PALUBA
May 20, 2024, 09:58:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Mozgalica (brainstorming) o optimizaciji artilerije  (Read 43432 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bajone2000
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #120 on: February 10, 2013, 11:47:14 pm »

WERMEZ@
To bi trebalo da je tako,...valjda plus smese za generatore gasa....mislim da bi planirani domet bio nesto veci,medjutim pominjano je i precizno navodjenje,ali nisam siguran da li se radi o razvoju DOMACE granate.Siguran sam da je General pomenuo  Kitolov.No iz teksta koji je Bozo postovao u temi o NORI,stoji jasno da ispitivanja u TOCU ne bi mogla biti zavrsena pre 2014 godine.VTI,radi na poboljsamju svih raketa i granata koje imamo u arsenalu.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #121 on: February 11, 2013, 10:24:00 am »

ili SK 105?

Na slici je definitivno AMX-13. Uporedite samo položaj kupole na njemu i SK-105.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #122 on: February 11, 2013, 11:30:18 am »

Napominjem da iako nisam stari clan Palube ,forum smatram svojim isto koliko i svakog drugog clana.Mora se cuvati i postovati.Ne vidim razloga da se vredjamo a zbog toga sto mislimo drugacije.Napominjem ponovo javno DA MI JE NA MY CITY FORUMU,onemoguceno logovanje,uz poruku PATRICE IDI I BUDI GLUP NEGDE DRUGDE....Ako me neko smatra PATRIOTOM za mene je to CAST.Postavljam samo pitanje ciji je to forum?
Dotična poruka je bila potpis urednika koji vam je očigledno udelio ban, i nalazila se na svim njegovim porukama. (kao što npr. Wermez ima potpis na ovoj temi)
Nije upućena vama, ne odnosi se na patriote već na lika iz crtanog Sunđer Bob, Patrika.
Mada, sudeći po ovoj temi se čini da ste je poslušali...

Forum MyCity je vlasništvo člana Peca, ali vojni deo prilično samostalno uređuje uredništvo vojnog dela foruma.
Logged
bajone2000
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #123 on: February 11, 2013, 12:20:16 pm »

Vathra@
Nebitno,...ima vaznijih stvari od mene i BANOVA,...nemam pojma sta ta rec znaci.

WERMEZ@
Nisam pazljivo zagledao tvoj post.Ima haubica sa dometom 60km,Medjutim General je po pitanju NORE pomenuo definitivno 50km,a opciono 55.
Drugi se tehnoloski problem medjutim javlja u svemu tome.Kad budem imao brzi internet pokusacu da postujem materijal VTI-ja okruglog stola pposvecenog stanju tehnologija,u nasoj namenskoj industriji,odnosno projektovanom stanju .Imperativno ukljucivanje kompozitnih tehnologija podrazumeva jedan sveobuhvatni nivo...koji mi na zalost nemamo.Bazna hemij u bivsoj nam drzavi bila je koncentrisana u Hrvatskoj.Srbija je nije imala,..i nema je.Nabavka tehnologije ne podrazumeva samo kupovinu masina...vec i vrlo dugo i komplikovano uhodavanje kadrova,ma kako oni bili edukovani i kvalifikovani.
Razlog lezi u cinjenici da se radi o tzv.SPECIJALNIM tehnologijama,...odnosno one predstavljaju da malo pojednostavim ZIVU stvar i nemoguce je propisati parametre jednom za svagda.
Primera radi ukoliko imate 2-razlicire gomilice polimernog praha,...one vam samo vizuelno mogu izgledati isto,Granulometrijska unifikasija ne znaci da je mlevenje obavljeno po istoj metodi,...da je broj mikro neravnina priblizni istog reda velicine,...te da ce ista kolicina elektrona biti ugradjena u kristalnu resetku,...itd.
Uzeo bih recimo primer MODULARNOG,...vbr-a koji je u razvoju.Ne komentarisem na toj temi jer nemam potpun uvid u kompletnu tehnologiju.
Iz sturih podataka stoji da je spoljna cev od lakog aluminijuma a unutrsnja od ugljenicnih vlakana.
Uprincipu citava Organska hemija definise se kao HEMIJA UGLJENIKOVOG ATOMA,...mada definicija nije 100 % precizna,-opste je prihvacena.Znaci u pitanju je verovatno kompozit metalnog i praha na bazi nekog termoreaktivnog polimera.Ne vidi se medjutim,je li u pitanju LAJNER sistem,...ili ima vezivnog sredstva.ukoliko ima vezivnog sredstva i predpostavomo da je najkvalitetnije-znaci HENKELOVO,...znate li koliki je ZIVOTNI VEK tog veziva.Ne manje od 7,i ne vise od 10 godina.Je li to stvar koju TOC moze ispitati-Nije.
Da bi se dobili relevantni podaci mora se odredjena sarza ispitati nakon 5,7,10 godina.Za to vreme moze se desiti da se izmene svi dobavljaci komponenata,i ...ispitivanja postaju vrlo upitna....itd.Znaci nije problem samo DOMET,...vec pouzdanost,i mogucnost kvalitetne kontrole tehnologija koje bi bile primenjivane.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 552


« Reply #124 on: February 11, 2013, 12:36:05 pm »

Naravno, adekvatni domet artiljerijskog oruđa veoma je važan, ipak, dometi od 50km ili više nameću mnoge fizičke probleme. Kako obezbediti tako malo rasturanje da se na toj udaljenosti nešto i pogodi. Najdalji zabeleženi pogodak tačkastog cilja u WWII na moru je pogodak Duke of York protiv Šarnhorsta, na udaljenosti manjoj od 28.000m, tj, oko 30.000 jardi, znatno ispod krajnjeg dometa oba topa. Balistički, oruđe 356mm britanskog bojnog broda razlikuje se vrlo malo od savremenog topa 155/52. Napredak u metalurgiji je primetan, mada nije suštinski. Najveći je napredak u upravljanju vatrom. U obe Pustinjske oluje (1991. i 2003.) preciznost na nekom potrebnom dometu bila je daleko važnija od samog povećanog dometa, a udaljenosti gađanja bile su znatno ispod maksimalnog dometa. Gađanje na tim vrlo velikim dometima traži posebnu municiju, koja je vrlo skupa i vrlo složena, pa nikada neće biti masovna, već će se koristiti za posebno važne vatrene udare. "Pakovanje" elektronskih sklopova u topovsku granatu za mid-course popravku ili vođenje na završnoj putanji je izuzetno težak zadatak zbog "paklenih" uslova barutne komore, i retki su majstori artiljerije koji su postigli da to "radi", a i tada na relativno ograničenim dometima. ERFB-BB zrna su takođe složena i vrlo skupa, što sam već napisao gore.
Još dugo vremena će dalekometna artiljerija vrlo velikog dometa biti veoma ograničena po broju oruđa, po broju korisnika i po situacijama u kojima se koristi. Fizički zakoni su neumoljivi, ne mogu se podmititi da rade kako mi hoćemo.
« Last Edit: February 11, 2013, 12:50:47 pm by kumbor » Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #125 on: February 11, 2013, 12:46:38 pm »

Da li artiljerijska municija može biti vođena?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 900



« Reply #126 on: February 11, 2013, 12:53:57 pm »

Da li artiljerijska municija može biti vođena?

Može.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 552


« Reply #127 on: February 11, 2013, 12:54:32 pm »

Ima takih slučajova. Pominjani su i na ovom forumu, kao i njihova ograničenja. Copperhead, Santimetr, Krasnopolj, Kitolov su u osnovi artiljerijske granate. Postoji vođeno zrno za OTO Melara 76mm, a eksperimentiše se i sa drugim brodskim topovima, npr. AGS 155mm za američke razarače Zumwalt
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #128 on: February 11, 2013, 01:27:49 pm »

@Kumbor
Pogledao sam onaj video "Kitolov", malo sam zaboravio ruski, a mozda nije ni spomenuto. Kada projektil prelazi u vodjeni i sta ga navodi, razmisljam u pravcu da se navodi na toplotu, ali sta ako se gadja neki objekat koji ne zraci toplotu?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 283



« Reply #129 on: February 11, 2013, 01:39:30 pm »

Najmodernije resenje je M982 Excalibur GPS vodjeni projektil 155mm.
CEP od 5 do 20 m.
Cena po komadu je procenjena na 53.000 USD

Papreno skupo.

http://en.wikipedia.org/wiki/M982_Excalibur
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 283



« Reply #130 on: February 11, 2013, 01:44:01 pm »

@treci puk

Vodjenje je lasersko.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 552


« Reply #131 on: February 11, 2013, 02:27:22 pm »

@treci puk

Vodjenje je lasersko.

Svi ruski projektili ove vrste su sa laserskim poluaktivnim navođenjem. Rusi smatraju da je nemogućnost izbora sistema vođenja značajan nedostatak, tim pre što je laserski zrak osetljiv pri zadimljavanju, zaprašenosti vazduha, itd.
Logged
bajone2000
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #132 on: February 11, 2013, 02:36:57 pm »

Kolega Kumbor,cini mi se da su ipak razdaljine prilicno velike,za haubicu D30 -14km,a za minobacace 9-km.Nekako mi deluje nelogicno da tu ima bas puno vremena za takve protiv mere.Mislim jedino ukoliko je protivnik unapred obavesten. Verovatno bas nije kao na snimku,ali  ...cini mi se da je zadimlavanje nesto za sta treba malo vremena.Na snimku vojnik vrsi ozracivanje u silaznoj putanji...pa sad ne znam je li i to moguce bas precizno uradiyi.Ima li nacina ikakva sinhronizacije,do nivoa automatizma?

RASO@
Hvala na informaciji,nisam to znao Javno se izvinjavam kolegi Solarisu.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #133 on: February 11, 2013, 02:38:46 pm »

Koliko otprilike košta klot granata od 152/155 mm? Recimo, ona što se upotrebljava za vučnu NORA?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 552


« Reply #134 on: February 11, 2013, 02:42:11 pm »

Kolega Kumbor,cini mi se da su ipak razdaljine prilicno velike,za haubicu D30 -14km,a za minobacace 9-km.Nekako mi deluje nelogicno da tu ima bas puno vremena za takve protiv mere.Mislim jedino ukoliko je protivnik unapred obavesten. Verovatno bas nije kao na snimku,ali  ...cini mi se da je zadimlavanje nesto za sta treba malo vremena.Na snimku vojnik vrsi ozracivanje u silaznoj putanji...pa sad ne znam je li i to moguce bas precizno uradiyi.Ima li nacina ikakva sinhronizacije,do nivoa automatizma?

RASO@
Hvala na informaciji,nisam to znao Javno se izvinjavam kolegi Solarisu.

Nije reč o ometanju, već o tome da laserski zrak osmatrača / navodioca izgubi cilj, ili ne može da se probije do njega kroz kišu, sneg, dim, itd. Zadimljenost bojišta u vreme dejstva je valjda njegovo normalno stanje otkako se koristi barut, a ima tome ugrubo šest vekova. Da ne govorimo o atmosferskim padavinama od čika Boge. Nemogućnost tačne akvizicije mete mnogima je spasla život.
« Last Edit: February 11, 2013, 03:00:37 pm by kumbor » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 21 queries.