštio da ih je video u povorci?

Огањ је био. Чак су довезли и онај прототип са дргугачијим лансером кутијасте конструкције који се лакше монтира и демонтира.

Истина је да оркан није био мада је за мене прави само онај оригинални М-87 на фаповој шасији. 
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 323


« Reply #396 on: October 17, 2014, 04:48:29 pm »

16-ti Oktobar je dan oslobodjenja Beograda iz I sv.rata.
I to je mozda jedina veza onih statista u redovskim uniformama VKJ sa celim dogadjajem.

Na kraju bilo je lepo na Kalemegdanu čuti "Marš na Drinu" sa Ušća ali čini mi se da je i to promašena tema u odnosu na povod i događaj.

Mene je odusevio jedan od veterana na tribini u urednoj i po propisu nošenoj svečanoj generalskoj uniformi JNA sa sve petokrakom na šapki.
Када је Београд ослобођен 1918? На српској Википедији сам наишао на 19. октобар, а на презентацији Туристичке организације Београда на 1. новембар. Био бих захвалан када би неко проверио у књигама.

Иначе се слажем да је повезивање 1914. и 1944. било неспретно, једино што је асоцирало на Први светски рат су биле те униформе испод бине и заставе пукова. Нисам сигуран да ли је уопште требало повезивати те две ствари у јединствену манифестацију.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 551



« Reply #397 on: October 17, 2014, 05:08:45 pm »


Када је Београд ослобођен 1918? На српској Википедији сам наишао на 19. октобар, а на презентацији Туристичке организације Београда на 1. новембар. Био бих захвалан када би неко проверио у књигама.


Koliko je meni poznato 1.novembar je datum oslobodjenja Beograda u I svetskom ratu. A tako pise i na ovoj Vikipediji I naravno na jos mnogo drugih linkova.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 570


« Reply #398 on: October 17, 2014, 05:19:02 pm »

PUTIN VUČIĆU: Dobićeš sve što od nas budeš tražio!

 Politika 11:00, 17.10.2014.


Vučić je Putinu u znak sećanja na jučerašnju posetu Srbiji poklonio medaljon, koji je specijalno naručio za ovu priliku i lično platio. Na medaljonu su ugravirani spojeni grbovi Srbije i Rusije


BEOGRAD - Dragi prijatelju, šta god od Rusije za svoju zemlju budeš tražio, lično ću se postarati da to i dobiješ, rekao je juče ruski predsednik Vladimir Putin srpskom premijeru Aleksandru Vučiću pred sam ulazak u predsednički "iljušin 96" posle dana provedenog u Beogradu.

Premijer Vučić ispratio je sinoć u 18.30 ruskog predsednika Putina koji je jedan dan boravio u Beogradu i prisustvovao paradi Vojske Srbije.

Vučić je Putinu u znak sećanja na jučerašnju posetu Srbiji poklonio medaljon, koji je specijalno naručio za ovu priliku i lično platio. Na medaljonu su ugravirani spojeni grbovi Srbije i Rusije.


izvor:Kurir

За разлику од нашег обичаја братимљења после првог пива, обраћање званичном Русу на Ти и његово прихватање таквог обраћања значи много више него што би многи чак и овде били вољни да прихвате зарад европске будућности. Толико о руском бонтону. Да ли сте икад видели да су се Брежњев, Горбачов, Јељцин или Путин са неким на Западу љубили трипут? Руси се љубе трипут пред одлазак у рат, или на крај света( откуда се можда неће вратити). Иначе се љубе не двапут, већ само једном. Закључак, Руси се не љубе трипут, и не знам откуд та забуна, мешање Тројице јединосуштне или да трипут Бог помаже.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 195



« Reply #399 on: October 17, 2014, 05:36:41 pm »


Када је Београд ослобођен 1918? На српској Википедији сам наишао на 19. октобар, а на презентацији Туристичке организације Београда на 1. новембар. Био бих захвалан када би неко проверио у књигама.


Koliko je meni poznato 1.novembar je datum oslobodjenja Beograda u I svetskom ratu. A tako pise i na ovoj Vikipediji I naravno na jos mnogo drugih linkova.
19. октобар по старим календару или 1. новембар по новом. (или: 28. октобра, 2. новембра итд...)
Почетна разлика између јулијанског и грегоријанског календара била је 10 дана, данас износи 13 дана, а након 2100. увећаће се на 14 дана.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 470


« Reply #400 on: October 17, 2014, 07:01:25 pm »

Некако сам од три снимка саставио један а односи се на дефиле бродова РФ. Снимање сам прекидао да бих фотографисао. Дакле, ево тог снима и усклика "ура"

https://www.youtube.com/watch?v=IzXehWyv8dA&list=UUU56Hd7t_ZMS2SJ0xcGs6Kg&index=2

Лепо се чује и пиштаљка као сигнал за рубни поздрав. Публика отпоздравља такође са "ура". Већини је овај поздрав необичан па су први ускилик "ура" дочекали мало изненађени. на крају се чују и бродске сирене, ваљда као поздрав.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 470


« Reply #401 on: October 17, 2014, 07:05:58 pm »

А ево како је изгледало кретање оклопне колоне након параде и дружење народа тенкиста са грађанима.

https://www.youtube.com/watch?v=XxmegPEkYZM&list=UUU56Hd7t_ZMS2SJ0xcGs6Kg

Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #402 on: October 17, 2014, 07:15:08 pm »

Na kraju bilo je lepo na Kalemegdanu čuti "Marš na Drinu" sa Ušća ali čini mi se da je i to promašena tema u odnosu na povod i događaj.

Mene je odusevio jedan od veterana na tribini u urednoj i po propisu nošenoj svečanoj generalskoj uniformi JNA sa sve petokrakom na šapki.

Zašto promašeno kad su partizani u toj prvoj paradi 1945. upravo gazili uz taktove marša "Na Drinu"? A i kasnije je JNA svirala taj marš i jedno od najboljih izvođenja je ono orkestra zagrebačke Vojne oblasti.

Nije bio jedini. Mnogi su došli u svojim uniformama JNA i VJ zavisno kad je ko penzionisan.

Oko proslave dva oslobođenja takođe ne vidim problem jer i Dan državnosti slavimo u znak sećanja i na Karađorđa (početak I ustanka) i na Miloša (donošenje Sretenjskog ustava).

Nekadašnji Dan Republike (29.IX) se slavio zbog AVNOJ-a u Bihaću 1943. i proglašenja Republike u Beogradu 1945.

Što se Lazanskog tiče mislim da je hteo da napravi foru kao najjače oruđe VS nije učestvovalo na paradi da ne bismo prepali nekog. Mislim, šta reći.

Marš na drinu je vojno melodična koračnica - himna kako več. Igrala se i za vreme SFRJ. Nema veze u kom razdoblju je nastala. Važno je to uz kakvu priliku odnosno zbog čega. Zbog oslobođanja južnih slavena izpod germansko - austrijske - ugarske prevlasti. Ljepo ju je čuti i u Sloveniji !!!

A generala sam i ja zapazio. Dobar je neda se !!! Svako poštovanje.
« Last Edit: October 17, 2014, 11:29:31 pm by leut » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 470


« Reply #403 on: October 17, 2014, 07:28:27 pm »

Када је у питању музика, да не буде забуне, током дефиле пешадијског ешелона свиран је само "Парадни марш". Када су дефиловали моторизовани и механизовани састави свиран је колаж састављен од више маршева, почевши од "Марш хероја" (најчешће се изводи код предавања рапорта на свечаним дочецима), преко "Била је једна чета", "Поздрав Армији", "Пешадијо, пешадијо", "Хеј војници ваздухопловци", до "Коњух планином", "Билећанка" и "По шумама и горама" (све су то уствари у оригиналу руске мелодије).
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 551



« Reply #404 on: October 17, 2014, 08:11:04 pm »

Gardisti mlatarali puskama 
A ostatak teksta je potpuno ok, ali eto jedna rec upropasti utisak.

Quote
Sa velikom pažnjom posmatrao je "performans" gardista, koji su mlatarali puškama, vrteli ih, harmonično "plesali" strojevim korakom, a svaki ešalon vojnih snaga Srbije pozdravio je aplauzom.


http://mondo.rs/a736902/Info/Srbija/Kisnem-ali-neka-Putin-vidi-kakvi-su-Srbi.html
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.