PALUBA
June 04, 2024, 02:16:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu Paluba.Info novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati do 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Savjet pri kupovini dvogleda  (Read 14847 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #15 on: November 11, 2014, 06:54:43 pm »

Jesu vrhunski i Swarovski i Carl Zeiss ali meni je 16 godina pa ne mogu sebi priuštiti veliki luksuz..
JASON, to sam i ja pročitao jutros na nekome sajtu, mislim da je bio Survival Forum ili tako nešto..
A šta da gledam pri kupovini ovog' ZRAK-ovog, hoću da znam ima li nekih oštećenja koje mogu zanemariti ili da sve bude besprijekorno?
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #16 on: November 11, 2014, 07:24:00 pm »

Bookkac,
ja imam ovaj BPC5 8x30 od 1991.godine, i prezadovoljan sam njime. Imao sam neke ponude da ga menjam za ZRAK, ali ne bih ga dao ni za sta... Mozda je to moj izbor, a i nekako sam se navikao na njega (a mozda i on na mene)... Inace, koristim ga upravo za ono zasta bi ti hteo, setnja po prirodi... razgledanje... (cak sam ga koristio i na fudbalskim utakmicama, ali sam brzo odustao, nisam mogao ostati ziv od okolnih gledalaca...)


* BPC5 8x30.png (393.34 KB, 800x626 - viewed 149 times.)

* BPC5 8x30-1.jpg (149.27 KB, 953x597 - viewed 331 times.)
Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #17 on: November 11, 2014, 09:45:46 pm »

Ma sve su šanse da ću i uzeti BPC 5, jer ga drug ima i pokazao se dobar, a stari kaže da su cijena za onaj ZRAK-ov napucane previše i da ne vrijedi preko 50€  jer ga je u ratu bilo na sve strane, čak je i on imao takav ali ga je prodao..
Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #18 on: November 12, 2014, 01:45:12 pm »

šta na ovim Ruskim BPC dvogledima znači "TENTO" ? Da li to označava firmu, ili nešto drugo? i da li to treba da bude tu?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #19 on: November 12, 2014, 03:05:35 pm »

To je bila firma a sad je Sotem ili tako nekako.

poz.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #20 on: November 12, 2014, 03:10:17 pm »

Ja posjedujem ТЕНТО БОЦ 7x50 odličan dvogled, ako kontaš se baviti planinaranjem i nositi ga sa sobom preporučio bi ti neki manji i lakši model ovaj moj je glomazan i težak...
Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #21 on: November 12, 2014, 08:34:15 pm »

A imam još jedno, možda glupo, pitanje..interesuje me da li bi se dvogled mogao "očistiti" iznutra, stakla i unutrašnjost, i da li je to neko radio, da li to može..?
Pa sad, težina mi sad ne vodi neku ulogu, pošto bih da ga stavim u ruksak i kad se napravi veća pauza, malo razgledao...u torbi, kila gore,dole.. Više bih volio da izdrži  kad mi torba padne na zemlju o da ima čistu sliku.
Našao sam BPC4 8x30 za koji čovjek kaže da ima Carl Zeiss stakla(optiku) u sebi, cijeni ga 45€, a na izgled je sasvim dobar.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 064


« Reply #22 on: November 12, 2014, 08:35:06 pm »

Otvaranje dvogleda ti ne bih preporučio.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 579


« Reply #23 on: November 12, 2014, 08:46:48 pm »


Što ne može dvogled da se otvori? Otvoriš ga, očistiš i OK. Jedini je problem što ćeš ga posle teško sastaviti, a da ima iste karakteristike kao pre otvaranja. Kad ga otvoriš jednom, najbolje da odmah pri ruci imaš i kantu za smeće, da ga degražiraš. Cool Iskreno, ne bih znao koji optičar bi danas umeo time da se bavi.

Ja imam skroman mali kanadski dvogled 6x30, proizveden 1943. Dobar je za planinarenje, mada je već vrlo star.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #24 on: November 12, 2014, 08:57:04 pm »

Brokac - prilikom dugih šetnji kroz prirodu težina dvogleda igra veoma važnu ulogu.
Dvogled treba da je stalno pri ruci, dakle oko vrata, a ne u ruksaku. I nije svejedno da li kroz celodnevno pešačenje oko vrata klatiš 300 grama ili 800 grama! To je moje lično iskustvo.

Dalje: otvaranje dvogleda nije za nestručne ljude - ali ako imaš preciznu ruku i imaš pojma o osnovnoj konstrukciji dvogleda, nije nikakva nauka.
Kod starijih dvogleda jeftinije klase (u to spadaju i made in SSSR dvogledi) često se događa da se usled udarca pomere prizme (dobićeš duplu sliku), uđe vlaga ili prljavština (dobićeš zamućenu sliku), što zahteva interveciju. Optičkih radionica nema baš u izobilju - a one postojeće nisu jeftine.

Ja lično, iako mi to nije struka otvorio sam i popravio do sada dosta dvogleda. Sve se u glavnom svelo na podešavanje položaja prizmi unutar kućišta i čišćenje optike.
Ako je bilo šta slomljeno - ne preostaje ti ništa drugo nego što je kumbor napisao u prethodnom postu - baciti aparat i kupiti novi.
Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #25 on: November 12, 2014, 10:19:53 pm »

Pa sad ne znam šta da radim, koji dvogled da uzmem da ispunjava moje zahtjeve i najbitnije od svega da ne bude preskup?
Dirati ga neću, moram prvo da se naučim nekim osnovnim stvarima pa tek onda da se usudim pokušati..
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 470


« Reply #26 on: November 12, 2014, 11:33:32 pm »

Moj ti je savet da kupiš taj jeftini ruski dvogled. Imam ga već trideset godina i odlično služi. Optika je savim dobra. Dvogled nikako ne rasklapaj jer ga sam sastvaiti nećeš, odnosno posle toga možeš da ga baciš. Ako je dobar i ispravan u njemu (unutar tubusa, odnosno između sočiva) nema prašine, kondenzata ili vode.

Svi vojni dvogledi (a taj je tog tipa) se jednostavno koriste. Obično imaju na spojnici (osovini) tubusa skalu sa brojevima a iza točkić koji se može pomerati. Takođe, obično na jednom od okulara postoji dioptrijska skala (na nekim dvogledima na oba) kako bi se oštrina slike podesila prema oku posmatrača. Podešavanje dvogleda za rad se obavlja ovako:

- staviš dvogled na oči i objektiv na tubusu gde se nalazi skala na okularu - okular je sočivo koje ide na oko - pokriješ rukom; na ruskom dvogledu BPC5 je to desni tubus (on ima skalu za dioptrijsko podešavanje). dakle, desni tubus objektiv pokriješ rukom. Zatim vrtiš točkić na sredini dvogleda (na spoju dva tubusa) sve dok u levom tubusu (oku) ne dobiješ jasnu sliku;
- potom prekriješ rukom levi tubus (dakle sada gledaš i vidiš desnim okom, kroz desni tubus) a potom vrtiš dioptrijsku skalu uz okular desnog tubusa sve dok ne dobiješ jasnu liku;upamti tu brojku kako bi sledeći put odmah podesio dvogled na "tvoju" dioptriju".
- skloniš ruke sa okulara i gledaš sa oba oka. Pomeraj tubuse (gore-dole) tako da "pred očima" dobiješ jednu sliku (ne dve). Pogledaj brojku na skali (na osovini koja spaja tubuse) i to ti je razmak između očiju. Zapamti ga i kada sledeći put vadiš dvogled iz futrole odmah razmak postavi na tu brojku.

Možda izgleda komplikovano, ali nije. Probaš jednom, dva puta i sledeći put to radiš rutinski.

Upamti, nema dvogleda kroz koji svi jednako dobro vide bez podešavanja. Svako mora da ga podesi za sebe da bi jasno video. I kod podešavanja uvek se gleda sa oba oka bez obzira što nekad tubuse pokriješ šakom pa ne vidiš kroz njih. Nikako ne treba žmuriti na jedno oko.
 
« Last Edit: November 13, 2014, 08:39:59 pm by dzumba » Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #27 on: November 13, 2014, 02:12:12 pm »

nemam više pitanja, hvala na odgovorima
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.141 seconds with 21 queries.