PALUBA
May 29, 2024, 01:02:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 544918 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #480 on: December 28, 2011, 10:56:16 pm »

Da malo izreklamiram Gripena.  Wink

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/QJQKCUjcslM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #481 on: December 29, 2011, 01:03:10 am »

ma nemas potrebe. ovo je idealno avionce za nas, i toga su svi svesni. problem je sto (kolko ja znam) nije ni ponudjen... Roll Eyes
Logged
lord sir giga
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #482 on: December 29, 2011, 08:02:12 am »

Pa trebalo bi da stignu Laste-95 (naruceno 15 komada, od toga dve su stigle i to digitalizovane), pa ti Mi-17 koje cmo trebali da uznemo od bugarske, ali nismo bili na tenderu, ali se suska da bi mozda uzimali njihove koji lete. Ali polako videcemo, i nadam se da ce barem nesto novo biti na Aeromitingu 2 Septembra, mada su nasi najavili da bi 2013 stigli ili treba da pocnu da stizu novi avioni koji bi zamenili Mig-21.
Inace taj avion, koji se odabere za novu uzdanicu Vazduhoplovstva bio bi osnov za dalju modernizaciju G-4 i J-22.
Zivi bili pa videli, nema se drugo sta raditi nego cekati
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 285



« Reply #483 on: December 29, 2011, 10:42:39 am »

J-22 se nece modernizovati lete ce dok ima resursa.
Nema realnih sanse da 2013 sitgnu novi avioni obzirom na stanje sa parama a to stanje prati i usporeni rad na izboru novog aviona.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #484 on: December 29, 2011, 11:15:20 am »

ma nemas potrebe. ovo je idealno avionce za nas, i toga su svi svesni. problem je sto (kolko ja znam) nije ni ponudjen... Roll Eyes

Tako je, i za to treba da zahvalimo britancima i njihovom BAE Systems sa 20% vlasnistva, a ne treba zaboraviti ni Investor AB koji zajedno imaju vecinski paket akcija i preovladjujuci broj glasova u upravnom odboru.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 285



« Reply #485 on: December 29, 2011, 11:28:09 am »

Realno za Srbiju bi bilo najbolje da uzme F-35B STOVL (ako ga ameri zavrse).
Ali em su ameri daleko da ga zavrse em mi nemamo para za kupovinu ni za odrzavanje tavkog aviona a i pitanje da li bi nam ga ameri prodali.
STOVL koncep je generalo idealna za zemlju velicine Srbije a koja je jos i neutralna.
Izrael je izgleda zainteresovan da uzme samo ovu verziju F-35.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #486 on: December 29, 2011, 11:33:47 am »

Dakle ti bi ovo....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ja sam pre za ovo....pravi visenamenski "avion".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 Wink Tongue
 


* f35 vstol.jpg (13.73 KB, 583x411 - viewed 269 times.)

* tempest.jpg (56.07 KB, 810x573 - viewed 240 times.)
« Last Edit: December 29, 2011, 11:39:46 am by rotring » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #487 on: December 29, 2011, 11:57:42 am »

Odličan aviončić za diverzantsko ratovanje Wink
Logged
lord sir giga
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #488 on: December 29, 2011, 12:47:43 pm »

Budite optimista kolega, kredit se lako moze uzeti i eto aviona, samo treba da se vidi ko ce da dobije najbolju ponudu.
Uopste nije bitno koji ce avion doci najbitnije je da nije nesto polovno, mada nasi izgleda teze ka tome, ali da li je to pametno videcemo.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 692


« Reply #489 on: December 29, 2011, 01:03:29 pm »

Dragi moji prijatelji, već dugo pratim ovo "takmičenje" ("nadmetanje") oko izbora novog aviona Vazduhoplovstva RS.

Možemo mi svi da istupimo zube, a da ne dođemo do odgovora.

Jedan moj prijatelj (oficir KoV-a-smer pešadija), kaže - dok čizma ne zagazi to nije tvoje. I čovek je u pravu. Drugi (smer OMJ) kaže - da ali dok mi ne dođemo, nećeš ni ti. I on je u pravu. Treći kaže (artiljerija) - da nema mene, kada bi ste vi tamo stigli tamo. I on je verovatno u pravu. PVO kaže da mi nismo branili, avijacija kaže da nismo sadejstovali i omogućili (PVO), šta bi bilo sa vama.

Mislim da se ova rasprava svela na to da neki pokušavaju da ospore a drugi da potvrde posvojanja avijacije kao deo sistema PVO.

PVO je jedan naizgled prost sistem, a u stvari nije. Nema PVO bez avijacije, a ni PVO bez ARJ PVO.

PVO je jedan složen sistem koji čine više podsistema. To je uvezani sistem. Samo ako svi elementi podsistema (avijacija, ARJ PVO, VOJ itd.) rade kako treba dobijamo celovit sistem.

E sada, koliko para toliko muzike.

Osnovni problem je u tome, kod koga je banka, voli (ili mora da voli) više vrsta muzika (opera, jazz, klasika, narodna, itd.), a hoće da se provede na nivou a banka "tanka" i šta dobijamo. On se prsi dok može, a posle na veresiju.

Osnovni problem je taj da se PDV i carina naplaćuje za NVO. Gde to ima ??! Niko do sada nije analizirao remont MiG-29. Stopa carine 1% (minimum), 18% PDV - sve u momentu carinjenja. MO (VS) nema para u budžetu i nije remontovan 1 MiG-29. Posle toga nema para ni za gume.

I sada mi pod ovim uslovima razglabamo da li nam i šta treba.
Pa normalno je da nam treba.
A isto tako je realno da će to da odluče "glavonje" i "sivonje" onako kako im se naradi (sa ili bez %).

Možemo mi da navijamo za crvenu, plavu ili žutu opciju, to će naša deca nažalost plaćati, a mi nećemo imati nikakvu sigurnost.

Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #490 on: December 29, 2011, 01:22:35 pm »

Свиђа ми се ово:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

јел има у неком другом дезену.

Зашто се енергија, на овој теми, троши у доказивању идеје о потреби, или да ли нам није потребан авион.
Не треба нам ни теорија о систему ПВО, па ни о ПВБ, као садржају оружане борбе. Они који посећују ови тему, требали би да се разумеју у те ствари.

Да се вратимо на расправу, који нам и какав то авион треба. А онда да видимо који би нам највише одговарао.

Господа која имају супротна мишљења о потреби набавке новог авиона, могу отворити своју тему, рецимо "Покрет за спречавање набавке новог авиона".

Ту би могли да осноју два кружока:
- Први (онај жешћи) са фановима идеје "нама не треба авион у ваздухопловству", и
- Други (онај умеренији) са фановима идеје "можда би прошли и са половним авионом".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Clip_2.jpg (21.54 KB, 424x300 - viewed 250 times.)

* ef2000_8[1].jpg (33.52 KB, 763x454 - viewed 248 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 285



« Reply #491 on: December 29, 2011, 01:31:57 pm »

Najbrze se mogu dobiti Gripena jer su Svedjani voljni da pozajme iz svog RV avione dok nestignu novi iz fabrike.

Ali realno tako krupna nabavka dok prodje kroz sve drzavne institucije odobrenja itd a ovo je jos i izborna godina tj nista se nece odlucivati po ovom pitanju pre sastavljanja nove vlade a to ponovo nece biti pre recimo maja juna. A onda vojska sigurno nece biti prvo sto ce morati da resava ta nova vlada.
Kad na to dodas krizu, hronicnu besparicu u Srbiji i stari dobri obicaj da se sve odlaze do zadnje sekunde, dolazis do zakljucka da pre 2014-15 nece nista novo leteti Srpskim nebom ako se i odresi kesa.

Voleo bih da gresim ali ... iskustvo Smiley.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 569


« Reply #492 on: December 29, 2011, 01:34:40 pm »

Ma, nema od toga ništa, za sad.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 692


« Reply #493 on: December 29, 2011, 01:52:42 pm »

Ma, nema od toga ništa, za sad.

    

Najbrze se mogu dobiti Gripena jer su Svedjani voljni da pozajme iz svog RV avione dok nestignu novi iz fabrike.

Ali realno tako krupna nabavka dok prodje kroz sve drzavne institucije odobrenja itd a ovo je jos i izborna godina tj nista se nece odlucivati po ovom pitanju pre sastavljanja nove vlade a to ponovo nece biti pre recimo maja juna. A onda vojska sigurno nece biti prvo sto ce morati da resava ta nova vlada.
Kad na to dodas krizu, hronicnu besparicu u Srbiji i stari dobri obicaj da se sve odlaze do zadnje sekunde, dolazis do zakljucka da pre 2014-15 nece nista novo leteti Srpskim nebom ako se i odresi kesa.

Voleo bih da gresim ali ... iskustvo Smiley.

 

Budite optimista kolega, kredit se lako moze uzeti i eto aviona, samo treba da se vidi ko ce da dobije najbolju ponudu.
Uopste nije bitno koji ce avion doci najbitnije je da nije nesto polovno, mada nasi izgleda teze ka tome, ali da li je to pametno videcemo.

 

Kredit je lako uzeti, avi je povrat 

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 285



« Reply #494 on: December 29, 2011, 02:31:24 pm »


PVO je jedan naizgled prost sistem, a u stvari nije. Nema PVO bez avijacije, a ni PVO bez ARJ PVO.

PVO je jedan složen sistem koji čine više podsistema. To je uvezani sistem. Samo ako svi elementi podsistema (avijacija, ARJ PVO, VOJ itd.) rade kako treba dobijamo celovit sistem.

E sada, koliko para toliko muzike.


To je sustina ne samo sistema PVO vec cele vojske.

Ovde se konkretno radi o tome da jednom delu tog sistema PVO preti gasenje i to onom koji je medju najzahtevnijim.

Konkretno kada pogledamo svuda u VS nedostaje moderna tehnika u manjoj ili vecoj meri i to je onaj deo transofrmacije koji nije uradjen i pitanje je kada ce i koliko biti uradjeno.
Nesto tehnike i modernog oruzja (sredstva veze i orujza za spec brigadu, opreme za licnu zastitu, uniforme itd) je nabavljeno ali to je malo za sistem gde nije bilo kapitalnog ulaganja 20 i kusur godina.

I naravno da se tu javljaju tenzije zasto ulagati tolika sredstva u avijaciju kada treba i druga mesta i dali ce pose tih ulaganja osta nesto i za ostale delove sistema dobrane.

To i jeste sustina ako posle tog ulaganja ostali delovi VS nece biti modernizovani godinama ona se mora nesto zrtvovati.

Ali ovo je pitanje za jednu ozbiljnu studiju koja je verovatno i uradjena ali jos bitnije je pitanje za Vladu i drzavu da li hoce ili nece da odvaja pare za Vojsku tj za opremanje i to planski i relativno redovno.

Svima je jasno da se npr novi avioni i teska tehnika nemogu nabavljati sredstvima iz vojnog budzeta. Za to je potrebno napraviti poseban fond.
Logged
Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 24 queries.