Бој за Крим се бије због гаса и нафтеКада је „Сандеј експрес" пре два дана „открио“ да се 2.000 припадника специјалних јединица Оружаних снага Украјине обучава се у Великој Британији за учешће у операцији освајања полуострва Крим, кренула је „повика на вука”.
Враћање Крима може да изгледа као мало вероватан исход, али Кијев улаже знатне напоре како би показао ту намеру. А Руси се труде како би утврдили и одбранили полуострво. Зеленски стално поручује да ће повратити Крим. Циљ удара је да узнемирава руску црноморску флоту и да прекине виталне руске линије за снабдевање.
Лист је навео да украјински војници пролазе специјалну обуку у центру за одбрану на југозападу Енглеске. Њима ће бити додељена кључна улога у акцијама Оружаних снага Украјине против Крима, које ће подржати Ваздухопловство и Морнаричке снаге Украјине.
И тако су се објавиле претње: кијевске власти намеравају да употребе нове ракете великог домета против Крима, које ће испоручити Велика Британија, Немачка и САД, како би пореметиле снабдевање руских трупа.
Ако се свему дода да је претходно Министарство одбране Велике Британије признало да је више од 10.000 украјинских регрута прошло обуку на тајним локацијама британске војске у оквиру пакета војне помоћи коју Лондон шаље Кијеву, онда је слика потпунија.
Написе западних медија о заузимању Крима руски експерти виде као пропаганду и део психолошког рата. То је тактика застрашивања противника и његовог јавног мњења.
Руски стручњаци објашњавају да је у овом тренутку таква пропаганда потребна Кијеву и Западу, с обзиром на неуспехе украјинске контраофанзиве.
„Кримска операција“ ће укључивати ваздушне, копнене и поморске нападе.
Западне земље, савезници Кијева, сматрају заузимање Крима једним од најважнијих циљева украјинске контраофанзиве. Да ли за њих и оне у Кијеву полуострво има симболично значење или је нешто друго у питању.
Све ће бити јасније о мотивацији ако се сетимо да су пре десет година откривене велике резерве гаса на Криму. Планови Кијева 2013. године, били су да се на Криму и у Црном мору годишње експлоатише и до десет милијарди кубних метара гаса али и нифте, а концерн предвођен „Ексон мобилом”, америчким енергетским гигантом, спремао се да отпочне бушења.
Договори Кијева и "Ексон мобила" су били да се на Криму и у Црном мору од 2017. године почне бушење и експлоатација, како је то тада тврдило украјинско министарство за енергију.
Након државног пуча у Кијеву и мартовског референдума 2014. године, на коме је скоро 97 одсто Кримљана и скоро 96 одсто становника Севастопоља гласало за присаједињење Русији, планови о огромној заради западних компанија на Криму су једноставно пропали. Или, привремено заустављени, како они верују, а сада покушавају да притиском на Кијев и шта све уз то иде, наставе тамо где су стали.
Експерти напомињу да „пар хиљада“ обучених специјалаца не може да реши тако захтеван задатак какав је заузимање Крима, указујући истовремено на чињеницу да је потребно и неколико година да се припреми искусан борац.
„Чињеница је да Украјина нема могућности да изврши нападе на Крим из ваздуха, нити са мора. Немају ни морнарицу, ни ваздухопловство, тврде они који су упућени у однос снага а таквих није мало.
Руски војни експерт Виктор Литовкин истиче да су планови о заузимању Крима унапред осуђени на пропаст.
„Крим има веома моћну, снажну одбрану и мислим да нико неће успети да пробије ту одбрану“, нагласио је експерт.
Улога Велике Британије у конфликту у Украјини је огромна, али се прелази преко чињенице да је “Ексон” америчка компанија и да се “преко баре” кувају и смишљају планови.
Велика Британија испоручује оружје Украјини, у Украјини раде енглески војни инструктори, а такође делује и британска обавештајна служба. Велика Британија је увек била противник Русије. Али све то исто ради и САД, али мудрије, и често потура „курире”.
За Русе, Крим није само територија, већ има посебно историјско и духовно значење, с обзиром на то да је руски кијевски кнез Владимир управо у Херсонесу, данашњем Севастопољу, примио хришћанство 988. године. Крим је за Русију и од стратешког значаја. Севастопољ, град који је основала царица Катарина Велика, 14. јуна 1783. године, после присаједињења Крима Русији као главну базу руске Црноморске флоте, и данас је седиште руске флоте, и представља најважнију стратешку тачку у црноморском региону и руски излаз на топла мора.
Полуострво је артерија кроз коју Русија гура трупе и оружје у јужну Украјину, као и обрамбена позадина за руске снаге које држе део регије Херсон.
Дмитриј Медведев је упозорио да ће Русија употребити „апсолутно све оружје" ако Украјина покуша да поврати Крим.
Како ствари стоје, ниједна страна није близу победе, тако да ће сукоб потрајати. Прогнозе у рату су незахвалне. Крим је леп и привлачан комад територије , али су „гас и нафта у изобиљу” још привлачнији и главни мотивишући фактор за војну акцију.
Izvor