PALUBA
May 23, 2024, 05:21:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 543742 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #420 on: December 24, 2011, 06:11:39 pm »


A svoje sam rekao što se tiče Vojni Vazduhoplova Srbije. Ma ne samo Avijacije, treba joj jaka i što jača Armija.
Tada će je i protivnici respektirati, u obratnom biće samo isceđena krpa za brisanje
.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #421 on: December 24, 2011, 06:28:08 pm »

 
Brodogradnja je izuzetno vitalan do srpske privrede. Ni do sada nije dobijala nikakve subvencije od države,  a opstalao je od firmi to što je opstalo. I da zaključim!  Pa i " Triglav" je u Sloveniju stigao na osnovu " Klirinškog Duga" .I dalje je to neostvaren element našeg izvoza.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #422 on: December 24, 2011, 07:13:02 pm »

Ekonomska moć svih država na zemaljskoj kugli je vidljima u kroz jačinu njihovog vojnog potencijala!!

Što je zemlja ekonomski jača  - ima jaču vojsku, bez obzira da li pripada nekom vojnom bloku ili ne.
Ekonomski potencijal zemlje diktira potencijal naoružanja i na kopnu i na moru i u vazduhu.
Koliko je Srbija jaka ekonomski - toliko će biti moćna njena armija.

I o ovome ne treba dalje diskutovati; aviona će biti, bez obzira na okruženje, ako bude bilo para.
Ako para ne bude - neće biti ni aviona, pa makar nam ceo svet bio neprijatelj!
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #423 on: December 24, 2011, 07:15:14 pm »

ljudi, da se ne lazemo, pare jesu problem jer su pogresno rasporedjene. kako to ulazi u politiku necu o tome. avioni nam trebaju, jer inace ostadosmo sa 3 29ke. obzirom da je dzumba za dosta toga u pravu, trenutno resenje vidim u nabavci 5-6 polovnih 29ki B i najmanje jos 1 (najbolje 3) UB. time bi se dobila oslabljena eskadrila koja bi mogla da vrsi posao cuvanja VaP-a i kontinuitet u skolovanju pilota. znam da niko ne razmatra polovne avione, ali u nasem slucaju mislim da je to trenutno jedino resenje. uostalom, i sfrj, koja je bila eonima daleko od nas danas po snazi, jedno vreme imala je polovne avione pa se niko nije bunio a letelo se i letelo. prema tome dabome Smiley
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #424 on: December 24, 2011, 07:27:15 pm »

................................................

I o ovome ne treba dalje diskutovati; aviona će biti, bez obzira na okruženje, ako bude bilo para.
Ako para ne bude - neće biti ni aviona, pa makar nam ceo svet bio neprijatelj!
Не бих се сложио са овом тезом.
У ову земљу је од познатих догађаја с почетка овог века, званично, ушло 65 милијарди евра (незнаично око 100).
У које приоритете су те паре утрошене, а да се једна милијарда није могла издвојити, наменски за обнову ловачке авијације.

Зато је круцијално питање, треба ли Србији савремена ловачка авијација, а не, да ли може да је има?
Министар одбране нас је пре неко вече информисао да је у његовом мандату, војска бројчано ојачала. Ето то је лепо сазнање. Вештим маскирањем, успели су да је сачувају од очију јавности, што је напредак на тактичком нивоу.

Вероватно је да ће идуће године купити невидљиве авионе, па саопштити народу, ето имамо савремену ловачку авијацију, само ви то не можете видети.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 186


« Reply #425 on: December 24, 2011, 08:04:28 pm »

Ne razumemo se. Voleo bih da vidim nove lovačke avione sa oznakom srpskog RV. Nisam nakrivo nasadjen. Ono o čemu govorim je to da sa 12 aviona ne možeš da ostvariš nikakvu prevlast u vazduhu u nekom ratu, što je već vidjeno.

Cenim da je mnogo efikasnije temeljiti vazduhoplovstvo na protivpobunjeničkim avionima i helikopterima, koji bi uz kvalitetan sistem PVO teritorije i objekata uspešno završili posao.
Rade & dzumba, u potpunosti se slazem s Vama, Srbija je Ustavom utvrdila vojnu neutralnost i mora na drugaciji nacin organizirati svoju obranu nego zemlje clanice sigurnosnih alijansi. Poucena iskustvom, trebala bi vise povesti racuna o svojoj PZO prije svega kao faktoru odvracanja, ali da bi politicko rukovodstvo jedne zemlje donijelo takvu odluku, ono mora prije svega biti politicki dovoljno neutralno. Znaci, prica o potrebi avijacije je preuvelicana, jedna vrsta kukavicijeg jajeta i sigurno slabi obrambene kapacitete zemlje jer ne postuje hijerarhiju prioriteta.
Kolika je avijacija potrebna, o tome bi trebala nesto vise reci i investiciona studija koja bi trebala ukljuciti i prodaju/izvoz usluga drugim zemljama (posao za SDPR) koja bi zasigurno pomogla odrzavanju avijacije Srbije jer jednom prekinuti lanac tesko se ponovno uspostavlja.

Kolika je rijecna mornarica potrebna Srbiji, u slucaju napada na njenu teritoriju, u otsutnom ratu, jedan od prvih ciljeva su mostovi na Savi i Dunavu. Odrzavanje komunikacija izmedju obala rijeka je bitan subjekt strategije obrane.. Svakako treba, ali kolika, ipak je tanka crta izmedju zelja i mogucnosti..
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #426 on: December 25, 2011, 12:07:03 am »

Орићареб, лако је рећи треба. Шта треба, зашто треба, како треба, где треба, када треба су вечита питања на која "треба" одговирти? Ми смо озбиљан форум и овде озбиљно дискутујемо. Не може се војска ни држава градити мимо економије. Не може се градити на емоцијама. Друго, не може се набавка садашњих авиона поредити са набавком авиона  пре сто година. Некада је Србија (Југославија) успевала да прави авионе јер су били технолошки мање захтевни. Данашње авионе не може да прави јер нема технолгију за то, нема индустрију. Тешко их може и набавити јер им је цена врло висока. Када гледам техничке часописје, често се доводе у контекст цена и корист од тог средства. Шта се добија за ту цену. Дакле, шта се добија за вредност набавке 10-16 сваремених вишенамнсеких авиона. Ја кажем, осим поноса ништа друго.

Ловац је то јако добро објаснио. Економски јака дражава може имати јаку војску. Србија и остале балканске државе, чак и ове у НАТО-у, то нису и не могу имати јаку војску. "Спрам свеца и тропар".

Љубо, добро ти видиш шта ја мислим. Дакле, против сам набавке нових авиона јер за њих немамо паре и не требају нам у овом моменту. То што сам написао да нисаим против набавке авиона односи се да нема ништа против авијације и пилота и да то треба учити само ако има смисла. Не постоји авијација само због себе и за себе. То важи и за остале видове и родове. То мало пара које се могу издвојити за војску треба прво уложити у борца-појединца, војника који гамиже по тлу и свакаква га напаст спопада. То мора бити на првом месту. Тај мора да има да једе и пије, спава (станује) и храни породицу. Тај мора да има добру обућу у одећу, добру пушку заштитну и другу опрему. Обезбедити му да вежба и буде способан да дејствује и у условима премоћи противника у ваздушном простору. Ако то не можемо да обезбедимо (због пара) за четири, хајде да обезбедимо за две бригаде. Али да буду "нормалне" пуне "ко око", добро обучене, мотивисане (задовољне) војске, увежбане и спремне "ко запета пушка". И ако страда не сме да проси и мољака за право и правду. Има да му се да, њему и/или породици. Не може професионалном војнику ништа друго бити занимање до војнички занат. А ови сада чисте круг, и кад се заврши радно време куд који да зараде за живот. Није професионализација то што неко прима плату, већ посвећеност послу, знање, вештина и мотивисаност за тај посао до жртвовања. Наравно, не спорим да се изнесе (и треба) и друго мишљење, али га молим апсолвирајте осим са оним "треба".

 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #427 on: December 25, 2011, 08:07:36 am »

Орићареб, лако је рећи треба. Шта треба, зашто треба, како треба, где треба, када треба су вечита питања на која "треба" одговирти? Ми смо озбиљан форум и овде озбиљно дискутујемо. Не може се војска ни држава градити мимо економије.
Ma ja tebe prozivam radi diskusije, a ne iz razloga što eventualno u većini toga nisi u pravu. Ali moraš priznati i jednu drugu
stvar. I to upravo iz razloga što kažeš da smo ozbiljan forum. Pa nemože se na nivou ozbiljne države tek tako reći, mi nemamo para
i to nam netreba. Pa tako će mo već sutra stići i do stanja da kažemo, - NEMAMO PARA, NETREBA NAM NI DRŽAVA -. Huh?
Ozbiljna zajednica mora napraviti i definisati ozbiljne prioritete i toga se držati pa taman se vratili i u opanke. Bolje imati i svoju državu
i ako treba i u opancima, jer će mo načinom razmišljnja "nemamo para - to nam netreba" ostati i bez države i bez opanaka, šmucajući
se bosi. I nedaj bože opet preko neki drugi Albanskih gudura. Undecided
 
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #428 on: December 25, 2011, 08:55:48 am »

...................
Љубо, добро ти видиш шта ја мислим. Дакле, против сам набавке нових авиона јер за њих немамо паре и не требају нам у овом моменту. ......................
Да друже мој, баш сам, тако и закључио, само ми је била потребна генерална потврда.

Без увреде, али то твоје мишљење ме асоцира на једну заборављену, па сада актуелизовану политику. Треба се борити, само још није време.

Онда, такође, на теорију, па куд ћемо ми на таку силу.....

За јавност, ради информације само, ја нисам ваздухопловац, па да сам пристрасан, те да сам забраздао и само ми је авион пред очима.

Ипак је ово тема: "Izbor novog aviona za Vazduhoplovstvo VS", а не треба ли нама нови авион. Ако то усвојимо, онда да дискутујемо, какав нам то авион треба.

Ко ће бирати тај авион? Ваљда они који управљају и знају да користе такав тип летилице. Нисам сигуран да су пилоти надзвучне авијације укључени у ову причу. Можда грешим, ко зна....

Да се и изјасним. Мој фаворит је EFA-2000. Ипак у скалду са његовом ценом, уз уважавање могућности земље, то је само сан (као што бих воле да имам Radeon 6890 2GB DDR5).

Али зато постоје нека друга решења. Њих можемо назвати-дефинисати: прелазна решења, привремена решења, нужна решења итд.....

И још једном. Да се не правдамо економском ситуацијом......
Краљевина Југославија, у још тежој ситуацији у периоду 1936-1940. набављала је најсавременије ловачке авионе тип Bf-109E3. Уз остале: Hurricane и ИК-3, пружили су снажан отпор агресору, за разлику од оне силне пешадије која се разбежа. За онај оклопни батаљон и незанмо да ли је опалио неки метак? Добро да не иритирам, са потенцирањем улоге појединих родова током тог периода.

Становишта сам за избалансирану заступљеност родова и видова. Ако имамо 4 бригаде КоВ уз још 2 наменске, дакле 4 х10 батаљона + 4 + 4 батаљона / дивизиона, онда ту има места за једну ловачку  ескадрилу. Малу за сада, са 6-8 авиона. Каније могу бити и 18.

И сад бисмо могли да видимо, који би нам то авион највише одговарао? Који би нам био најбољи, који би био императивно потребан, и на крају да провалимо, шта ће нам велики брат увалити?

Можемо у дискусију
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #429 on: December 25, 2011, 09:07:04 am »

Evo ga, primeren našim potrebama.... a i situaciji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* super_tucano.jpg (84.15 KB, 800x550 - viewed 116 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #430 on: December 25, 2011, 09:17:30 am »

Evo ga, primeren našim potrebama.... a i situaciji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Примеран ситуацији, да.
Потребама НЕ.

Једноставно, овај диван авион, нема ловачке могућности. Ово је ипак избор из миљеа "подзвучног" размишљања
 

Концетришимо се на надзвучну авијацију. На авион, који може нешто да сустигне-пресретне. На авион који ће имати потребне ресурсе до тамо неке 2020.године.

Одговор је ту негде, само га треба артикулисати (без острашћености и пристрасности).
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #431 on: December 25, 2011, 09:21:16 am »

Meni licno je simptomaticno to, u kom trenutku je zapocela prica o novim avionima, i u medijima, sto domacim sto stranim. Pominje se mnostvo aviona, raznih dobavljaca i nivoa opremljenosti, a sto je upecatljivo jeste to da su ponudjaci i sa istoka i sa zapada....dakle ni oni ne znaju kome "pripadamo".  Trenutak ulaska u pricu nosi sa sobom i okvirnu cifru za koju bi se ti avioni kupili....a neke druge aranzmane...vise niko i ne pominje....

Pitanja: Dali je ovo deo predizborne kampanje?
Da li se ovim zeli "izmamiti" odredjeni proizvodjac...bilo da se pojavi na konkursu, bilo da da jeftiniju ponudu?
Da li je iko uzeo u obzir zasto se stalno pominju avioni koji nikako ne mogu da se uguraju u milijardu eura?
Zasto nam dragi ministar vec nekoliko puta pominje iskljucivo nove avione, i kupovinom novih cemo biti mirni narednih 10 do 15 godina?
Da li mozda iz ovoga svega....stoji ovo sve?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #432 on: December 25, 2011, 09:23:27 am »

Milijardu eura je velika para... Koliko Slovenija uopšte plaća Italiji? Da li cifra od milijardu eura pokriva 30-ak godina "pokrivanja" neba? Veovatno da pokriva. A ostatak potrošiti na Tor i Buk (malo da se ljudi podsete) i imamo operativan i kvalitetan sistem PVO.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #433 on: December 25, 2011, 09:29:21 am »

Pa, cena Ljubinog TAJFUNA je preko 110 M Eura....full
Nije cifra velika....za 16 aviona do milijardu eura...cena aviona po komadu 62.5 M Eura...i to u full-u.
Nema ih mnogo koji ulaze u obzir....
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #434 on: December 25, 2011, 09:51:37 am »

Ако ме сећање добро служи, у периоду март-мај о.г. озбољно смо преговарали за хитну набавку 4 (можда и 6) апарата МиГ-29 СМТ. И то они без фалинке, дакле не из контигента враћених из Алжира.
За ту трансакцију није била недостижна свота новаца. Оквирно око 100 милиона евра.

Увођење у употребу, веома елегантно, Без великих трзавица са преобуком пилота. Никакви нови алати за одржавање, Чак би, подметачи за точкове и мердевине за пењање, могле да се искористе са наших старих МиГ-29.

И што је то отказано. Има ли рационалног разлога или смо опет сфери "ирационалног"

Зашто се командант РВ шета по Русији и пентра по Су-30, када смо свесни да нам ни НАТО, а ни стратешки савезник неће дозолити наоружавање са истока.
Logged
Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.