PALUBA
May 23, 2024, 01:36:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusi razvili tehnologiju kojom vide kroz zid  (Read 4896 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« on: October 27, 2015, 03:23:23 pm »

Rusi razvili tehnologiju kojom vide kroz zid na udaljenosti do 50 m


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Koliko juče ovo je bilo moguće samo u naučnofantastičnim filmovima, a danas postaje realnost. Ruski naučnici su razvili tehnologiju koja omogućava da se pokretni objekti skeniraju kroz zidove, na udaljenosti do 50 metara.

Inovacionu tehnologiju #emonocle, pomoću koje se može gledati kroz zidove, napravila je ruska tehnološka kompanija „ЭMIIA“ sa Krima. Sistem se zasniva na Doplerovom efektu, kada se registruje promena radio-talasa pri kretanju objekata.
„To je monovizija, elektronsko oko sa algoritmom na bazi čipa. Može se preneti na mobilne uređaje, aparate i tehniku, objasnio je za „Rusku reč“ generalni direktor kompanije Vladimir Starostin.
Projekat #emonocle je usmeren pre svega na spasavanje života u različitim situacijama (Press Photo)

U vojne i civilne svrhe

Konstruktori smatraju da sistem može imati vojnu i civilnu primenu.
Ministarstvo za vanredne situacije (MČS) može koristiti ovu tehnologiju u potrazi za ljudima ispod ruševina ili za obezbeđivanje stanova: dok su vlasnici odsutni, sistem može da otkrije curenje gasa, promenu temperature i svako kretanje po kući.

Cena ovog kompleta (aparat i program) za civilne potrebe iznosi svega petnaestak američkih dolara.

Do 2016. treba da se pojave i specijalne naočare tipa Google Glass, pomoću kojih bi se kroz zidove skeniralo kretanje na udaljenosti 30-50 metara. Vojnici sa takvim naočarama mogu videti siluete i kretanje protivnika kroz zidove svake zgrade.
Tehnologije gledanja kroz neprozirne pregrade i ranije su razvijane u Rusiji i inostranstvu. U oružanim snagama Ruske Federacije od 2014. se testira radar koji može uočiti kretanje iza zida, ali samo na razdaljini od oko tri metra.

Pre pola godine u SAD se počelo sa testiranjima sličnih sistema koji funkcionišu na drugim principima: specijalne službe na svaki zid zgrade stavljaju senzore koji liče na mobilne telefone.
Oni uzajamno stvaraju radio-talas i daju sliku na ekranu.

„Mobilnost, domet i niska cena su naša očigledna prednost. Kompletne informacije idu na elektroniku i jeftinije su od ekvivalentnih stranih projekata“, objašnjava Starostin.
„Poseban interes i perspektive vidimo u primeni #emonocle u ’internetu stvari’ (Internet of Things)”. Prema prognozama analitičke grupe Berg Insight, ovo tržište će 2025. godine dostići 19 biliona dolara.

Ko će moći da vidi kroz zidove?

Po rečima Vladimira Starostina, projekat je usmeren pre svega na spasavanje života u različitim situacijama. Nije nam namera da napravimo proizvod kojim bi svaki civil mogao da prati i posmatra druge ljude.
Algoritam će za civilnu upotrebu biti ograničen, tako da će ljudima biti dostupne samo neke informacije“.
Kako je istakao Starostin, rad kompanije je danas ograničen problemima koji su izazvani nestabilnom ekonomskom situacijom i promenom statusa poluostrva Krim.

„Posle vraćanja Krima u sostav Rusije mi smo izgubili biznis koji nam je davao mogućnost da napredujemo bez angažovanja sredstava sa strane. Na poluostrvu je sada teško dobiti bilo kakvu finansijsku podršku.
Ovde zasad finansijski sistem nije potpuno uređen, ograničeni smo u dobijanju kredita, ne postoje venčer kompanije. U takvoj finansijskoj pustinji možemo se uzdati samo u sebe“, rekao je Starostin za „Rusku reč“.

Po njegovim rečima, za ovaj projekat interesuju se Nemačka i SAD, ali kompanija hoće da razvija proizvodnju upravo u Rusiji, da bi očuvala tajnost informacije.
Pažnja koju je u javnosti izazvao nanela je štetu ovom projektu, zabrinut je Starostin. „Umesto da se bavimo tehnologijom, bićemo prinuđeni da trošimo sredstva na nepotrebne korake, što ometa fokusiranje na bitne stvari“, žali se on.

Konstruktori su ubeđeni da će njihova tehnologija promeniti svet. „Ja ne fantaziram, ja to vidim. Tržište će se srušiti i sve će se promeniti“, kaže Starostin.
„U globalnim razmerama proces je nemoguće zaustaviti. Ovo je tehnologija koja je sposobna da promeni čitavu strukturu ekonomskih odnosa u svetu, uključujući i novčane. Ona će biti impuls da se potrošačka ekonomija zameni informacionom“.

(Ruska Reč)


* uredjaj-skener-zid-oko-vojska-rusija-oprema-izvidjanje.jpg (88.42 KB, 635x423 - viewed 92 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 550



« Reply #1 on: October 27, 2015, 03:42:19 pm »

Kada sam video naslov pomislio sam da se ta tehnologija zove PROZOR.  Grin
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2 on: October 27, 2015, 03:48:42 pm »

Da nije bilo bombastičnog naslova ja ne bih ni primetio vest. Pa sam se poslužio istim lukavstvom  Grin
Mada ovo nije ništa novo, jedino što oni kažu da je tehnologija jedinstvena...ko zna
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3 on: October 27, 2015, 05:12:09 pm »

Nešta slično sam viđao u literaturi o datektorima metala i još negdje.Mrzi me da to pretražujem,jer sam zaboravio i pravi naziv uređaja.Siguran sam da se nije zvao detektor metala,nego možda geo-radar, ili tako nešta.To postoji odavno ali je bio dometa nekoliko metara.Mislim da je to išlo i na diskaveriju ili historik-u.Sjećam se da je mogao razlikovati razliku i u gustoći zemlje(tla),na pr. grobnice i da li se što nalazi u njima.
Ovdje se navodi da je domet 50m što je zaista nevjerovatno.Koje snage bi tu trebao biti Tx da protjera dovoljan signal,da kad se odbije,ima dovoljan nivo za prijem.Siguno da to nebi moglo da se prikljući na mali mobilni TF,jer bi morao imati i popriličnu bateriju-napajanje.
Inače,mislim, da je moguće,ako se radi o uređaju sa brzim procesorima i memorijom.ako se uspjeva odabirati signal koji se vraća i kroz zid a dovoljno jak.Treba ovdje zapaziti da se ne navodi kroz koju vrstu zida,jer i to sigurno utiče na prijem i jasnoću signala,pa zato mislim da je podatak o dometu preuveličan.Ali ja sam penzioner i davno van vremena,pa neznam na kojem je nivou tehnologija danas.

Poz.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 550



« Reply #4 on: October 27, 2015, 05:16:22 pm »


Cena ovog kompleta (aparat i program) za civilne potrebe iznosi svega petnaestak američkih dolara.


Mislim da je poenta price u ovoj recenici. Mozda je nesto slicno ranije postojalo ali sam siguran da je to bilo po daleko visim cenama.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #5 on: October 27, 2015, 05:34:36 pm »

Jeste @KUZMA,cjene su bile astronomske,tako da koliko se sjećam nisu ga imali pojedinci,nego samo veće specijalizovane firme.Isto tako,sjećam se,da su gabariti bili pozamašni,da je uređaj guralo-vuklo nekoliko ljudi.

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #6 on: October 27, 2015, 08:44:46 pm »

Quote
Algoritam će za civilnu upotrebu biti ograničen, tako da će ljudima biti dostupne samo neke informacije“.

Ако они заиста направе то о чему причају, онда ово што су навели (у цитату) неће бити могуће спровести. Увек ће се наћи неко да то прода криминалцима. Могу мислити шта се са таквим уређајима (ако и када профункционишу) може учинити. Све досадашње опасности угрожавања приватности ће бити безазлене у односу на ово.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #7 on: October 27, 2015, 11:50:34 pm »

Kupujem odmah. Zbog komšinice.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #8 on: October 28, 2015, 08:07:24 am »

Ja cu pricekati da ga naprave u koloru. Grin Grin
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #9 on: October 28, 2015, 08:52:52 am »

Ja cu pricekati da ga naprave u koloru. Grin Grin


i u HD resoluciji Wink
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #10 on: October 28, 2015, 09:51:40 am »

Цела вест (или делови исте) је потпуна глупост.
Нема шансе да овакво нешто кошта само 15 долара, па макар то била и само производна цена, без развоја.
Друго још мање су шансе да се овакав уређај појави у слободној продаји. Какво је оправдање да би неком то требало за нормалну употребу?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #11 on: October 28, 2015, 10:32:07 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Misli se na uređaj sa slike i u slobodnoj prodaji i-monokla (emonocle) neće biti. Za sada je uređaj veličine wi-fi routera i radi uz pomoć dva moćna kompjutera. Ako je prepreka metalna , nemoguće je dobiti bilo kakav rezultat. Za vojnu upotrebu cena kompleta bi bila oko 80 000 rub (približno 1150 € po trenutnom kursu)

opširnije na kp.ru


* 1008474.jpg (60.58 KB, 635x319 - viewed 71 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #12 on: October 28, 2015, 10:44:33 am »

Znači stabljam alu foliju u spavaču, da ne pravimo šou komšijama. Grin
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #13 on: October 28, 2015, 11:59:08 am »

Znači stabljam alu foliju u spavaču, da ne pravimo šou komšijama. Grin
Ako si dobar možda bude reklama i iznenađenje za komšinice Shocked
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 283



« Reply #14 on: October 31, 2015, 04:49:48 pm »

Rekao bih da se radi o srodnim tehnologijma.

Wi-Fi signal može da prepozna i prati ljude čak i kroz zidove

Tehnologija koju su razvili na MIT-u u 95 posto slučajeva tačno će razlikovati 15 ljudi kroz zid. Može čak da uoči i razlikuje otkucaje srca i uzorke disanja.

IZVOR: 24SATA.HR PETAK, 30.10.2015.


    
Wireless internet svuda je oko nas i vrlo tražena zona svim korisnicima pametnih telefona. Mnogi čak i kafiće biraju prema tome da li imaju Wi-Fi mrežu. Ali, čini se da bi Wi-Fi signali mogli da imaju i mnogo širu primenu. Naučnici popularnog američkog MIT instituta razvili su softver koji može da koristi varijacije Wi-Fi signala da raspozna siluete ljudi u drugoj sobi.

Zidovi (u zavisnosti od čega su napravljeni) inače nisu problem za Wi-Fi, ali sada je napravljen i iskorak u novoj primeni. Naučnici su napravili uređaj koji istovremeno i emituje wireless signale, a potom analizira refleksije tih signala koji spajaju obrise ljudskog tela čak i kroz zid.

Radi se o napretku tehnologije na kojoj na MIT-u rade već nekoliko godina. Još 2013. godine iskoristili su sličnu tehnologiju radio frekvencija kako bi otkrili pokret s druge strane zida.

Novi uređaj RF-Capture je sada dovoljno sofisticiran da može da razlikuje nijanse oblika tela. Koliko je uređaj precizan govori i podatak da će čak u 95 odsto slučajeva tačno razlikovati 15 osoba kroz zid. Može čak da uoči i razlikuje otkucaje srca i uzorke disanja.

Dok se wireless signal odbija od tela, uređaj stvara snimke. Zatim uz pomoć algoritma identifikuje delove tela. Potom spaja delove tela kao u nekoj slagalici kako bi se dobila silueta tela u pokretu. Moguće je da uređaj raspozna čak i pokrete ruku određene osobe.

Već se razrađuju moguće primene ove tehnologije u pametnim kućama. Moguće je da nam u kućama budućnosti neće ni biti potrebni daljinski upravljači za korišćenje uređaja.

Svakako, postavlja se i pitanje sigurnosti i privatnosti jer bi ovo mogao da bude i ultimativni špijunski alat. Stoga, paralelno razvijaju i dodatak koji bi praćenje omogućio jedino vlasniku uređaja.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 21 queries.