PALUBA
May 20, 2024, 11:03:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 732968 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1455 on: February 14, 2014, 05:42:00 pm »

Sjajno.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1456 on: February 14, 2014, 05:46:57 pm »

Slike iz službe podmorničara Ante Lasića ;
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na trećoj slici sasvim desno por. Marinac Emil.
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #1457 on: February 14, 2014, 06:35:31 pm »


Ispravno @duje,

kolko se ja sjećam Jože je bio dugogodišnji podmorničar i što je interesantno bio je isto pelista.Ovo za sina mu nisam znao pošto sam sa P otišao 1973.Inače nigdje se ne spominje bio je još jedan slovenac Brand Alojz-elektroničar.

Pozdrav!

Jože je bio 9 klasa BPŠ,a od slovenaca je bio i Kalan Metod,Kamenšek Jože a ostalih imena se moram prisjetiti.
« Last Edit: February 15, 2014, 10:30:11 am by SOLARIS 1972, Reason: popravljen quote » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1458 on: February 16, 2014, 09:33:43 pm »


Hvala mnogo @TČ144!

Hvala i na postavljenim fotkama a i tužnoj obavjesti o Lasiću.Fotke su mi izuzetno dragocjene,naročito ove starije,pošto sam na njima našao kolege čije slike mi nedostaju.

Što se tiče mog posta gdje sam dodao Brandl Alojza(izgleda da sam ispustio L na kraju njegovog prezimena),radilo se o Baš Joži,koji je bio u istom BO.Mislim da se radilo o P823,kad sam i sam bio na P.Međutim,ja nisam našao i niz drugih da se spominju na forumu a to ne znači da nisu negdje možda i spomenuti. 

Od onih koji su spomenuti ja se sjećam na pr.:Pogačnika M.,Krog Ignaca,Kalan M.,Pleterski A.,a mislim da su i Tomaž B.,Krbec E.,Sotlašek E.
Također,na fotci 33_10 na 94 strani najvjerovatnije su sva trojica Slovenci.Ja sam upoznao jedino Kosminu Ž.koji je dolazio na ispitivanje P iz Beograda (UMTI).Sigurno da ih ima još a ja se sjećam samo tih starijih.

Ako budem u mogućnosti nastojaću da prokomentarišem fotke da bi ste vidjeli da moja zahvalnost nije samo formalna.

Pozdrav!
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #1459 on: February 17, 2014, 03:57:59 pm »


Hvala mnogo @TČ144!

Hvala i na postavljenim fotkama a i tužnoj obavjesti o Lasiću.Fotke su mi izuzetno dragocjene,naročito ove starije,pošto sam na njima našao kolege čije slike mi nedostaju.

Što se tiče mog posta gdje sam dodao Brandl Alojza(izgleda da sam ispustio L na kraju njegovog prezimena),radilo se o Baš Joži,koji je bio u istom BO.Mislim da se radilo o P823,kad sam i sam bio na P.Međutim,ja nisam našao i niz drugih da se spominju na forumu a to ne znači da nisu negdje možda i spomenuti. 

Od onih koji su spomenuti ja se sjećam na pr.:Pogačnika M.,Krog Ignaca,Kalan M.,Pleterski A.,a mislim da su i Tomaž B.,Krbec E.,Sotlašek E.
Također,na fotci 33_10 na 94 strani najvjerovatnije su sva trojica Slovenci.Ja sam upoznao jedino Kosminu Ž.koji je dolazio na ispitivanje P iz Beograda (UMTI).Sigurno da ih ima još a ja se sjećam samo tih starijih.

Ako budem u mogućnosti nastojaću da prokomentarišem fotke da bi ste vidjeli da moja zahvalnost nije samo formalna.

Pozdrav!
Drago mi je da sam osvežio sječanja,a štoje sa Hočevar Francom i on je učestvovao u postavljanju muzeja podmorničarstav u Pivki.Još jedan poznati poznati Slovenac podmorničar.,admiral Černi kao i kbb Miroslav Štumberger legenda brodomaketarstva.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1460 on: February 19, 2014, 07:01:42 pm »

Slike iz službe podmorničara Ante Lasića;

Na trećoj slici sasvim desno por. Marinac Emil.

Na istoj slici u centru MT kapetan Marković. Radio je kratko vreme u Kumboru kao komandir u bataljonu za remont podvodnog oružja. Mislim da je 27. klasa MVA.

Sada je, na žalost, pokojni.

« Last Edit: February 19, 2014, 07:07:42 pm by leut, Reason: popravak citata » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1461 on: February 20, 2014, 12:35:19 pm »

Nisam znao da je komodor Staničić bio podmorničar - iz životopisa na osrh.hr.

Načelnik Uprave za planiranje Glavnog stožera OS RH je komodor Marileo Staničić

Komodor Marileo Staničić je rođen 30. listopada 1963. godine u Makarskoj. Nakon osnovne škole upisuje Mornaričku tehničku srednju vojnu školu u Splitu, a zbog odličnog uspjeha izravno upisuje Mornaričku vojnu akademiju. Po završetku mornaričke akademije, pet godina je radio na podmornicama gdje je obnašao dužnosti navigacijskog časnika na podmornicama klase „Sava“ i zamjenika zapovjednika diverzantske podmornice tipa „Una“.



Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1462 on: February 20, 2014, 01:10:58 pm »

Nisam znao da je komodor Staničić bio podmorničar - iz životopisa na osrh.hr.

Načelnik Uprave za planiranje Glavnog stožera OS RH je komodor Marileo Staničić

Komodor Marileo Staničić je rođen 30. listopada 1963. godine u Makarskoj. Nakon osnovne škole upisuje Mornaričku tehničku srednju vojnu školu u Splitu, a zbog odličnog uspjeha izravno upisuje Mornaričku vojnu akademiju. Po završetku mornaričke akademije, pet godina je radio na podmornicama gdje je obnašao dužnosti navigacijskog časnika na podmornicama klase „Sava“ i zamjenika zapovjednika diverzantske podmornice tipa „Una“.




Vidi se da ne pratiš Front. Bio je u zlatnom okviru,
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Online Online

Posts: 2 185


« Reply #1463 on: February 20, 2014, 01:52:22 pm »

Nisam znao da je komodor Staničić bio podmorničar - iz životopisa na osrh.hr.

Načelnik Uprave za planiranje Glavnog stožera OS RH je komodor Marileo Staničić

Komodor Marileo Staničić je rođen 30. listopada 1963. godine u Makarskoj. Nakon osnovne škole upisuje Mornaričku tehničku srednju vojnu školu u Splitu, a zbog odličnog uspjeha izravno upisuje Mornaričku vojnu akademiju. Po završetku mornaričke akademije, pet godina je radio na podmornicama gdje je obnašao dužnosti navigacijskog časnika na podmornicama klase „Sava“ i zamjenika zapovjednika diverzantske podmornice tipa „Una“.

Vidi se da ne pratiš Front. Bio je u zlatnom okviru,
Makaranin mijenja Makaranina
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1464 on: February 21, 2014, 11:12:03 pm »


Hvala @TČ144.

ja sam nabrajao samo one s kojima sam se izravno susretao.Inače za čuvenog Černija ja neznam da li ima iko da nije čuo.

Pozdrav!
 
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1465 on: February 21, 2014, 11:52:05 pm »


Da prokomentiram i neku fotku.

Fotka "scan 14" na predhodnoj strani.I ako je Plavnik već pisao o "odmoru za oporavak-skijanju" i čak naveo da je tu bilo i problema jer jedan dio podmorničara nije rado prihvatao skijanje,evo i šireg objašnjenja.

Ne sjećam se kojom prigodom(da li neka nastava ili sl.),objašnjeno nam je da je Odmor za oporavak potreba ljudi sa problematičnim nivoom kisika(kiseonika).Poznato je da ljudima koji borave iznad 1000m Nv,koštana srž proizvodi više crvenih krvnih zrnaca.Dakle ronioci-diverzanti,podmorničari i piloti su imali potrebu za boravkom iznad 1000m zbog oporavka i pripreme organizma za uslove sa "problematičnim" nivoom kisika.Samo skijanje je tu imalo sekundarnu ulogu jer organizam se izgleda brže adaptira što neznači da i obična šetnja  nebi bila dovoljan stimulans za organizam.
Mi i diverzanti-ronioci smo išli kolektivno dok su piloti išli svako ponaosob.Bio je dužan da donese račun da je bio u hotelu iznad 1000m.Ovo je izazivalo negodovanje kod većeg broja starješina jer im je to delovalo kao i da nisu na odmoru.Neki od komandanata su čak uvodili i postrojavanje ispred hotela što je dodatno izazivalo negodovanja.Ja nisam imao svoj stav o ovome pošto mislim da su i jedni i drugi u pravu.

Na samoj slici sve ljude poznajem ali se četvorici nemogu sjetiti imena.Slika mi je naročito bitna jer je na njoj ovaj što čuči iza Lasića sa kapom moj dobar drugar sa kojim sam izgubio vezu još dok sam bio na P.Nemogu se sjetiti kako da li je otišao na drugu P ili sl.Zove se Ikanović Rade a porijeklom je iz Banja Luke.Čak sam jednom išao kod njega da li kao pitomac ili kasnije ne sjećam se.Njegovu sliku nisam imao u svojoj kolekciji.

Pozdrav!
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1466 on: February 22, 2014, 11:11:00 pm »


Da pokušam povezati fotku 33_10 na 94 strani sa fotkom scan20 na predhodnoj strani.Prvu fotku je postavio "Jantar" i veoma sam mu zahvalan zbog toga."Vlade" je izvršio prepoznavanje pa sam i njemu zahvalan.

Na prvoj fotci radi se o Savi u sredini je Bojan Marok.Iz fotke se vidi da se radi o predratnom oficiru sa uticajem "zapadne" pomoračke škole.Ako ste primetili i lulu,što bi "Rade"rekao terao je ondašnju modu.Kako se radilo o velikom patrioti i veoma zaslužnom čovjeku za naše podmorničarsvo, pokušavali su da ga uključe u SKJ-u.

Marko Mihajlović(na drugoj fotci scan 20 sa janjcima)u atletskoj majici je bio dosta nizak rastom ali veoma otvoren i u to vrijeme mlad i revolucionarno zadojen.

Na jednom od tih sastanaka na kojima je bio i Marok,da bi vdeo šta je to član SKJ-u,Marko ustane i dobro ga iskritikuje.Marok nemogavši to izdržati napušta sastanak i kaže ovima:"Ljudi nemogu ja ovo(da bude član SKJ-u)da mene Marko pjevac kritikuje".

Kolko ja znam iz priča,jer Maroka nisam lično upoznao,nikad nije ni postao član.Marka sam upoznao ali o tome sam već pisao.

Pozdrav!
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1467 on: February 23, 2014, 07:52:57 am »


Da prokomentiram i neku fotku.

Fotka "scan 14" na predhodnoj strani.I ako je Plavnik već pisao o "odmoru za oporavak-skijanju" i čak naveo da je tu bilo i problema jer jedan dio podmorničara nije rado prihvatao skijanje,evo i šireg objašnjenja.

Ne sjećam se kojom prigodom(da li neka nastava ili sl.),objašnjeno nam je da je Odmor za oporavak potreba ljudi sa problematičnim nivoom kisika(kiseonika).Poznato je da ljudima koji borave iznad 1000m Nv,koštana srž proizvodi više crvenih krvnih zrnaca.Dakle ronioci-diverzanti,podmorničari i piloti su imali potrebu za boravkom iznad 1000m zbog oporavka i pripreme organizma za uslove sa "problematičnim" nivoom kisika.Samo skijanje je tu imalo sekundarnu ulogu jer organizam se izgleda brže adaptira što neznači da i obična šetnja  nebi bila dovoljan stimulans za organizam.
Mi i diverzanti-ronioci smo išli kolektivno dok su piloti išli svako ponaosob.Bio je dužan da donese račun da je bio u hotelu iznad 1000m.Ovo je izazivalo negodovanje kod većeg broja starješina jer im je to delovalo kao i da nisu na odmoru.Neki od komandanata su čak uvodili i postrojavanje ispred hotela što je dodatno izazivalo negodovanja.Ja nisam imao svoj stav o ovome pošto mislim da su i jedni i drugi u pravu.

Na samoj slici sve ljude poznajem ali se četvorici nemogu sjetiti imena.Slika mi je naročito bitna jer je na njoj ovaj što čuči iza Lasića sa kapom moj dobar drugar sa kojim sam izgubio vezu još dok sam bio na P.Nemogu se sjetiti kako da li je otišao na drugu P ili sl.Zove se Ikanović Rade a porijeklom je iz Banja Luke.Čak sam jednom išao kod njega da li kao pitomac ili kasnije ne sjećam se.Njegovu sliku nisam imao u svojoj kolekciji.

Pozdrav!

OZO (odmor za oporavak) prakticira se i u vojski Crne Gore a važi za pilote i ronioce u trajanju od deset dana. Izvodi se na Žabljaku.

Isto tako prakticira se i u slovenskoj vojski. Važi za pilote, ronioce i pirotehničare u trajanju petnajst dana (radi se o radnim danima). Pet dana na Pokljuki (trošak države) a ostalih deset dana  gdje i kako ko hoče (tih deset dana naravno u vlastiti trošak).

Efekat je naravno puno veči ako se na toj nadmorski visini organizam optereti fizičkim naporom.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1468 on: March 04, 2014, 04:28:27 pm »

Malo nostalgije iz Fronta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* p-4.jpg (391.05 KB, 772x768 - viewed 124 times.)

* p-6.jpg (395.09 KB, 879x768 - viewed 106 times.)

* p-5.jpg (241.05 KB, 800x348 - viewed 137 times.)

* p-7.jpg (304.79 KB, 800x493 - viewed 105 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1469 on: March 04, 2014, 04:31:55 pm »

Još dvije, možda se netko prepozna.  Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* p-8.jpg (421.28 KB, 768x964 - viewed 120 times.)

* p-9.jpg (359.48 KB, 1024x566 - viewed 105 times.)
Logged
Pages:  1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.