PALUBA
May 24, 2024, 01:52:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Rheinmetall i Textron predstavili bezposadni AR sistem PVO  (Read 675 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 876



« on: October 12, 2023, 08:57:39 am »

Rheinmetall i Textron predstavili bezposadni artiljerijsko-raketni sistem PVO

Vojna industrija različitih zemalja sada aktivno radi na perspektivnim sistemima protivvazduhoplovne odbrane dizajniranim da odgovore na rastuću pretnju bespilotnih letelica. Za rešavanje ovakvih problema nude se razni uzorci i proizvodi, a nedavno je prikazan još jedan. Kompanije Rheinmetall i Textron, na osnovu gotovih komponenti, izgradile su perspektivan bezposadni protivvazduhoplovni artiljerijsko-raketni sistem.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Premijerni prikaz

9-11. oktobra u SAD je održana nova konferencija Vojnog udruženja AUSA-2023. Ovaj događaj je jedna od glavnih američkih platformi za demonstriranje obećavajućih dostignuća u oblasti kopnenog naoružanja i opreme. Među učesnicima konferencije ponovo su bili američki ogranak nemačke kompanije Rheinmetall Defense i američka kompanija Textron. Tokom izložbe prikazali su nekoliko već poznatih primeraka, kao i novi zanimljiv razvoj.

Na AUSA-2023 prvi put je predstavljen perspektivni sistem PVO dizajniran za borbu protiv malih i srednjih bespilotnih letelica. Ovo je gusenično borbeno vozilo na šasiji Ripsaw američke kompanije Hoy and Howe Technologies/Textron, opremljeno topovskom kupolom Skyranger 30 kompanije Rheinmetall. Glavna karakteristika za sada neimenovanog kompleksa je odsustvo posade - celokupno upravljanje se vrši daljinski ili autonomno standardnim sredstvima vozila.

U okviru izložbe prikazali su eksperimentalni ili maketni model artiljerijsko-raketnog sistema, a takođe su otkrili njegove glavne taktičko-tehničke karakteristike i borbene mogućnosti. U kojoj je fazi projekat, koliko je napredovao i kakve rezultate pokazuje, nije precizirano. Istovremeno, predstavnici razvojnih kompanija nisu zaboravili da pomenu velike komercijalne izglede kompleksa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Može se pretpostaviti da američka podružnica Rheinmetall Defense i Textron neće odlagati testiranje i pokušaće da u bliskoj budućnosti na poligon pošalju opitni artiljerijsko raketni sistem. Moraće da pokaže stvarne sposobnosti i potvrdi usaglašenost sa proračunatim karakteristikama. Nakon toga može se računati na primanje naloga za proizvodnju. Vreme će pokazati koliko brzo će se pojaviti potencijalni kupci.

Tehnički izgled

Sa stanovišta opšte arhitekture, novi artiljerijsko raketni sistem PVO kompanija Rheinmetall i Textron je borbeno vozilo na guseničnoj šasiji sa potpuno rotirajućom kupolom koja nosi mitraljez, top i raketno oružje. Zanimljiva karakteristika projekta je upotreba gotovih komponenti i modula, usled čega se razvoj uglavnom svodi na njihovu integraciju.

Osnova za novi artiljerijsko raketni sistem PVO bila je šasija Ripsaw M5 koja je razvijena u SAD-u. Koristi se modifikacija šasije sa hibridnom elektranom za napajanje i daljinskim upravljanjem. Instrumenti borbenog modula su integrisani u standardnu upravljačku i komunikacionu opremu, čime se obezbeđuje opšta kontrola svih sistema od strane operatera.

Kada se koristi kao deo protivvazduhoplovnog artiljerijsko raketnog sistema, šasija M5 ne trpi nikakve promene. Zadržana je standardna elektrana, šasija sa specifičnim ogibljenjem itd. Sopstvena težina takve šasije dostiže 10 tona, a borbeni modul teži još 2,5 tone. Sa borbenom težinom od 12-13 tona, kompleks mora da dostigne brzinu veću od 40 km/h.

Na šasiju je montiran borbeni modul Skyranger 30. Ovo je kupola pune veličine sa oklopnim trupom koji pruža zaštitu od metka i fragmentacije. Modul je raspoređen tako da se sve jedinice nalaze iznad osnove, i nije potreban prostor unutar vozila za prevoz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U prednjem delu modula kupole postavljena je oscilujuća instalacija sa automatskim topom kalibra 30 mm kompanije Oerlikon. Predviđena je upotreba projektila različitih tipova, a najbolje rezultate treba postići municijom sa programabilnim upaljačem i vazdušnom detonacijom. Nosač ima koaksijalni mitraljez za samoodbranu. Na krovu sa leve strane na krmi nalazi se podižući lanser za moderne LPRS rakete. Obezbeđeno je svestrano horizontalno navođenje i elevacija oruđa pod velikim uglovima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Automatizovani sistem upravljanja uključuje niz potrebnih uređaja. Na čelu i bočnim stranama kupole nalaze se FAR sektorski antenski fazni nizovi malih dimenzija sa dometom detekcije od desetina kilometara koji formiraju panoramski (kružni) prikaz. Na krovu kupole postavljena je optičko-elektronska stanica za praćenje ciljeva i navođenje oružja. Postoji punopravni upravljački računar koji prikuplja različite informacije, izračunava podatke za gađanje i kontroliše upotrebu oružja.

Modul Skyranger-30 održava stalnu komunikaciju sa operatorom na daljinskoj upravljačko stanici. Pored toga, može da deluje kao deo većih sistema PVO, primajući podatke o vazdušnoj situaciji, oznake ciljeva i komande. Da bi se optimizovali procesi dežurstva i borbenog rada, više modula može da kontroliše jedan upravljački centar i da samostalno obavlja osnovne procedure.

Kombinovanje prednosti

Generalno, novi projekat kompanija Rheinmetall i Textron se odnosi na kombinovanje dva poznata i reklamirana modela opreme različitih klasa kako bi se dobilo zanimljivo samohodno borbeno vozilo. Konstruktori tvrde da dobijeni artiljerijsko raketni sistem PVO ima visoke taktičko-tehničke karakteristike i da je sposoban da efikasno rešava sve dodeljene borbene zadatke.

Zaista, odabrani razvojni pristup nam omogućava da kombinujemo najbolje aspekte gotovih komponenti u jednom projektu. Istovremeno, postoji rizik od „integracije“ i njihovih nedostataka, ali se može smanjiti kompetentnim razvojem i usavršavanjem dizajna.

Pre svega, Rheinmetall i Textron su implementirali modularne mogućnosti svojih proizvoda. Tako je šasija Ripsaw pozicionirana kao potencijalni nosač različitih opterećenja, a za nju je pronađen novi borbeni modul. Proizvod Skyranger 30, zauzvrat, može da se montira na različite platforme. U okviru novog projekta proširen je krug mogućih nosača.

Zahvaljujući šasiji M5, dobijeni artiljerijsko raketni sistem PVO ima visoke karakteristike mobilnosti i manevarske sposobnosti. Istovremeno, borbeni modul odgovara svom kapacitetu nosivosti i čak ostavlja neku rezervu snage neophodnu za poboljšanje performansi u trenutnoj fazi ili za dalju modernizaciju.

Predstavljeni artiljerijsko raketni sistem PVO, po svemu sudeći, zadržava sve glavne prednosti borbenog modula Skyranger 30. Ovaj proizvod, sam ili u grupi, sposoban je da nadgleda vazdušni prostor, identifikuje i pogađa vazduhoplovne ciljeve. Istovremeno, tokom razvoja poseban akcenat je stavljen na borbu protiv malih objekata, poput bespilotnih letelica. Razvoj ove vrste je kombinovan sa drugim savremenim rešenjima.

Navodno, standardni radar i OLS proizvoda Skyranger-30 omogućavaju otkrivanje i praćenje vazduhoplovnih ciljeva u radijusu u više desetina kilometara. Osigurava detekciju čak i malih objekata sa niskim RCS. Standardni sistem za upravljanje vatrom može usmeravati top sa visokom preciznošću. Istovremeno, vazdušno detonirajući projektili omogućavaju stvaranje oblaka fragmenata na određenoj tački u prostoru, čime se naglo povećava verovatnoća da će pogoditi metu.

Po svemu sudeći, novi artiljerijsko raketni sistem PVO, kao i osnovni borbeni modul, može da deluje u mrežnim strukturama. U ovom slučaju, nekoliko kompleksa može da kontroliše jedan operater ili upravljački punkt, kako u pokretu, tako i na vatrenom položaju. Deo rutinskih operacija biće poveren automatizaciji, dok će osoba imati samo opštu kontrolu i izdavanje dozvole za vatreno dejstvo.

Novi artiljerijsko raketni sistem PVO je potpuno bez posade. Zbog toga je dizajn šasije i kupole pojednostavljen uz dobijanje svih potrebnih karakteristika. Pored toga, daljinsko upravljanje smanjuje rizike za operatere - oštećenje vatrenog oružja kompleksa ne predstavlja direktnu pretnju za njih.

U toku je verifikacija

Tako su kompanije Rheinmetall i Textron spojile dva zanimljiva moderna razvoja i dobile protivvazduhoplovni artiljerijsko raketni sistem sa karakterističnim mogućnostima. U bliskoj budućnosti, ovaj proizvod će proći neophodne testove i pokazati svoj pravi potencijal. Na osnovu rezultata ovih događaja, razvojne kompanije će moći da započnu punopravnu reklamnu kampanju i traženje kupaca.

Kakva će biti budućnost projekta nije poznato. U međuvremenu, možemo reći da se oblast specijalizovanih sistema PVO za borbu protiv bespilotnih letelica nastavlja razvijati, a u njoj se pojavljuju novi projekti. Istovremeno, razvoj tehnologije i tehnike nam već omogućava da kreiramo najzanimljivije uzorke u različitim aspektima. Međutim, preveliki stepen novine ovakvih projekata zahteva opsežna testiranja, a tek nakon toga donošenje zaključaka.


Izvor





* Textron1.jpg (61.45 KB, 800x450 - viewed 1 times.)

* textron 2.jpg (75.06 KB, 800x600 - viewed 2 times.)

* textron 3.jpg (57.87 KB, 640x480 - viewed 1 times.)

* textron 4.png (162.64 KB, 797x335 - viewed 1 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 22 queries.