PALUBA
May 20, 2024, 10:04:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 543098 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 384



« Reply #1410 on: February 17, 2014, 02:41:56 pm »

Naravno da je moglo, a moze se i sada uraditi nesto, da kazemo sitnije ali ocigledno nema volje za to. Odavno se ceka bolja prilika za LA i neko realnije (ova rec se ofucala u zadnje vreme) doba, a neka mi neko kaze koliko je bilo realno kupiti avion 1914. godine. Kao danas imati svemirsku stanicu. Na svakoj staroj slici vidite ljude slank i sa misicima, a danas se stomaci odomacili, pa eto mozda je tu odgovor. Cekaj da se ja prejedem i ostalo, pa cemo da kupimo kako oni to kazu avijone i kamijone!
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1411 on: February 17, 2014, 02:46:35 pm »

Jedno pitanje, iako nema veze sa temom: šta je sa Senekom?
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 384



« Reply #1412 on: February 17, 2014, 03:08:40 pm »

Zadnji let je bio letos! Rimuje se lepo  Wink.

Sada  videh da je djox na MCM forumu postavio ovaj tekst pa evo, opet neka nada za forumase dolazi od brace Rusa, nego od koga  Smiley! Kod nas je problem, ja ostajem pri tome.

Планеры МиГ-29М/М2, изготовленные для Сирии, могут быть использованы при реализации других контрактов – «Коммерсант»
http://www.armstrade.org/includes/periodics/news/2014/0217/102522665/detail.shtml
« Last Edit: February 17, 2014, 03:32:36 pm by BSD » Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #1413 on: February 17, 2014, 03:32:26 pm »


Zato sto nas praksa uci drugacije od ovoga sto ti kazes. Vojska se urusava iz godine u godinu, a to nema nikakve veze sa Rusima. Proizilazi da je problem na nasoj strani i ljudi to osecaju. Nije potrebno nikakvo zamagljivanje stvarnosti, zivimo u njoj. Neka kupe Miraze-2000 od Francuza nista nemam protiv, neka kupe bolje, jeftinije i modernije kod tih gde nema tog ,,vekovnog bratstva", a oni to nude, nego mi necemo, kako ne bi izneverili bracu Ruse imaju avione na lageru pa da nama uvale. Kada se nasi pojave da pogledaju Tajfun imaju tretman kao i Emirati ili tretman Bananamena uvek spremnog da stupi u akciju! Nece Rusi da razgovaraju o nabavci, a ja o tome pisem vec nekoliko komentara. Pa to je ocigledno, a pitanje je sta se dogodilo za jako kratko vreme da to bude tako.
Juce sam pisao u temi o nabavci helikoptera i kada sam pronasao snimak shvatim da nema (cak fizicki -bukvalno) ni te kasarne, jedinice, vojske. E sad ako mi neko kaze da je ovo trenutno bolje od onoga ranije, a ja mu poverujem onda nesto nije u redu, samnom ili sa njim. Sve krece od nas i zavisi od nas, ne moze mene niko da natera da radim naopako ako ja to necu. Niko to ne moze, ni Nemci, Amerikanci, a ni braca Rusi kako se to forsira u zadnje vreme. Ispada da nas oni najvise teraju da radimo protiv svoga interesa, a ja mislim da nije to tako. Mozda Rusi ispadnu krivi ako mi ostanemo bez LA, a mozda se neko seti i Japana, oni se nece naljutiti i daleko su da nas cuju. Japan je kriv!

Aman čoveče. Država nema novca da opremi jednu bolnicu kako valja, a ti bi lovačku avijaciju? Za šta? Protiv koga? Ko je to u našem okruženju opasnost, ali da ga možemo vojno savladati pa da nam treba jaka LA? Krediti se moraju vraćati. Kredit će da bude na duži rok nego sam rok trajanja aviona. Šta posle? Apres moi, le deluge?

Novaca za lovačku avijaciju nema pa nema. Došli smo tu gde smo, pa šta sad. U kukanju smo dobri, slažem se, ali nije najproduktivnije.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #1414 on: February 17, 2014, 03:43:05 pm »

БСД, ипак остаје чињеница да је неко из Русије неком из Србије нешто обећао или рекао а ови из Србије то погрешно или правилно протумачили као "решено". А онда је опет неко из Русије рекао "чекај мало" и ми сад чекамо. Наравно да смо ми одговорнији у целој причи. Зато сам и нагласио да "сва одговорност" није наша.

Ми смо одговорнији због тога што смо заборавили да се никад не каже "хоп" док прво не скочиш. Друго, што у "реформама" или изменама система одбране нисмо систематични, објективни и студиозни,а затим доследни. Томе се приступа са политикантских и лаичких позиција (када је у питању политички део МО) или са становишта краткорочних личних или интереса видовских лобија  (када је у питању професионални део). Наравно, нису сви такви, али је у целини резултат лош. Не мислим да Војска треба да буде она из доба ЈНА, али да је могло и може боље - могло је и може.

Када је у питању 1914. година и ово данашње време није то упоредиво. Онда је набавку више авиона спречавао конзервативизам војних кругова. Осим тога цена тих авиона у то време је биле као цена једног топа. Данас је цена једног целог дивизиона артиљерије (са све пратећом опремом) неупоредиво мања од цене једног "голог" борбеног авиона.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 384



« Reply #1415 on: February 17, 2014, 03:47:45 pm »

Te bolnice i skole koje pominjes su cista populistika. Nama prijatelju nestaje jedan grad godisnje, temelji se ljuljaju (vojska je jedan ot tih temelja), bolnice i skole se ne prave, a pare nestaju. Da li ti vidis da nema ni tih bolnica, ni aviona, a krediti preko glave. Kako, odakle sad to?! Vojska ti omogucava drzavnost, mogucnost sprovodjenja zakona cak i putem represalija. Ja razumem da neko ovo izjavi na forumu B-92 ali ovde, to me vec zabrinjava. Treba ti jaka vojska ako hoces da stvoris ozbiljno drustvo sa ozbiljnim sistemom. Vidim te sto nam govore da se drustvo zasniva na bolnicama dokle su nas doveli, do ovoga gde smo sad.

@dzumba
Slazem se i ne kazem da su Rusi cvece, ali zna se da oni traze kao i sve velike sile da se ono njihovo ispostuje. Znam ovo sto kazes za 1914. ali ja sam vise mislio na svest o potrebi i da je kostalo kao danas mi bi to imali sigurno. Bez obzira na broj bolnica u Srbiji tada.
« Last Edit: February 17, 2014, 03:53:18 pm by BSD » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1416 on: February 17, 2014, 04:39:23 pm »

Ima puno veze sa temom i pričom o važnosti vojske i kupovine aviona u odnosu na izgradnju bolnica
Miroslav Lazanski / Šta je nama Rusija - Upitnik

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ifmBFAWuuZs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 384



« Reply #1417 on: February 17, 2014, 06:04:47 pm »

E nista lepse nisi mogao da postavis! Naravno da nemacki ambasador u nemackoj (nisam pogresio) Pribicevic govori o bolnicama i skolama dok Lazanski lepo govori, ali malo zaobilazi istinu. Trebao je reci, ceka se da nasa vojska bude na nivou ili ispod nivoa kosovskih bandi pa da nam ocitaju lekciju. Ovakvi kao Pribicevic nam citaju lekcije kako nam trebaju bolnice i skole, a ne avioni i vojska. Medjutim nema ni jednog, ni drugog, ni treceg, tudji planovi se sprovode, sistem se urusava sa sve manjom mogucnoscu da se ikada vise nesto promeni, ova emisija je snimana pre mozda godinu dana i gde smo sada? Pribicevic je negde ambasador, nisam zapamtio gde, ministarka se bori da duplira glasove, Lazanski pise tekstove u Politici, a vojska ostaje bez LA.
Logged
Patriot007
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #1418 on: February 17, 2014, 09:30:32 pm »

Zadnji let je bio letos! Rimuje se lepo  Wink.

Sada  videh da je djox na MCM forumu postavio ovaj tekst pa evo, opet neka nada za forumase dolazi od brace Rusa, nego od koga  Smiley! Kod nas je problem, ja ostajem pri tome.

Планеры МиГ-29М/М2, изготовленные для Сирии, могут быть использованы при реализации других контрактов – «Коммерсант»
http://www.armstrade.org/includes/periodics/news/2014/0217/102522665/detail.shtml
Evo gde uz ostalo leži zec - MiG-35 je fatamorgana. Zanimljivo je kako smo uopšte upali u priču oko te varijante kad je još od juna prošle godine jasno da mu je sudbina potpuno neizvesna. To govori da nam je vojni establišment praktično očišćen od profesionalaca koji znaju i prate šta se dešava na svetskoj sceni (tu mislim i na obaveštajnu strukturu). Uz poznate ekonomske probleme posebno me zabrinjava neumitno topljenje resursa znanja i veština u oblasti odbrane. Kako vreme prolazi taj problem će postati nepremostiv. Zamislite samo koliko različitih profila profesionalaca treba imati na raspolaganju za funkcionisanje ozbiljnog sistema odbrane i koliko je vremena potrebno za njihovo školovanje. Da nam neko i pokloni, koliko sutra, samo deo tehnike o kojoj je reč veliko je pitanje kada bismo bili u stanju da je i upotrebljavamo. I to u zemlji koja ima samo 6% visoko obrazovanih ljudi (sa sve pravnicima i ekonomistima) i u kojoj je preko 60% populacije funkcionalno nepismeno (što ne znači da ne zauzimaju rukovodeće i neke veoma važne položaje). Ne bih dalje, po malo mi je muka...
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #1419 on: February 17, 2014, 11:07:39 pm »

Зашто нема смисла радити ремонт? Зашто хрватска и даље тера своје мигове 21 онда?
Da sada pocmu razmišljat o remontu trebat ce im godina dana dok sve ugovore pa onda godina dana je trajanje remonta najmanje pa si vec u 2016 g. a kao resursi su do 2019 i tako. Nema nekog smisla to sada izvoditi. To je trebalo ranije pa da su sada remontirani pa da ih imaš još pet šest godina i tako.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #1420 on: February 18, 2014, 12:44:58 am »

Te bolnice i skole koje pominjes su cista populistika. Nama prijatelju nestaje jedan grad godisnje, temelji se ljuljaju (vojska je jedan ot tih temelja), bolnice i skole se ne prave, a pare nestaju. Da li ti vidis da nema ni tih bolnica, ni aviona, a krediti preko glave. Kako, odakle sad to?! Vojska ti omogucava drzavnost, mogucnost sprovodjenja zakona cak i putem represalija. Ja razumem da neko ovo izjavi na forumu B-92 ali ovde, to me vec zabrinjava. Treba ti jaka vojska ako hoces da stvoris ozbiljno drustvo sa ozbiljnim sistemom. Vidim te sto nam govore da se drustvo zasniva na bolnicama dokle su nas doveli, do ovoga gde smo sad.

@dzumba
Slazem se i ne kazem da su Rusi cvece, ali zna se da oni traze kao i sve velike sile da se ono njihovo ispostuje. Znam ovo sto kazes za 1914. ali ja sam vise mislio na svest o potrebi i da je kostalo kao danas mi bi to imali sigurno. Bez obzira na broj bolnica u Srbiji tada.

Čista populistika? Auuu...

Vojskin ugled medju narodom raste i raste. Pogledaj koliko ljudi kandiduje svake godine za Vojnu akademiju, i kakav je to profil srednjoškolaca. Pogledaj koliko imaš ljudi koji se dobrovoljno javljaju za služenje vojnog roka svake godine. Svi kapaciteti puuuuni. To je odlično, štaviše. Narod voli vojsku. Da je ne voli, ne bi imali ovaj forum, npr. Vojska u skorije vreme neće imati kapacitete JNA, pa da ima stotinjak hiljada regruta na rotaciji svake godine. Treba raditi sa onime što imamo, a ne da sanjarimo po ceo dan.

Što se tiče vojske i ideje vršenja represije, eto nama opet nove amputacije i oslobodjenja.

Svake godine gubimo jedan grad? Kakve to veze ima sa MiGovima? Mora da je neki dobar model ako impliciraš da će da utiče na povećan natalitet u Srbalja, jel će to avion sam da pravi male Srpčiće ili će to da bude nusprodukt otplaćivanja duga za njih u naturi? Tongue

Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #1421 on: February 18, 2014, 01:08:21 am »

Kakvo ugovaranje remonta za L-17? Ako se budu radili remonti uradiće ih Moma.

Ubrzani remont biseva Moma može da uradi za 6 meseci, samo ako se obezbedi novac.

HrcAk74, jesi li ti skoro bio na VA?
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #1422 on: February 18, 2014, 01:25:38 am »

Ne lično, moj mladji brat je kandidovao prošle godine, planira i ove ponovno. Gusta konkurencija. Smiley
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #1423 on: February 18, 2014, 01:33:16 am »

Bas ste zakomplikovali sa diskusijom avioni-bolnice-natalitet. Srbija ima i tradiciju i potrebu za LA, trenutno joj treba 6 novih aparata i novac za odrzavanje postojecih a sve za vazdusnu policiju. Slozicete se da je to potreba, kad se ugasi taj vid, tesko ce se obnoviti kasnije. A njegovo gasenje nosi troskove za istu stvar, samo cemo placati drugima.
 
 Bolje znate od mene da je slika stanja u vojsci odraz stanja u drzavi. Znaci, drzava nam je u raspadu, trulo je sve. Mene cudi jedna stvar, ako je kroz kroz istoriju uvek bilo da kad u drzavi patriotizam dodje na nulu u sirokim narodnim masam a kao posledica izgladnjavanja i stavljanja naroda u poziciju pogubljene mase, zasto je sad VOJNIK zakazao? Vojnici, mislim na oficirski kadar, je poslednji Mohikanac, uvek postoji dovoljna doza patriotizma koja u teskim vremenima kulminira i napravi jedan lep zaokret.
 Jel to socijalisticko samoupravljanje ispraznilo vojnicke gace, iscupao vojnicko srce i isprao zdrav razum?
« Last Edit: February 18, 2014, 09:00:49 am by Рашо » Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #1424 on: February 18, 2014, 01:44:32 am »



Ubrzani remont biseva Moma može da uradi za 6 meseci, samo ako se obezbedi novac.


Pa o tome ti i govorim. Godina dok se skupi novac i onda otprilike do godina dok se to remontira al remont nije isto šta i produžavanje vijeka trajanja. Mig 21 koji su u Srbiji imaju vijek trajanja do 2018 a i to mu je navuceno ( vijek trajanja može produžit samo proizvođac a to nije Moma ).Nije stvar samo u remontu nego i u starosti aviona , motora , iskorištenosti resursa motora itd itd itd. Srpski migovi 21 su iz bivše Juge a to ti je tamo od 1977 godine tako da oni imaju poprilicno godina dok su hrvatski novije godište ( zadnji mig 21 je proizveden 1985 al su ovi hrvatski migovi noviji od srpskih i zato imaju koju godinu više vijek trajanja a srpski su vec prastari za bilo šta jer su jednostavno ono odavno bili za otpis ).Hrvatska je napravila remont postojecih migova na kojima se to isplati napravit i dokupila još nekoliko i to je to do 2019 al u Srbiji svi su ti migovi 1977 godište pa niže od toga tako da je njima i ovaj vijek trajanja do 2018 debelo navucen. Nece se oni remontirat jer to nema smisla mada bi imalo smisla remontirat mig 21 dvosjed za obuku pilota i to bi bilo ok ono.

Ovo je mig 21 dvosjed i sa njime se može radit obuka pilota za mig 29 pri cemu se nemora zamarat sa rezervnim dijelovima i ostalime jer ih ima ( kanibaliziraju se postojeci mig 21 ) i nemora se trošiti resursi mig 29 dvosjed niti ima potrebe za kupovanjem nekog novog mig 29 dvosjed za obuku pilota. To je maksimalno šta se može dobit iz postojece flote srpskih mig 21 a da ima smisla radit jer ovaj avion ne zahtjeva ekstra brzine nit mu je namjena vojna nego školska a rezervnih dijelova ima ko u prici plus ima ljudi koji imaju znanje da ga servisiraju i remontiraju još jako dugo ( najmanje do 2025 šta u osnovi uopce nije loše ).



* image.jpg (260.39 KB, 728x485 - viewed 88 times.)
« Last Edit: February 18, 2014, 02:00:42 am by Honkytonky » Logged
Pages:  1 ... 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.