PALUBA
May 29, 2024, 06:26:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Koliko oružja ima u Srbiji  (Read 2012 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: June 03, 2009, 04:26:06 pm »

3. jun 2009.
Beograd -- Prema podacima MUP-a, u Srbiji ima više od milion registrovanih komada vatrenog oružja, dok prema nekim procenama nelegalnog oružja ima još toliko.

Prema međunarodnoj studiji rađenoj u Ženevi pre nešto više od godinu dana, građani Srbije u legalnom posedu imaju malo manje oružja od Iračana. U Srbiji na sto stanovnika ima 38 registrovanih cevi, a u Iraku 39. Više oružja od građana Srbije imaju još i građani Sjedinjenih Američkih Država, Jemena, Finske i Švajcarske.

U skladu sa Zakonom o oružju i municiji, oružje se može nabaviti samo uz odobrenje nadležnog organa.

Odobrenje za nabavljanje oružja mogu dobiti punoletni građani koji su obučeni za rukovanje oružjem, nisu osuđivani za krivična dela sa elementima nasilja, protiv njih se ne vodi krivični postupak, niti su kažnjavani za prekršaje iz Zakona o oružju i municiji i Zakona o javnom redu i miru.

Pored toga, utvrđuje se da li bi izdavanjem dozvole bila ugrožena sigurnost drugih ljudi ili javni red i mir.

"Za dobijanje oružja bilo kog, potrebno je prvo izvršiti obuku, koja se vrši uglavnom u streljanama ili mestima predviđenim za to, to otprilike traje dve nedelje, mora da se poznaje u potpunosti i rasklapanje i korišćenje oružja, jer tamo svi pucaju,“ kaže Aleksandar Berendika, prodavac u prodavnici oružja.

Uslovi za dobijanje dozvola su veoma pooštreni pa su, pored obuke za korišćenje oružja, neophodna i lekarska uverenja.

U prodavnicama specijalizovanim za prodaju oružja i opreme, cene naoružanja kreću se od 17 000 za Zastavine pištolje, pa sve do 150 000, koliko košta jedan od najskupljih modela Berete.

Cene vazdušnih pušaka kreću se od šest do više od 50.000 dinara.

U prodavnici "Snajper" kažu da njihove objekte uglavnom posećuju lovci i da je provera kupaca veoma stroga.

"Nama je bitno da čovek koji kupuje oružje donese odobrenje za nabavku tog oružja i da je ono u važnosti od 6 meseci, sve ostalo proverava SUP, nama je bitno da ima pečat na odobrenju i to je to“, kaže Berendika.

"To je prilično velika selekcija ko dobija oružje a ko ne, zato što ne sme čovek da bude u evidenciji SUP - a da bi dobio oružje, čak ni vazdušnu pušku“, rekao je Berendika.

Pored toga, zabranjeno je nošenje oružja bez posebne dozvole. Dozvolu mogu dobiti samo oni građani koji dokažu da za to postoje opravdani razlozi bezbednosti. Oružje se može nositi bez posebne dozvole ukoliko je rasklopljeno i odvojeno od municije.

Izvor: B92
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: June 03, 2009, 08:07:37 pm »

Velika količina oružja u posjedu građana je poledica više faktora.(mentalitet, tradicija, vrijeme poslije rata itd.) Normalno je, da se uslovi za dobivanje nabavne dozvole za oružje zaoštravaju. Legalno oružje nije problem, problem je nelegalno i neregistrirano oružje
Kod nas postoje dvije vrste dozvola (za građane). Dozvola za posjedovanje i dozvola za nošenje oružja (ne zaboravimo i kolekcionare). Dozvole nisu trajne.
Pozdrav
Duje
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.017 seconds with 21 queries.