PALUBA
September 20, 2024, 12:44:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu Paluba.Info novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati do 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: RS-28 Sarmat  (Read 22996 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:55:14 pm
Posts: 10 703



« Reply #15 on: January 06, 2023, 02:39:46 pm »

Sarmat format: u kojoj je fazi razvoj ruske ICBM

I kakve će mogućnosti novina dati Raketnim snagama strateškog značaja

Protekla godina je bila godina početka letnih ispitivanja i razmeštanja najnovije ruske interkontinentalne balističke rakete RS-28 Sarmat na tečni pogon. Danas je to najmoćnija borbena raketa na svetu, a nikada ranije ruska industrija nije proizvela tako složen i jedinstven proizvod po svojim mogućnostima. Izvestija je razjasnila šta su teške interkontinentalne balističke rakete (ICBM) i po čemu se Sarmat toliko razlikuje od drugih modela.

Istorija projekta

Do 1987, SAD su povukle iz upotrebe teški ICBM Titan-2 na tečni pogon, koji je nosio najmoćniju američku termonuklearnu bojevu glavu od 9 megatona. U to vreme, Strateške raketne snage SSSR-a bile su naoružane baš onim raketama koje je Zapad nazvao „Sotona“ – porodicama R-36M i R-36M UTTH. Opremljene su i sa bojevom glavom sa snažnim termonuklearnim punjenjem od 20 megatona i višestrukim pojedinačno ciljanim bojevim glavama - deset bojevih glava kapaciteta najmanje 500 kilotona.
Godine 1988. zamenila ih je teška raketa R-36M2 „Vojvoda“, koja je postala najnovija modifikacija legendarnog „Sotone“.

Raketa Vojvoda je za svoje vreme bila kruna naučnog i tehnološkog napretka: efikasan dizajn koristeći najnovije materijale i metode obrade, kompjuterizovani sistem upravljanja, najmoćniji motori u to vreme, zaštitni premaz trupa, spremnost za upotrebu u nuklearnom napadu - kada oko početnih položaja eksplodiraju neprijateljske nuklearne bojeve glave. Vojvoda je bila najbolja teška ICBM 1980-ih, koja je mogla da nosi 14 bojevih glava do cilja, ali je to bilo zabranjeno ugovorima o ograničenju strateških nuklearnih snaga.

A onda su na mesta oslobođenih od četiri bojeve glave postavili razna sredstva za savladavanje raketnih odbrambenih sistema potencijalnog neprijatelja - lake i teške mamce, sisteme za ometanje i druga sredstva za prikrivanje borbenog sastava bojevih glava Vojvoda. Punopravan razvoj ove rakete započeo je 1982. godine, a u procesu stvaranja upravo u njoj je položena opozicija tada rođenom prekookeanskom konceptu „Ratova zvezda“ – Strateškoj odbrambenoj inicijativi (SDI), koja obećao da će obezglaviti sovjetske rakete iz svemira.
SDI se nije dogodio, ali je Vojvoda stvoren, uključujući i uzimajući u obzir njegov potencijal, postao je najbolji i najmoćniji projektil Strateških raketnih snaga.

Stvaranje „Vojvode“ izvršio je Dnjepropetrovski konstruktorski biro „Južnoe“ – baština Mihaila Jangela, tvorca svih sovjetskih teških raketa porodice R-16/R-36, koje su nosile i teške termonuklearne bojeve glave i prve višestruke bojeve glave. Do početka 1990-ih, sve što je bilo najnaprednije u borbenoj raketnoj tehnici sastavljeno je u Konstruktorskom birou Južnoj. I sve je to posle raspada SSSR-a ostalo van Rusije.

Početkom 2000-ih usvojen je program za preopremanje ruskih strateških raketnih snaga – tada se u Moskovskom institutu za termotehniku intenzivirao rad na razvoju višenamenske i naprednije rakete na čvrsto gorivo „Jars”. NPO Mašinostroenija je započela rad na razvoju hipersonične aerobalističke bojeve glave 4202, koja je postala jezgro borbenog sistema Avangard, a sredinom 2000-ih postavilo se pitanje pripreme zamene za Vojvodu.

Zašto su potrebne rakete ove klase? Ako možemo da smestimo nosače od 500 bojevih glava u 50 jako zaštićenih lansera silosa, koji bukvalno mogu da napuste poziciono područje pod nuklearnom vatrom, onda to značajno povećava stabilnost i mogućnosti celokupnog našeg nuklearnog potencijala za protivodgovor.

Razvoj nove teške rakete poveren je onim dizajnerskim biroima koji su kreirali najefikasnije rakete na tečni pogon. Glavni proizvođač „Sarmata“ bio je Državni raketni centar nazvan po Makejevu, koji je poznat po veoma efikasnim raketama morskog baziranja tipa R-29RMU „Sineva“ i ne samo njima. Saradnja je uključivala i jedno od najstarijih preduzeća u raketnoj industriji - NPO Mašinostroenija (Reutov), koje je svojevremeno stvorilo najmasovnije ICBM UR-100, a zatim izvelo radove na hipersoničnim vođenim bojevim glavama. Državni ugovor za realizaciju IR „Sarmat“ potpisan je između SRC-a Makeev i ruskog Ministarstva odbrane u junu 2011. Od tada je u toku razvoj nove rakete.

U završnoj etapi

U 2018. „Sarmat“ je nastavio da izvodi "izbacna" lansiranja na poligonu Pleseck. Pokazala se vernost odluka odabranih za implementaciju - raketa je lansirana iz preuređenog lansera silosa „vojvodskog“, glatko je dostigla visinu od 30–50 m, lansirani su nosači prvog stepena, a višetonska mašina je zauzela svoj kurs. Tokom testiranja "izbacivanja", rakete nisu napustile domet poligona i pale su na zemlju nekoliko kilometara od lansirne rampe. Ali takva lansiranja su omogućila da se testira ceo proces lansiranja rakete.

Počele su dalje pripreme za letna ispitivanja. U Krasnojarskoj fabrici mašina se proizvodio niz raketa - to su već bili punopravni "Sarmati" koji su mogli da nose ceo svoj teret - od poligona Pleseck do cilja Kura na Kamčatki ili do područja "akvatorije" Tihog okeana, gde se lansiranja izvode na maksimalnom dometu.

Inače, o taktičko-tehničkim karakteristikama. ICBM 15A28 / RS-28 „Sarmat“ ima lansirnu težinu od najmanje 200 tona, domet sa maksimalnom nosivošću je najmanje 11 hiljada km. Letni deo projektila Sarmat ima masu od oko 10 tona, a uključuje i borbenu opremu i borbeni stepen, koji širi sve bojeve glave rakete duž njihovih putanja.

Šta je sa borbenom opremom? Klasične termonuklearne bojeve glave definitivno će biti deo glavne varijante Sarmat. Verovatno će ih biti najmanje deset, a svaki može biti iste snage kao „Vojvoda“, tj. oko 500 kilotona. Ovo je ekvivalent 500 hiljada tona TNT-a. Jedna takva bojeva glava može pretvoriti bilo koji kopneni cilj u prah. A ove bojeve glave „Sarmat“ će koristiti u kombinaciji sa skupom sredstava za savladavanje protivraketne odbrane (ABM) neprijatelja. Biće izuzetno teško suzbiti dejstvo takve rakete.

A sa manjim brojem bojevih glava, Sarmat može da se koristi duž globalne putanje – ne duž direktnog najkraćeg puta do cilja, već, na primer, oko Južnog pola. A onda će udar stići odakle niste očekivali. Verovatnoća probijanja protivraketne odbrane postaje još veća.

U narednim verzijama Sarmat će biti opremljen hipersoničnim manevarskim bojevim glavama – sličnim onima koje su trenutno instalirane na kompleksima Avangard. Ovakvi blokovi su teži i na Sarmatu će ih biti oko tri do pet. Takve hipersonične jedrilice još ne mogu biti presretnute od strane savremene protivraketne odbrane, a sa njima se verovatnoća uspešnog prevazilaženja bilo koje odbrambene barijere približava 100%. A ovo je garancija neminovnosti nuklearne odmazde protiv bilo kog agresora.

Šta je rezultat? U 2022. uspešno su pokrenuta letna testiranja nove teške ICBM Sarmat na tečni pogon. Počeli su radovi na pripremi lansirnih pozicija u raketnoj formaciji u Užuru (Krasnojrska teritorija). Počela serijska proizvodnja raketa u Krasnojarskom mašinogradilištu.

Kakvi su planovi? Nastavak i uspešan završetak testove leta i započinjanje raspoređivanje projektila. U naredne dve-tri godine „Sarmati” će u potpunosti zameniti „Vojvode” i praktično bez prepravki na raketnim lanserima. Najmanje 50 ICBM će biti stavljeno na borbeno dežurstvo i pojačaće Strateške raketne snage u narednim godinama. I biće to raketa koja je stvorena od nule u savremenoj Rusiji.

Interkontinentalna balistička raketa R-36M2 Vojvoda:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Interkontinentalna balistička raketa morskog baziranja R-29RMU Sineva:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Interkontinentalna balistička raketa RS-28 Sarmat:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor







* Vojvoda -1.jpg (56.98 KB, 1065x600 - viewed 5 times.)

* Sineva -1.jpg (51.86 KB, 1065x600 - viewed 3 times.)

* Sarmat -1.jpg (53.82 KB, 1065x600 - viewed 3 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 07:04:13 am
Location: Beograd
Posts: 17 700


« Reply #16 on: January 06, 2023, 05:02:19 pm »



Ако је веровати, превазиђена је било каква зависност од Дњепропетровског КБ Јужно, што је најважније. Руси иначе имају велику предност у развоју течног горива, која наводно имају већу енергетску вредност од чврстог.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 08:27:29 pm
Posts: 22 681


« Reply #17 on: January 06, 2023, 06:19:04 pm »

А где се држи то течно гориво пре него се лансира пројектил? Негде у зоно силоса за лансирање? И колико треба времена да се течно гориво припреми за лансирање ракете?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:55:14 pm
Posts: 10 703



« Reply #18 on: March 09, 2023, 09:11:52 pm »

ПЕНТАГОН ПРИЗНАО: Руски „сармат“ је стратешко оружје високе борбене спремности

РУСКА интерконтинентална балистичка ракета „сармат“ је стратешко оружје високе борбене спремности, због чега су Америци потребна средства за одвраћање, изјавио је шеф Северноамеричке команде противваздушне одбране (НОРАД) генерал Глен ван Херк.

 -Русија је наставила да одржава велике војне вежбе и да тестира оружје које ће повећати претњу за Северну Америку када буде испоручено војсци. У априлу 2022. године Русија је тестирала огромну интерконтиненталну балистичку ракету "сармат" – стратешко оружје високе борбене спремности што указује на критичну важност да се САД обезбеде савременим и поузданим капацитетима у сфери стратешког обуздавања - рекао је генерал у Конгресу.

Он је истовремено подсетио да Русија тестира и нуклеарну подморницу „Белгород“ која може бити наоружана нуклеарним торпедом „посејдон“ предвиђеним за нападе на обалске циљеве са удаљености до хиљаду километара.

Ван Херк је истакао да и руске крстареће ракете ваздушног и морског базирања имају могућност да погоде Северну Америку. Такође је додао да је Русија у Украјини употребила нову хиперсоничну ракету.

 - Први пут смо видели да је Русија употребила хиперсоничну ракету класе "ваздух-земља" - рекао је генерал.

„Сармат“ представља систем са тешком интерконтиненталном ракетом. Тежина једног пројектила прелази 200 тона. Домет паљбе је 18.000 километара. Ракета има кратак активни сегмент лета, што компликује процес њеног пресретања помоћу ПВО. Прва успешна тестирања ове ракете обављена су прошлог априла.

„Сармат“ ће заменити тешку стратешку ракету РС-20В „војвода“. Нови комплекс би требало први да добију војници ракетне јединице у Ужуру у Краснојарском крају, будући да та јединица има важан стратешки положај и неопходну инфраструктуру за базирање тешких ракета.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 219990_4_f.jpg (74 KB, 906x513 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:55:14 pm
Posts: 10 703



« Reply #19 on: September 01, 2023, 12:50:21 pm »

Strateški raketni kompleks "Sarmat" stupio na borbeno dežurstvo

Najmoderniji strateški raketni kompleks "Sarmat" stupio je na borbeno dežurstvo, saopštio je direktor "Roskosmosa" Jurij Borisov.

Na borbeno dežurstvo stupio je strateški kompleks 'Sarmat'", rekao je Borisov tokom maratona "Podeli svoje znanje".

" [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sarmat probe.png (451.43 KB, 906x529 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:55:14 pm
Posts: 10 703



« Reply #20 on: September 05, 2023, 04:26:22 pm »

Zašto je Rusija stavila ‘kralja raketa’ u stanje pripravnosti?

Sarmat je trostepena interkontinentalna raketa na tečno gorivo, dometa 18.000 kilometara i masom prilikom polijetanja od 208 tona, a naziva se i kraljem ruskih raketa.

Piše: Fahim Sourani

Rusko saopćenje da se balistička raketa ”Sarmat” stavlja u borbenu pripravnost predstavlja potez s potpuno novim dimenzijama i implikacijama u kontekstu kontinuiranog rasta tenzija u odnosima sa Zapadom, usred rata koji i dalje traje u Ukrajini. To dovodi do inteziviranja neprijateljstava na linijama dodira sa zemljama Sjevernoatlantskog saveza (NATO), što je posljednjih mjeseci sve izraženije na bjeloruskim i poljskim granicama.

Sarmat je trostepena interkontinentalna raketa na tečno gorivo, dometa 18.000 kilometara i masom prilikom polijetanja od 208 tona, a naziva se i kraljem ruskih raketa.

Sarmat može nositi do 10 velikih bojevih glava ili 16 malih bojevih glava, a dizajniran je da zamijeni rakete sovjetske proizvodnje “Vojvoda” u strateškim raketnim snagama.

Ove rakete se proizvode u fabrici Kramash u regiji Krasnojarsk pod nadzorom Ruske svemirske agencije (Roskomos).

Tron nuklearne trijade

Ovo strateško oružje, po svom dometu i efikasnosti, premašuje kriterije za njenu upotrebu na bojnom polju, što je slučaj s Ukrajinom, a krajnji okvir u kojem Rusija može koristiti svoj vojni arsenal ostaje ograničen na taktičko oružje.

Bombe korištene u Hirošimi i Nagasakiju ne predstavljaju ništa u odnosu na razornu snagu  i ubojitost rakete Sarmat, koja je oko dvije hiljade puta jača od dvije spomenute bombe. Ova ruska raketa je u stanju “izbrisati” s lice zemlje velika područja, otprilike kolika je površina Francuske (više od 551 hiljada kilometara kvadratnih), do koje ova raketa može stići za otprilike tri minute.

Ministarstvo odbrane Rusije je 20. aprila 2022. godine saopćilo da su završena posljednja lansirna testiranja rakete iz vojne svemirske baze Pleseck, te da su u potpunosti potvrđene dizajnerske karakteristike u svim fazama njenog leta.

Moskva konstantno najavljuje da će nastaviti modernizaciju svog nuklearnog oružja, a broj ruskih nuklearnih bojevih glava trenutno iznosi blizu 6.000, strateških i taktičkih.

Prekretnica

Raspoređivanje raketnog sistema Sarmat predstavljalo je prekretnicu, s obzirom na to da ova raketa nema pandana u svijetu po svojim borbenim i operativnim karakteristikama. Zbog toga se zasluženo smatra okosnicom ruskih kopnenih strateških nuklearnih snaga.

Među najvažnijim karakteristikama ovog sistema je njegova sposobnost da pokrene napad preko Sjevernog i Južnog pola, a posjeduje i izrazito napredan mehanizam za izbjegavanje radara i protivraketne odbrane duž svoje putanje.

Washington je priznao sposobnosti ovog sistema prošlog marta, kada je general Glen VanHerck, šef Sjevernoameričke komande zračno-kosmičke odbrane, rekao da je “Sarmat vrlo sposobno strateško oružje, što zahtijeva od Sjedinjenih Američkih Država da pronađu sredstvo odvraćanja od njega”.

Poruka odvraćanja

Što se tiče mišljenja ruskih vojnih i političkih stručnjaka, ona osciliraju između vojnih i političkih dimenzija odluke o uvođenju najubojitijeg ruskog oružja. Međutim, jednoglasni u tome da u svim slučajevima to znači poruku odvraćanja “teškog kalibra”.

Prema riječima ruskog vojnog stručnjaka Viktora Litovkina, raketni sistem Sarmat će, nakon što bude stavljen u borbenu službu, povećati sposobnosti ruskih strateških nuklearnih snaga u odvraćanju potencijalnih protivnika, posebno nakon pokušaja NATO-a da nagovijesti da bi se mogli otvoriti novi frontovi za ometanje Rusije, preko Bjelorusije.

Litovkin objašnjava za Al Jazeeru da ova raketa ima karakteristiku zastrašivanja  zbog prilično kratke faze pojačanja, a to je vrijeme potrebno od izlaska s lansirne rampe u svemir, gdje raketa provodi minimalno vrijeme u atmosferi. Na taj način se američkim i evropskim sistemima protivraketne odbrane otežava njeno presretanje, posebno onima koji se nalaze u Poljskoj i Rumuniji.

Vojni ekspert je potvrdio da Sarmat može gađati ciljeve s različitih putanja, između ostalog i preko Južnog pola Zemlje, ”što znači da će nakon prolaska preko Južne Amerike, bojeve glave ući na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država sa južne strane, a tada se američki sistemi protivzračne odbrane neće moći suprotstaviti ruskoj Sotoni”.

Politička poruka

S druge strane, analitičar za strateške poslove Roland Begamov smatra da je stavljanje sistema Sarmat u službu vrlo jasna politička poruka Sjedinjenim Američkim Državama i njihovim saveznicima da je Rusija spremna na sve mogućnosti kako bi se suprotstavila konstantnim pokušajima eskalacije.

Begamov je rekao za Al Jazeeru da je sukob sa Zapadom, uključujući rat u Ukrajini, “prešao u mnogo ozbiljniju fazu kojom sada upravljaju atlantske politike (Evropa i SAD) čime se guraju stvari prema propasti bez shvatanja štetnih i destruktivnih posljedica toga.”

Ruski analitičar dodaje da bi ponovljeni državni udari na afričkom kontinentu mogli, s druge strane, predstavljati novu arenu sukoba u budućnosti između Rusije i Kine s jedne strane, i između zemalja NATO-a s druge strane. Prijetnje izuzetno opasnim i destruktivnim oružjem dobijaju dodatne dimenzije u ovom kontekstu i predstavljaju “poruku upozorenja zapadnim političarima da su nacionalna sigurnost i geopolitički interesi Rusije nešto s čime se ne treba šaliti.”

Analitičar za strateške poslove očekuje da će Evropa ovog puta jasno razumjeti rusku poruku, jer će “države NATO-a odmah početi izjavljivati da nemaju agresivne namjere prema Moskvi”.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Sarmat AL.png (770.47 KB, 770x516 - viewed 3 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Last Login:May 13, 2024, 07:42:32 pm
Posts: 1 427


« Reply #21 on: September 05, 2023, 08:04:34 pm »

Ako se tako može reči, ove super karakteristike, domet, nosivost i dr. moguće su upravo radi primjene tekućeg goriva.
Negativna strana je da će biti kraće vrijeme držanja u pripravnosti raketa, moguće se češće nesreće, zbog kraćih intervala držanja u pripravnosti. Češći remonti, servisi i pregledi na koroziju i td. Rakete na čvrsto gorivo su pouzdanije u čuvanju, manje zahtjevne u održavanju i rijeđe se događaju nesreće. Ali su i karakteristike ograničene. Ako nisu stalno napunjene ove na tekuće gorivo onda se prije starta treba izvršiti punjenje, traži vrijeme kojega se često nema na pretek.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:55:14 pm
Posts: 10 703



« Reply #22 on: September 17, 2023, 03:43:51 pm »

Infografika „Satana 2“ - upoznajte rusku raketu koja nema premca u svetu

Ruski raketni kompleks „Sarmat“ predat je vojsci 1. septembra ove godine. Ova raketa je već na zapadu prozvana „Satana 2“. Pogledajte njegove osnovne karakteristike u infografici Sputnjika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Sarmat infografika.png (793.94 KB, 1200x2384 - viewed 20 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:September 15, 2024, 08:42:32 pm
Posts: 2 402


« Reply #23 on: September 22, 2023, 08:46:52 pm »


Negativna strana je da će biti kraće vrijeme držanja u pripravnosti raketa, moguće se češće nesreće, zbog kraćih intervala držanja u pripravnosti. Češći remonti, servisi i pregledi na koroziju i td.

Nisu li sovjeti još krajem šezdesetih na raketama UR-100 (SS-11) razvili "ampulizovane" rezervoare za gorivo i oksidans, koje omogućavaju čuvanje do desetak godina?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 07:04:13 am
Location: Beograd
Posts: 17 700


« Reply #24 on: September 23, 2023, 07:17:18 am »


ОКБ Макејева има 60 година искуства са ракетама на течно гориво. Течна горива имају већи енергетски потенцијал, а развој ампулизације горива продужио је вишеструко рокове чувања и сигурност таквих ракета.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:55:14 pm
Posts: 10 703



« Reply #25 on: October 07, 2023, 07:36:35 am »

Uskoro masovna proizvodnja rakete „sarmat“

Rusija će uskoro preći na masovnu proizvodnju i uvesti u redovno naoružanje rakete „sarmat“ i „burevesnik“, saopštio je predsednik Rusije Vladimir Putin na plenarnoj sednici Međunarodnog debatnog kluba „Valdaj“.

On je dodao da je Rusija izvela najnoviju uspešnu probu interkontinentalne krstareće rakete „burevesnik“ na nuklearni pogon.

Putin je istakao i da će u najskorije vreme u redovno naoružanje ući raketa „sarmat“.

Rusija je faktički završila radove na „sarmatu“, ali moraju da se završe birokratske procedure, dodao je on.

„Mi smo faktički završili posao na „sarmatu”, na super-teškoj raketi. Ostalo je pitanje da neke procedure treba da završimo čisto administrativno i birokratski“, objasnio je Putin.

Govoreći o potencijalnim nuklearnim napadima, predsednik je rekao da ruski uzvratni udar na nuklearni napad potencijalnog agresora neće ostaviti nikakve šanse za opstanak nijednom neprijatelju, prenosi Sputnjik.

„Želim da uverim sve da je današnji odgovor apsolutno neprihvatljiv za bilo kog potencijalnog agresora. Jer od trenutka kada se otkrije lansiranje rakete, odakle god da se to desilo – sa bilo kog mesta u svetskim okeanima, ili sa bilo koje teritorije – kao odgovor, u kontraudaru u vazduhu će se pojaviti toliki broj, toliko stotina naših raketa, da nijedan neprijatelj neće imati šanse da preživi. Istovremeno, u nekoliko pravaca odjednom“, naglasio je šef države.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:55:14 pm
Posts: 10 703



« Reply #26 on: January 26, 2024, 02:58:09 pm »

Ministarstvo odbrane navelo je dežurstvo Sarmata kao jedan od glavnih ciljeva u 2024.

Moskovska oblast: jedan od važnih ciljeva u 2024. je postavljanje Sarmata na borbeno dežurstvo

Postavljanje strateških raketnih sistema (SRK) Sarmat na borbeno dežurstvo, kao i prebacivanje u Vazdušno-kosmičke snage (VKS) Ruske Federacije nosača raketa Tu-160M i protivvazduhoplovnih raketnih sistema S-500, je glavni zadatak opremanja Oružanih snaga (OS) Ruske Federacije u tekućoj godini. Ovo je izjavio zamenik ministra odbrane Rusije Aleksej Krivoručko u petak, 26. januara, govoreći na Jedinstvenom danu prijema vojnih proizvoda.

Prema njegovim rečima, važan zadatak Ministarstva odbrane Rusije u 2024. godini je i prebacivanje ruskoj mornarici nuklearne podmorničke krstarice „Knez Požarski“, kao i drugih podmornica i površinskih brodova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* RIA_8171338.HR_.jpg (58.93 KB, 900x506 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:55:14 pm
Posts: 10 703



« Reply #27 on: February 29, 2024, 07:55:21 pm »

Vojni ekspert je imenovao glavni zadatak raketa Sarmat

Ekspert Matvijčuk je nazvao Sarmat jedinstvenom strateškom raketom za odvraćanje

Ruska teška interkontinentalna raketa (ICBM) Sarmat je jedinstvena strateška raketa za odvraćanje. O tome je u četvrtak, 29. februara, govorio vojni ekspert, pukovnik u penziji Anatolij Matvijčuk.

„Projektil se uvodi sa nuklearnom opremom, ali može i bez nje. Može da nosi hiperzvučnu municiju tipa Avangard. To je municija koju do sada nije otkrio nijedan neprijateljski radar i ne obara nijedan od postojećih sistema PVO i PRO“, rekao je Matvijčuk u razgovoru za Lenta.Ru.

Vojni ekspert je primetio da je Sarmat potpuno nova reč u raketnoj nauci.

„Rusija je jedina zemlja na svetu koja ima tako funkcionalan raketni sistem. Izvršili smo testove: tačnost dostiže nekoliko metara, a slične rakete zapadne proizvodnje dostižu nekoliko desetina i stotina metara“, rekao je on.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* TASS_52224467.jpg (34.02 KB, 900x506 - viewed 1 times.)

* RK Sarmat 1.png (217.46 KB, 668x381 - viewed 1 times.)

* RK Sarmat 2.png (209.07 KB, 666x396 - viewed 1 times.)
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 11:28:03 pm
Location: Šabac
Posts: 899



« Reply #28 on: February 29, 2024, 10:07:12 pm »

Kratak video lansiranja .... i ode Vinča (šala gde joj nije mesto)

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 12:02:36 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 043


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #29 on: April 03, 2024, 07:36:18 pm »

Na zapadu smatraju da je Rusija danas testirala interkontinentalnu balističku raketu

03.04.2024.
 
Ruske strateške raketne snage izvele su 3. aprila ujutru veliko testiranje interkontinentalne balističke rakete, izveštavaju zapadni posmatrači. Veruju da je Moskva izvela lansiranja na raketni poligon Kura na svojoj dalekoistočnoj arktičkoj obali.

U ruskim izvorima vesti ne spominje se nikakvo lansiranje, međutim, to ne mora da znači da se nije dogodilo.

Dok su ruske strateške raketne snage testirale raketu, dva aviona za praćenje balističkih projektila RC-135S Cobra Ball, kao i tankeri američkog vazduhoplovstva KC-135, poleteli su iz baze Elmendorf na Aljasci.

Prošle nedelje jeste izveštavano da će Raketne strateške snage izvršiti još jedno probno gađanje rakete RS-28 Sarmat sa lansirne pozicije u Plesecku, u oblasti Arhangelsk, u pravcu poligona Kura na Kamčatki.

Ranije je iz ruskih izvora vesti saopšteno da usvajanje i uspešan boravak na borbenom dežurstvu najnovije interkontinentalne balističke rakete RS-28 Sarmat, ili UR-100N UTTH, omogućava Raketnim strateškim snagama da „smire“ apsolutno svakog neprijatelja, uključujući Ujedinjene Države, u bilo koje vreme.

Prema ovim tvrdnjama, Moskva je sada u poziciji da izvrši munjevit globalni udar koristeći raketni sistem 15P771 Avangard kao odgovor na NATO, bez obzira da li se radi o evropskom ili severnoameričkom teatru operacija.

Sarmat ukratko

Sarmat je perspektivni raketni kompleks sa silosnim (stacionarnim) baziranjem. Razvili su ga početkom 2000-ih stručnjaci Državnog raketnog centra Viktor Petrovič Makejev iz grada Mjasa (Čeljabinska oblast). Masovna proizvodnja raketa se odvija u Kranojarskom mašinskom preduzeću.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ruski RS-28 Sarmat, takođe poznat kao Satan 2, deo je serije naprednih raketa koje je Putin predstavio 2018, pored hipersoničnih raketa Kindžal i Avangard. Sarmat, težak preko 200 tona i koji poseduje sposobnost da transportuje više bojevih glava, dizajniran je da zaobiđe protivraketne odbrambene sisteme izvođenjem kratke početne buster faze.

Ovaj pristup ima za cilj da smanji vremenski okvir koji je dostupan neprijateljskim sistemima za nadzor da identifikuju i reaguju na projektil. Sa stanovišta unutrašnje politike u Moskvi, uspešan razvoj i puštanje u rad Sarmata su značajni događaji koji potvrđuju delotvornost državnog programa vojne modernizacije.

Prema podacima objavljenim na vojno-tehničkom forumu Armata 2019, raketa ima domet od 18.000 kilometara. Njena lansirna težina je preko 200 tona, od čega je 178 tona goriva. Ukupna dužina rakete je 35,5 metara, a prečnik tri metra. Njeno ložište se može podeliti na 10 pojedinačnih jedinica.

Presretanje Sarmata

Poslednjih godina raketa Sarmat je privukla značajnu pažnju zbog svojih naprednih sposobnosti i potencijalne pretnje kolektivnom Zapadu. Kao jedna od najmoćnijih ruskih interkontinentalnih balističkih raketa, Sarmat je izazvao zabrinutost, ali ostaje goruće pitanje: da li se ova strašna raketa može presresti?

Presretanje ICBM-a je neverovatno složen zadatak, koji zahteva napredne sisteme protivraketne odbrane i precizno merenje vremena. Primarni metod presretanja takvih projektila je korišćenje sistema protiv balističkih raketa (eng. ABM). Ovi sistemi obično koriste rakete presretače koje se lansiraju da se sudare i unište dolazeće ICBM.

Iako postoji nekoliko ABM sistema, kao što su kopnena odbrana srednjeg kursa Sjedinjenih Država (GMD) i ruski A-135, njihova efikasnost protiv rakete Sarmat ostaje neizvesna.

Napredne mogućnosti rakete Sarmat, uključujući njenu veliku brzinu i manevarsku sposobnost, čine je gotovo nemogućom metom za presretanje.

Izvor


* sarmat-na-nepoznatoj-lokaciji..jpg (62.11 KB, 1024x576 - viewed 1 times.)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.094 seconds with 23 queries.