PALUBA
June 06, 2024, 06:48:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 539064 times)
 
PakleniVuk and 3 Guests are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 912



« Reply #1680 on: April 28, 2024, 10:19:11 am »

Siguran sam da je broj oborenih krstarećih raketa mnogo veći, čak nekoliko puta. Samo jedne noći u maju 1999. moja bivša jedinica, 11. oabr (obalska artiljerijska brigada) oborila je topovima 20/III M55 tri - sve pale u Tivatsko polje.

Тај догађај се збио у ноћи 30.04./01.05. Ракете је оборио 81.лард ПВО/81.мтбр дејством двије батерије 40мм и рб С-2М.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 912



« Reply #1681 on: April 28, 2024, 10:50:05 am »

Efekti dejstva ARJ PVO iz sastava Ratne Mornarice:

Laki artiljerijski sistem PVO „PAT 40 mm“ – oboreno sa materijalnim dokazima – 3 bespilotne letelice (2 Pionir i 1 Hanter)

Ukupno oboreno sa materijalnim dokazima za Ratnu Mornaricu: 3 bespilotne letelice

Јеси ли ту рачунао и ону што су је рибари извукли неколико година касније?



Za jedinice PVO Ratne mornarice imam podatak da su sigurno oborile, sa materijalnim dokazima, jedan broj krstarećih raketa i čak projektila AGM-130, ali nigde nije naveden zbirni broj (ili ja nisam uspeo da pronađem). Dakle, broj oborenih krstarećih raketa i drugih avionskih projektila sigurno prelazi navedeni broj.

Негдје у марту 2000. године смо пронашли бустер АГМ-130. Годинама је лежао у касарни, на дрвљанику. Не могу прежалити што га нисам раставио и узео дио за успомену...
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

Karma: +1/-0
Online Online

Posts: 9 996



« Reply #1682 on: April 28, 2024, 11:26:56 am »

@Rašo

Morao bih proveriti. Za RM se pominju u izvorima 3 ili 4 oborene BPL.

Sa druge strane, ja sam za vreme rata (kao i još neke moje kolege) dobio  mali deo krstareće rakete Tomahawk kojom je gađana kasarna u Danilovgradu i deo projektila V-Z Maverick, kojom je gađan radar P-15 iz sastava LARP PVO, sa kojim sam radio sa svojim radarom u smenama po 6 sati.. Držao sam to jedno vreme ispod kreveta sa namerom da donesem kući u Srbiju kad dođem na odmor nakon rata. Ipak, iz straha od "radioaktivnosti" ostataka, bacio sam ih na otpad (deponiju)...
Nisam tada mnogo znao o sastavu tih projektila i realnoj opasnosti od potencijalne radioaktivnosti.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

Karma: +1/-0
Online Online

Posts: 9 996



« Reply #1683 on: May 02, 2024, 10:12:16 pm »

Obaranje F-16CG

U noći 2. maja 1999. godine borbena posluga 3. raketnog diviziona 250. raketne brigade, raketom iz raketnog sistema PVO S-125 Neva-M, oborila je američki avion F-16CG, serijskog broja 88-0550. Avion je pao u rejonu sela Nakučani kod Šapca. Pilot aviona je bio potpukovnik Dejvid Goldfejn, vođa grupe i komandant 555. skvadrona 31. vinga u Avijanu, potonji general sa četiri zvezdice i načelnik štaba američkog ratnog vazduhoplovstva (2016-2020). U akciji spasavanja i izvlačenja oborenog pilota bilo je angažovano čak 64 vazduhoplova Severnoatlantske alijanse.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Oboren F-16.jpg (141.64 KB, 1080x1080 - viewed 16 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 2 667


« Reply #1684 on: May 03, 2024, 12:48:32 am »

Каде заврши мотор од ф-16?
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*

Karma: +0/-0
Online Online

Posts: 1 159


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1685 on: May 03, 2024, 01:00:51 am »

U depou muzeja vazduhoplovstva je (verovatno ) tamo su i rep i ovi ostali delovi sa poslednje fotografije u donjem desnom uglu kolaža koji je postavio drug Kubovac .
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1686 on: May 08, 2024, 08:04:24 am »

Obaranje F-16CG

U noći 2. maja 1999. godine borbena posluga 3. raketnog diviziona 250. raketne brigade, raketom iz raketnog sistema PVO S-125 Neva-M, oborila je američki avion F-16CG, serijskog broja 88-0550. Avion je pao u rejonu sela Nakučani kod Šapca. Pilot aviona je bio potpukovnik Dejvid Goldfejn, vođa grupe i komandant 555. skvadrona 31. vinga u Avijanu, potonji general sa četiri zvezdice i načelnik štaba američkog ratnog vazduhoplovstva (2016-2020). U akciji spasavanja i izvlačenja oborenog pilota bilo je angažovano čak 64 vazduhoplova Severnoatlantske alijanse.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Lako je njima bilo da ga obore, kad nije bio "nevidljiv".  Grin Grin Grin Grin Grin
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*

Karma: +1/-0
Online Online

Gender: Male
Posts: 15 193


« Reply #1687 on: May 08, 2024, 08:26:09 am »

Обележено четврт века од јуначке погибије пилота пуковника Миленка Павловића

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Служењем парастоса и полагањем венаца и цвећа на споменик пуковнику Миленку Павловићу у Ваљеву у суботу је обележено 25 година од погибије пилота Војске Југославије и команданта 204. ловачко-авијацијског пука. Павловић је страдао 4. маја 1999. у ваздушној бици с НАТО ескадрилом изнад Ваљева током бомбардовања наше земље. Пошту храбром пилоту одали су чланови његове породице, колеге, представници Војске Србије и МУП-а, Колубарског управног округа, града Ваљева, Осечине, Српске православне цркве и друге делегације.

И овог 4. маја, четири минута после поднева, у часу када је пре 25 година оборен Павловићев авион, изнад Ваљева су прелетела два „мига 29” Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране Војске Србије. На тај начин одата је пошта палом колеги пилоту. Истог дана венци и цвеће положени су и на спомен-обележје у селу Бујачић код Ваљева, на месту где је 4. маја 1999. пао авион Миленка Павловића.

„За протеклих четврт века о овом храбром човеку смо доста тога чули и научили. Он је путоказ генерацијама и доказ да хероји постоје. Никада се не можемо довољно одужити, али чување успомене на њега је наш мали допринос. Вечна слава и хвала пилоту пуковнику Миленку Павловићу”, рекао је градоначелник Ваљева Лазар Гојковић.

Осим споменика у Ваљеву, подигнут је спомен-комплекс и у Павловићевом родном Горњем Црниљеву код Осечине. Ова локална самоуправа ће 11. и 12. маја у Горњем Црниљеву организовати свечану академију и низ других комеморативних програма. Пилот пуковник Миленко Павловић одликован је Медаљом за војничке врлине, Орденом за војне заслуге са сребрним мачем, Орденом за заслуге у одбрани и безбедности, Орденом храбрости и Орденом Светог владике Николаја, највећим признањем Ваљевске епархије.

Izvor


* 677z381_Pilot-Milenko-Pavlovic-Foto-licna-arhiva.jpg (60.04 KB, 677x381 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

Karma: +1/-0
Online Online

Posts: 9 996



« Reply #1688 on: May 09, 2024, 02:53:52 pm »

Intervju sa potp. Đorđem Aničićem, ratnim zamenikom komandanta 3.rd PVO 250. raketne brigade PVO, koja je tokom agresije NATO pakta oborila dva aviona zapadne koalicije, među kojima i F-117A i F-16CG. Takođe, nedavno je od samih pilota koji su leteli u misijama nad tadašnjom SRJ priznato da je isti divizion pogodio i oštetio još jedan avion F-117A.

Intervju je obavljen u prostorijama kulturno-naučnog centra Ruskog Doma u Beogradu, u Spomen-sobi na 1999.-tu godinu.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

Karma: +1/-0
Online Online

Posts: 9 996



« Reply #1689 on: Today at 06:03:06 pm »

Srbi su srušili B2 Spirit - to je tajna o kojoj amerikanci i danas ćute

U najnovijoj emisiji tema K9 otkrivamo do skoro strogo čuvanu vojnu tajnu. U pitanju je tajna koju su čuvale srpska i američka vojska. 99-te oboren je nevidljivi B2 Spirit na nebu iznad Srbije. Pao je na teritoriju Hrvatske. Rušenjem ovog aviona i prethodno nevidljivog F-117A, srpski PVO je u potpunosti uništio američki program nevidljivih aviona.

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 231


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1690 on: Today at 06:21:59 pm »

Kubovac, verujem da ćeš najtačnije znati. Koliko Nato aviona je pogođeno (ne oboreno na teritoriji SRJ) za vreme Nato agresije nad SRJ?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

Karma: +1/-0
Online Online

Posts: 9 996



« Reply #1691 on: Today at 06:32:31 pm »

Kubovac, verujem da ćeš najtačnije znati. Koliko Nato aviona je pogođeno (ne oboreno na teritoriji SRJ) za vreme Nato agresije nad SRJ?


Ja mogu reći samo ono što sam saznao čitajući šta su drugi istraživači istraživali (domaći i strani) i šta sam ja našao.
Dakle, dejstvoj jugoslovenske PVO oborena su 2 aviona (sa materijalnim dokazima). Pored toga, još 23 aviona zapadne vojne alijanse su se zbog dejstva jugoslovenske PVO ili iz bilo kog drugog razloga, srušili van teritorije tadašnje SRJ ili su imali oštećenja, kvarove, prinudna sletanja ili su morali iz drugih razloga ranije napustiti tok misije.
Pored toga, pala su i 2 helikoptera tipa Apač u Albaniji (iz nepoznatih razloga), a još 2 transportna helikoptera su pretrpela oštećenja.
Srušeno je i 25-27 bespilotnih letelica (od čega je većina oborena, a deo je pao usled tehničkih kvarova).
« Last Edit: Today at 06:37:44 pm by Kubovac » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*

Karma: +1/-0
Online Online

Gender: Male
Posts: 15 193


« Reply #1692 on: Today at 06:48:06 pm »

PRe godinu dve našao sam ruski podatak - pogodili smo više od 60 NATO aviona. Koliko je oboreno teško je reći jer Srbija je mala terotorija a leteli su visoko, tako su padali svuda oko Srbije.
Logged
Pages:  1 ... 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.