PALUBA
June 06, 2024, 01:50:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 545918 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #465 on: December 26, 2011, 05:16:05 pm »

pametan covek uci na tudjim greskama a budala na svojim. grci su se lepo opekli sa amerima oko delova za f16 a daleko su bolji sa njima nego mi. zato su i presli na ef2000. ko hoce neka tumaci... uz to, to je polovan avion, a lepo je receno da ne idu u obzir polovni avioni. ako idu polovni - m29 u bilo kojoj varijanti do dopune eskadrile (poceh da se ponavljam ko dogfight Cool) iz vise puta pomenutih razloga.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #466 on: December 26, 2011, 05:22:55 pm »

Odakle ti ovo da grci kupuju Tajfuna?

Kolko znam posle ovoga "Greece has put off till after 2004 an announced plan to buy at least 60 Typhoons." nista oko grka i oko Tajfuna.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 489



« Reply #467 on: December 26, 2011, 08:11:57 pm »

Tek pitanje, ovako malo društveno političko: Šta mislite, zar će USA odnosno EU da prodaju top notch tehnologiju u region, koji su mukom "pacifikovali"? Ili će prodavati naoružanje, koje je njima maltene suvišno a sposobni su, da ga kontrolišu-bilo opskrbom i remontima ili načinima uništenja u krajnjoj posledici? Ali da se vratim na temu: Zar nije Italija nudila Rumunjskoj Tajfune druge tranše - nekih dvadesetak ili koliko? Po mom skromnom mišljenju daleko bolje rešenje od sokola a i FIATovi ljudi mogli bi založiti koju rječ...
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #468 on: December 26, 2011, 09:54:49 pm »

Hvala Trpe na tekstu...nisam bio upucen u detalje koje se ovde navode. Ali i sam tekst i aranzman vise skrivaju nego sto otkrivaju.
Povrh svega, meni je dosta indikativan b/k koji sem starije verzije AIM-9M-8/9 Sidewinder ne nudi nista u vv segmentu, cak ni starije AIM-7 Sparrow a o AIM-120 da i ne govorimo.

Možda si prevideo, pa samo da ponovim detalj:


Armament

The deal also included a comprehensive weapons package, consisting of 50 AIM-120C AMRAAM missiles, 10 AMRAAM training missiles, 100 AIM-9M-8/9 Sidewinder missiles, 10 Sidewinder training missiles, 80 AGM-65D/G Maverick missiles, 10 Maverick training missiles, 20 AGM-84D Harpoon Anti-ship missiles, 100 Enhanced GBU-10 and 100 Enhanced GBU-12 500 lb laser guided bombs, 50 GBU-31(v)3/B JDAM's, 50 CBU-97/105 sensor fuzed weapons, 50,000 20mm high explosive projectiles, 50,000 20mm training projectiles, 300 MK-82 500 lb general purpose bombs, 200 MK-83 1,000 lb general purpose bombs, 20,000 RR-170 self-protection chaff and 20,000 MJU-7B self-protection flares.

Mislim da bi ova cena i nama odgovarala, a bila bi spuštena za vrednost protivbrodskih raketa. Naravno, neko reče da imaju cenu za svakog kupca drugačiju, to je i normalno, tako da je pitanje šta bi nama uopšte želeli da prodaju i po kojoj ceni, odnosno šta je maksimum tehnologije koji bi smo mogli da dobijemo ukoliko bi smo se odlučili za F-16.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #469 on: December 26, 2011, 10:02:00 pm »

Izvinjavam se Trpetu Groznom, stvarno sam prevideo ovu bitnu stavku  Undecided a zahvaljujem se i dexy-ju sto me je uputio i ispravio tako da ne zivim u neznanju... Smiley
« Last Edit: December 26, 2011, 10:24:08 pm by rotring » Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #470 on: December 27, 2011, 09:38:25 am »

Quote
Zar nije Italija nudila Rumunjskoj Tajfune druge tranše - nekih dvadesetak ili koliko? Po mom skromnom mišljenju daleko bolje rešenje od sokola a i FIATovi ljudi mogli bi založiti koju rječ...

Zapravo, radilo se o avionima prve transe.Italija zeli da ih se resi po svaku cenu kako bi u usla u program trece B transe(licno misljenje) sa kojim odugovlaci.Nudjeni su po ceni od oko 40 miliona evra po avionu sto i nije tako mnogo s obzirom da su avioni proizvedeni u periodu 2004-2008.Avioni odlicni za airpolicing i svi su ili ce biti nadogradjeni na block 5 (laserski vodjene bombe, AIM-120 i sl).Najlogicnije resenje sa zapada.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #471 on: December 27, 2011, 10:07:00 am »

Quote
Zar nije Italija nudila Rumunjskoj Tajfune druge tranše - nekih dvadesetak ili koliko? Po mom skromnom mišljenju daleko bolje rešenje od sokola a i FIATovi ljudi mogli bi založiti koju rječ...

Zapravo, radilo se o avionima prve transe.Italija zeli da ih se resi po svaku cenu kako bi u usla u program trece B transe(licno misljenje) sa kojim odugovlaci.Nudjeni su po ceni od oko 40 miliona evra po avionu sto i nije tako mnogo s obzirom da su avioni proizvedeni u periodu 2004-2008.Avioni odlicni za airpolicing i svi su ili ce biti nadogradjeni na block 5 (laserski vodjene bombe, AIM-120 i sl).Najlogicnije resenje sa zapada.
Што нама не понудише ту цену.

НАТО јебига, ал стандард

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #472 on: December 27, 2011, 06:22:08 pm »

@rotring
nalazio sam na mnogo mesta da se grci preorijentisu na ef. da su imali muke sa amerima oko delova za f16 znam iz prve ruke (ne bi da ulazim u detalje oko ovoga ako nije problem). moj veliki problem je sto ne pamtim sajtove sa kojih sta procitam pa ne mogu sad da navedem izvore. uglavnom, u kakvom su sad stanju, tesko da bi i "lastu" mogli da iznesu,a ne ef. no da ne idemo dalje u off, samo sam izneo njihova negativna iskustva. a kakve su njihove veze sa amerima a kakve nase... Roll Eyes
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #473 on: December 27, 2011, 08:37:53 pm »

              Interesantan je ovo podatak što se Grka tiče. Ko bi to rekao da se Ameri ponašaju tako ne profesionalno ili možda Grci ne plaćaju, nešto sigurno jeste po sredi. Kako god, ni iskustva drugih zemalja nisu za bacanje i svakako ih treba uzeti u obzir prilikom razmatranja ovako kapitalnog aranžmana. Koliko god da je bitna nabavka istih, jako je važan i taj post period. To svakako treba imati u vidu.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 912



« Reply #474 on: December 28, 2011, 08:58:39 am »

Moje je mišljenje da avione treba nabaviti. Odricanje od nadzvušne avijacije bi, uvjeren sam, na duže staze bilo izuzetno štetno. Ali nisam za to da se nabavljaju novi avioni u ovoj ekonomskoj situaciji. Zašto baš novi i zašto baš sad? Jasno je meni da je sledeća godina jubilarna za srpsku avijaciju i da je stanje takvo da se nešto treba uraditi, ali ja ipak ne bih sve pare (ako uopšte bude para) dao na nove avione. Trebalo bi se dogovoriti s Rusima za te MiG-29SMT. Nabaviti jedno desetak komada, što bi nam falilo, odlični aparati. Dobro bi prošli uz ne preveliku cijenu.
A od ostatka (tih nepostojećih) para kupiti još ponešto. Na primjer obradovati i protivavionce. PVO u brigadama KoV-a vapi za nekim novim artiljerijsko-raketnim sistemom.
Logged
Chumlee
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 26



« Reply #475 on: December 28, 2011, 12:43:31 pm »

Samo da tim 29-tkama ne otpadnu repovi kao alžirskim koje su plaćene krvavo a isporučene im dekonzervirane stare 20+ godina.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 583


« Reply #476 on: December 28, 2011, 12:53:42 pm »

Kad su Rusi u pitanju uvek treba gledati šta isporučuju, oni vole da podvale, a zato valjda mi imamo oči.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #477 on: December 28, 2011, 03:27:34 pm »

slazem se sa ovim sto rasho pise. mislim da bi kao najnuznija mera moralo da se nabavi 5 lovaca i NAJMANJE jedan dvosed (najbolje tri). na 21-ci bi trebalo da lete samo oni koji su vec zavrsili obuku dok traju resursi, a dalje skolovanje obustaviti - ne vidim svrhu kad se to avionce izbacuje iz upotrebe. sa postojecih 3+1 i tih novonabavljenih 5+1(3) dobila bi se eskadrila od 8+2 (4) aviona cime bi bila pokrivena oba zadatka - cuvanje VaP-a u miru i obuka novog ljudstva. ponavljam, ni u vreme sfrj niko se nije bunio protiv polovnih aviona. sejbrovi bogami lepo letese kod nas. a sad nismo u mogucnosti da biramo - daj sta das...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 225


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #478 on: December 28, 2011, 04:06:07 pm »

Moje je mišljenje da avione treba nabaviti. Odricanje od nadzvušne avijacije bi, uvjeren sam, na duže staze bilo izuzetno štetno. Ali nisam za to da se nabavljaju novi avioni u ovoj ekonomskoj situaciji. Zašto baš novi i zašto baš sad? Jasno je meni da je sledeća godina jubilarna za srpsku avijaciju i da je stanje takvo da se nešto treba uraditi, ali ja ipak ne bih sve pare (ako uopšte bude para) dao na nove avione. Trebalo bi se dogovoriti s Rusima za te MiG-29SMT. Nabaviti jedno desetak komada, što bi nam falilo, odlični aparati. Dobro bi prošli uz ne preveliku cijenu.
A od ostatka (tih nepostojećih) para kupiti još ponešto. Na primjer obradovati i protivavionce. PVO u brigadama KoV-a vapi za nekim novim artiljerijsko-raketnim sistemom.

I šta će Srbiji ti avionu sve i da je ekonomsko blagostanje u zemlji, pa da ih Srbija čak dobije i potpuno besplatno od Rusije (a i poklon danas košta isto kao da si ga kupio, nema razlike) opet se postavlja pitanje šta će Srbiji uopšte još novih aviona tipa MiG 29.
Neka ima dežurni par, valda su sada to MiG-ovi 21, ima i tih 4 remotovana MiG-a 29 i malo još tih Orlova i Galebova, a i to je mnogo.
Srbija će sasvim sigurno pre ili kasnije ući u nato i onda se postavlja pitanje šta će Srbiji toliki avioni.
I još na to kada se dodaju izjave čelnih ljudi u Srbiji da VS više nikada neće ratovati šta će Srbiji onda nov borbeni avion, ma vala čudim se šta će uopšte Srbiji vojska. Jedino za "mirovne" misije za urerivanje demokratije u "neposlušnim" zemljama.
Ako vojska služi za parade, minitnge i jubileje skup je to sport, a ista ta Srbija gubi svoje teritorije i po svojoj prilici još će teritorija izgubiti.


 
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 286



« Reply #479 on: December 28, 2011, 04:28:26 pm »

Samo da napomenem da Srbija nenabavlja lovacki avion vec visenamenski koji ce zameniti Migove 21, 29 i Orao (tj kompletnu borbenu avijaciju) u sledecim zadacima: lovacka zastita, napad na cilje na povrsini (LBA) (u svim varijantama od napada precizno vodjenim oruzjima, napada na sisteme PVO itd. do bliske vazdusne podrske), izvidjackim zadacima, elektronskom ometanju.

Znaci avion koji se nabalja mora biti u stanju da izvrsava sve te zadatke (i verovatno jos neke koje sam zaboravio da nabrojim) i takodje jako bitno je da moze da izvrsi nekoliko misija u toku dana tj da moze biti brzo spreman za novi zadatak (ovde su jako bitna iskustva Izraela koji je na ovaj nacin u izraelsko arapskim ratovima efektivno povecao za faktor 2x do 3x brojnost svoje avijacije - jer su izraelski avioni leteli po 3 ili vise misje dnevno dok su arapti uspevali samo jednu).

Takodje treba napomentuni da se ovom nabavkom odrzava sposobnost VS da koristi i upotrebljava borbenu avijaciju.

Ni u jednom segmentu VS nije stanje tako lose kao u avijaciji (sto se tice tehnike) i nigde nije izrazenija tedencija gubljenja sposobnosti upotrebe kao sto je sad u avijaciji.

Vojska je skup sport ako se nekom nesvidja moze da je ukine ali onda ce definitivno da placa neciju tudju vojsku na ovaj ili onaj nacin.

Niko ni od zagovornika zadrzavanja borbene avijacije ni od zagovornika odustajanja Srbije od brobene avijacije nemoze da izracuna koliko bi kostalo kasnije da se ponovo uvede avijacija i koliko bi bilo potrebno godina za to.

Treba imati na umu da koriscenje borbene avijacije: iskustva, obuka, znanje placalo ne samo novecem vec i zivotima.

Naravno tu je bogata tradicija vazduhoplovstva na ovim prostorima a i zvanicna vojna neutralnost Srbije (barem za sad) koja namece potrebu za sopstvenom borbenom avijacijom.

Vidim da svi ovde spominju nove avione samo u ulozi lovackih aviona i uporedjuju ih sa raketnim sistemima PVO.

Raketne jedinice i LA su komplementarne i jedne bez drugih neidu ako se zeli kvalitetan PVO sistem. Zato su jedno vreme i bili objedinjeni u Korpusu PVO VJ.

I Rusi koji su otisli najdalje sa raketnim sistemima PVO ih na isti nacin gledaju u sistemu PVO.

Svi sistemi PVO srednjeg i velikog dometa ostvaruju svoj maksimalni ucinak na 50-60% svog maksimalnog deklarisanog dometa i na visinama preko 2-3000 metara (sto zbog protivnickog ometanja, terena itd).

Recimo S-400 moze da gajda avone cisterne, AWCAS i sl. avione i na daljinma od 400 km ali lovacke avione na "samo" maksimalno 120 km (realno uz ometanje, stelt tehnologije itd i ovaj domet treba umanjiti za 30-40%) zato su Rusi i razvili posebne rakete za ova dva tipa ciljeva.

Kao i uvek proizvodjaci objavljuju neke maksimalne vrednosti a ne stvarno upotrbljive (obicno su to dometi za cilj koji ide ka RJ i nemanervise na nekim optimalnim visinama). Generalno efikasni domet je onaj na kome mozes pouzdano da gadjas neprijateljski avion i na kome on nema sanse da izadje iz envelope rakete.

LA je mobilna (i jako brza) komponenta PVO. Sa njom mogu da se zatvaraju pravci i da se pomogne raketasima na najugrozenijim pravcima i zatvori neki pravac zbog privremenog ispada iz rada neke od RJ PVO. Fleksibilnost koju pruza LA je prosto nezamenljiva.

Takodje i prednosti koje pruzaju moderna vodjena srestva u kombinaciji sa avijaciojm za napad na povrsinske ciljeve jednostavno nemoze da se lako ostvari ni jednim drugim sredstvom.

Jedino sa LA mozes i vizuelno indetifikujes objekat u vazduhu i da procenis da li on predstavlja opasnos - sto je u mirnodopskom periodu od velikog znacaja.

Uzimajuci iskustva iz `99 nije realno iz vise razloga ali da neidemo u off.

U svakom slucaju treba napraviti ozbiljnu stuiju ne samo nabavke vec i cene eksplatacije, remonta i modernizacije tokom zivotnog veka i kako ce se obezbediti taj novac.

Ovo bi sustinski trbalo raditi za sva kapitanija borbena sredstva u inventaru VS.
« Last Edit: December 28, 2011, 04:35:31 pm by pvanja » Logged
Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 24 queries.