PALUBA
June 01, 2024, 07:15:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jedan broj, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Egipat prikazao silu ARJ PVO i VOJiN  (Read 469 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 941



« on: June 27, 2023, 01:29:35 pm »

Egipat demonstrirao impresivne mogućnosti svog sistema PVO, veza Istoka i Zapada, "spoj mladosti i iskustva"

Egipat je demonstrirao svoje impresivne sisteme PVO, koji su veoma zanimljiva kombinacija zapadnih, pre svega američkih, sistema istočnim, pre svega sovjetskim i ruskim sistemima. Sve ovo je "začinjeno" i radarskim kompleksima nabavljenim od i u saradnji sa Kinom.

Pri tome, ova demonstracija je u dobroj meri bila i "spoj mladosti i iskustva", jer smo mogli videti neke veoma savremene sisteme PVO i neke kojima sat već otkucava za penziju (a nekima je možda čak već i otkucao).

Tako smo mogli videti savremene ruske samohodne raketne sisteme PVO Buk-M2E na guseničnoj šasiji i prateće komponente uključujući i divizionske osmatračko-akvizicijske 3D radare Kupol. Na prikazu smo mogli videti sisteme i u stacionarnom delu, ali i u pokretu manevrom, posedanju položaja i lansiranju protivvazvuhoplovnih projektila 9M317 na ciljeve u VaP-u.

Pored njih, svakako je pažnju izazvao raketni sistem PVO kratkog dometa, ruske proizvodnje, 9K332 Tor-M2E na guseničnoj šasiji. Imali smo prilike da vidimo veći broj ovih oruđa, verovatno barem dve baterije, te u tom smislu i baterijsko/divizionsko samohodno komandno mesto 9S932-1 Barnaul-T sa radarom 1L122-1 Garmonj. Videli smo manevar jedinica, posedanje položaja i brzo dejstvo na ciljeve u vazdušnom prostoru.

Prikazani su i modikovani raketni sistemi iz sovjetske ere, pa smo tako mogli videti i mobilne raketne sisteme  S-125M Pečora-2M, takođe i u stacionarnom delu i u delu gađanja ciljeva u vazdušnom prostoru, kao i modifikovane raketne sisteme S-75M3 Volhov, a Egipat je jedna od svega nekoliko zemalja sveta koja te sisteme i dalje koristi.

Prikazani su i samohodni sistemi PVO, takođe iz sovjetske ere, a koji su bili ubitačan tandem tokom arapsko-izraelskog rata 1973. godine, tu se misli na samohodni raketni sistem 2K12 Kub-M i protivavionsko samohodno oruđe 23/4 mm Šiljka. Šiljku smo videli i na delu, u manevru pokretom i dejstvu na ciljeve u vazduhu i na zemlji.

Od zapadnih, pre svega američkih sistema PVO, videli smo modernizovane raketne sisteme MiM-23 Hawk, kako u stacionarnom delu, tako i kod gađanja ciljeva u vazdušnom prostoru. Pored njih, prikazan je i mobilni raketni sistem PVO kratkog dometa AN/TWQ-1 Avenger sa projektilima zemlja-vazduh Stinger i radarom AN/MPQ-64 Sentinel, koji je u službi i Hawka i Avengera, i to takođe u stacionarnom delu izložbe i u delu sa gađanjem ciljeva u vazdušnom prostoru.

Takođe, prikazan je i raketni sistem zapadne proizvodnje Skygard/Aspide, a koji se u Egipatskoj vojsci označava kao Skygard Amoun, sa raketama iz porodice Aspide, takođe u stacionarnom, ali i u delu sa gađanjem ciljeva u vazduhu. Sistem se kombinuje sa artiljerijskim oruđima Oerlikon GDF kalibra 35  mm i stanicom za upravljanje vatrom sa radarom. Svaki lanser nosi 4 rakete i ima sopstveni automatizovani radarski sistem praćenja ciljeva i navođenja raketa.

I na kraju bih izdvojio i modernizovani francuski laki raketni sistem PVO Crotale-NG, sa 4 rakete i sopstvenim radarskim kompleksom za otkrivanje i akviziciju ciljeva, kao i za praćenje ciljeva i navođenje raketa.

Ovde treba izdvojiti, da nisu prikazani ruski raketni sistemi PVO S-300VM, kao ni nemački raketni sistemi IRIS-T SLM.

Od radarskih sistema, pored radara koji su neodvojivi deo sistema PVO, prikazan je i deo radarske strukture jedinica VOJiN. Pa smo tako imali prilike i ovde da vidimo kombinaciju starijih i novijih sistema, kao i različite proizvođače.

Prikazan je radar velikog dometa, preko 600 km, P-14 Oborona i njegov verni pratilac, radar za merenje visine PRV-11, još iz sovjetskog vremena. Ali ima i savremenih radara ruske proizvodnje, pre svega se misli na 3D radar 59N6E Protivnik. Radar je prvi put prikazan javnosti u Egipatskoj vojsci 2016. godine, a ima mogućnosti otkrivanja i balističkih ciljeva.

Imali smo prilike da vidimo i radare proizvedene u saradnji sa Narodnom Republikom Kinom, pa je tako u prvi plan, baš primetno, izbačen radar YLC-6, kineski radar za rano upozorenje. Ovaj radar je Egipat proizvodio lokalno u saradnji sa Kinom, a može da otkrije vazdušne mete na malim visinama i ima maksimalni domet od 150 km.

Prikazan je i američki brodski 3D radar AN/SPS-48, a Egipat koristi njegovu kopnenu verziju. Radar je dometa do 460 km.

Još jedan radar američke proizvodnje je prikazan, a radi se o TPS-59V3 radaru za rano upozorenje, koji može da otkrije balističke rakete na velikim visinama.

I na kraju bih još izdvojio i britanski 3D radar ranog upozoravanja Commander-SL koji je sposoban da detektuje krstareće rakete, bespilotne letelice i dalekometne projektile vazduh-zemlja.

Sve u svemu, jedan veoma zanimljiv i "šaren" prikaz tehnike ARJ PVO i VOJiN, kako po zemljama proizvodnje, tako i po svojoj dugovečnosti.

Video u prilogu:





Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 489



« Reply #1 on: June 27, 2023, 07:47:14 pm »

ZSU 23-4 koje su prikazane već su novije proizvodnje. Navodno je Egipat 20025 godine sklopio ugovor sa Rusijom, koja mu je isporućila variantu ZSU 23-4M5, Prepoznaje se po dva dupla lansera SA-24 Igla, koji su montirani na stražnje kraju kupole. Isto tako se može videti Ćeparale (MIM-72 Chaparral).
Sve u svemu impresivna kolekcija svega i svaćega, što bi trebalo garantovati slojevit sistem PVO-ako je sve dobro povezano i integrisano. Malo su me iznenadili nabavkom Iris-T SL pošto već imaju u naoružanju MICA u kombinaciji sa Rafalima, a postoji i varianta, koja se lansira sa zemlje. Ali pošto nabavljaju celu porodicu Irisa (kratkog SLS, srednjeg SLM i dugog dometa SLX) izgleda, da prelaze sa ruskih na nemačke sisteme. Kako će biti u bliskoj budućnosti, posle Ukrajine, videćemo.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.017 seconds with 22 queries.