PALUBA
June 06, 2024, 03:32:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 545944 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #495 on: December 29, 2011, 02:47:21 pm »


 Hajde da se ne lažemo svi mi! Vojska je kao sistem urušena. Ovo što mi razglabamo niti je na našem nivou niti je u našoj kompetenciji. Biće za koliko se ko % ugradio. Zavisi od toga će leći odluka o kupovini ili odluka o tome da  nam ne trebaju novi avioni i ostala  ( po nama neophodna ) tehnika.. Ali tema je više nego dobra da " Tupimo tastature" svi mi!
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #496 on: December 29, 2011, 11:25:41 pm »

Па ако сви ми тупимо тастере, хајде да само говоримо о САД, Русији и ѕемљама које су велике силе. А теме о војскама Србије, Хрватске итд да избришемо.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #497 on: December 29, 2011, 11:32:26 pm »


 Hajde da se ne lažemo svi mi! Vojska je kao sistem urušena. Ovo što mi razglabamo niti je na našem nivou niti je u našoj kompetenciji. Biće za koliko se ko % ugradio. Zavisi od toga će leći odluka o kupovini ili odluka o tome da  nam ne trebaju novi avioni i ostala  ( po nama neophodna ) tehnika.. Ali tema je više nego dobra da " Tupimo tastature" svi mi!

 
Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #498 on: December 30, 2011, 05:11:13 pm »

Quote
mada su nasi najavili da bi 2013 stigli ili treba da pocnu da stizu novi avioni koji bi zamenili Mig-21

To bi znacilo da je ugovor o nabavci potpisan jos prosle godine, a ja o tome nisam obavesten kao ni verujem niko ovde.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #499 on: December 30, 2011, 10:52:35 pm »

.............................., ali se suska da bi mozda uzimali njihove koji lete. Ali polako videcemo, i nadam se da ce barem nesto novo biti na Aeromitingu 2 Septembra, mada su nasi najavili da bi 2013 stigli ili treba da pocnu da stizu novi avioni koji bi zamenili Mig-21.
Inace taj avion, koji se odabere za novu uzdanicu Vazduhoplovstva bio bi osnov za dalju modernizaciju G-4 i J-22.
Zivi bili pa videli, nema se drugo sta raditi nego cekati
Лепо је сазнање да имамо обавештеног члана.

 

Верујем да ће нам ускоро рећи и о којем авиону се ради.
Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #500 on: December 31, 2011, 01:35:23 pm »

Pa da bi nesto stiglo te godine vec bi trebali da znamo o cemu se tu radi ? Uglavno prodje nekoliko godina od kada se potpise nabavka pa sve do pocetka isporuke.Remontovane migonje ne racunam u to jer to moze da se sredi za godinu dana.Nadam se da nece time da nas obraduju i da se ne misli na to.
Logged
lord sir giga
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #501 on: December 31, 2011, 09:18:36 pm »

@Ed Norton ako mislite na Mig-21 njegovo vreme je isteklo, i bilo bi jako nerentabilno da se u njega ulaze (mislim samo na remont naravno), dok je bilo kakva modernizacija trebala da bude odradjivana dosta ranije.
Inace Bis (SAU i LAZUR 171xx 172xx i 174xx) mogu da lete do 2012 godine a tada ce morati da budu prizemljeni dok ce dvosedi UM koji su remontovani moci da lete do valjda 2016 ako se nevaram.
Vreme je, a kesa se dresiti mora i ovako i onako, zato je bolje odresiti je za sebe i svoju vojsku nego za tudje avione i tudju vojsku.
Svajcarce je u Fulu Gripen kostao 150 milion evra po aparatu, ali u fulu, dok je ponuda za Rafala bila 277, a za tajfuna 300 milioncica, sitnica ma imamo mi valjda toliko.
A sa njima moze da se saradjuje i preko robe, ali su uslovi onda drugaciji, a te uslove mozda saznamo kada oni budu isli u muzej a mozda i pre ko ce ga znati
Inace ne zaboravite da koje sta poceo on je to i zavrsio, a ko nije taj nije ni zavrsio.
Polako ali sigurno nase se vazduhoplovne snage osipaju, neko ce reci da se izlaz iz tunela vidi, a neko da se voz priblizava (kao sto vecina ovde i govori) ali ja kazem zivi bili pa videli.
Ko zna kakav je plan napravljen ali se cekaju izbori sto neko rece nesmeju da kazu da su ugovori potpisani da ih opozicija nebi skratila za pobedu na izborima.
Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #502 on: January 01, 2012, 10:30:37 am »

Sve je to tacno sto kazes, ali avioni tesko da ce stici 2013 kako kazes.Bio bih zadovoljan kada bi te godine imali makar konacnu odluku sto se novog aviona tice, a to bi znacilo da bi novi avioni stigli jedno tri godine nakon toga.Sto se tice gore pomenutih cena kod svajcaraca.Pa bas zato sto se islo preko robe tj offseta cene su toliko velike.Sto je veci offset veca je i cena aviona.Ovakav nacin nabavke se isplati zemljama sa stabilnim i jakim ekonomijama sto mi svakako nismo.
Logged
lord sir giga
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #503 on: January 01, 2012, 11:40:51 am »

MA ja se ne nerviram uopste, ako nasi kao sto sam gore naveo hoce da pametno potrose novac kupice avione, a ako hoce glupo platice drugome.
Znam da pare nisu problem jel ih kako se kaze nema u budzetu, inace MMF tera da stedimo.
Ali posto smo u zadnjih 20 ili 30 godina uspeli da uztedimo nista, posto u zadnjih 30 godina nije nista novo nabavljeno, a radilo se samo na starim stvarima doslo je vreme za zamenu opreme ili zatvaranja radnje.
Sto se samih aviona tice ja neznam tacnu cenu za J-10 i za Mig-35 (ili ti Mig-29 M/M2).
Mada sam ja nacuo da ce nasi uzimati 6 do 8 komada onih nesudjenih alzirskih SMT (ili ti Mig-29M, ima valjda istu opremu), koji su trenutno u sastavu Ruskih snaga.
kao popunu valjda ovim Migovima 29 sto imamo.
Ajde da sacekamo izbore pa da vidimo sta ce biti.
Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #504 on: January 01, 2012, 12:17:30 pm »

Cuo sam i ja za tu opciju, ali zasto se ne bi uzela cela eskadrila od 12 aviona vec neka nazovi dopuna.Ove sadasnje migonje ce svakako u penziju kada stignu ti novi avioni.To bi moglo da se realizuje 2013 kako kazes.Poslednja recenica ti je na mestu.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 489



« Reply #505 on: January 01, 2012, 12:38:26 pm »

Kako ja vidim, ovom nabavom (6-8 aviona) pokrivaju se esencialne potrebe za vreme, dok se ne razčisti koje i kakve alternative nudi se Srbiji u narednih desetak godina. Pre svega, tu je pitanje EU i NATO-a, pa kad se sve zajedno izvaga, onda će se moći doneti neka dalekosežnija odluka. Nema smisla nabavljati rusku tehnologiju ako Srbija smjera u NATO za desetak godina. A šta onda sa tom tehnikom?? Nije da je za bacanja ali lobiranja, da ne kažem nešto jače, za prelazak nja zapadnu tehniku, biće veoma snažna.
Logged
lord sir giga
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #506 on: January 01, 2012, 03:47:32 pm »

Pa kolega poljska je u natou a ima Migove-29 i to pozamasnu flotu, avioni su prebaceni na nato standard i lete.
Pa boze i Amerika ima Migove-29, one koji su trebali biti isporuceni Iranu.
Zato nerazumem taj problem oko unosenja naseg i istocnoevropskog naoruzanja u alijansu.
Samo bi onda nasa duznost bila da ih dovedemo na standard
Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #507 on: January 01, 2012, 06:56:51 pm »

Oni imaju Sovjetske avione koji su stari preko 20 godina koje je nasledila Namacka tj njen istocni deo koja je bila clanica Varsavskog pakta i koja ih je kasnije prodala Poljskoj za jedan evro, ako se dobro secam.To su stari avioni minimalno modernizovani, ali koji se besprekorno odrzavaju.Dakle, nije to niklakva nabavka istocne tehnike od strane jedne NATO clanice.Mi ovde govorimo o potencijalnoj nabavci novih aviona od Rusije u sadasnjem vremenu sto definitivno nije isto.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 489



« Reply #508 on: January 01, 2012, 07:42:56 pm »

Ne treba zaboraviti, da je Poljska isto tako nabavila i F-16, tako da se jasno vidi trend prelazka na zapadnu tehnologiju-da se razumemo, tu se u ni u kojem pogledu ne diskutuje, koja je bolja ili lošija. Ali kada su pare u pitanju (čitaj šuškavac-može i sa ofsetom), tada mora da se zna, na kojoj si strani. Osim ako imaš još neke nenaplaćene dugove-e tada je i to moguće (Južna Korea, Slovenija, Hrvatska, verovatno Grčka i Kipar).
Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #509 on: January 03, 2012, 11:51:04 am »

Quote
Шутановац је навео и да се за набавку озбиљнијих система мора сачекати да колегијум начелника Генералштаба саопшти шта је то што у односу на ризике и претње сматра неопходним.

Он је, говорећи о потреби куповине нових борбених авиона, подсетио да више од 25 година Војска Србије није опремана новим вишенаменским летилицама и да постојећим истичу ресурси из године у годину.

„То указује да је неопходно да у наредном периоду купимо одређене летилице, јер уколико их не будемо имали, по европским прописима мораћемо да плаћамо неком другом да штити наше небо”, објаснио је Шутановац.

То би, истиче министар, било потпуно неприхватљиво, поготово јер је Србија, која у овој години слави 100 година војног ваздухопловства, једна од малог броја земаља Европе која је међу првима имала војне ваздухоплове.

„Имамо жељу да завршимо коначно процену шта је то што је неопходно за наше небо и да уђемо у финансијску анализу”, рекао је Шутановац.

Он је објаснио да куповина таквих система, односно вишенаменских авиона, мора да буде подржана и од стране политичког естаблишмента.

Шутановац је истовремено нагласио да се такве набавке не могу реализовати у току једне године, објаснивши да набавке таквих летилица трају и по неколико година.

„Желимо да купимо и нове хеликоптере који су нам неопходни и у цивилно-војне сврхе. Мислим да ћемо и у реализацију набавке хеликоптера ући у току 2012. године”, рекао је министар одбране.

Iz ovog intervjua da se zakljuciti da ce se sa nabavkom novih aviona odugovlaciti koliko je god moguce.Dobro je sto ce se gotovo izvesno ici na nabavku helikoptera.
Logged
Pages:  1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.